Q Klavye ile ilgili şaşırtıcı bir gerçek:

Kodla Büyü

muallimim

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Ben Q klavyedeki harf diziliminin İngilizce kelimeleri hızlı yazmak için özel olarak yapılmış olduğunu düşünüyordum ve derslerde de bunu söylüyordum. Dün İngilizce öğretmenimiz bunun tam tersini söyledi ve dizilimin İngilizcenin mümkün olduğunca yavaş yazılması için oluşturulduğunu çünkü ilk daktilo düzeneklerinin yazım hızına yetişemediğini söyledi. Benim de aklıma takıldı ve araştırdım. Gerçektende öyle imiş. :scared:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Q_klavye

NİÇİN F KLAVYE

Öncelikle şu yanlışı düzeltmeliyiz, f klavyenin okunuşu ‘ef’ değil ‘fe klavyedir’. Niçin f klavye sorusunun cevabına gelince pek yaygın olmamasına rağmen f klavyenin gerekli düzeyde anlatılmaması ve ve özellikle genç nesil arasında çağ dışı bir uygulama olarak görülmesidir, Ne yazık ki Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı birçok okulda da milli olmayan Q klavye kullanılmaktadır. Hatta bu yanlış f klavye eğitimin kalbi olan ticaret liselerinde bile yapılmaktadır. Bu kuruluşlarda yazı derslerine gereken önem verilmemektedir.

bill_gates' Alıntı:
f klavyecilere gün doğdu :mrgreen:

F Klavyeciler, F klavye ile tanıştıklarında onlara gün doğmuştu zaten, biz bu ve benzeri daha pek çok gerçeği bildiğimiz için Türkçe F klavye kullanıyoruz.
Ha siz bunu yeni duymuş olabilirsiniz. Yeni duyanlara gün doğmuş olsun.. 'Günaydın!!!'

talp' Alıntı:
NİÇİN F KLAVYE

Öncelikle şu yanlışı düzeltmeliyiz, f klavyenin okunuşu ‘ef’ değil ‘fe klavyedir’. Niçin f klavye sorusunun cevabına gelince pek yaygın olmamasına rağmen f klavyenin gerekli düzeyde anlatılmaması ve ve özellikle genç nesil arasında çağ dışı bir uygulama olarak görülmesidir, Ne yazık ki Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı birçok okulda da milli olmayan Q klavye kullanılmaktadır. Hatta bu yanlış f klavye eğitimin kalbi olan ticaret liselerinde bile yapılmaktadır. Bu kuruluşlarda yazı derslerine gereken önem verilmemektedir.

bu klavyenin asıl yaygınlaşmamasının tek nedeni milli eğitimdir..... zamanında herkes f kullanırken okullarda f klavyeyi yasakladılar....

Evet doğru okul müdüründen tutun ,,, öğretmenlerine kadar herkesin bence tüm resmi ve tüzel kuruluşların, sadece Fe klavyeyi değil, milli yazılımları kullanması gereklidir. Eğer bu ülke gelişecekse milli benliği, kültür ve bilimiyle gelişmelidir.

talp' Alıntı:
Evet doğru okul müdüründen tutun ,,, öğretmenlerine kadar herkesin bence tüm resmi ve tüzel kuruluşların, sadece Fe klavyeyi değil, milli yazılımları kullanması gereklidir. Eğer bu ülke gelişecekse milli benliği, kültür ve bilimiyle gelişmelidir.
Milliyetçilik sadece klavye yapmakla olmuyor hocam. Madem gelişeceksek Türk malı işlemci çıkaralım hadi. Türk malı anakart, ram yapalım. Her şeyiTürkçe olsun bir de programlama dili olsun. Niye ingilizce komutları kullanıyoruz ki canım, öyle değil mi.

aslında bi ara f klavyeye dadanmışlığım vardı ve gayet te hızlı yazıyordum o günden sonra ön yargım kalktı... f klavyeyi kullanabilirm efendim... sorun yok...

sorun sadece milli eğitim değil. ben anadolu ticaret meslek lisesi mezunuyum ve on parmak f klavye yazıyordum. üniversiteye gittiğim dönemlerde üniversitelerden tutunda internet kafelerin hepsi q klavye idi. mecburen f klavyeyi bıraktım ve q klavyeye geçiş yaptım. devletin genel bi stratejisi olmadığından kaynaklanıyor. sadece okullarda değil her yerde aynı tip klavye kullanılmasına yönelik çalışmalar yapılması lazım. şimdi ticaret meslek lisesinde öğretmenim öğrenciler yine zorlanıyor. okulda f klavye dışarda q klavye. onlarda ikilemde kalıyor.

