MEBWeb Hesabı Resim ve Videolar

Kodla Büyü

the_korsan

Site Admin
Yönetici
Merhaba arkadaşlar;
Videolu Anlatım: meb-k12-tr-f122/mebweb-anlatimi-video-t100676.html

Yeni mebweb başlığı bayağı şişmiş, resimli olarak anlatım yapacak arkadaşlar buraya ekleme yaparlarsa ve bilişimci olmayıpta olayı anlamayan arkadaşlara da yol gösterici olabiliriz.

Ben sene başında kullanmasak bile yeni kurum koduyla hesap açtığım için yeni hesap açılmasından işlemleri resimleyemiyorum, böyle imkanı olan arkadaşımız varsa kayıt yaparken resimleyebilirse memnun oluruz. Aslında yapılacak işlemler standart, mebbis bilgileri ile giriş yapıp alan adı oluşturacağız ve ftp şifremizi alacağız. Birde güvenlik sorusu belirlemeniz istiyor.

Kayıt işleminden sonra ilk resim yer alan aç butonunu olduğu yere alan adımızı yazarak butona tıklıyoruz ve kurum epostası (kurumkodu@meb.k12.tr şeklinde) ve ftp şifremizle sisteme giriş yapıyoruz. Ben hesabı daha önceden açtığım için bende sisteme giriş yaptıktan güvenlik soru ve cevabı belirlemeyi istemişti, ilk kez oluşturanlarda kayıt esnasında da belirleniyor olabilir. (şifreyi 3 kez yanlış girince sistem 1 saatliğine sizi atıyor, yeniden denemek için 1 saat beklemek gerekiyor)

Bizi karşılayan ekran aşağıdaki gibi. Yalnız çok detaylı incelemesemde gözüme çarpan özellik şu oldu. sistem ip kontrolü yapıyor ve kayıt olurken yada sistemi ilk kez açarken kullanılan ip'den farklı bir ip'den giriş (örneğin okulda işlemleri yaptınız evden tekrar giriş yaparken) yaparken epostaya yeni ip güncellemesi ile ilgili bir onay epostası gönderiyor, farklı ip'den giriş için bu işlemi yapmanız gerekiyor.

İsterseniz kendinize ait okul dışında kullanmak için yada diğer kullanacak kişiler için kullanıcı hesapları oluşturabiliyorsunuz, bunun için kullanıcılar menüsü kullanıyoruz.

Kullanıcıyı oluştururken şifre belirlemiyor ama oluştuktan sonra kullanıcılar menüsünde kullanıcı adının yanında işlemler kısmında yeni şifre belirle bölümünden şifre ve yetki belirlemek gerekiyor. Girilen e-postaya şifre belirleme bağlantısı gönderiliyor.

Not-1: meb.k12.tr alt yapısını kullanan kurumların dosya ve içeriklerini yedeklemeleri için aralık sonuna kadar ftp erişmi açık kalacak, daha sonra içerikler silinecekmiş.

Not-2: Yeni kurum kodyla kaydı olupta ftp şifresini hatırlamayanlar için hatırlatma özelliği çalışmıyor, beklemeniz gerekecek.

http://www.meb.gov.tr/duyurular/duyurul ... aslari.pdf

MEBWeb sayfasında yayınlanan kullanım videolarını da ekliyorum aşağıdaki mesajlardan indirebilirsiniz..

Kadromuz Sayfası Oluşturma - Örnek resimli anlatım
meb-k12-tr-f122/meb-yeni-sablonda-ogretmenler-t100442-15.html Sayfanın biraz aşağısındadır yada http://www.blog.thekorsan.com buraya eklemesi daha kolay oldu...
Kolay gelsin...

Ekli dosyalar

• 01.jpg
    01.jpg
    71 KB · Görüntüleme: 8,445
  • 02.jpg
    02.jpg
    68 KB · Görüntüleme: 8,445
  • 03.jpg
    03.jpg
    53.7 KB · Görüntüleme: 8,445
  • 04.jpg
    04.jpg
    181 KB · Görüntüleme: 8,445
  • 05.jpg
    05.jpg
    50.9 KB · Görüntüleme: 8,445
Re: MEBWeb Hesabı Resimli Anlatımlar

yeni kullanıcı oluşturdum ama yeni kullanıcıdan bitürlü oturum acamadım. kullanıcı eposta ve ya şifre hatalı diyor. hatalı olaması mümkün değil

Güzel bir paylaşım yakında benim de çok işime yarayacak teşekkürler...

denizlerb' Alıntı:
yeni kullanıcı oluşturdum ama yeni kullanıcıdan bitürlü oturum acamadım. kullanıcı eposta ve ya şifre hatalı diyor. hatalı olaması mümkün değil

Kullanıcıyı oluştururken şifre belirlemiyor ama oluştuktan sonra kullanıcılar menüsünde kullanıcı adının yanında işlemler kısmında yeni şifre belirle bölümünden şifre ve yetki belirlediniz mi hocam?

kullanım videoları...

