Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

sevk geri geliyor

Konu, 'Sağlık Köşesi' kısmında Yalnız_Kurt tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. Yalnız_Kurt

Yalnız_Kurt Süper Üye Süper Üye

Faruk Çelik: Sevki olmayan doktora gidemeyecek

Sağlıkta yeni dönem başlıyor. Acil hastalar dışında artık hiç kimse aile hekimi onayı olmadan hastanelere ve uzman doktora gidemeyecek.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, tedavi ve ilaçta yaşanan savurganlık ve istismarın boyutunun 4,1 milyar liraya ulaştığını söyledi. Çelik bundan sonra hastaların kendi kendilerine hastanelere gidemeyeceğini buna aile hekimlerinin karar vereceğini kaydetti ve ekledi: “Sevk zinciri sıkılaşacak”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, incelemeler sonucunda sağlık harcamalarında toplam 4,1 milyar liralık istismar ve israfa rastladıklarını bildirdi. Çelik, öngörülerin üzerinde gerçekleşen sağlık harcamalarının 3 milyar lirasının tedavi giderleri, 1,1 milyar lirasının ilaç savurganlığından kaynaklandığını ifade etti. Bakan Çelik’in verdiği bilgilere göre, tedavi giderlerindeki aşırı harcamalar sevk zincirinin etkin şekilde uygulanamamasından kaynaklanıyor. Çelik, sigortalı hastaların devlet hastanelerinde 1,5 milyar lira, üniversite hastanelerinde 661milyon lira ve özel hastanelerde de 705 milyon lira fazladan tedavi giderine yol açtıklarını söyledi. Çelik, bu hastaneler için ayırdıkları ödenekleri ise sırasıyla devlet hastaneler için 13,1 milyar, üniversite hastaneleri için 4milyar 75 milyon lira, özel hastaneler için de 5milyar 643 milyon lira olduğunu belirtti.

HASTA KENDİNİ SEVK EDİYOR

Bakan Çelik, tedavi ve ilaçta yaşanan istismar ve israfın önüne geçmek için sevk zincirini daha sıkı uygulamaya karar verdiklerini bildirdi. Çelik, hastaların önce aile hekimlerinden sağlık hizmeti alacaklarını, aile hekiminin uygun görmesi halinde hastaların hastane ve uzman hekimlere sevk edileceğini ifade etti. Çelik şöyle konuştu: “Vatandaş kendi hastalığı hakkında kendisi teşhis koyup aile hekimine değil de devlet ya da üniversite hastanesindeki bir profesöre gitmesi gerektiğine karar veriyor. Yani hasta kendi kendini sevk ediyor.Hastanın bu tercihi sistememaliyet yüklüyor.”

İlaçlar çöpe gidiyor

Bakan Çelik, ilaçta da istismar ve savurganlığı önlemek amacıyla yeni önlemler alacaklarını bildirdi. İlaç kutularının küçültülmesinin önemli rol oynayacağını belirten Çelik, “Doktor hastayı tedavi edebilmek için önce bir ilaç başlıyor. Mecburen çok sayıda kutu ilaç yazıyor. Ancak tedavinin daha ilk aşamasında o ilaçların hastaya uygun olmadığı anlaşılıyor. İlaçlar değiştiriliyor. Bu sefer yeni kutular yazılıyor. İlk yazılan çöpe gidiyor. Bu tür israflar son bulacak” dedi. Çelik, yerli ilacı geliştirme de dahil olmak üzere her türlü alternatif üzerinde çalıştıklarını vurguladı.

HABER: Erdoğan SÜZER

Hadi bakalım eskiye geri dönüş yapıyoruz,buyrun burdan yakın...

2. Accipiter

Accipiter Seçkin Üye Seçkin Üye

artık neden hiç bir haber beni şaşırtmıyor...

3. Yalnız_Kurt

Yalnız_Kurt Süper Üye Süper Üye

arkadaş baya iyi özetlemiş doğru söze ne denir?

Ekli Dosyalar:

4. the_korsan

the_korsan Site Admin Yetkili Kişi

@Yalnız_Kurt sevk geliyor derken kurumdan alınan sevk değil aile hekiminin yapacağı sevkten bahsediliyor.

Çok şaşırmadım, yapılan suistimallerin bunu getireceği belliydi. Adam karın ağrısı baş ağrısı için fakülteye gidiyor, olabilir mi böyle bir iş? Fakültede çalışan doktorların en muzdarip olduğu konulardan biriydi bu.