Bilgisayarlar Q klavye ile geliyordu. Bu durumda benim gibi bilgisayar ile tanıştığında F klavye sadece daktilolarda var olan bir insan ne yapabilir ki. Doğal olarak Q klavye ile başladık. Bundan sonra değiştirmek de zor açıkçası. Zorunlu olmadığım sürece de değiştirmeyi düşünmüyorum.
Bakanlığımızın dayatması ile de olacak bir şey olmadığını görmüş bulunuyoruz. Senelerdir okullara F klavyeli bilgisayarlar alınıyor fakat öğrencilerimin çoğu bilgisayarlarını F klavye ile Q olarak kullanıyorlar :)

Lütfen kimse bu yazdıklarım için bana kırılmasın ama ef(yada fe) klavye kullanımı için insanların zorlanması beni gıcık ediyor, açıkcası çok gereksiz bi mavzu bu bence

ereneren55' Alıntı:
Lütfen kimse bu yazdıklarım için bana kırılmasın ama ef(yada fe) klavye kullanımı için insanların zorlanması beni gıcık ediyor, açıkcası çok gereksiz bi mavzu bu bence

MediaMarkt'ta mumla F klavye aradım. Halen 6 sene evvel aldığım F klavyeyi kullanıyorum. üzerindeki tuşların yazıları silindi, hurdaya çıkacak neredeyse..

Peki bizim F klavye bulamıyor olmamız, Q klavyenin dayatılması. Bu bizim hoşumuza gidiyor mu? Bize Q klavye kullanın diye dayatılınca sesiniz çıkmaz. Size az bir şey dayatılınca bağırmaya başlarsınız. Göstersenize F klavyeli bir dizüstü bilgisayar.

Hakim sistem her tarafınızı kuşatmış, ne dayatılırsa eyvallah diyorsunuz. Sonra da kem küm.. Q klavye bizim klavyemiz değil bir kere. Bizim için geliştirilmiş bir klavye değil. F kavyenin ortaya çıkma, tasarım aşamalarını okursanız, ne kadar büyük efor sarfedildiğini, bilimsel olduğunu, kullanınca bir tarafımızın eksilmeyeceğini anlamış olursunuz.

Yıllar evvelinden gelen bir hikaye.. Millete Q klavye dayatıldı. Millet te kabul etti. Zaten alternatifinden haberi yoktu ki.. Sanki ilk bilgisayarını alanlara efendim Türkçe F klavye seçeneği de var. Klavyenizi F mi istersiniz, Q mu diye soruldu mu? Önünüze Q kondu, halen onu kullanıyorsunuz.. Benim de önüme Q konmuştu ama melekelerimle ve birazda şansımın yardımıyla F'yi bulmam zor olmadı.

Size kimse zorla Q'yu bırakıp F'ye geçin demiyor.. Dileyen dilediğini kullansın. Ama F klavyeyi, gerekçeli ve bilimsel savunanlara da önyargıyla, bencillikle yaklaşmayın. Çıkın alışverişe ve Türkçe F klavye arayın. F klavyeli dizüstü bilgisayar arayın. Bakalım nasıl bir gerçekle karşılaşacaksınız..

Bencillik ve bilgisizlik tavana vurmuş, neyin davasını güdüyoruz Allah aşkına..

:alkis: :alkis: :alkis: Çok güzel özetlemişsiniz hocam durumu. Ortada 2 tane klavye var: Biri F (fe) diğeri Q. İlki bizim lisanımıza en uygunu. İşin özü aslında lisana uygun olmasında. Hangisini kullanmak daha uygundur diye düşünmeye daha fazla gerek var mı? ( Bu satırları Q klavyede 10 parmak kurallarına göre yazdım, üniversite 1. sınıfta bir öğretim görevlisinin dayatması ile istemeyerek Q klavyeye geçmiştim ama ticaret meslek lisesine gelmemle F klavyeye geçmenin zamanı olduğunu düşünürken bt labının Q klavye olması beni şaşırttı dersem inanırsınız umarım. bilgisayarda yazı dersi için kullanılan muhasebe labınınki elbette F klavye, bunu da belirteyim)
SilverMan' Alıntı:
ereneren55' Alıntı:

MediaMarkt'ta mumla F klavye aradım. Halen 6 sene evvel aldığım F klavyeyi kullanıyorum. üzerindeki tuşların yazıları silindi, hurdaya çıkacak neredeyse..

