Panel İçeriği- İçerik İlk Sayfaya Eklendi.

Kodla Büyü
Re: Bilişim Zirvesi-Panel İçerik Tartışması

Öncelikle Niyazi hocam, Özgür hocam ve emeği geçen herkese şimdiden teşekkürler.
Ancak daha ilk günden, dersler kaldırılınca, formatörlük dayatılınca şiddetli bir şekilde bunun karşısında savaşmış biri olarak yapılacak olan panelin bir işe yaramayacağını düşünüyorum. bunu daha önceki konferansa gelmiş ve bu panelede gelecek biri olarak söylüyorum. aynen Niyazi hocamın dediği gibi problem çok temel ve zihniyet problemi. karar mekanizmasındaki örümcek kafalılar temizlenmeden bu iş çözülmez. buda şimdilik imkansız gibi gözüküyo. :( ama yinede çabalamak gerekir tabi. pek umut olmasada...!

• Bilişim teknolojisi öğretmenlerinin küstürülmüş olduğu mutlaka dile getirilmeli.
  • Fatih projesi kapsamında verilecek donanımın korunmasının ve etkin şekilde kullanılmasının küstürülmüş bilişim öğretmenleri ile sağlanamayacağı anlatılmalı.
  • Her öğrencinin kendi hızında öğrenebileceği materyalleri hazırlayabilecek kitlenin bilişim teknolojileri öğretmenlerinden oluştuğunun altı çizilmeli. Bu potansiyelin yıllardır boşa harcandığı vurgulanmalı.
  • Okulların web sitelerinin bilişim teknolojileri öğretmenler olmadan birer eğitim portalına dönüşemeyeceği açıklanmalı.

kazuo' Alıntı:
  • Bilişim teknolojisi öğretmenlerinin küstürülmüş olduğu mutlaka dile getirilmeli.
  • Fatih projesi kapsamında verilecek donanımın korunmasının ve etkin şekilde kullanılmasının küstürülmüş bilişim öğretmenleri ile sağlanamayacağı anlatılmalı.
  • Her öğrencinin kendi hızında öğrenebileceği materyalleri hazırlayabilecek kitlenin bilişim teknolojileri öğretmenlerinden oluştuğunun altı çizilmeli. Bu potansiyelin yıllardır boşa harcandığı vurgulanmalı.
  • Okulların web sitelerinin bilişim teknolojileri öğretmenler olmadan birer eğitim portalına dönüşemeyeceği açıklanmalı.

Oldu bunları söyleyelim, bze okulda teknik ve yazılım odası hazırlayıp içine tıksınlar. :D Başka derdimiz yoktu. Bu dediklerinizin hiçbiri bilişim öğretmeninin görevi değildir.

Bilişim öğretmenlerinin tek görevi, bilişim eğitimini en iyi şekilde öğrenci ve öğretmenlere öğretmektir.

Web sayfası, teknik bakım gibi işler bizlerin hobi olarak yaptığı işlerdir. Ha o hobileri de artık burnumuzdan getirdiler ya neyse.
Sözde labı sıfırdan kuracaktım. Hiç parmağımı kıpırdatasım gelmiyor.

Teknik bakım için il ve ilçelerde, Teknik servis odası kurulmalı. Buralara Teknik eleman alımları yapılmalı. Meslek liseleri ve Yüksek okul mezunları boşta geziyor.

Öğretmenlerin bilişim eğitimleri, verilecek kurslarla güncellenmeli. Fakat Eğiticilerin ek ders kapısı olarak görülmemeli. Bilişm öğretmenleri bu kursları bir program dahilinde vermeli. Ve bu kursu geçemeyen tekrar almalı.

Öncelik bilişim dersidir. Nokta.

biltek2007' Alıntı:
http://gundem.milliyet.com.tr/bilisim-cagi-nin-neresindeyiz-/gundem/gundemyazardetay/12.06.2011/1401387/default.htm?ref=facebookmypage

Buradaki yazı daha önce forumda yayınlanmıştı Abbas Beyin. Ben hatırlatayım dedim.

