Okul Dergisi; Bitti... Ben de bittim :)

Kodla Büyü
allpier03' Alıntı:
eline sağlık hocam teşekkür ederim,bende yakın zamanda okul için böyle bir çalışmada bulunacaktım, bundan faydalanabilirim.indesign hiç kullanmadım ama çözerim umarım.

aşağıdaki linkteki dersleri takip edin, hem çözeceksiniz, hem de fazlasını öğreneceksiniz hocam,

http://www.cizgi-tagem.org/e-kampus/edu ... aspx?id=35

bu arada dersleri hazırlayan Gülizar hocama ve tabi ki Niyazi Hocama bir kez daha teşekkürler...

the_korsan' Alıntı:
Dostum eline emeğine sağlık, aylarca emek verip ortaya koyduğun bir ürünü karşılıksızca paylaşacak güzel bir yüreğin var kardeşim, eyvallah :)

Peygamberimiz'e bir gün Ebu cehil rastlamış ve şöyle söylemişti:
- Ya Muhammed ne çirkinsin. Senin gibi çirkin adam görmedim.
Hz. Rasulallah (s.a.v.) ona:
- Haklısın, buyurmuştu.
Biraz sonra Hz. Ebubekir (r.a.) Efendimiz Peygamber Aleyhisselam'a rastladı. O da görür görmez:
- Ya Resulallah ne kadar güzelsiniz, dedi. Peygamber Efendimiz ona da aynı cevabı verdi:
- Haklısın.
Bu iki cevaba da şahit olan ashabı kiram hayretle sordular:
- Ya Resulallah, Ebucehil "ne kadar çirkinsin" dedi, haklısın dediniz. Ebubekir "ne kadar güzelsin" dedi ona da haklısın dediniz. Sebebi nedir?
Buyurdular ki:
- Ben bir ayna gibiyim. Bana bakan kendisini görür. Dolayısıyla Ebucehil baktı kendisini gördü ve çok çirkinsin dedi, haklıydı. Ebubekir baktı o da kendisini gördü, çok güzelsin dedi, o da haklıydı. Onun için öyle cevap verdim, buyurdu.

senin yüreğinin güzelliğidir o kardeşim.....

SoNMeZ' Alıntı:
hocam ben de şu sıralar dergi hazırlamakla meşgulüm fakat yalnız içerik düzenliyorum editör olarak. bir de reklam işleri. tasarımı yayıncıya yaptıracağız. bize 32 sayfalık dergi için tasarımı 4-5 gün sürer dedi. sizin çalışmanız dediğinize göre oldukça uzun sürmüş. bu fark neden kaynaklanıyor olabilir? ya da bizim dergi için tasarım dedikleri şey çok basit birşey mi aceba? şüphelendim biran

hocam, 4-5 gün derler 10 güne çıkar işte....

ben çok uğraştım, çünkü indesign programını öğrenmem gerekiyordu ilk olarak.

1. sınıf resimleri
2. öğrenci resimleri
3. kullanılacak logoya-tasarıma-yazı tipine karar vermek (en sıkıcı işlerden birisi bu)
4. kullanılacak renklere karar vermek
5. metinlere uygun vektörleri bulabilmek (zor bir iş, bu işi meslek olarak yapanların ellerinde hazır vektörler vardır, klasörü açıp, ctrl + f ile istedikleri vektöre anında ulaşabilirler, ancak benim böyle bir arşivim yoktu, bu arşivi oluşturmak uzun zaman aldı.)
6.resimlerin photoshop'ta düzenlenmesi.
7. metinlerin dergi ekibi ile birlikte dijital ortama aktarılması.
8. resimlerin dijital ortama aktarılması ve düzenlenmesi. (bazı resimlerin fotoğrafını çektim, bazılarını taradım.)
9. metin kontrollerinin yapılması.
vs. vs... bu işler beni uğraştırdı hocam,

siz merak etmeyin, onlar da güzel bir tasarım çıkarırlar, ellerindeki hazır şablonlardan birisine haber ve resimlerinizi yerleştirecekler çünkü...

ben de her şey sıfırdan başladı....

olay bitmiştir sayın hocam işte emek işte sonuç :alkis: :alkis: :alkis:

tebrikler hocam :) :D bende işallah kısa zamanda okul dergimizi tamamlayıp burada yayınlayacam :)

çok profesyonel bir görüntüsü var, uğraşdığınız belli oluyor hocam...emeğine yüreğine sağlık :)

Çok güzel olmuş elinize sağlık hocam ve bizlerle paylaşmanız da ayrı bir incelik.. Çalışmalarınızda başarılar..

SoNMeZ' Alıntı:
hocam ben de şu sıralar dergi hazırlamakla meşgulüm fakat yalnız içerik düzenliyorum editör olarak. bir de reklam işleri. tasarımı yayıncıya yaptıracağız. bize 32 sayfalık dergi için tasarımı 4-5 gün sürer dedi. sizin çalışmanız dediğinize göre oldukça uzun sürmüş. bu fark neden kaynaklanıyor olabilir? ya da bizim dergi için tasarım dedikleri şey çok basit birşey mi aceba? şüphelendim biran

hocam kanımca yayıncının elinde birçok dergi şablonu vardır.Bu yüzden bu kadar kısa zamanda hazırlarım demiştir.hocam adamlar sonuçta bu işi yapıyor o yüzden Büyük ihtimalle de güzel bi tasarım olur :wink:

hocam emeğinize sağlık.. çok güzel bir çalışma üstelik üzerinde bu kadar emek harcayıp çalıştığınız bir ürünü karşılıksız vermenizde çok kaliteli biri olduğunuzu gösterir... teşekkürler

Teşekkürler hocam. Çok güzel olmuş emeğinize sağlık. :alkis:
Benim de dergi hazırlamam gerekiyor, fakat hiç bir programı bilmiyorum. Müdür sen yap dedi.

Kıskandım doğrusu bende tek başıma uğraştım çabaladım ama maalesef sonradan müdür değişince ekonomik nedenlerle iptal ettik projeyi tbr hocam

Hocam elinize sağlık güzel olmuş. Bende 2 aydır okul dergisi için uğraşıyorum. Bizim müdürden 5000 TL baskı ve tasarım için fiyat istemişler. Fiyat çok pahalı olduğu için ben yaparım dedim. Bu hafta bizde yayınladık. Pdf dosyasını ve diğer dosyaları paylaşmaya çalışırım.

Dergimiz : http://www.hazinedarogluozkan.com/Dergi ... gimiz.html

cyberstar' Alıntı:
Hocam elinize sağlık güzel olmuş. Bende 2 aydır okul dergisi için uğraşıyorum. Bizim müdürden 5000 TL baskı ve tasarım için fiyat istemişler. Fiyat çok pahalı olduğu için ben yaparım dedim. Bu hafta bizde yayınladık. Pdf dosyasını ve diğer dosyaları paylaşmaya çalışırım.

hocam çok istemişler gerçekten....ama uygun fiyata tasarımını ve baskısını yapan ve gerçekten profesyonel çalışan kurumlar var....

Elinize sağlık hocam, güzel olmuş... :+1:
Ayrıca paylaşımınız için de teşekkürler :alkis:

cyberstar' Alıntı:

hocam bize 1000 adet 32 sayfalık dergi için 1400 tl ye kadar fiyat verdiler. sizinki çok fazla bilginiz olsun. üstelik internette de okul dergi tasarımı yapıp basan siteler var. dergileri kargoyla gönderiyorlarmış. biz güvenemediğimiz için tercih etmedik.

Arkadaşlar ben de öğrencilere bir dergi çalışması yaptırdım. Baskı yapılacak ama dağıtılmayacak sadece öğrencilere birer tane verilecek acaba bunun için de izine ihtiyaç var mı?

arkadaşlar, dergi için çalışırken, tüm resimleriniz bir klasörün içerisinde olsun...

bu çok önemli bir ayrıntıdır, dönüştürme ve baskıya hazırlama aşamasında faydasını göreceksiniz....

Geri