Okullarınızın sosyal medya hesapları

Kodla Büyü

Enterprise

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Arkadaşlar okulun sitesi dışında sosyal medya hesaplarını da siz mi yönetiyorsunuz? Bana 3 yıldır sen yönet güncel tut diye şifreleri veren idarecim paylaştığum içerikleri beğenmezse şak diye siliveriyor. Hani bir ekibimiz var kendilerine paylaşmadan önce içeriği gönderiyorum. Yayınlanmış içerikteki yazıyı komple değiştiriyor, bazen komple siliyor başka birşey ekliyor, Btr değilim zaten sanırım sosyal medya hesapları benim görevim de değil, müdür yard. video şeklinde yap ses koy şunu bunu yap diyor onca uğraşıyorum ortaya bir şey çıkarıyorum haber bile verilmeden silinmesi çok çirkin bence 3. Kez oluyor.

Okulun sosyal medya hesabı mı olur hocam, resmi değil, hiç ilgisi yok sizinle. Sosyal medya hesapları iyi bişey olsa okuldan girebilirdik herhalde, hiç uğraşmayın bence.
Bizim ilçede her okulun var Hocam bana da bak bu okulun prestiji güncel tut okulun reklamı vs. Dendi ama arkadaşlar her etkinlik için 100-200 foto atıyor yine de kolaj video vs yapıyorum metin yazıyorum uğraşıp paylaşıyorum hazırlamak 2-3 saat, silmek 1sn. Sürüyor. Geçen de yazı geldi öğrencilerin fotoğrafı olmadan paylaşım yapın diye ilçede herkes yine de paylaşıyor idare sen de paylaş birşey olmaz dedi ama silinmesi, değiştirilmesi üstelik haber verilmemesi saygısızlık gibi geliyor artık

Bizim ilçede her okulun var Hocam bana da bak bu okulun prestiji güncel tut okulun reklamı vs. Dendi ama arkadaşlar her etkinlik için 100-200 foto atıyor yine de kolaj video vs yapıyorum metin yazıyorum uğraşıp paylaşıyorum hazırlamak 2-3 saat, silmek 1sn. Sürüyor. Geçen de yazı geldi öğrencilerin fotoğrafı olmadan paylaşım yapın diye ilçede herkes yine de paylaşıyor idare sen de paylaş birşey olmaz dedi ama silinmesi, değiştirilmesi üstelik haber verilmemesi saygısızlık gibi geliyor artık
Hocam paylaşım yapmayın. Silen arkadaşa "siz daha doğru paylaşım yaparsınız' deyin. Sıyrılın bence bu işten.

hocam birincisi okullarda sosyal medya hesabı olması yasak.
ikincisi öğrencilerin e-okul dışında fotoğraflarının yayınlanması da yasak.
üçüncüsü okulda sene başında bir web komisyonu kurulur ve okul web sayfası dışında yayın yapılmaz. Yapılan yayınlara da komisyon karar verir.
Bu benim görevim değil yazılı olarak görev verin deyin eğer verirlerse görevi yapın ama gidip ilçe milli eğitime şikayet edin. Velinin birisi bile şikayet etse başınız yanmasın

Reklamlar.
Hiyerarşiyi uzun tutmayayım, il müd. Ankara'ya bakın ilimde neler yaptım der, okul md. İl'e bakın okulumda neler yaptım der ve bundan beklentileri olur.
Devlet okulunun salt reklamının yapılmasının başka nedeni olamaz herhalde. Sizin doğrudan çıkarınız olsa bu başlık altında toplanmazdık, gördüğünüz muameleyi de düşününce paylaşım yapmanın bir anlamı yok.
Keşke bölgemizde diğer okullar çok güzel reklamlar yapsa da 45 kişilik sınıflarımız 20 kişiye düşse...