:+1: :+1: :+1:

abbas bey söylenecek ne varsa söylemiş
söylenecek söz kalmadı zaten

bence de öğretmenlerin eğitimi üzerinde durulmalı. öncelikle bde için içerik geliştirme konusunda adobe veya benzeri araçlarla içerik geliştirme konusunda bt öğretmenleri çok iyi eğitilmeli (kastım sadece captivate vb araçlar değildir bunların dışında 3dmax gibi kendi ürünlerinizi ortaya koyabileceğiniz araçlar da olabilir o yüzden lütfen hemen hocam sen captivate, camtasia kullanmayı bilmiyo musun gibi eleştirilerde bulunmayınız)sonra da bu eğitimleri okullarındaki öğretmenlere vermeleri sağlanmalı bence. böylece bde kullanımı en iyi düzeye çıkarılabilir.

biltek2007' Alıntı:
Oldu bunları söyleyelim, bze okulda teknik ve yazılım odası hazırlayıp içine tıksınlar. :D Başka derdimiz yoktu. Bu dediklerinizin hiçbiri bilişim öğretmeninin görevi değildir.

Bilişim öğretmenlerinin tek görevi, bilişim eğitimini en iyi şekilde öğrenci ve öğretmenlere öğretmektir.
15 bilgisayarlık labda 40-50 çocuğa çok güzel eğitim verilebilir zaten değil mi?

Rehber öğretmenlik ilk başladığında bbnet gibi bir forum olsaydı sizin de rehber öğretmenliğe geçme gibi bir durumunuz olsaydı eminim ki yine bu tepkiyi verirdiniz. Saat 09:00 - 15: arasında okulda ne işim var, dersimi verir çeker giderim derdiniz. İnsanın alışkanlıklarının dışınıa çıkması ne kadar zor. Halbuki günümüzde rehber öğretmenlerin çalışma şartları kadar iyi şartlar Meb'in diğer hiçbir diğer kademesinde yok. Bana göre bilişim teknolojileri öğretmenliği de şu an böyle bir başkalaşım içindedir.

Fatih projesi için bu kadar para harcandıktan sonra bir daha okullara kolay kolay bt sınıfı kurulacağını da düşünmüyorum.

teşekkürler orhan(ghost) hocam...

konuyu sabitlediğin için....

Özgür hocam, panelde içerik olarak değineceklerinizi bizimle paylaşırmısınız?

BU içerikler üzerinde fikir paylaşımı yapsak daha iyi olacak sanırım. :)

Bilişim Teknolojileri Formatörü Olarak Öneri ve Taleplerim:

1) Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenlerini çalışma saatleri diğer hiç bir branş öğretmenine dayatılmayan şekilde 08:00-17:00 saatleri arasındadır. Bu konuda Rehberlik Öğretmenlerinin çalışma saatleri örnek alınarak 09:00-15:00 saatleri uygulanmalıdır.
2) BT Formatör öğretmenlerinin görev tanımlarını çok açık şekilde belirtilip yayınlanması. Farklı illerde farklı uygulamaların yapılmasının öneüne geçilmesi gerekir.
BT Formatörleri Bilişim Müstahdemi olarak görülmektedir. Ellerinde tornavidalar, şarjlı matkaplar ve bilgisayar kasalarıyla gezmektedir. BT Formatör öğretmenin görevinin bilgisayarları tamir etmek olmadığı bu bilgisayarların alım, kullanım ve yazılımsal-donanımsal problemlerine çözüm üretmede rehberlik edeceği açıkça yöneteliklerle belirlenmelidir.
3) Her okula bir BT Formatör Öğretmeni kadrosu atanmalı, kalabalık okullara öğrenci sayısına göre Rehberlik Öğretmenleri örneğine göre bir den fazla formatör öğretmen görevlendirilebilmelidir. Formatör kadrosu BT dersi ve ders saatlerinden bağımsız olarak öğrenci sayısına göre belirlenmelidir.
4) BT Formatör Öğretmen görevlendirilmesi zorunlu olmaktan çıkarılmalı, Formatör olmak isteyen öğretmenler online ortamda başvurularını yapabilmelidir.
5) BT Formatör öğretmenlerin Şubat ve Yaz Tatili hakları gasp edilmemeli. Görevlendirme tarihleri tatil günlerini içermemelidir.
6) BT Formatör öğretmenlerine okullarında birer oda ve bilgisayar tahsis edilmelidir.
7) Yapımına başlanan fakat bitirilmeyen okullardaki BT LAboratuvarları derhal bitirilmeli, eskiyen laboratuvarlar yenilenmelidir.

