Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Meb'in ve Bilgisayar Öğretmenlerinin Bilişim Anlayışı

Konu, 'Robotik Kodlama' kısmında buzdagi83 tarafından paylaşıldı.

1. k.cokol

k.cokol Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Meslekte 17. yılım şu ana kadar kadar görev yaptığım hiçbir okulda akıllı tahta olmadı. Okulumdaki öğretmenler 1. sınıfta velilere bilgisayar ve projeksiyon aldırırlar 4 yıl kullanırlar. Önümüzdeki 10 yıl içinde bakanlığın okullara akıllı tahta alacağını düşünmüyorum. Faz3 denen şey uçtu gitti çünkü eski takılan akıllı tahtalar bile miyadlarını doldurmuş olmalı. Fatih projesi, tam olarak sitesinde yazdığı gibi uygulanmış olsaydı muhteşem bir nesil yetişirdi diye düşünüyorum. Proje uygulanmayınca bilgisayar labaratuvarları da kapatılınca çocuklar telefon-tablete yöneldiler. Bilgi kirliği aldı başını yürüdü. Bu robotik kodlama olayına çok gülüyorum çocuklara oyuncak yaptırıp adına kodlama diyorlar. Hani kodlama bilmesek yedireceksiniz. Çocuğa açtıracaksın notepoad++ yazdıracaksın kodu. Yazdıkça neler ortaya çıkaracağını görecek. Öyle oyuncak robot filan değil yani. Yazılım kodlayacak çocuklar, oyuncak ayı değil. Kodlama deyince akla html kodu yerine oyuncak robotlar gelen tek ülke biz olmalıyız.
    Şimdi bu robotik kodlama olayının bir de özel okullardaki ticari yüzünden bahsedeyim. Çocuğum 5. sınıfa geçtiği yıl xxx (adını söylemeyeyim, amacım kurumu kötülemek değil) kolejinden yüzde 90 indirim kazanmıştı. Sevindik haliyle. Hemen kayda gittik. Bana 4500 TL fiyat çıkardılar. Kayıt fiyatı 45 bin. Bize 4500 yani. İyi dedim okul başlasın kayıt yapalım dediğimde hemen kayıt yapmazsanız hakkınız ölür dediler. Dur dedim, seneye pılınızı pırtınızı toplayıp giderseniz ne olacak dedim, olur mu biz büyük bir okuluz dediler. O zaman durun dedim haftaya bir geleyim okulunuza sınıfları göreyim, öğretmenlerinizle görüşeyim ben pinpirikli bir insanım, tamam dediler. Okula geldiğimde herşey gün yüzüne çıktı. Seneye kitapların ücreti 4000 TL olacaktı. Ulaşım ücreti yıllık 5000 TL. Yemek yıllık 5500 TL. Forma şu an indirimli 1200 TL. Daha bombayı patlatmadık. Yüzme havuzu ücretli yıllık 7500 TL. Müzik dersinde enstrüman öğrenmek isterse yıllık 6000 TL. Robotik kodlama dersi yıllık 6000 TL. Robotik kodlama dersinde neler öğreniyor dedim. bana bir oyuncak dolusu oda gösterdi. Çocuklar rengarenk robot yapmışlar. Bunun neresi kodlama . Hocaya dedim, şurada bir not defteri açıp html form kodlar mısın diye sordum, bana dedi, o tür şeyler bizim işimiz değil dedi. Tabii okuldan arkama bakmadan çıktım. Bu fiyatların 2018-2019 öğretim yılının fiyatlarıydı. Kızım şu an devlet okulunda derslerinde gayet başarılı her defasında destek oldum, özel ders de aldırdım. Ona Adobe Dreamweaver de kod yazmayı da gösterdim ama ilgi duymadı. herkesin de ilgi duyacak hali yok tabii.
    Hocamızın dediği gibi bilgisayar öğretmeni değilim ama ülkemizde bilgisayar eğitimi gerektiği gibi verilmiyor.

