Removable Drive Virüsü

Kodla Büyü

bilisimci61

Süper Üye
Süper Üye
arkadaşlar, flasha bir virüs bulaştı, tarama yaptım ama herhangi bir sorun yok görünüyor. sorun şu virüs flash belleğin içinde "Removable Drive"adında bir kısa yol oluşturup bütün dosyalarımı bunun içine attı. bu virüsten kurtulma yolu bilen var mı, daha önce karşılaşan arkadaşlar?

şu virüs son zamanlarda başıma dert oldu resmen, hiçbir güvenlik programı virüs olarak algılamıyor, okuldaki bütün bilgisayarlarda bu dert var artık. çözüm bulan var mı.

kendimce sorunu şöyle çözdüm (görünüyor)

sorunlu flash bellekleri pc'ye takıp combofix ile tarattım.
malwarebytes ile tüm pc'yi taratın.
ccleaner ile yine sistemi temizleyip onarın.
bellekteki dosyalarınızı pc'de yedekleyin ve belleği biçimlendirin.
panca usb vaccine ile usb ve bilgisayarınızı aşılayın.
şimdi yedeklediğiniz dosyaları flash belleğe geri yükleyebilirsiniz.

hocam combofix ile bilgisayarı temizleyebiliyorum bundan ama, flash belleği combofix temizlemiyor, flash bellek için he seferinde yedek alıp sonra biçimlendiriyorum. ama sıkıldım artık bir hafta içinde kaç defa biçimlendirdim.
panca usb vaccine ile usb ve bilgisayarınızı aşılayın. demişssiniz bunu yapınca flash belleğe bulaşmıyor mu artık?

hocam flashtakileri pc'ye yedekleyin sonra combofix ve malwarebytes ile taratın. belleği biçimlendirdikten sonra aşılayın. ben bunları yaptım bulaşmıyor tekrar.

tabii bir de antivirüsünüz olsun ama bu tarz trojan ve malware leri yakalamıyor. o yüzden malwarebytes tam sürüm çok işe yarıyor.

destinaa88' Alıntı:
tabii bir de antivirüsünüz olsun ama bu tarz trojan ve malware leri yakalamıyor. o yüzden malwarebytes tam sürüm çok işe yarıyor.
malwarebytes tam sürüm ücretli mi?

Bende bu vürüsle baya bir uğraştım.Şu ana dek dosyaları silme vs. işlemi yapmadığı için pek önemsenmiyor. O yüzden herkes virüslü belleklerini heryerde kullanmaya devam ederek yayılmasını sağlıyorlar.
Öncelikle bellekteki gizli dosyaları ve sistem dosyalarını görünür yapın.
Önemli dosyalarınız varsa bilgisayara yedekleyin.
belleği formatlayın (şimdilik belleği kurtardınız, bir kenarda beklesin)
Pc de antivirüsü devre dışı bırakıp Combofixle tarayın ve arkasından güncel kaspersky ya da nod32 ile tam tarama yapın. (C haricinde varsa D, E vs...)
Boş belleği tekrar takın, içinde farklı birşeyler varsa onları silin.

Bu işlemleri birkaç defa yapmanız gerekebilir ama kesin sonuca ulaşabiliyorsunuz. Ben birçok belleği ve 4-5 makinayı bu yöntemle temizledim.

Önlem olarak; belleklerin otomatik başlama özelliğini kapatın. USB Disc Security'i de kullanmanızı tavsiye ederim.