Ekli dosyalar

• anasayfa.rar
    8.2 MB · Görüntüleme: 11,353
  • 2-menu.rar
    8.8 MB · Görüntüleme: 6,561
  • 3-idari_kadro.rar
    8 MB · Görüntüleme: 7,072
  • icerik.part1.rar
    7.9 MB · Görüntüleme: 7,069
  • icerik.part2.rar
    5.6 MB · Görüntüleme: 6,211
  • 5-proje.rar
    7.5 MB · Görüntüleme: 5,294

video

Ekli dosyalar

• 6-galeri.rar
    8.5 MB · Görüntüleme: 6,211
  • 8-iletisim.rar
    7.3 MB · Görüntüleme: 4,986
  • 9-kullanicilar.rar
    9.6 MB · Görüntüleme: 4,804
  • 10-destek.rar
    7.3 MB · Görüntüleme: 4,631
  • 7-dosyalar.rar
    8 MB · Görüntüleme: 5,552
hocam hesap oluştur diye bir sayfa açıldı dns adresini ve e posta soruyor bu sayfayı geçemiyorum dolduruyorum ama tekrar aynı sayfa açılıyor adreste bi sorun yok eposta olarakta okulun eposta adresini yazıyorum.sorun ne olabilir ki?

Ben daha önceden adres almıştım ama ftp şifresini unuttum. Şifremi unuttum diyorum ve eski kurum kodlu mail adresine gönderiyor ama o maile giremiyoruz. nasıl iş anlamadım.

Ben yeni kurum kodu ile adres açtım.. Bir tane şifre verdi... Eski ftp şifresini bilmiyorum.. Eski ftp şifresini öğrenmek için şifremi unuttum a girdim.. E posta adresi bulunamadı diyor.. Hadi onu geçtim Gizli soru neyin nesi kardeşim.... Bu eski ftp şifresi için mesaj attım halen geri dönen olmadı... Bekliyorum öylece....

Themis' Alıntı:
Ben yeni kurum kodu ile adres açtım.. Bir tane şifre verdi... Eski ftp şifresini bilmiyorum.. Eski ftp şifresini öğrenmek için şifremi unuttum a girdim.. E posta adresi bulunamadı diyor.. Hadi onu geçtim Gizli soru neyin nesi kardeşim.... Bu eski ftp şifresi için mesaj attım halen geri dönen olmadı... Bekliyorum öylece....
Gizli sorunun karşısında birşey yazmıyorsa gizli cevapta yok hocam. orayı boş bırakıp şifremi unttuma tıkla mail gönderiyorur okulun kurumsal mail adresine. maili masaüstüne kaydetip bağlantıyı tıkla.

arkadaşlar yönetim panelinde iletişim bilgilerimi düzenlemek istediğimde harita görünmüyor ben de. neden olabilir.

serdemir' Alıntı:
Themis' Alıntı:
Gizli sorunun karşısında birşey yazmıyorsa gizli cevapta yok hocam. orayı boş bırakıp şifremi unttuma tıkla mail gönderiyorur okulun kurumsal mail adresine. maili masaüstüne kaydetip bağlantıyı tıkla.

Okulun email adresini giriyorum Kullanıcı adı kısmına eposta adesi bulunanmadı diyor..

Arkadaşlar sıfırdan yeni k12 almak için girdim.Okul mebbis kullanıcı adı ve şifresini girdim.Daha sonra yönetici adı soyadı telefonu alan adı gibi bilgileri girdim sonra bir şifre verdi.Bu şifre hiçbir işe yaramıyor.Meb le başlıyor. Ne yaıplması gerekli.Sayın admin?

0fees.net te web sayfam var beleşe. bu konularla ilgili baya alakalıyım.Cpanel yönetimi var mesela.bir webmaster'ın yapacagı her işlem var dili ingilizce maalesef.Neyse site builder gibi olmasa da Webmeb'in cok basite indirgenmiş bir kullanımı var.O yönden güzel :+1:

Geri