Hocam ben bu kadar emek verip bir şey yapacağım. İdare benim haberim olmadan silecek. Ortalığı ayağa kaldırırım. İdareciniz büyük bir hadsizlik yapmış. Ama siz en iyisi silen arkadaşa "Madem benim paylaşımlarımı beğenmiyorsunuz ve haber bile vermeye tenezzül etmeden siliyorsunuz. Demek ki bu işi benden daha iyi bildiğinizi düşünüyorsunuz. O zaman bu işi siz yapın. Artık tek bir paylaşım bile yapmıyorum." deyip aradan sıyrılın. Bir şey olursa şifreler bilişim öğretmenimizde o paylaşıyor deyip suçu üstünüze atarlar. Dikkatli olun. Bu işten sıyrılmanın yollarına bakın. Başınız yanabilir.

Sosyal medyayı kullanmayı bilmeyen yoktur(hatta sizden çok daha iyi kullanabilenler vardır.) Bu iş bilişimciye yıkılamaz.

Hocam yasak durumu farklı bir konu size yapılan farklı bir olay.
Benim paylaştığım gönderiyi bana sormadan siliyorsa kusura bakmasın hiçbir şekilde yardımcı olmam.
Görev olarak bakıyorsanız böyle bir sorumluluğunuz yok, yardım etmekse amaç bence etmeyin, silen kimse o yapabilir.
3 kere olmuş bence sessiz kaldığınız sürece hem üstünüze daha da yıkılır hem de daha fazla saygısızlığa maruz kalabilirsiniz.

okulun prestijini yüksek tutmak için için önce herkes kendi işini yapsın felsefesi ile başlayalım deseniz bile , ben bilirim böyle tipleri sizi hiç konuşturmazlar üstten konuşurlar ve birşey deseniz çok acayip birşey demişsiniz gibi yaparlar vs..
ne güzel silmiş işte madem bi daha hiç bulaşmayın ben yapamıyorum yıllık planımda da yok zaten deyin 2 gün kötü olursunuz sonra kendinize saygınız artar

Bana da zamanında twitter hesabını sen yönet dediler kabul etmedim,sadece web sayfasına bakıyorum,geri kalanı idarede.

Dediğiniz gibi yaptım arkadaşlar sene başında paylaşımım silinince sağımda solumda kim varsa bilişimci sordum hakkaten kendimden başka yok instagramı yöneten:) Önce memur büyük bir aşkla şevkle sürdürdü sayfayı (birkaç hafta) sonra tutturdu bu benim değil bilişim öğretmeninin görevi diye. Ben kararlı bir şekilde sadece siyeyi yönetmeye devam ediyorum instagram boş kalıyor. Vaktim artınca bilişim sınıfına yöneldim jilet gibi oldu. Çocuklara yöneldim. Şunu anladım ki ya iyi öğretmen olma yada idsreyle iyi olma seçimini yapmalıyız. Yani idsrenin etrafında fır dönersem dersi bırakıp çıkarsam bilişim sınıfının değil onların pc lerini önemsersem ama ayyynıı zamanda hiçbir veli beni şikayet etmezse annca hiçbir ekstra iş yapmsyan matematikçi fenci sosyalciyle eşit konumda olabiliyorum. Yada 2. Alternatif öğrencilere bilişim sınıfıma işime yönelip varsın ders programım çok kötü olsun varsın hiçbir işim çözülmesin yüzüme gülünmesin kötü bilineyim lakin maaşımı çocuklara yararlı olmak için alıyorsam hak edeyim diyerek (ki böyle çok mutluyum) böyle devam edeceğim:) İdari tarafa geçince aklımdan hep şu reklam replikleri geçiyor artık. Kötüyüm ben kötüyümmm kötüyümm kötüyümm :) Bu arada bilişim sınıfında 3lü priz mouse dolap şu bu hepsini de kendim alıyorum diğer arkadaşların da çoğu öyleymiş neyse çocuklara helal hoş olsun da bu işte de bir terslik var gibi birşey bozulacak diye endişeleniyorum
Bir de şu seçmeli ders saçmalıkları kalksa keşke, ben seni norm fazlası yapmadım sözünden de kurtulmuş oluruz

Okul sosyal medya yöneticisi var.Bazi ilçe mebler resmi hesapları oluşturun ve resmi olarak yönetin dedi.