Peki bizim F klavye bulamıyor olmamız, Q klavyenin dayatılması. Bu bizim hoşumuza gidiyor mu? Bize Q klavye kullanın diye dayatılınca sesiniz çıkmaz. Size az bir şey dayatılınca bağırmaya başlarsınız. Göstersenize F klavyeli bir dizüstü bilgisayar.

Hakim sistem her tarafınızı kuşatmış, ne dayatılırsa eyvallah diyorsunuz. Sonra da kem küm.. Q klavye bizim klavyemiz değil bir kere. Bizim için geliştirilmiş bir klavye değil. F kavyenin ortaya çıkma, tasarım aşamalarını okursanız, ne kadar büyük efor sarfedildiğini, bilimsel olduğunu, kullanınca bir tarafımızın eksilmeyeceğini anlamış olursunuz.

Yıllar evvelinden gelen bir hikaye.. Millete Q klavye dayatıldı. Millet te kabul etti. Zaten alternatifinden haberi yoktu ki.. Sanki ilk bilgisayarını alanlara efendim Türkçe F klavye seçeneği de var. Klavyenizi F mi istersiniz, Q mu diye soruldu mu? Önünüze Q kondu, halen onu kullanıyorsunuz.. Benim de önüme Q konmuştu ama melekelerimle ve birazda şansımın yardımıyla F'yi bulmam zor olmadı.

Size kimse zorla Q'yu bırakıp F'ye geçin demiyor.. Dileyen dilediğini kullansın. Ama F klavyeyi, gerekçeli ve bilimsel savunanlara da önyargıyla, bencillikle yaklaşmayın. Çıkın alışverişe ve Türkçe F klavye arayın. F klavyeli dizüstü bilgisayar arayın. Bakalım nasıl bir gerçekle karşılaşacaksınız..

Q klavyenin zaten rastgele dizilmiş (daha doğrusu daktilolarda yazım hızını düşürmek için ters dağıtıldığı) olduğu eskiden beri biliniyordu. Hiçbir dil yapısına uygun değildir. Bu işin içinde olupta haberi okuyunca şaşıran arkadaşlarımızı görünce açıkcası bende şaşırdım.

tez dönemi haricinde 10 parmak yazma ihtiyacı hiç hissetmedim. derslerde de öğrencilere hızlı yazmamız gerekir dediğimi hiç hatırlamıyorum. bu durum herhangi bir derstede gerekli olmadı. yani derslerde hiç bir zaman amacımız hızlı yazı yazmak olmadı. f klavyenin amacı ne: daha hızlı yazabilmek.

büro yönetimi bölümleri için gerekli olan f klavyenin bilişim yada grafik gibi alanlarda da dayatılması saçmalıktan başka bişi değildir. Q klavye programların çoğu için standart olmuştur. en basit örneği yeni bir sistem yüklemesi yaparken her pencerede Q klavyeye göre yazmak zorundasınızdır. ayrıca benim için klavye bir çok programı daha hızlı kullanmak için gereklidir. örnegin max programında sık kullanılan komutlar QWERT şeklinde sıralıdır. çoğu zaman klavye kısayolları kullanılır. derstede bunu anlatırız. hadi gelde bunu f klavyede yap. bu dayatma saçmalıktan başka bişi değildir. iki klavyede yerine göre daha faydalı olabilir.

muallimim' Alıntı:
Ben Q klavyedeki harf diziliminin İngilizce kelimeleri hızlı yazmak için özel olarak yapılmış olduğunu düşünüyordum ve derslerde de bunu söylüyordum. Dün İngilizce öğretmenimiz bunun tam tersini söyledi ve dizilimin İngilizcenin mümkün olduğunca yavaş yazılması için oluşturulduğunu çünkü ilk daktilo düzeneklerinin yazım hızına yetişemediğini söyledi. Benim de aklıma takıldı ve araştırdım. Gerçektende öyle imiş. :scared:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Q_klavye

"bazı harflere sırayla basınca sayfanın üzerine çarpıp harfi yazan çubuklar çarpışıp sıkışınca, dur demiş şu harflerin (dolayısıyla çubukların) yerlerini değiştireyim de çarpışmasınlar. Qwerty tuş dizilimi böyle doğmuş." Kısaca yavaş yazılsın diye bu dizilim oluşturulmuş.