Bilişim Teknolojileri Dersi Öğretmeni olarak istek ve taleplerim:

1) Bilişim Teknolojileri Dersi sayısı çok azdır. 6, 7, 8. sınıflarda 2saat, Lise 1-2-3. sınıflarda da BT derslerinin verilmesi sağlanmaldır.
2) Çocuklar zaten bizden iyi bilgisayar biliyor saçmalığından artık vazgeçilmelidir.
3) Liselerde Sayısal Eşit Ağırlık ve Sözel bölüm öğrencilerine farklı içerikler sunulmalıdır. (Sayısalcılara programlama, sözelcileri Blog oluşturma, EA cılara hesap tablosu vb.)
4) Bilişim Teknolojileri Dersi Müfredatı ve Ders Kitapları yenilenmelidir.

Not: Dersin geri gelmesini istemeyenler bunlara karşı çıkabilir. Hiç umurumda değil. Ben doğru bildiğimi söylerim.

biltek2007' Alıntı:
Özgür hocam, panelde içerik olarak değineceklerinizi bizimle paylaşırmısınız?

BU içerikler üzerinde fikir paylaşımı yapsak daha iyi olacak sanırım. :)

hocam, içerik 5 ekim'e doğru netleşecektir. tüm ayrıntıları ile....

o zaman içeriğin son halini burada da paylaşıma açarız...

mutlaka panelden önce, son bir kez hep birlikte gözden geçiririz....

@skipper_forum hocamın yazdıkları üzerine inşa devam edebilir. Bakalım bu sefer de duvara mı anlatacağız.

Fatih Projesi Kapsamında Yetkililere Önerilerim:

1) Kesinlikle sınıflara masaüstü bilgisayar alınmamalıdır. Sınıfta bırakılan bilgisayarlara öğretmenler sahip çıkamamaktadır.
2) Bilgisayarlar öğretmenlere zimmetlenmeli evlerine götürüp ders hazırlığı yapmalarına izin verilmelidir. Bilgisayarlar sınıfa değil öğretmene verilmelidir. TTNET veya TURKCELL ile anlaşma yapılarak uygun fiyata evlerinden internet erişimi imkanı sağlanmalıdır.
3) Projeksiyonların en zayıf yeri VGA kablolarının pinleridir. Projeksiyonlara kablosuz ya da daha sağlama olan HDMI kablolarlarının kullanılması sağlanmalıdır.
4) Alınacak bilgisayarların toza, düşmeye, çizilmeye karşı dayanıklı olması gerekir. Hoparlörlerin tüm sınıfa ses verebilecek kuvvette olması sağlanmlıdır. Ekstradan alınacak hoparlöler ek maliyettir. Kaybolu ve kabloları kopar vs.
5) Bilgisayarların garantisi mümkünse en az 3-5 yıl arası olmalı bu sayede alım maliyeti fazla bile olsa kullanım maliyetinden indirim sağlanmalıdır.
6) Garantisi biten bilgisayarlar yenilenmlidir.
7) Bilgisayar, projeksiyon ve akıllı tahta kullanımı hakkında tüm öğretmenlere kurslar verilmeli kurstan geçemeyen öğretmenleri gerekirse bueğitimi tamamlayana kadar tekrar tekrar kursa gönderilmelidir.

Fatih projesinin temelde amacı neydi: Okullarda Bilgisayar Destekli Eğitim yapılmasını sağlamak.
Peki bu eğitimin yapılabilmesi için öğretmenlerin mevcut bilgi düzeyi yeterli midir? Değil hepimiz biliyoruz.
Topyekün merkezlerde eğitime alınması mümkün müdür? Çok zor bu iş, örneklerini de önceki yıllardaki projelerden, yarıda kalmış projelerden biliyoruz yaşadık.
Peki çocuklar için diyorlar ya kendi kendilerine bilgisayarı öğrenebilirler diye, bilgisayar destekli eğitime kendileri adapte olurlar diye. O zaman bende sorarım öğrenciler kendi kendine sosyal bilgileri, inkilap tarihini, felsefeyi, türkçeyi öğrenemezler mi? Çocuklar okula başlamadan önce türkçe konuşmayı bilmiyor mu? eee biz neden yıllarca türkçe dersi veriyoruz o zaman? onun da saatlerini azaltalım olmaz mı?
Bilişim Teknolojileri dersi revize edilerek, müfredata günümüz şartlarına getirilip sadece windows, office öğretiminden çıkıp gerçekten bilişim teknolojileri eğitimi öğretimine uygun hale getirilmeli, zorunlu olmalı, notu olmalı.
Yine bakanlık yetkilileri yok arkadaş çocuklar bilgisayarı, ihtiyaç duyduğu yazılımları, tableti ve diğer bilişim teknolojisi gereçlerini kendi kendilerine öğrenebilirler derse merse gerek yok diye düşünüyorlarsa bu fatih projesi gerçekten birilerinin kesesini doldurma projesidir derim. Çünkü eğitimden anlayan hiç kimse bu şekilde bir eğitim öğretimi kabullenmez kabul etmez.

Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri okullarda bilgisayar destekli eğitim ve meb projelerine öncülük edecek bir zümredir, bu projenin okullardaki temsilcileridir. İşin teorik kısmı bu şekilde fakat uygulama da böyle mi? Bakanlık birimleri de aynı söylemi tekrar ediyorlar, Fatih'le beraber bilişim öğretmenlerinin önemi artacak deniyor fakat yaşadıklarımıza bakınca sadece üfürdüklerini anlıyoruz.

Bilişim Teknolojileri ve Bilişim Teknolojileri Formatör öğretmenlerinin görevinin okullarda bilimum Bilişim alet edevatlarının bakım, onarım, tamir, tadilatı olmadığının, ucu açık yönergelerin ve görev tanımının açığa kavuşturulması ve resmi yazılarda üstüne basa basa bakım-onarımın özel bilgi beceri yetenek gerektiren bir iş olduğundan bu işin sorumlusunun bilişim öğretmeni olmadığı belirtilmelidir. İlçelerde gerekiyorsa bunla ilgili teknik birim kurulsun.
Evini boyamak için herkes boyacı mı tutuyor ? Hayır.. Herkes az çok boya yapmayı bilir. O zaman okulu neden görsel sanatları öğretmeni boyamıyor yada diğerleri....
Temizlik yapmayı herkes biliyor, peki neden okulun temizliği için temizlik görevlileri var ? Öğretmenlerde temizleyebilir ?
Okulun giriş çıkış maddi hesaplarını neden matematik öğretmeni yapmıyor onun görevi sayılmıyor?
Neden okullardaki resmi yazışmalar için memur var, Türkçe öğretmeni neden bu işi yapmıyor?
Okul büyüdükçe ders saati arttıkça branşlara norm veriliyor, kendi okuluma bakıyorum 5 idareci, 1 memur, temel branşlardan 4 er 5 er kişilik zümreler var, Bilişim teknolojileri öğretmeni dersi 15 den az ise hiç yok, gerisinde 1 öğretmen, 2 bilişim öğretmeni olan okul sayısı çok az.
Öğrenci sayısına göre rehberlik öğretmeni veriliyor, idareci sayısı belirleniyor, neden bizim içinde böyle bir uygulama yok ?
Neden bilişim teknolojileri öğretmenleri birçok ilde zorunlu olarak bilişim formatör öğretmeni olarak görevlendiriliyor yıllardır? BT öğretmeni olmayınca başka arkadaşlar nasılsa görevlendiriliyor, isteklisi taliplisi çok, bu zorlama neden?
Neden bilişim öğretmenlerinin yarıdan fazlası norm fazlası durumunda? Dersi kaldırmayı akıl eden zihniyet bunu akıl edemedimi?

Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği ve Formatör öğretmenlik kavramları da birbirinden ayrılmalı.
Müfredatı yenilenmiş bir BT dersi zorunlu olarak okutulmalı, 1.kademedeki serbest etkinliklerin neye yaradığını ne kadar saçma işlediğini yaşadık gördük, bt dersi müfredat eski bile olsa serbest etkinlikten 100 kat evlaydı.