İlçeden resmi yazi geldi önce beni bildirmiştir sonra vaktim yok uğraşamam dedim işi devrettim.

Dediğiniz gibi yaptım arkadaşlar sene başında paylaşımım silinince sağımda solumda kim varsa bilişimci sordum hakkaten kendimden başka yok instagramı yöneten:) Önce memur büyük bir aşkla şevkle sürdürdü sayfayı (birkaç hafta) sonra tutturdu bu benim değil bilişim öğretmeninin görevi diye. Ben kararlı bir şekilde sadece siyeyi yönetmeye devam ediyorum instagram boş kalıyor. Vaktim artınca bilişim sınıfına yöneldim jilet gibi oldu. Çocuklara yöneldim. Şunu anladım ki ya iyi öğretmen olma yada idsreyle iyi olma seçimini yapmalıyız. Yani idsrenin etrafında fır dönersem dersi bırakıp çıkarsam bilişim sınıfının değil onların pc lerini önemsersem ama ayyynıı zamanda hiçbir veli beni şikayet etmezse annca hiçbir ekstra iş yapmsyan matematikçi fenci sosyalciyle eşit konumda olabiliyorum. Yada 2. Alternatif öğrencilere bilişim sınıfıma işime yönelip varsın ders programım çok kötü olsun varsın hiçbir işim çözülmesin yüzüme gülünmesin kötü bilineyim lakin maaşımı çocuklara yararlı olmak için alıyorsam hak edeyim diyerek (ki böyle çok mutluyum) böyle devam edeceğim:) İdari tarafa geçince aklımdan hep şu reklam replikleri geçiyor artık. Kötüyüm ben kötüyümmm kötüyümm kötüyümm :) Bu arada bilişim sınıfında 3lü priz mouse dolap şu bu hepsini de kendim alıyorum diğer arkadaşların da çoğu öyleymiş neyse çocuklara helal hoş olsun da bu işte de bir terslik var gibi birşey bozulacak diye endişeleniyorum
Bir de şu seçmeli ders saçmalıkları kalksa keşke, ben seni norm fazlası yapmadım sözünden de kurtulmuş oluruz
İşimizi iyi yapalım vicdanımız rahat olsun yeter hocam. Her denileni yapmaya çalışmak hem madden hem manen yoruyor hocam. İdare ile ilişkinizi artık daha iyi yönetiyorsunuz sizin adınıza sevindim.

Öğretmenler de reklamlarıni yapmayı seviyor aslında. Bizim okulda zümre baskanlarına verildi sifreler. Her zümre kendisi ile ilgili haberi yapmaya çalışıyor. Müdürümüzde paylasımları denetliyor. Törenlerde aktif olan öğretmenler zaten paylaşmak istiyor haberi

Aklıma bir fikir geldi:
Medya okur yazarlığı dersi Sosyal öğretmenine verilebiliyorsa
"sosyal" medya neden adında "sosyal" geçen Sosyal öğretmenine verilemesin?
Ama yok, yine de hiçbir öğretmene bu görev zorla yüklenemez. Ya tüm zümre kendiyle ilgili paylaşımı yapmalı ya da bu işi idare/memur yapmalı.

Mevzu çek net ama çok karıştırılıyor..

1- Okul interneti ile giremediğiniz bir yerde hesap açmamamız gerektiğini anlamak için zeki biri olmaya yada resmi yazıya gerek yok diye düşünüyorum.
2- Bu tür istekleri genelde resmi yazı olmadan, ya yüzyüze sözlü, telefonda veya watsap üzerinden isteme sebebleri bu..
3- Bazı öğretmenler instagramdan birşeyler patlamayı seviyorlar hatta saçma bir yarış halindeler.. Farkettim ki anasınıfı ve sınıf öğretmenlerinde daha çok..
4-Resmi yazı olmadan böyle işlere girmeyin.
5- Hesap okul adına olması için müdürünüzün veya sizin değil, kurumun e posta hesabına kayıtlı olması lazım?!
6-Tüm öğrencilerden açık rıza onay belgesi..
7-Tüm içeriklerin komisyonca imzalanması
...
...
...
100- Günün birinde birisi şikayet ettiğinde veya sıkıntılı bir içerik fark edildiğinde şuçlu siz olacaksınız, idari cezalar çok önemli değil ama kvkk vs den alacağınız ceza çok sıkıntı. Eğer idareniz biz istedik o yaptı derse onlarda ceza alır. Alacağınız ceza değişmez. Birçokm örnek var....

