Megane hakkında bilgiye ihtiyacım var arkadaşlar?

Kodla Büyü
by_katliam' Alıntı:
jolly' Alıntı:
by_katliam' Alıntı:
megane alma derim
neden hocam sorunlu bir model mi sizce?
hocam şuan babamda var ve 5-6 yıldır kullanmış birisi olarak megane2 alma derim..zamanla aracın beyni bozulabiliyor,şuana kadar yaptığı masraflarla bi megane daha alırdı öle diyim:)
bazı arkadaşlar aracın rahatlığından falan bahsetmiş bu kişiler hiç alman araçlarına binmemiş sanırım..
ayrıca illa megane alıcaksan megane 1 ler daha çok tutuyor blginize.
:+1:

bu kadar para verilmez diyen arkadaşların fikri ne acaba? 4-5 sene kullansam sonra satsam cok mu zarar ederim veya baska bir nedeni var mı?

ben de halen 2009 1.5 dci dizel extrem versiyon megane kullanıcısıyım. aracın artıları 1- yakıt ekonomisi muadilleri olan ford focus pejo 307-308 .opel astra ,hyundai i 30 accent gibi modellerden az yakar.
2 - konfor: bi defa dizel motorları aynı elektrikli arabalar gibi sessiz. süspansiyonlar monro marka kullanırken gerçekten klas bi araç kullandığınızı iliklerinize kadar hissettirir. 3. performans : bu araçla kendi sınıfında kapışamadığım tek araba ford focus tur. onun haricinde sınıfındaki araçlar kadar performanslı ve daha ekonomiktir. ancak ford megneden kesinlikle yerine göre 1.5 kat daha fazla yakmakta. kullanan arkadaşlarımdan biliyorum şikayetçiler forddan. bu araba düz yolda 185-190 km hız yapar rampa aşağıya ben 205 yaptım zara - sivas arasında. gidenler de o yolun nasıl bi yol olduğunu bilir. yol tutuşu çok iyi ancak virajın içinde frene basmayacaksın zira süspansiyonlar konfor odaklı olduğundan esner.
eksisi 1- direksiyon sistemi : araç stablize yola girdimi tüm çukur ve tümsekleri direksiyon size söyler. yani yutma özelliği yok. onun dışında altını yüksekliğ gayet ülkemiz şartlarına uygun ben yaylaya bile gidiyorum. o yüzden de satamıyorum. arabamı çok seviyorum.

Kardeşimde megane II dynamic var yukarıda da bir yerlerde de yazmıştım. Bende 2010 polo 1.4 var. Benim arabaya bindikten sonra megane kardeşimin gözünden düşmüş. Megane ile 70-80 ile zor girdiği virajlara poloyla rahatlıkla 120 ile girdiğini çok konforlu olduğunu söylüyor. Ben arabalardan çok anlamam kardeşimin beyanı bunlar. Aynı fiyat aralığında bu araçlar poloyuda düşün istersen hocam..

Sayın hocam megilerden almayı düşünüyorsan telefon numaramı vereyim ara (0505 401 44 86) ben sana uzun uzun anlatayım burada herkes bişeyler yazıyor heryazılanda doğru ama insanların arabadan beklentisi farklı farklıdır. Bende bu zamana kadar tofaş-tipo-bora- palio-megane1 rte - 80 lik dizel megane2 eksprezsion- 100 lük dizel megane2 privilage araçlarına bindim içlerinden hangisini tercih edersin deseler son iki araçlarımı derim bakımlı ve çok temizler. Megane2 otomatik demişsin lakin ben hiç önermem otomatiğini 4 vites fazla yazmama gerek yok sanırım. Paran varsa 2009 ve üzerinden sedan öneririm onlar 6 ileri manuel vitesli performans istiyorsan 100 lüklerden al, performans önemli değil diyorsan 80 lik bile çok geleçeğine eminim. Araçın 80 beygir mi 105 beygirlikl mi olduğunu anlaman için kısa yol ön camdaki şase numarasını bak harflerden sonra 13 varsa 105 lik yoksa 80 liktir. Ayrıca alaçağın araçı mutlaka servise göster bula bilirsen servis bakımlı al renault2 den almanı öneririm.Pazarlık yapmayı kesinlikle unutma benim araçım için istedikleri fiyattan 3000 tl indirim yaptırdım ama sabah aradım öğleden sonra bir daha aradım 3 gün başının etini yedim adamın. Ben renault2 den aldım son araçımı 2007 44500km de tüm bakımları serviste yapılmış bende 50 ve 60 bin bakımlarını serviste yaptırıyorum far ampülünü dahi servis yaptırıyorum. Bazı arkadaşlar servis pahalı diyor lakin sizleri zamanla tanıyor çalışanlar gerekli indirimi yapıyorlar sanayi ile aranızda fiyat farkı kalmıyor daha geçen hafta rot balans ayarı için gittim 4 teker işlem gördü 50 tl aldılar. Sanayiye gitsem çok mu ucuz olaktı. Renault servis bakımlı araçının arkasında duruyor. Örnek olarak kapı kolçakları her arabanın zamanla soyulur ben araçı alır almaz kapı kolçaklarının değişmesini istedim araç 2007 model ve 2012 de ücretsiz 200 tl lik kolçakları değiştirdiler. Ayrıca km 61800 de geçen ay airbag sargısından ses geliyor direksiyonu çevirirken sanki tozlanma varmış gibi bir ses geliyordu dedim değişimini istidedim 425 tl lik parçayı değiştirdiler bir kuruş ücret talep etmediler. Bunun yanında abime sıfır 2010 model ford focus titanyum almıştık direksiyon simidinde sökülme başlangıçı oluşmuştu servis kullanıcı hatası deyip para ile değişim yapacaktı daha garantisi bitmemiş araba bu renaultu örnek gösterince ançak o zaman ücretsiz değiştirdiler.

hbasdereli' Alıntı:
Kardeşimde megane II dynamic var yukarıda da bir yerlerde de yazmıştım. Bende 2010 polo 1.4 var. Benim arabaya bindikten sonra megane kardeşimin gözünden düşmüş. Megane ile 70-80 ile zor girdiği virajlara poloyla rahatlıkla 120 ile girdiğini çok konforlu olduğunu söylüyor. Ben arabalardan çok anlamam kardeşimin beyanı bunlar. Aynı fiyat aralığında bu araçlar poloyuda düşün istersen hocam..
Sayın hocam kardeşin gelsin benim yanımda görsün polonun 120 ile döndüğü korktuğu virajlarda megane ile 120 ile dönerken arabanın ne kadar rahat döndüğünü. Pola demişsiniz polonun abisine bindim boraya 3 yıl her girdiğim virajda arkanın en az yarım metre kaydığını bilirim. Hatta yaklışık 60*70 metre yanlamasına kayarak kaza bile yaptım. Megane aldım alalı arkasının attığını bilmem

serci2001' Alıntı:
hbasdereli' Alıntı:
Sayın hocam kardeşin gelsin benim yanımda görsün polonun 120 ile döndüğü korktuğu virajlarda megane ile 120 ile dönerken arabanın ne kadar rahat döndüğünü. Pola demişsiniz polonun abisine bindim boraya 3 yıl her girdiğim virajda arkanın en az yarım metre kaydığını bilirim. Hatta yaklışık 60*70 metre yanlamasına kayarak kaza bile yaptım. Megane aldım alalı arkasının attığını bilmem

40 yaşında adamın yalan söyleyecek hali yok ya hocam :) Bana polo değilde megane aldırmak için çok uğraştı ben sedan sevmediğim için polo aldım ama poloya bindikten sonra megane aşığı bir insan dedi yukarıda anlattıklarımı. Ben uno kullandım megane müthiş gelmişti bana seri oturaklı araç ama kardeşimin beyanı bunlar saygılar.

serci2001' Alıntı:
Sayın hocam megilerden almayı düşünüyorsan telefon numaramı vereyim ara (0505 401 44 86) ben sana uzun uzun anlatayım burada herkes bişeyler yazıyor heryazılanda doğru ama insanların arabadan beklentisi farklı farklıdır. Bende bu zamana kadar tofaş-tipo-bora- palio-megane1 rte - 80 lik dizel megane2 eksprezsion- 100 lük dizel megane2 privilage araçlarına bindim içlerinden hangisini tercih edersin deseler son iki araçlarımı derim bakımlı ve çok temizler. Megane2 otomatik demişsin lakin ben hiç önermem otomatiğini 4 vites fazla yazmama gerek yok sanırım. Paran varsa 2009 ve üzerinden sedan öneririm onlar 6 ileri manuel vitesli performans istiyorsan 100 lüklerden al, performans önemli değil diyorsan 80 lik bile çok geleçeğine eminim. Araçın 80 beygir mi 105 beygirlikl mi olduğunu anlaman için kısa yol ön camdaki şase numarasını bak harflerden sonra 13 varsa 105 lik yoksa 80 liktir. Ayrıca alaçağın araçı mutlaka servise göster bula bilirsen servis bakımlı al renault2 den almanı öneririm.Pazarlık yapmayı kesinlikle unutma benim araçım için istedikleri fiyattan 3000 tl indirim yaptırdım ama sabah aradım öğleden sonra bir daha aradım 3 gün başının etini yedim adamın. Ben renault2 den aldım son araçımı 2007 44500km de tüm bakımları serviste yapılmış bende 50 ve 60 bin bakımlarını serviste yaptırıyorum far ampülünü dahi servis yaptırıyorum. Bazı arkadaşlar servis pahalı diyor lakin sizleri zamanla tanıyor çalışanlar gerekli indirimi yapıyorlar sanayi ile aranızda fiyat farkı kalmıyor daha geçen hafta rot balans ayarı için gittim 4 teker işlem gördü 50 tl aldılar. Sanayiye gitsem çok mu ucuz olaktı. Renault servis bakımlı araçının arkasında duruyor. Örnek olarak kapı kolçakları her arabanın zamanla soyulur ben araçı alır almaz kapı kolçaklarının değişmesini istedim araç 2007 model ve 2012 de ücretsiz 200 tl lik kolçakları değiştirdiler. Ayrıca km 61800 de geçen ay airbag sargısından ses geliyor direksiyonu çevirirken sanki tozlanma varmış gibi bir ses geliyordu dedim değişimini istidedim 425 tl lik parçayı değiştirdiler bir kuruş ücret talep etmediler. Bunun yanında abime sıfır 2010 model ford focus titanyum almıştık direksiyon simidinde sökülme başlangıçı oluşmuştu servis kullanıcı hatası deyip para ile değişim yapacaktı daha garantisi bitmemiş araba bu renaultu örnek gösterince ançak o zaman ücretsiz değiştirdiler.
hocam bilgiler için cok tesekkür ederim alınabilecek bir araba bulursam ilk sizin fikrinizi alıcam. Ayrıca eğer otomatik dizel temiz bir araba bulmamda yardımcı olursanız sevinirim. renault2'ye baktım istediğim özelliklerde bulamadım.

serci2001' Alıntı:
hbasdereli' Alıntı:

hocamın bahsettiği polo son kasa sizin bahsettiğiniz araç bora ise abla/abi muhabbeti yerine teknik yazacak olursak 98 yılında yollara çıkmış bir araç arada 10küsür yıl, aerodinamik ve teknoloji farkı var ayrıca megane binmediğimiz araç değil ben megane2 sedan ve kendi aracım 2011 polo kullanan birisi olarak rahatlıkla karşılaştırabilirim ve polonun yol tutuşu azda olsa daha iyi siz yorum yapmışsınız polonun 120yle girdiği viraja daha rahat girerim diye son kasa poloyu kullandınızmı? megane2sedan yol tutuşu biraz zayıf bir araçtır. teknik sebebe gelirsek özellikle megane 2 sedanların ön aks mesafesine göre oldukça dar arka aks mesafesi yüzünden virajlarda yol tutuşu biraz zayıftır.

Şahsen megane ye verilen paraya yazık derim. O paralara daha sorunsuz araba alınır. Sadece megane demim hatta Renault için bunu söyleyebilir. Rahat diyen arkadaşlar varsa, eşdeğer fiyatlardaki araçlara binsinler o zaman karar versinler rahatlığı. Tipe bakarak araba alınmaz bence. Kaslı bir duruşu olması arabanın iyi olmasını sağlamaz. Ya da kullanan kişi için rahatlık ifadesi, diğer bir kişi için rahatsızlık olarak algılanabilir. Ülkemizde megane tutulmasının sebebi, yakıt cimriliğidir. Kesinlikle rahat diye o arabayı alan birini tanımıyorum.

yasinz' Alıntı:
Şahsen megane ye verilen paraya yazık derim. O paralara daha sorunsuz araba alınır. Sadece megane demim hatta Renault için bunu söyleyebilir. Rahat diyen arkadaşlar varsa, eşdeğer fiyatlardaki araçlara binsinler o zaman karar versinler rahatlığı. Tipe bakarak araba alınmaz bence. Kaslı bir duruşu olması arabanın iyi olmasını sağlamaz. Ya da kullanan kişi için rahatlık ifadesi, diğer bir kişi için rahatsızlık olarak algılanabilir. Ülkemizde megane tutulmasının sebebi, yakıt cimriliğidir. Kesinlikle rahat diye o arabayı alan birini tanımıyorum.

Siz hangi marka modeli önerirsiniz yaklaşık bu fiyat aralığında. Bir başka başlıkta önerileriniz vardı gözden kaçmış. Tekrar teşekkürler.

Hocam fransız araçlar yakıt cimriliği ile tanınırlar. Ama malzeme kalitesizliği ile de ün yapmışlardır. Görsel olarak güzel olan bişey vardır önünüzde. Ama kalitesiz malzeme yüzünden erken deformasyondan dolayı canınızı sıkar. Kaliteli malzeme ve kaliteli işçilik japonlarda görülür. Ya da biraz daha genelleme yaparsak uzak doğu ülkeleri markalarında görülür. Honda, Nissan, Mazda gerçekten kalite kokar. Fiyar cazibesi yoktur. Belki fransızlar kadar yakıt cimriliği yoktur. Ama uzun vadede daha az servis yüzü görürsünüz. O nedenle amorti eder aradaki farkı. Bu aralar megane kadar ortalıkta revaşta olan hyundai ve kia önerilerim arasında görülebilir. Kaliteli olduklarından değil. En az megane kadar kaliteli ve bir o kadar da yakıt cimrisi. Uzak bir farkla megane yi geçer Hyundai Accent Era ve Kia Cerato. Motorları deli gibidir. Daha önceden kullandığım için söylüyorum. Bu arabalar gerçekten çok ilginç arabalardır. Altınızda her an şahlanacak bir yarış atı var diye düşünün ama siz şahlandırırsanız. Ya da bir o kadar da sessiz ve rahatlıkları vardır ailenizle beraberseniz. Kimsenin kararını etkilemem. Şu anda ispanyol Seat İbiza kullanıyorum. Bu aracı da rahatlık ve sessizlik yönüyle önerebilirim. Dolu paketlerini tabi...

serci2001' Alıntı:
hbasdereli' Alıntı:

Sırf bu konuya mesaj yazmak için üyelik aldım :) (uzun süredir şifre-eposta hatırlayamadıgımdan giremiyordum)

Hocam sizin o 3 yıl bindiğiniz Bora pertti galiba :) Bende de 2001 Bora comfortline var ve 2 yıldır kullanıyorum.. Son 2 aydır da babamın 2007 Megane-2 Privillege'yi kullanıyorum.Sanki bu konu benim için açılmış gibi çünkü her iki arabayla da çok haşır-neşir oldum son 1 yıldır.

Babamla takas aşamasındaydık ancak 1 temmuzda Megane'i geri veriyorum. Benim için Boranın yerini tutmadı.
Konfor denilmiş yukarıda ama ben konfor namına hiçbir şey göremedim megane'da. araç 100'ü geçince motor arka koltukta çalışıyor sandım bian.izalosyon alman araçlarına göre çok geride.

megane'yle virajlara girerken beni epey bir tedirgin ediyor. sanki savrulup gidecekmiş gibi hissetiriyor kendini. Ama Bora (veya golf-polo hepsini sürdüm) virajlara girerken insana güven veriyor.

Megane'nin en iyi yanı yakıtı az yakması.Performans daha iyi beklerdim ama o da tatmin edici değil dizel bir motora göre..
Biz 28.000 tl'ye aldık babama 2007 privillege en fülü siyah renk..ama sonradan pişman olduk. Şuan golf ya da jettalara bakınıyoruz.

2008 model privillege 28bin ucuz değil mi arabanın boya-değişen parcası var mıydı? veya km'si kaçtaydı?

ycldemirel5279' Alıntı:
ben de halen 2009 1.5 dci dizel extrem versiyon megane kullanıcısıyım. aracın artıları 1- yakıt ekonomisi muadilleri olan ford focus pejo 307-308 .opel astra ,hyundai i 30 accent gibi modellerden az yakar.
2 - konfor: bi defa dizel motorları aynı elektrikli arabalar gibi sessiz. süspansiyonlar monro marka kullanırken gerçekten klas bi araç kullandığınızı iliklerinize kadar hissettirir. 3. performans : bu araçla kendi sınıfında kapışamadığım tek araba ford focus tur. onun haricinde sınıfındaki araçlar kadar performanslı ve daha ekonomiktir. ancak ford megneden kesinlikle yerine göre 1.5 kat daha fazla yakmakta. kullanan arkadaşlarımdan biliyorum şikayetçiler forddan. bu araba düz yolda 185-190 km hız yapar rampa aşağıya ben 205 yaptım zara - sivas arasında. gidenler de o yolun nasıl bi yol olduğunu bilir. yol tutuşu çok iyi ancak virajın içinde frene basmayacaksın zira süspansiyonlar konfor odaklı olduğundan esner.
eksisi 1- direksiyon sistemi : araç stablize yola girdimi tüm çukur ve tümsekleri direksiyon size söyler. yani yutma özelliği yok. onun dışında altını yüksekliğ gayet ülkemiz şartlarına uygun ben yaylaya bile gidiyorum. o yüzden de satamıyorum. arabamı çok seviyorum.

Arkadaş yorumunun çürütülecek çok tarafı var ama en çok güldüğüm
bi defa dizel motorları aynı elektrikli arabalar gibi sessiz.

Valla kulaklıkla falan sürüyon galiba arabayı :puhaha:

Bakımsız megane dizellere binerek araç hakkında motor sesi çok gibi yorum yapan arkadaşlara sadece gülüp geçiyorum kanıtı kendi arabam burdurda olanlar gelsinler test sürüşüde yaptırayım bakalım araçın dizelmi benzinlimi olduğunu bariz fark ettim diyebileçekmi. Araçıma binen bütün arkadaşlar dizel bir motor hiç sesi duyulmuyor diyen kaç kişi duydum.

serci2001' Alıntı:
Bakımsız megane dizellere binerek araç hakkında motor sesi çok gibi yorum yapan arkadaşlara sadece gülüp geçiyorum kanıtı kendi arabam burdurda olanlar gelsinler test sürüşüde yaptırayım bakalım araçın dizelmi benzinlimi olduğunu bariz fark ettim diyebileçekmi. Araçıma binen bütün arkadaşlar dizel bir motor hiç sesi duyulmuyor diyen kaç kişi duydum.
Yapma hocam hangi dizel motor benzinliden sessiz çalışır.Bu renaulttada opelde de volkswagende de aynı.Marka fanatikliğine gerek yok babamızın oğlu üretmiyor sonuçta bu araçları…

jolly' Alıntı:
2008 model privillege 28bin ucuz değil mi arabanın boya-değişen parcası var mıydı? veya km'si kaçtaydı?

aralık ayında almıştık. boya olarak sadece benzin kapagında avuçiçi kadar bir boya var..başka da hata-değişme hiçbirşey yok..

zaten satan adam 31.750'e almış..satış kağıdını falan göstermişti. oğlu kız kacırınca acil düğün yapmak için satıyorlardı..galeriye 28'e verene kadar siz alın dedi biz de aldık :) ama yaz sonuna kadar satabiliriz.

serci2001' Alıntı:

Senin arkadaşlarda kulaklık falan takıyor galiba hocam. :idea:

serdar6055' Alıntı:
jolly' Alıntı:

aralık ayında almıştık. boya olarak sadece benzin kapagında avuçiçi kadar bir boya var..başka da hata-değişme hiçbirşey yok..

zaten satan adam 31.750'e almış..satış kağıdını falan göstermişti. oğlu kız kacırınca acil düğün yapmak için satıyorlardı..galeriye 28'e verene kadar siz alın dedi biz de aldık :) ama yaz sonuna kadar satabiliriz.

otomatik vites mi hocam?

jolly' Alıntı:
serdar6055' Alıntı:
jolly' Alıntı:

otomatik vites mi hocam?

manuel vites hocam. 105 beygir olanlardan. siyah renk aslında arabaya çok yakışmış..megane'nin tipi,görünüşü gerçekten harika..parçası ucuz yakıtta cimri..
ama dedim ya konfor ve güvenlik açısından alman arabalarını tek geçerim. motor da ise japonlar :)

serci2001' Alıntı:

Hocam bi kere dci motor nasıl sessiz olur. Yeni nesil dizel motorlar içinde en gürültülülerden biridir dci ! Ya siz ya da biz arabaya binmiyoruz. Benzinli araçlarda dahi ses var. Dizel mantığında vardır bi kere gürüldü. Benzinli motorlar benzini yakıp-patlatma ile çalışır. Dizellerde ise sıkıştırıp-patlatma. Zaten o gır gır sesin sebebi budur.

DotCom' Alıntı:
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-nakite-sikistim.aracimi-acil-satiyorum-92367142/detay/

Bu araba için ne diyebilirsiniz?

Hocam bu araçların modası geçti. 1-2 fazla ver aynı model toyota corolla, honda civic al. En azından araba almış olursun. Sanırım anladın ne demek istediğimi.

serci2001' Alıntı:

Hocam hiç ses duyamadım diyen arkadaşların fikridir o. İstersen biz senin aracını değil de, gidelim bi renault bayisine. Aracının en full versiyonunun sıfırını çalıştırıp bakalım ses var mı yok mu. Arkadaşlarınızın hiçlik anlayışı az gürültü olabilir. Ama HİÇ anlamında hiç dediklerini düşün-emi-yorum bile... He diyebilirsin belki dizel araba az da olsa sesi vardır o anlamda söyledim onu. Buna bile itiraz edebilirim çok rahat. Genelleme de yapabilirim. Hiçbir fransız markasının gürültüsüz dizel aracı yoktur. O kadar da açık söylim. Çünkü 3 büyük markaya bindim fransız. Şuna katılırım renault dci dizelleri en gürültüsüzü denebilir. O da aracın güç ve tork farkından kaynaklanıyor. Açıklaması da var yani bunun.
He sessiz dizel mi soruyorsun. BMW 540 da yok, çünkü turbo sesi motor sesini bastırıyor. Eh biraz da yalıtım. Kısaca sessiz dizel yok hocam. Dizel mantığına aykırı. Halen aracım sessiz dersen bişey diyemem. Görüşündür..

bazı arkadaşlar eleştirmenliğe soyunmuşlar galiba fatih altaylıyı baya yakından takip ediyorlar anlaşılan. aracımın sessizliğiyle kendi çapında eğlenen arkadaş da bentley mulsane veya rolls royce falan kullanıyorlar her halde... :alkis:

ycldemirel5279' Alıntı:
bazı arkadaşlar eleştirmenliğe soyunmuşlar galiba fatih altaylıyı baya yakından takip ediyorlar anlaşılan. aracımın sessizliğiyle kendi çapında eğlenen arkadaş da bentley mulsane veya rolls royce falan kullanıyorlar her halde... :alkis:

Hocam kimse eğlenmiyor. Çok gürültülü değil ama sessiz de değil megane.. Orta sınıf normal bi araç. Ama sessizlik arıyorsanız sayamayız. çünkü hiç sessiz dizel yoktur ama dci motorlardan sessiz dizel motorlar çoktur. ayrıca güç konusunda çok verimli oldukları söylenemez. farkı merak edersen aynı segment accent era dizel kullanırsan bariz farkı görürsün. dci daha yakıtı patlatmadan, vgt vitesi 2 lemiş olur. daha sayamayacağım bir çok fark...

ycldemirel5279' Alıntı:

Arkadaşım eğlenceyi kendin yaratıyorsun. 100 kişiye sor 99 u dizel, benzinliden ve elektrikliden sesli çalışır der, ki doğrusu da odur.

Buraya abartıp abartıp yok neymiş elektrikliden bile sessiz miş, benzinlilere fark atarmış, binenler hiç bi şey duymuyomuş gibi yazdıktan sonra insanlar bi şeyler yazdığında gücenmeyeceksin.

Geri