Buraya kadar her şey normal ama ALIŞKANLIKLAR DEĞİŞTİRİLEMİYOR. zira aynı mucit daha sonra daha iyi bir dizilim geliştirse de insanlar buna rağbet etmemiş, eski sistemi qwerty kullanmaya devam etmişler.

badsector' Alıntı:
sorun sadece milli eğitim değil. ben anadolu ticaret meslek lisesi mezunuyum ve on parmak f klavye yazıyordum. üniversiteye gittiğim dönemlerde üniversitelerden tutunda internet kafelerin hepsi q klavye idi. mecburen f klavyeyi bıraktım ve q klavyeye geçiş yaptım. devletin genel bi stratejisi olmadığından kaynaklanıyor. sadece okullarda değil her yerde aynı tip klavye kullanılmasına yönelik çalışmalar yapılması lazım. şimdi ticaret meslek lisesinde öğretmenim öğrenciler yine zorlanıyor. okulda f klavye dışarda q klavye. onlarda ikilemde kalıyor.

Ben de 10 parmak Q klavye yazıyorum. Ancak çalıştığım 2 farklı okulda önümde toplam 4 sene F klavye durdu, hiç Q klayeyi bırakmak aklımın ucundan dahi geçmedi. Çünkü ben 10 parmak yazan birisi olarak önümdeki klavyenin ne olduğu ile hiç ilgilenmedim. Önümdeki klavye ne olursa olsun, 10 parmak yazan birisi olarak Q düzeninde yazarım.

Ben neye şaşıyorum biliyor musunuz?

F klavyenin diziliminin Türkçe'deki kelimelerde en sık kullanılan harflerin en hızlı olduğu iddia edilen parmaklara verilerek oluşturulduğu ve bu yolla daha hızlı yazabileceklerini iddia eden arkadaşlardan kaçı 10 PARMAK F KLAVYE KULLANABİLİYOR?

ÇÜNKÜ 10 PARMAK YAZMAZSANIZ FEEEEE klavyenizin DİZİLİMİNİN HİÇBİR MANASI KALMAZ. 10 Parmak yazmadıktan sonra NASIIIL DİZERSENİZ DİZİN HIZINIZA BİR ETKİ ETMEZ.

Neden 10 parmak Feee klavyeyi savunan arkadaşlar, "önümüzdeki klavyenin ne olduğu bizi ilgilendirmez, bir F düzenine göre ZATEN BAKMADAN 10 parmak yazabiliriz" DEMİYORLAR.

10 parmak yazan birisi önünde duran klavyeyi dert edinmez ki. Önünde dünya standardı herkesin kullandığı Q klavye durur, o hiç söylenmeden, F düzenine geçer ve yazar gider.

SilverMan' Alıntı:
ereneren55' Alıntı:

F klavye iddia edildiği gibi hızlı yazma imkanı sağlıyorsa, hızlı yazmaya ihtiyacı olanlar F klavye düzenine göre 10 parmak öğrenirler, önlerindeki klavyenin ne olduğuna bakmadan 10 parmak olarak hızlı hızlı yazarlar.

Soruyorum: 10 parmak yazmadıktan sonra F klavyenin diziliminden kaynaklanan iddia edilen o hız mümkün olur mu?

Cevap veriyorum: Olmaz.

E, o zaman hızlı yazıma ihtiyacı olanlar öğrenir F düzeninde 10 parmak yazmayı, önünde Q dururken o hızlı hızlı yazar F düzenine geçip. Hiiiç dert edinmez.

Bakın gavurun DVORAK klavyesi varmış. Onlar da Q yavaş demiş, DVORAK dizilimini geliştirmiş.

Ama siz kaç tane "DVORAK'lı dizüstü bilgisayar var mı" diye soran gavur gördünüz?

DVORAK ile hızlı yazacağına inanan öğrenir DVORAK dizilimini 10 parmak olarak, önünde Q dururken yazar durur.

-10 Parmak F biliyor musun?
-Yok.
-E, o zaman bu F klavye takıntısı ne? Ayrıca 10 parmak bilsen zaten takmazsın.

Önemli olan dizilimdir. F dizilimi ile hızlı yazılabildiği söyleniyor, bu dizilimden rahatsız değilim, sadece bu dizilimin gereksiz yere dayatılmak istenmesinden ve söylentilerinden rahatsızım.

http://www.ozgurlukicin.com/nasil/klavy ... gercekler/ bu yazı gerçekten önyargısız bir F klavyeci tarafından yazılmış. Özellikle "şimdi ne yapacağız" başlıklı son bölümü okuyun.

Geri