Hocam usb bellek leri ntfs olarak bicimlendirin olsun bitsin..
usb içindekileri silmeden fat32 den ntfs ye çevirebilirsiniz cmd komut istemi ne convert H: /fs:ntfs yazabilirsiniz

ademola' Alıntı:
usb içindekileri silmeden fat32 den ntfs ye çevirebilirsiniz cmd komut istemi ne convert H: /fs:ntfs yazabilirsiniz

dediğinizi yaptım bu sefer içine herhangi bir şey atılamıyor?

bilisimci61' Alıntı:
ademola' Alıntı:

dediğinizi yaptım bu sefer içine herhangi bir şey atılamıyor? daha doğrusu bu programla korumaya aldıktan sonra izin vermiyor

Tamam işte programın amacı da bu :) kendi bilgisayariniz için özel izin verebilirsiniz . Bilgisayarimda sürücü harfinine sağ tıklayıp özellikler güvenlik sekmesinden kendi kullanicinizi eklerseniz tam izinli olarak. Sizin bilgisayarinizda rahatça kullanırsınız

başlat çalıştır cmd
Flash bellek sürücüsüne geç(f: enter)
attrib /d /s -h -r -s
komutunu uygula.

Yedik hayırlısıyla bizde bakalım başa bela olacak gibi.Flashlardaki ink ve bir kaç dosyayı linux üzerinden temizledim ama pc leri ne yapacaz bakalım.

yahuu ben anlamadım 3 gündür kafayı yiycem...
malware antibytes son sürüm... combo fix denendi... antivirüs denendi....korunan dosyaları göster deyip biçimlendirilip yine denendi yokk yokkk
ne diyim yapan iyi yapmış

flashi takinca gorunmez yapan pc ye 360 total kurunca buluyor siliyor sonra flash taksanızda gizleniyor
yan flashları atrrible duzeltin tum pclerde 360 olsun bulastıraimiyor ogretmenler zira pcye virüslü flash taksalar bile 360 temizliyor flashi ve problem kalmıyor

guvenlik-araclari-deepfreez-guvenlik-karti-filitre-f104/virusle-ugrasmayin-usb-ler-ve-sistemlere-asi-kampanyasi-t41958.html

benim kullandığım yöntem aşğıda, başarılı, ... okulda elime geçen tüm taşınabilir belleklere bunu uyguladım... şu ana kadar sorunla karşılaşmadım..
teknik-ve-meslek-liseleri-evrak-ve-dokumanlari-f161/flash-diski-ve-cep-harddiskini-guvenli-yapma-yontemi-v01-t107970.html

Hatta bazı meslek liselerindeki arkadaşlar bunun için program yapmışlar. Geçenlerde gördüm.. bir-iki tıkla hallediyor.. Yapan arkadaşlar buraya eklese..

hasan' Alıntı:
http://www.bilgisayarbilisim.net/guvenlik-araclari-deepfreez-guvenlik-karti-filitre-f104/virusle-ugrasmayin-usb-ler-ve-sistemlere-asi-kampanyasi-t41958.html

benim kullandığım yöntem aşğıda, başarılı, ... okulda elime geçen tüm taşınabilir belleklere bunu uyguladım... şu ana kadar sorunla karşılaşmadım..
teknik-ve-meslek-liseleri-evrak-ve-dokumanlari-f161/flash-diski-ve-cep-harddiskini-guvenli-yapma-yontemi-v01-t107970.html

Hatta bazı meslek liselerindeki arkadaşlar bunun için program yapmışlar. Geçenlerde gördüm.. bir-iki tıkla hallediyor.. Yapan arkadaşlar buraya eklese..

Ntfs Drive Protection v1.3
http://www.sordum.org/dns_jumper/downloads37.php

Combofix ile pc temizleniyor.Flashlarıda linuxla manuel olarak virüs dosyalarını silerek çözdüm.

Kilit' Alıntı:
Combofix ile pc temizleniyor.Flashlarıda linuxla manuel olarak virüs dosyalarını silerek çözdüm.

Manuel silme işlemi için Windows üzerinde winrar dan faydalanabilirsiniz. Gizli ve sistem dosyaları winrar da görünür virüs türevlerini siler ardından cmd ile
Kod:
attrib /s /d -a -h -r -s
uygularsiniz linux a gerek yok bence

koruma için
Ntfs Drive Protection v1.3
http://www.sordum.org/dns_jumper/downloads37.php

Geri