Adam/kadın kanser olmuş tanı safhasında kuluçka döneminde atıyorum guatr olsun 1-1,5 ay kuluçka süresi var, randevu alacak 1 aya randevu veriliyor. Kuluçka süresi geçiyor hastalık ilerliyor erken müdahale şansı da kaçıyor.
    Neden?
    Başı ağrıyan karnı ağrıyan da aile hekime gitmeden soluğu eğitim araştırma yada fakültelerde alıyor.
    Bunla bitiyor mu? Tomografi çekilecek, o çekilecek bu çekilecek ama yine sıra var. Hasta acil hasta napacaksınız. Sorumlu doktorlara rica minnet araya aldırabilirseniz aldırıyorsunuz, bu işe çok kere tanık oldum arkadaşların nöbetlerinde, doktor acil hastanın işi görülsün diye diğer işi gücü bırakıp doktorları ikna turuna çıkıyor, zalim bir doktora denk gelirseniz ne doktor peşinde koşar ne de işi bırakıp sizin işi halletmeye çabalar.

Vatandaşa sunulan bir fırsattı istenilen hastaneye gitmek, ama vatandaş bunun kıymetini bilmek yerine suistimal etti.

Kararı ben haklı ve yerinde buluyorum.

Tabi burda aile hekimi-uzman paylaşmaları da yapılacaktır. Nasıl bir milletiz ki herşeyin üçkağıdını buluyoruz inş. buna da bir çözüm çare yaptırım vs yapılacak bir sistem kurulur.

5. agazi

agazi Seçkin Üye Seçkin Üye

:++: :++:

6. Accipiter

bu kararın saydığınız şeyleri düzelteceğine emin misiniz peki? ya da daha önce biz sevk alırken bu sorunlardan hiç biri yok muydu?

7. alpozturk2002

alpozturk2002 Seçkin Üye Seçkin Üye

bu uygulamaya şaşıran arkadaşlara da ben şaşırıyorum.

8. karinca_52

karinca_52 Hiperaktif Üye Hiperaktif

yarında vaz geçerler ...oyuncak oldu bu iş

9. the_korsan

Elbette %100 düzelmez ama 1.kademe sağlık kuruluşundan yönlendirme yapmak üst basamaktaki yoğunluğu illaki kırar.

10. alpozturk2002

alpozturk2002 Seçkin Üye Seçkin Üye

bence doğru bir uygulama. Gereksiz yere hastaneye giden bir sürü insan var.

11. cesur_yurek

cesur_yurek Aktif Üye

daha çok şey gelecek

12. tamer

tamer Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Doğruysa sabahın köründe önce okula gider ellerinizi kavuşturur "hocam sevk rica edebilir miyim?" dersiniz. O da size gerekli gereksiz bir laf sokar tüm gün yediğiniz lafın mutlulugu ve ödediğiniz vergilerin iç huzuru ile dolaşırsınız.

Deprem vergilerini yol yaptıkları zaman bişey yok, milllet hastaneye gidince yok sıra oluyormuşta yok ilaç gidiyormuşta.

Hastane acın kardeşim. Banane. Çözüyorsan çöz çözemiyorsan bırak. orda oturmak zorunda mısın?

Bizim millet her sorunda kamayı kendine batırır, raptiyenin yuvarlak ucunu hükümete degdirirse.

Size hak bu derler. Çatır çatırda ezerler.

Bencede dogru bir uygulama :)

13. Accipiter

Başı ağrıyan hastaneye gidiyormuş; gitsin! baş ağrısı önemsiz bir hastalık mıdır? Ya da şöyle sorayım hangi hastalık önemsizdir?

Kim hastanelik bir durumu yokken sıralarda hastane köşelerinde vaktini öldürmek ister?

Ne yaparlarsa "çok doğru bir karar" demekten vazgeçin artık arkadaşlar. Bahsedilen sistemi daha önce görmemiş olsak yine birşey demeyeceğim...

14. omurilik

omurilik Aktif Üye

saçmalık! eğer ilaçlık bir durumu yoksa doktor yazmasın! ben şimdi hastaneye gitmeden bir de aile hekimine mi gidicem sabahın köründe, sırayı nasıl alıcam hastaneden o zaman. e hastaneler için telefon zinciri kurdular önceden sıra almak için, o ne olacak. bir şeyi önce planlar sonra adam gibi uygularsın! şu şakşakçılar da yüzlerine tükürseler yarabbi şükür diyecek!