Uzak durun.

Konu ilgili benzer başlıklar açıldığında da aynı şeyleri yazıldı..

Et-tekrârü ahsen velev kâne yüz seksen.
(Tekrar güzeldir, yüz seksen kere olsa bile)

Şunu belirtmem lazım, benim okulumda öğrencilerin bir kısmının açım rıza onay belgesi olmadığı için okul sitesinde;
1-öğretmenler haber için fotoğraf çekerlerse mümkün olduğunca yüzlerini çekmiyorlar
2- Öğrenci yüzlerine hafif bir bulanık efekti uyguluyorum.
3- Videolarda yüzleri belirginse yayınlamıyorum
4- Haber içeriğindeki metni kısa tutuyorum. Her ne kadar komisyondakilere önceden gönderip onay alsamda ne kadar kısa yazı o kadar az hata..

İşlerin düzenli ve hızlı yürümesi için insiyatif almak lazım ama ileride ayağınıza dolanmaması lazım.

Eskilerin dediği gibi "Doğayı sev, yeşili koru!!!"

meb.gov.tr adresinde yayınlanan fotoğraflar için öğrenci velilerinden izin alınıyor mu bilen var mı?

valla bana da denmişti resmi olmadığını yapamayacağımı belirttim. Okul sitesi dışında yükleme yapmam. Btr de değilmişsiniz hocam. Hangi branş ücretini almadığı bir işe el atıyor. Bence kapatın hesabı yarın bir gün bir iş olur yönetim sizde olduğundan başınız ağrır. Kimse de durmaz arkanızda.

Sosyal medya ne yahu? Mudurler kendini satacak diye neden riske gireyim. Ticarethane mi bu yoksa okul mi? Mesaim bellidir, odada cay içip lak lak yapacagina kendisi yapsin md yrd.

Bizim okulun var. Bir whatsapp grubumuz var edebiyat öğretmeni müdür yardımcısı ve benim olduğum. Edebiyat öğretmeni yazıyı düzenliyor. Müdür yardımcısı fotoğrafları atıyor. Ben yayınlayıp takip ediyorum. Bu şekilde yaparsanız işiniz kolay olur.

Bu fotoğraf çekme işi yıllardır canımı sıkıyor bu görev bize ait değil ama aman deyip çeken arkadaşımız var nasıl bir yol izlenmeli

2014 yılında geldim okuluma. Çok büyük bir okul değil zaten 400-500 öğrencili.
Okulu kurumu geçtim çoğu kişinin sosyal medya hesabı yokken okulumuza ins,face,twit hesapları açtım.
Fotoğraf için her zaman 2-3 öğrencim vardır görevli. Fotoğrafları çekerler.
Etkinliği yapan öğretmenler 1-2 paragraf metin gönderir ikisini birleştirir site ve sosyal medya hesaplarından paylaşırım.
Yıllardır yaptığım için karışan olmaz. 1 kere müdür yardımcısı karışacak gibi oldu müdür yetkinin bende olduğunu bildirdi konu kapandı.

Sonuç olarak; Sosyal medya hesapları olmalı yada olabilir konuyu açan arkadaşın derdi karışan habersiz silen ve değiştirenler bence...

Bizim okulun çok eskilerden kalma facebook sayfası varmış. Bir de yeni instagram açıldı. Müdür yardımcımız Edebiyatçı seviyor paylaşım vs işleri. İyi yönetiyor. Benim telefonda sosyal medya filan yok. Sevmem fazla takılmayı.

Geri