Şu şartlar altında bilişim tek. öğretmenlerinin fedakarlık yapmasını kim bekleyebilir ?
Okulun müdürü diyor ki hocam devlet bu kadar yatırımı neden yaptı, siz bakmazsanız kim bakacak bunlara?
Bende diyorum ki devlet bana yatırım yapmadı mı? alanımda eğitmedi mi? peki bana yapılan yatırım elimde tornadiva masa altlarında kasaları söküp takmak, elinde bir format cdsi o pc senin bu pc benim koşturmak, o jack kopmuş bu jack çıkmış, internet kopmuş, site çökmüş bunun için mi? Hiç kusura bakmayın...

Üreten toplum olabilmek

1. Ne yapmalı
2. Nasıl yapılıyor
3. Nasıl yapmalı

1. Ne yapmalı : Ülke teknolojiyi etkin kullanma konusunda yeterli düzeye ulaştırılmalı ve teknolojik alanlarda üretime geçilmeli

2. Nasıl yapılıyor : Daha teknolojiyi etkin kullanma konusunda şu anda mevcut sistem yetersiz ve amaç dışıdır. Nasıl ki arabası olan bir insanın arabasını kullanabilmesi için bir ehliyete ihtiyacı varsa bilgisayarı olan bir insanın da uzman insanlar tarafından eğitilmeye ihtiyacı vardır. Mevcut uygulamaya göre arabası olan bir insan ehliyet almadan direk trafiğe çıkıp trafikte uygulamalı olarak kendi başına öğrenmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu tür uygulamalar son derece tehlikelidir. İnsanlar bir şeye alışırlarsa yanlış olduğunu bilseler dahi o alışkanlıklarını kolay kolay bırakamamaktadırlar. Bu günkü uygulama çocuklarımızı hazır yiyiciliğe ve eğlenceye alıştırmaktadır. Eğer böyle devam ederse çocuklarımız buna alışacak ve bırakın üretimi oyun oynayan internette video izleyen müzik dinleyen bir toplum olmaktan bir adım öteye gidemeyeceğiz

Gelelim olayın üretim bölümüne siz Üniversiteyi kazanmış ancak yeterli alt yapısı olmayan henüz program kullanmayı veya yönetmeyi bilmeyen bir insana program yazmayı öğretmeye kalkarsanız, daha yürümeyi bilmeyen çocuğa koşmayı öğretmek gibi son derece hatalı bir işe kalkışmış olursunuz ki bu şekilde sonuca gidilemeyeceği açıktır.

Sonuç olarak şu an uygulanan ve uygulanmaya çalışılan B.T. lerinin etkin kullanımı yöntem ve politikası son derece tehlikeli ve hatalıdır.

3. Eğer bizler teknolojiyi verimli kullanmak ve üretmek istiyorsak daha ilköğretim aşamasında gerekli alt yapıyı oluşturmalı, Lise çağında onları profesyonelleşmeli ve üniversite çağında tamamen üretime geçmeliyiz.

Bu şartlar doğrultusunda ülkemizde B.T. alt yapısının oluşturulması için B.T. dersinin işlenmesine en geç 4. Sınıftan başlanmalı ve haftada en az iki şer saat zorunlu hale getirilmeli ve müfredatı yenilenmelidir. Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin okullarda tamirci olarak kullanılması gibi son derece trajikomik uygulamalara derhal son verilmeli ve gerçek görevlerini yapmaları sağlanmalıdır.

B.T. araç ve gereçleri B.T. dersinin işlenmesi sırasında öğretmen tarafından kullanılmaktadır. Okulda veya B.T. sınıfında araç gereçlerin tamiri ve kullanımına yönelik aksaklıklarda öğretmen zaten ona müdahale etmektedir. Yani B.T. araç ve gereçlerinin bakım ve onarımı zaten B.T. öğretmeni tarafından yapılmaktadır. Bu nedenlerle formatörlük uygulamalarına derhal son verilmeli ve B.T. eğitiminin verilmesine özen gösterilmelidir.

her eylüle isyan' Alıntı:
B.T. araç ve gereçleri B.T. dersinin işlenmesi sırasında öğretmen tarafından kullanılmaktadır. Okulda veya B.T. sınıfında araç gereçlerin tamiri ve kullanımına yönelik aksaklıklarda öğretmen zaten ona müdahale etmektedir. Yani B.T. araç ve gereçlerinin bakım ve onarımı zaten B.T. öğretmeni tarafından yapılmaktadır. Bu nedenlerle formatörlük uygulamalarına derhal son verilmeli ve B.T. eğitiminin verilmesine özen gösterilmelidir.

Bu cümle çok doğru fakat eksik. Sebep, eskiden her sınıfta bilgisayar, projeksiyon yoktu. LAB ta olanları zaten, gece-gündüz bir şekilde yapıyorduk. Ders işliyorduk çünkü.

Şimdiki durumda okuldaki pclerle ilgilenecek mutlaka teknik servis elemanı gerekli. Hiç olmazsa ilçelerde bir merkez kurulmalı.

Ders olunca, eskisi gibi koşturabileceğimizi hiç zannetmiyorum.

5 günde formatör olanlar bakar tamir işlerine biz dersimize gireriz olmamı

Panel yaklaşıyor ama egitek genel müdürü artık görevde değil panele katılmayacak mı şimdi?

Herkes siyasi başlıklarda cirit atıyor buraya bakan yok, üzülerek izliyorum ve büyük ihtimal zirveye katılmayacagım.

Kolemans' Alıntı:
Panel yaklaşıyor ama egitek genel müdürü artık görevde değil panele katılmayacak mı şimdi?
Devlette süreklilik esastır, ya Mahmut Bey yeniden genel müdür olarak atanır ya da o zamana kadar başka biri atanmış olur.

Cemal TANER' Alıntı:
Herkes siyasi başlıklarda cirit atıyor buraya bakan yok, üzülerek izliyorum ve büyük ihtimal zirveye katılmayacagım.

Sen gel Cemal hocam. Sayımız az olur. Belki 20-30 kişi oluruz ama yine paneli yaparız. Ben nasip olursa orada olmaya çalışacağım.

Panel katılım hayati derecede önemli ama ben İstanbul'daki arkadaşlarımızın orayı tıka basa doldurmasını, İStanbul dışından geleceklere bilet kalmamasından dolayı sitem etmesini beklerdim...
Ben inşaallah orada olacağım.
Bütün İstanbullu arkadaşlarımızı da bekliyorum

Cemal TANER' Alıntı:
Kolemans' Alıntı:
Devlette süreklilik esastır, ya Mahmut Bey yeniden genel müdür olarak atanır ya da o zamana kadar başka biri atanmış olur.

Kararnameyi incelediyseniz, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü yine Mahmut beyin. Yani isim değişmesi kadronun iptali anlamına gelmiyor. Cemal hocam Katılım olacaktır. Biz elimizden geleni yapalım.

Cemal TANER' Alıntı:

Konu yeterince dikkat çekmemiş, sanırım gözümüzden kaçıyor. İnşallah beklenilenin çok üstünde ilgi ve destek görür.
hepimiz ortak bir noktada buluşuyoruz aslında formatörlüğün açık ve net olarak tanımlanması, çalışma koşulu ve görevlendirilmenin standartlaşması, ayrıca ders müfredatının iyileştirilmesi ve sayısnın artırılıp önem kazanması.
şimdiye kadar sesimiz duyulduğunda hep ne istemediğimiz şeklindeydi haberler veya şikayet mailleri... ilk defa neyi istediğimiz ve nasıl olabileceği hakkındaki fikrimiz dile gelecek inşallah.
yalnız Sitenin profili değişti, eskiden başlıklar daha kendini geliştirmek ya da eksiklikleri gidermek için çözüm merkeziydi, şimdi daha güzin ablaya dert yanma ya da stres atma yeri oldu. Bilgisayarbilişimi takip etmeyip bu panele katılmak isteyen çok arkadaş olacaktır. keşke onlara ulaşmamızın bir yolu olsa.

Katılırsanız katılımınız için şimdiden teşekkür ederim :)

the_korsan' Alıntı:
Fatih projesinin temelde amacı neydi: Okullarda Bilgisayar Destekli Eğitim yapılmasını sağlamak.
Peki bu eğitimin yapılabilmesi için öğretmenlerin mevcut bilgi düzeyi yeterli midir? Değil hepimiz biliyoruz.
Topyekün merkezlerde eğitime alınması mümkün müdür? Çok zor bu iş, örneklerini de önceki yıllardaki projelerden, yarıda kalmış projelerden biliyoruz yaşadık.
Peki çocuklar için diyorlar ya kendi kendilerine bilgisayarı öğrenebilirler diye, bilgisayar destekli eğitime kendileri adapte olurlar diye. O zaman bende sorarım öğrenciler kendi kendine sosyal bilgileri, inkilap tarihini, felsefeyi, türkçeyi öğrenemezler mi? Çocuklar okula başlamadan önce türkçe konuşmayı bilmiyor mu? eee biz neden yıllarca türkçe dersi veriyoruz o zaman? onun da saatlerini azaltalım olmaz mı?
Bilişim Teknolojileri dersi revize edilerek, müfredata günümüz şartlarına getirilip sadece windows, office öğretiminden çıkıp gerçekten bilişim teknolojileri eğitimi öğretimine uygun hale getirilmeli, zorunlu olmalı, notu olmalı.
Yine bakanlık yetkilileri yok arkadaş çocuklar bilgisayarı, ihtiyaç duyduğu yazılımları, tableti ve diğer bilişim teknolojisi gereçlerini kendi kendilerine öğrenebilirler derse merse gerek yok diye düşünüyorlarsa bu fatih projesi gerçekten birilerinin kesesini doldurma projesidir derim. Çünkü eğitimden anlayan hiç kimse bu şekilde bir eğitim öğretimi kabullenmez kabul etmez.

Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri okullarda bilgisayar destekli eğitim ve meb projelerine öncülük edecek bir zümredir, bu projenin okullardaki temsilcileridir. İşin teorik kısmı bu şekilde fakat uygulama da böyle mi? Bakanlık birimleri de aynı söylemi tekrar ediyorlar, Fatih'le beraber bilişim öğretmenlerinin önemi artacak deniyor fakat yaşadıklarımıza bakınca sadece üfürdüklerini anlıyoruz.

Bilişim Teknolojileri ve Bilişim Teknolojileri Formatör öğretmenlerinin görevinin okullarda bilimum Bilişim alet edevatlarının bakım, onarım, tamir, tadilatı olmadığının, ucu açık yönergelerin ve görev tanımının açığa kavuşturulması ve resmi yazılarda üstüne basa basa bakım-onarımın özel bilgi beceri yetenek gerektiren bir iş olduğundan bu işin sorumlusunun bilişim öğretmeni olmadığı belirtilmelidir. İlçelerde gerekiyorsa bunla ilgili teknik birim kurulsun.
Evini boyamak için herkes boyacı mı tutuyor ? Hayır.. Herkes az çok boya yapmayı bilir. O zaman okulu neden görsel sanatları öğretmeni boyamıyor yada diğerleri....
Temizlik yapmayı herkes biliyor, peki neden okulun temizliği için temizlik görevlileri var ? Öğretmenlerde temizleyebilir ?
Okulun giriş çıkış maddi hesaplarını neden matematik öğretmeni yapmıyor onun görevi sayılmıyor?
Neden okullardaki resmi yazışmalar için memur var, Türkçe öğretmeni neden bu işi yapmıyor?
Okul büyüdükçe ders saati arttıkça branşlara norm veriliyor, kendi okuluma bakıyorum 5 idareci, 1 memur, temel branşlardan 4 er 5 er kişilik zümreler var, Bilişim teknolojileri öğretmeni dersi 15 den az ise hiç yok, gerisinde 1 öğretmen, 2 bilişim öğretmeni olan okul sayısı çok az.
Öğrenci sayısına göre rehberlik öğretmeni veriliyor, idareci sayısı belirleniyor, neden bizim içinde böyle bir uygulama yok ?
Neden bilişim teknolojileri öğretmenleri birçok ilde zorunlu olarak bilişim formatör öğretmeni olarak görevlendiriliyor yıllardır? BT öğretmeni olmayınca başka arkadaşlar nasılsa görevlendiriliyor, isteklisi taliplisi çok, bu zorlama neden?
Neden bilişim öğretmenlerinin yarıdan fazlası norm fazlası durumunda? Dersi kaldırmayı akıl eden zihniyet bunu akıl edemedimi?

Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği ve Formatör öğretmenlik kavramları da birbirinden ayrılmalı.
Müfredatı yenilenmiş bir BT dersi zorunlu olarak okutulmalı, 1.kademedeki serbest etkinliklerin neye yaradığını ne kadar saçma işlediğini yaşadık gördük, bt dersi müfredat eski bile olsa serbest etkinlikten 100 kat evlaydı.

Şu şartlar altında bilişim tek. öğretmenlerinin fedakarlık yapmasını kim bekleyebilir ?
Okulun müdürü diyor ki hocam devlet bu kadar yatırımı neden yaptı, siz bakmazsanız kim bakacak bunlara?
Bende diyorum ki devlet bana yatırım yapmadı mı? alanımda eğitmedi mi? peki bana yapılan yatırım elimde tornadiva masa altlarında kasaları söküp takmak, elinde bir format cdsi o pc senin bu pc benim koşturmak, o jack kopmuş bu jack çıkmış, internet kopmuş, site çökmüş bunun için mi? Hiç kusura bakmayın...

Güzel bir yazı. Aynen katılıyorum. Elimde tornavida, matkapla gezmekten bıktım. Hepimiz bıktık. Okuldaki tamirci gözüyle bakılıyor. Birsürü de angarya iş yapmak zorunda bırakılıyoruz. Yoksa müdür, 5 okula gezdirrim diye tehdit edebiliyor.

Re: Panel İçeriği ( Panele katılım:1 kişi 700 TL )

Fatih Projesi eğitim sisteminde çığır açacak nitelikte olması bekleniyor. Fatih projesinde en önemli araçlar akıllı tahta ve tabletler. Eğitimde bilişim teknolojileriden sonuna kadar yararlanmak öncelikli hedeflerden.

Yeni eğitim öğretim anlayışı öğrencinin amaçların kazanımlara dönüştürülmesinde , proje ve performans ödevleri ile uygulama ile, yaparak yaşayarak öğrenmesi hedeflen memektemidir? Teknoloji sürekli gelişip değiştiğine göre bu ödevlerin hazırlanmasında içeriği tamamen yenilenmiş, ders saati arttırılmış bilişim derslerinin önemi değinmek gerekir. Bilişim teknolojileri dersi tüm derslerin ihtiyaçlarını giderecek ARGE niteliğine bir ders olması ve sürekli değişen bir müfredata sahip olması gerektiği doğru değil mi?

Bizler halen kağıt karton keserek bu çağda teknolojiye ne kadar söz geçirebiliriz.

Bilişim teknolojileri öğretmenleri tüm öğretmen ve öğrencilere rehber olacak niteliğe sahip hale getirilmeli, online merkezi hizmetiçi eğitimlerle donatılmaları gerekir.

Ayrıca Bu Fatihin yeni teknolojileri, eğitim kadrosu ortalama 10 yıl olan okullara gönderilmeli. Daha fazla olan okullarda bu teknolojilerin atık kalacağı unutulmamalı.

the_korsan' Alıntı:

Bilişim Teknoloji Öğretmeninin Fatih projesi ile birlikte anılmasını bile istemiyorum o derece bu projeden bizden uzak ama formatörlük denilince boynumuz kıldan ince bir duruma geliyor. elinden birşey gelmeyen BT öğretmeninin formatörlüğe zorunlu olarak evet demesini bu yüzden istemiyorum seçeneklerimizin olmasını istiyorum.

Bence arkadaşlar artık bilgisayar derslerinin gelmeyeceği aşikar bu yüzden çalışma saaatlerine ve norm durumuna yüklenmeliyiz. Bizde rehber öğretmenler gibi olmalıyız onlar öğretmense bizde öğretmeniz norm durumu öğrenci sayısına göre belirlenmeli bi okulda bilişim teknolojileri öğretmeni tek ise çalışma saatlari 09:00 -15:00 olmalı, iki kişi ise sabahçı öğleci olacak şekilde çalışmalı bilişim öğretmenleri..

Geri