06Davut, marbled, Must@f ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  2. cgg*seco

cgg*seco Seçkin Üye Seçkin Üye

2. Hafta eğitimleri belli oldu arkadaşlar. Çok değerli öğretmenlerden çok değerli eğitimler var. Her kesime hitap eden eğitimler var.
    23 Nisan'da benim 6. sınıf öğrencilerim Scratch ile "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" temalı Hacivat Karagöz animasyonu hazırlayacak.
    Ayrıca @SıfırBir Yayınevi sağolsun bayramda 20 öğrenciye sitesinden istediği bir kitabı hediye edecek.
    Yine Bilişim Garajı desteğiyle Arduino çekilişi var.
    Yine bayrama kadar yapılan eğitimlere katılan öğrencilerin yaptığı çalışmalar sergilenecek.

Katılımı ne kadar çok artirirsak o kadar etkili olur kanaatindeyim. Bölümümüz adına bir farkındalık oluşturmak adına olabildiğince duyuralım derim. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler...

Ekli Dosyalar:

buzdagi83 bunu beğendi.
  3. yuci81

yuci81 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Hocam yazdıklarınıza yürekten katılıyorum, ama amacı öğretmek olan bir öğretmen soru tipi ezberletmez sadece, soru tipi değişince senin öğrencin afallıyorsa sen öğretememişsin demektir. Hangi soru tipinde olursa olsun öğrencin soruları cevaplayabiliyorsa konuya hakim demektir, demek ki öğretmen de öğretebilmiş. Bizim eğitim ve öğretimdeki günü kurtarma hastalığımız yarınları heba ediyor. SBS sistemi çok güzeldi, tek bir sınav stresi yoktu, tüm sınıflar sınav oluyordu, okulların gerçek seviyesi görülüyordu. Öyle 2-3 iyi öğrenci ile isim yapan okulların foyası ortaya dökülüyordu. Eğitim ve öğretim yapboz tahtası değildir, yaptığın uygulamaları 5-10 yıl değiştirmeyeceksin ama bizde bakan değişince uygulama değişiyor.

omd bunu beğendi.
  4. ismailt

ismailt Süper Üye Süper Üye

Ne demek istediğimi tam anlatamadım. Not odaklı düşünme hocam, ver herkese 100ü geç. Deniz yıldızlarına odaklan...

5. ismailt

Bu bakış açısı yanlış. Dünyanın en iyi kodlamasına sahip bir insan, hatta diyelim ki mikrodenetleyicili aletleri günümüzden 100 yıl ilerisine götürecek yeni bir işlemci mimarisi geliştirmiş bir insan olsun, 3 gün aç kalsın değil makarna bir parça ekmek için neler yapacak hale gelir.

yuci81 bunu beğendi.
  6. upburak

upburak Aktif Üye

kesinlikle katılmıyorum. doğru-dürüst-etik değerlere sahip bir insan aç kalır yine de biat etmez.
    çok çok farklı fiziksel ve psikoljik baskılar altında kalırsa belki o zaman.
    yani olay omurga meselesidir. saygılar

xl_6006 bunu beğendi.
  7. ismailt

Omurgalı insan kodlama ogrenmekle mi olunuyor?Ben bunu kastediyorum.Bugun sosyal medyanin arkaplaninda var olan bir yapay zeka var ve insanlarin algilarini yonetiyor ve bu yapay zeka kodlamayi cok iyi bilen ileri seviye graph teorisi uygulanmis algoritmalarla gelistirilmis ve kodlanmis yazilimlar ama insanligi kontrol etmek icin kullaniliyor.Insanligi ifsad etmek isteyenlerin degirmenine su tasiyan bu kimselerde omurga mi var sizce? Makarna veya komur icin oyunu veren insanlar geri kafali omurgasiz cahil cuhela ama milyon dolarlar alarak insanligi ifsad eden yazilimlar gelistiren coderlar ustun insan omurgali insan oyle mi ve siz buna katiliyorsunuz oyle mi?

8. cgg*seco

Ekli Dosyalar:

omd ve elitbote bunu beğendi.
  9. buzdagi83

buzdagi83 Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam notu umursayan kim ki. Öğrenci yok öğrenci! Bildiğimizi aktarmak istiyoruz ancak öğrenci sınav odaklı sisteme sıkışıp kalmış. Dediğiniz şey hayal. Öğrenciye rehberlik ederek öğrencinin gelişimini sağlamak vs. gerçekçi değil.

Ben şu an halk eğitimde çalışıyorum ama ortaokullar olsun, liseler olsun, okul idareleri ve veliler yüzünden iyi öğrencilere ulaşmak, onlarla proje yapmak, teneffüslerde algoritma, yazılım vs. anlatmak mümkün değil. Bu iş öyle rehberlik edeyim, "şuradan araştır öğren" denilecek kadar kolay bir iş değil. Öğrencilerin ekstra zamanı yok, olsa da "otur test çöz, ders çalış" diyen okul idareleri ve veliler yüzünden bize zaman kalmıyor. Bu yüzden ders lazım. Bireysel olarak tabii ki herkes ne yapabiliyorsa yapsın ama ders yoksa biz de yokuz.

upburak ve omd bunu beğendi.
  10. elitbote

elitbote Seçkin Üye Seçkin Üye

Değerli hocam , emeğinize sağlık güzel etkinlik oldu . Bu tarz çalışmaların kıymeti bilinmeli ve destek olunmalı .

cgg*seco bunu beğendi.
  11. upburak

upburak Aktif Üye

Ben duruştan bahsetmişken konuyu nereye getirmişsiniz. Kodlama bilgisayar bilimleri insanı tabiki insan yapmaz. Ama saf kötü ve art niyetli değilse, olayları farklı bakış açılarından farklı değerlendirip insan her zaman doğruyu bulur.

Son düzenleme: 30 Nisan 2021
    buzdagi83 bunu beğendi.
  12. Buzkırıcı

Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

Roket uzaya çıkıyor sonra geri geliyor bunu yapan bir Türk.En iyi yazılım ve oyun firmalarımızı satın alıyorlar.Daha buraya çok örnek yazılabilir.Bakan bey okullarda matematik ve yazılım derslerini öne çıkarmalı.Halen eğitimin felsefe psikoloji masal bulmaca tarafındayız.Tren kaçıyor.

En basiti uzaktan çalışma geldi.Artık teknolojik bilgi ve beceriler gerekecek.Şirketler, az insanla çalışacak.Çoğu insan işsiz ve aç kalacak.Ama işi bilenler evden amerikadan iş alıp para kazanacak.

Son düzenleme: 30 Nisan 2021
    earl, kazuo ve omd bunu beğendi.
  13. Kayra_Bilal

Kayra_Bilal Seçkin Üye Seçkin Üye

Bilişim Dersi tüm kademelerde(ilk-orta-lise) zorunlu ders olmalı ve tüm okullarda Bilişim Labarotuarı açılmalıdır. Günümüz çağına ayak uydurmak istiyorsak kaçınılmaz bir durum.

ofkar, buzdagi83 ve rose_tek bunu beğendi.
  14. cgg*seco

Bilişimle Ramazan Günlerinin son hafta etkinlikleri belli oldu. Yine çok değerli isimlerden çok değerli konular var. Müsait olan herkesi bekleriz.

Ekli Dosyalar:

buzdagi83 bunu beğendi.
  15. k.cokol

k.cokol Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

eyv. hocam güzel etkinlikler

16. cgg*seco

Bilişimle Ramazan Günleri etkinlikleri bugün Final yapıyor. Süreçte katkı sağlayan herkese teşekkürler.
    Finalde "Bilişim Sohbetleri" için çok değerli konuklar var:
    Ülkemizde BÖTE bölümünün kurucularından Prof. Dr. M. Yaşar Özden
    Bilişim Garajı Akademisi kurucusu Prof. Dr. Selçuk Özdemir
    BTE Derneği Başkanı Burcu Yılmaz @BurcuYILMAZ

Etkinlik saat 21:00'de Final bölümüyle sizlerle :)

Katılım Bilgileri:

ZOOM:
    Toplantı ID: 201 183 5050
    Şifre: 20118350

YouTube'tan canlı izlemek ve önceki yayınlara ulaşmak için https://t.co/2pv0KXP1NK

Ekli Dosyalar:

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal