Merak Ediyorum...Eş ve Anne Dengesini Nasıl Sağlıyorsunuz..

Kodla Büyü
Sadece kayınvalide bi gün kendisinini gelin olduğunu ve gelinde knedisinini birgün kayınvalide olacağının unutmaması gerekir.Bence insan kendi annesine babasına ne kadar değer veriyorsa eşinin annesine ve babasına hatta ailesinde o kadar değer vermesi lazım.. böyle olduğu sürece sorun yok.

hocam yaz geldi eşler arası kavga sezonu açıldı merka etem her yaz olur. annenlerde kaç gün kalacaz annemlerde kaç gün kalacağız.. :puhaha: :puhaha:

Evlenmişsin aile olmuşsun kadın olsun erkek olsun öncelik kendi ailende olmalı bunu yapamıyorsan aile olmayı başaramamışsındır. Kadın da erkekte kendi ailesine dur diyebilmeli

güşü' Alıntı:
Evlenmişsin aile olmuşsun kadın olsun erkek olsun öncelik kendi ailende olmalı bunu yapamıyorsan aile olmayı başaramamışsındır. Kadın da erkekte kendi ailesine dur diyebilmeli
:+1:

bu işin çözümü yok
ne kadar çözdüm desende
erkeğin elinde patlamaya hazır bir bomba olarak durur.

güşü' Alıntı:
Hayırlısı ile evlenmişsiniz eşiniz var ve anneniz de çok şükür hayatta ise gerisi lüzumsuz teferruatlardır.
Eskisi gibi aynı evde aynı binada birlikte oturan büyük aileler çok az kaldı. Yılda bir kaç günlüğüne bir araya gelenler de idare etsinler. Nasrettin Hoca'nı mavi boncuk fıkrasındaki yöntemden faydalanmak gerekebilir.

evet uzaktaysan problem yok ama eğer eşinin memleketindeysen ve senin memleketin çoooook uzaklardaysa ve problem varsa gerçekten çoook zor:(

Böyle konularda büyük konuşmamalı.
Her iki tarafın da annelerine ve babalarına davranırken yarın onların yerinde olacağımızı ve bazı fedakarlıkların yapılması gerektiği unutulmamalı, Çünkü bizler nasıl davranırsak yarın çocuklarımız da bize öyle davranacak. Eşlere gelince Her sorun aile içinde halledilmeli, kapı dışına taşmamalı, aileler önünde birbirlerine güzel davranarak eşlerin birbirleri gözünde çok kıymetli olduğu yansıtılmalı, böylelikle anne ve babalar araya girmeye, yönlendirmeye çalışmaya kalkmazlar. Anne ve babaların kusurları muhakkak ki olacaktır. Onları o haliyle kabullenmeli ve eşlerimizi mağdur etmemeliyiz.

hayrodemir' Alıntı:
Anne baba hakkı en önde gelir. Evin yöneticisi erkektir. Anne babayı kırmamak hepsinden önce gelir. İlla bir taraf kırılacaksa bu eş olmalı anne baba değil.

Bu kafayla evli değilseniz hiç evlenmeyin hocam, hayat boyu eşinizi asla mutlu edemezsiniz, kadına yazık. Mutlu olmayan kadın da eşini asla mutlu edemez...Neymiş kadın susup sevap kazanacakmış, hey Allahım neyin kafası bu...

tanes' Alıntı:
hayrodemir' Alıntı:
Anne baba hakkı en önde gelir. Evin yöneticisi erkektir. Anne babayı kırmamak hepsinden önce gelir. İlla bir taraf kırılacaksa bu eş olmalı anne baba değil.

Bu kafayla evli değilseniz hiç evlenmeyin hocam, hayat boyu eşinizi asla mutlu edemezsiniz, kadına yazık. Mutlu olmayan kadın da eşini asla mutlu edemez...Neymiş kadın susup sevap kazanacakmış, hey Allahım neyin kafası bu...
bide çocuk varsa veya olursa düşünemiyorum. eşinden bukadar kolay vazgeçebiliyosa o kadının dolayısıyla o çocuğun psikolojisi ne olacak :?

Ben şu tekniği çok etkin olarak kullanmaktayım. Nişanlandığımdan bu yana:

ANNEME: Anne, hanım seni çok seviyor, hep dua ediyor...
HANIMA: Hanım, annem seni çok seviyor, hep dua ediyor...
KENDİME: Onların birbirlerini sevip saygı gösterdikleri hallerinin resmini zihnimde tutuyorum..

Bir süre sonra baktım ki hakkaten birbirlerini sevip, dua ediyorlar.

Anne baba hakkı elbette ödenmez ancak evlenerek birer anne baba adayı olunuyor. Dolayısıyla mutlu yuva mutlu çocuklar demek bunu unutmamak lazım. Evlenen çiftler ve de onların aileleri onların ayrı bir aile olduğunu kendilerinin artık akraba olduklarını unutmamalılar. Bunları yapmak demek anne baba hakkını gözardı etmek değildir. Her ailede durum farklı olsa da çoğu durum için geçerli olan tek çözüm uzak olmak. Tecrübeyle sabit. İstisnai durumlar vardır belki ama inanın hem anne babaların evlatlarıyla, hem dünürlerin birbirleriyle, en önemlisi de eşlerin birbiriyle olan ilişkilerinin sağlığı açısından en iyi çözüm bu. Hem bu şekilde objektiflik de korunmuş oluyor.
Ancak şunu da belirtmek gerekir eşlerden biri anlayışsızsa araya kıtalar da girse değişen bişey olmaz. Benim anam benim babam diyen çiftler sağlıklı bir aile hayatı yaşayamazlar diye düşünüyorum. Dinimizde de bu böyledir. Peygamberimizin kızıyla sıkıntı yaşayan Hz. Ali'yle olan konuşmalarından da bu daha iyi anlaşılıyor. Aslolan çiftin kurduğu aile hayatıdır. Yine de herkes kendi bilir tabi. Her yuvaya mutluluklar dilerim. Allah kimsenin yüzünü yere eğmesin. Ne birbirine ne de anne babalarına karşı.

müdürümüz bir gün "eşin yeri her zaman doldurulur ama anne bir gittimi birdaha yeri dolmaz demişti." Annesi vefat etmiş o yüzden tabi çok özlemiş. "Annem hayatta olsaydı da bir gözüm olmasaydyda demişti." :)

empati kuralım anneler evet baş tacıdır ama eşlerinizde anne onlarda baş tacıdır eşi küçük gören zihniyete karşıyım ben bazı yorumlar çok tuhaf ayrıca yuvayı dişi kuş yapar hiçbir kadın kayınvalidesinin oğlunu koruma triplerine girerek çocuğunun yuvasına müdahele etmesi doğru değildir

tanes' Alıntı:
hayrodemir' Alıntı:

Kesinlikle tanes hocama katılıyorum..Sizin karakterinizde biri evli değilse kesinlikle evlenmemeli ..Gerçi bu mantaliteyle kim sizinle evlenir orasıda tartışılır ya hadi neyse :roll: Umarım böyle zihniyete olan birisi öğretmen değildir :!:

hayrodemir' Alıntı:
Anne baba hakkı en önde gelir. Evin yöneticisi erkektir. Anne babayı kırmamak hepsinden önce gelir. İlla bir taraf kırılacaksa bu eş olmalı anne baba değil.[/quote

nasıl bir anlayış wallahi şaştım kaldım, neyse özetle illa bir taraf kırılacaksa bu siz olmalısınız, ziyansınız...

Kesinlikle empati sart. gecen gun kayinvalidemle konusuyoruz. ona gore o mukemmel bi kayinvalide. ama insaniz ve hatta bazen insanliktan ote icgudulerin hapsine giriyoruz. Ben gelinimi kiskanmiyorum fln dedi. ama hareketlerini gozlemliyorum. misal ucumuz yanyana otursak bi yerde kayinvalidem esimin elini tutuyo.mutlaka dokunuyo.sariliyo. kıl biri olsam sorun cikartirim. ben dururken sen nie elini tutuyosun die. ki sonsuz derecede hakliyim. durumu anlattim ona. aaa oyle mi yapiyorum.hic farkinda degilim. ben de zannediyorum ki cok ideal kaynvalideyim. AMA İSTE KADİN MİLLETİ. BAZEN İCGUDULERİNE FAZLA KAPİLİYO. Her ne olursa olsun ben onun hayatindaki erkeklerden birini caldim :) bilincalti bunu soyluyor :):):)

hayrodemir' Alıntı:
Aileden bağımsız, özgürleşmemiş insanlar bu sorunu eşlerine yaşatıyorlar diye düşünüyorum.Kendi isteklerini de bastırıyorlar çoğu zaman, al sana mutsuzluk. Yukarıdaki yoruma gelince şoka girdim resmen. Erkek annem diyip eşini kıracaksa, bayan da ağaç kovuğundan çıkmadı heralde onunda annesi var o da annem desin, ortalık iyice karışsın, var mı böyle bişey.
Ben erkeğin de bayanın da eşinin ne kadar önemli olduğunu ailesine hissettirirse bir problem olacağını düşünmüyorum. Problem gelinle kayınvalide arasındaysa erkek neden bu duruma hakem oluyor ki?

Arkadaşlarım neden şoklara ahlara vahlara giriyorsunuz.
Bir okuyun bakalım evlenince dinde kadının yeri ve görevi nedir? Erkeğin yeri ve görevi nedir?
Bayan nafile oruç bile tutacaksa kocasından izin alacak. Ne demektir bu ; bu şu demektir kocanın sözünü dinlemen senin oruç ibadetinden daha faziletlidir.

Şimdi sizler size yutturulmuş modern kafalarla konuşuyorsunuz. Lütfen biraz araştırın öyle eleştirin.
Bu arada anne ve babanın yeri de ney onlara nasıl bakmak gerekiyor bunları da okuyun.
Kesinlikle tanes hocama katılıyorum..Sizin karakterinizde biri evli değilse kesinlikle evlenmemeli ..Gerçi bu mantaliteyle kim sizinle evlenir orasıda tartışılır ya hadi neyse :roll: Umarım böyle zihniyete olan birisi öğretmen değildir :!:
Ben öğretmenim ve öğrencilerime de anne baba hakkının rızasının allah rızasından sonra ikinci sırada geldiğini aşılıyorum.Sen Allahtan sonra ikini sırada gelen rızayı es geçiyorsan bişey demiyorum sadece diyeceğim öğrencilerine bari kendi mantığınızı vermeyin.

Yaza allah nasip ederse ağustosta düğünüm var.
Ben seküler değil rabbime şükürler olsun hak penceresinden bakan bir eş seçtim.
Annemle hiçbir sorunları yok allah da vermesin.
Şöyle dua ediyorum: yarabbi beni eşime ve aileme hayırlı eyle.Benden onlara gelecek şerleri uzaklaştır.Eşimi de bana ve aileme hayırlı eyle.Ondan gelecek şerleri de uzaklaştır.

Belki yazılarımı sert veya ters anladınız. Galiba ben tam ifade edemedim. Kesinlikle sert veya bayan düşmanı değilim.Ben hakkın bakış açısını ortaya koymaya çalıştım. Yanlış anlayanlar bunları daha iyi anlatan kitap veya Google da aratıp okusunlar.

hayrodemir' Alıntı:
Eş hakkı da önemli. Bu dengeyi kurmak çok zor kurabiliyorsan ne mutlu.
Kuramıyorsan illa da anne baba hakkı .
Hocam din kadını erkeğe zimmetlemiştir. Bu ne demektir kadın kocaya itaat edecek itaatinin karşılığı da sevap alacak.Erkek de dengeyi kuracak ama son kez bayan arkadaşlar alınsa da erkeğindir.

din kime neyi zimmetlemiş YUHHH nerde yazıyor bu ayet istiyorum :)

Geri