15. tenten

tenten Süper Üye Süper Üye

benim anladığım okuldan alınan sevk sistemi kaduk oldu.kesinlikle yanlış anlamışsınız...burada söz edilen sevk ile kastedilen okuldaki sevk olayı değil..
    ancak silsile yoluyla, yani önce aile hekimine mutlaka gideğiz. acil ise acile gideceğiz. aile hekimi veya acildeki muayene sonucuna göre aile hekiminin kararına göre sağlık kuruluşlarına yönlendirileceğiz. ( söz edilen sevk bu galiba...)

16. the_korsan

Kardeşim doğruya doğru denir yanlışa yanlış illaki siyaset lafı sokulacak.

Okuldan sevk filan yok doğru okumak lazım. Bana göre doğru arkadaş, destekleyen çıkar karşı çıkan da olur, ama ben bir gün çok acil bir nedenle hastaneye düştüğümde ve özel hastaneye dökecek param olmadığında günlerce sıra beklemek istemem, tomografi emar günü için de rezillik çekmek istemem, karşımda bezgin bir doktor da bulmak istemem. Hep biz dert yanıyoruz ya hani formatörlükte karşılaştığımız ufak tefek sorular var, bize göre basit ama bilmeyene göre dağ kadar büyük, ne kadar çok bizi usandırıyorsa bu durum doktoru da usandırır.

Üniversitelerdeki hocaların birçoğu öğrenci yetiştirmeyi bırakıp para peşinde koşmaya başladılar, hastaneye gittiğimizde ufak tefek sorunlarda karşımızda prof. doç. görmeyi mutluluk kabul ediyoruz...Fazla değil 4-5 yıl sonra yeni yetişen tıp öğrencileri ve hocasız yetişen asistanların eline düşünce yapılan yeniliklerin neye mal olduğunu göreceğiz.

Bir vatandaştan dinliyoruz bakış açısını halk memnun ama iç yüzünü birde doktor arkadaşlardan dinliyoruz rezillikler bir ton...

17. fahrican

fahrican Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Eski uygulamanın suistimal edildiği doğru, yenisi ise hastaneye gerçekten gitmesi gereken insanları daha fazla mağdur edecek.

İstanbul'da oldukça kalabalık bir semtte ikamet etmekteyim. Geçen yıl 2 kez faranjit olup aile hekimine muayene oldum. Sağlık ocağı 8 de açılıyor ve gelen hastalara numara veriliyor. Doktorlar ise en erken 9 da gelip muayeneye başlıyorlar. 8:10 da aldığım numaranın muayene sırası 11:30 da geldi. Şanslıydım ki öğle paydosuna kalmadan ilaçlarımı alabildim.

Aile hekiminin sevkini bekleyecek olursak o gün hastaneye gidip muayene olabilmek İstanbul'da imkansız. 3-4 gün sürekli hastanelerde uğraşmak gerekecek. Devlet hastanelerinde muayene olmak gece 00:00 dan sonra internetten numara alıyorsunuz sistem açılır açılmaz da bir çok doktorun randevusu 15-20 dakika içinde doluyor. Ertesi gün yine PC başında sabahlamanız gerekiyor. Randevu alabilseniz bile tahlildi-sonuçlardı derken bir kaç gününüzü daha ayırmanız lazım. Sağlık sisteminide eskisine kıyasla bir çok iyileştirme olmasına rağmen hala yeterli değil.

İkisinin ortası daha mantıklı bir uygulama gerçekleştirmeleri lazım. Aile hekiminin önünde şimdi bile sıra kavgası oluyor. Sevk yazdırıp çıkacaktım diyenleri de buna eklersek ortalık biraz daha karışacak.

18. the_korsan

Aynen hocam, sırf aile hekimine bağlı kalmadan ama kafaya esince de hurra fakülteye demeden bir çıkar yol bulunması lazım.

19. sero35

sero35 Seçkin Üye Seçkin Üye

Şimdi bir de sevk etsin diye aile hekimine mi dil dökeceğiz???

20. Accipiter

o zaman bundan sonra hastanelerde sıra beklenmeyecek. içeri girdiğinizde sizi güler yüzle bekleyen ve her cümlenizi dikkatle dinleyen doktorlar bulacaksınız. tomografi çektirmek mi istiyorsunuz; yaklaşık 12 bilemedin 13 dakika sonra çekilecek. bu arada bir görevli de size "daha 12 dakika var bir çay almaz mıydınız" diyecek...

sağlık sistemindeki problemlemlerin çözümü buymuş meğer: sevk! hem de ailemizin hekiminden.

hani gelişmiş ülkelerin hepsinde uygulanan sistem var ya işte o!

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal