pc bilgimin bittiği an

Kodla Büyü
Hala ısrar ediyorum senin sorunun biostaki sata ayarlarından. Başka şeylerle uğraşmana gerek yok. bios ayarlarını biraz kurcalamalısın.

hocam o zaman senin problemin BIOS.Bazı anakartlar sata harddiskleri hemen tanımıyorlar. BIOS'un harddikler ile ilgili menüsünden sata olarak görünen yerden IDE'ye çevir hocam sorun muhtemelen ortadan kalkacaktır

kayzersozee' Alıntı:
Hala ısrar ediyorum senin sorunun biostaki sata ayarlarından. Başka şeylerle uğraşmana gerek yok. bios ayarlarını biraz kurcalamalısın.
ya dostum banada öyle geliyor başka bir xp cd si ile denicem

başka xp cd si ile kurayım dedim . dosyaları kopyaladı. reset attı. bu seferde ntldr eksik diyo
la havle vela kuvvet.. olcak gibi inş.

Beni yanlış anlamayın ama neden herkes sorunun hdd olduğunu düşünüyor anlamadım. hdd tanımasa farklı bir uyarı verirdi. insert sistem disk gibi. biosta görünüyorsa hdd ile ilgili sorun yoktur.

hocam halloldu yaklaşık olarak epey bi sürem gitti ama ...
hdd normalde 2 bölümdü. hiren boot cd ile girdim 2 sini de sildim . sonra farklı normal kurulum bir xp cd si buldum onunla kurulum yaptım o da abuk subuk hata verdi. daha sonra tekrar image atayım dedim attım . nasıl bir işse açıldı pc valla .. ömrüm gitti ömrüm walla .. ya anlamıyom insan gibi orada bir hata mesajı çıksın arayım bulurum hani yazı çıkmadı hata sesi çıksın onu da anlarım ama sesssiz sedasız kapkara ekran çıkıyor . neyse ben günü bugün böyle doldurdum mecburen ya bi de bunların garantisi vardı şirket iflas etmiş galiba onları da arayamayınca işler biraz bize düşüyo mecbur.
ama çok saolun baya yardımcı oldunuz sorun halloldu herkese teşekkürler....

2 şık var.
Ya ramlerinde bir sorun oluştu.Ramlerde sorun oluştuğunda bilgisayar bazen açılıp bazen açılmayabiliyor.

Yada harddiskte bad sector var.

Benzer bir durum bu yaz yeni atandığım okulda başıma geldi,

öğretmen bilgisayarı çalışıyordu normal bi şekilde, ben kendim yeniden kurayım dedim format attım, sonrasında ise pc açılıyor bazen hoşgeldiniz ekranında, bazen de o ekrandan 2-3 sanşiye önce gelen siyah ekranda resetliyordu, bazen de o şekilde kalıyordu siyah ekranda.

2-3 kere kurulumu farklı cdlerle tekrarladım yine olmadı.
ekran kartını değiştirdim yine olmadı...
üzerinde 1 gblık 2 ram vardı... sırayla ramları tek tek taktım... ramlardan birisi arızalı oldugunu anladım.

eğer benzer bir durumsa başka bir ram takarak denemenizi tavsiye ederim.
deneme yanılma yolu her zaman en iyi yoldur donanımsal sorunlarda...
sorunlu olabileceğini düşündüğün donanımları öğrenci bilgisayarları ile değiştirebilirsin tek tek son çare olarak
umarım sorunu halledebilirsin...

hepsini okudum yazılanların mütiş bir serüven
bence hiç bir sorunu yoktu attı imajda sorun vardı

yildiray75' Alıntı:
dokmeefrail' Alıntı:
bios tan sata yı kapat

on-chip primary pci ide ....... enabled
on-chip secondary pci ide....enabled
on-chip Sata mode.............disabled
burası pasif kalın yazıyorum
pata ide set to ..............ch.0 master/slave
sata port0/2 set to.............disable
sata port1/3 set to.............disable

onboard h/w gigaraid..........enabled
gigaraid function.................raid

hocam bidefa giga raid fonksiyonu disable olacak çünkü RAID yapmıyoruz.Eğer HDD den SAta ise onchip SATA mod disable olmayacak.Anakartın marka modelini yazınız.Sanırım eski bir gigabyte ama tam model yazarsan biosa bakar çözüm buluruz

hocam halletim tşk ederim . ya sizde biliyonuz arkadaşlar cidden bazen abuk subuk hatalar ortaya çıkabiliyor. bu da onlardan biri oldu. ben ömrümde ilk defa böyle bir hatayla gerçi hata da ne mesaj ne ses sadece koskoca bir siyah ekran ilk defa karşılaştım :D . ama hdd nin bölümlerini silip imajı öyle attım o zaman kendine keldi meret o etkili oldu diye düşünüyom. ama baya bi varyasyon denedim saolun :)

Geri