TÜBİTAK 4006 Projeleri Zorunlu mu?

Kodla Büyü

turanhilal1071

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar TÜBİTAK 4006 Projeleri Zorunlu mu? Koordinatör proje yürütücüsü veya danışman olmak zorlu mu?
Yani idare bizim istediğimiz dışında görevlendirme verebilir mi?

Zorunlu değil hocam. Ancak okulda böyle bir aktivite varsa dışarda kalmak, hele birde başrol verildiğinde istememeği doğru bulmuyorum.

Ne katılmak zorunlu ne de yürütücü olmak. Meraklılar yapsınlar.
Zorunlu diyen de yürütücü olsun.
4006 nın şartları bellidir. Yeterli sayıda proje çıkıyorsa katılabilir okul.
Katılma kararı alıp sonrasında projeye zorlamak mobingtir. Zorla yürütücü yapmak mobingtir

Katılmıyorum. Meraklı olan katılsın. Meraklı olan başrol alsın.
Hocam neden bu kadar gerildiniz ki? Hem ben size cevap diye de yazmadım.
Hem bende zorunlu olmadığını yazdım.
Kendi görüşümü yazdım.
Daha önce okulumda da böyle bir organizasyon oldu. Tüm arkadaşlar Gönüllü olarak görev aldılar.
Zorla böyle bir görev verilemez zaten.

Hocam neden bu kadar gerildiniz ki? Hem ben size cevap diye de yazmadım.
Hem bende zorunlu olmadığını yazdım.
Kendi görüşümü yazdım.
Daha önce okulumda da böyle bir organizasyon oldu. Tüm arkadaşlar Gönüllü olarak görev aldılar.
Zorla böyle bir görev verilemez zaten.
Gerilmedim hocam. Ama algı yapmanız da hoşuma gitmedi. Yok baş rol falan. Katılmak isteyeni tutan yok. İstemeyen istemez kimseyi de ilgilendirmez.
Okullarda bu süreçlerin nasıl işlediği belli. Konuyu açan hocamızdan da belli. Beni geren bu tür idareciler.

Gerilmedim hocam. Ama algı yapmanız da hoşuma gitmedi. Yok baş rol falan. Katılmak isteyeni tutan yok. İstemeyen istemez kimseyi de ilgilendirmez.
Okullarda bu süreçlerin nasıl işlediği belli. Konuyu açan hocamızdan da belli. Beni geren bu tür idareciler.
Algı yapmadım hocam. Kendi fikrimi söyledim.
Birde olaya tersten bakalım. Okulda bir aktivite olacak ve tüm öğretmenlere görev verildi. ama bir tek size verilmedi ne hissedersiniz?
Bu seferde dışladılar beni yine mobbing var dersiniz.
Ben okulda bir aktivite varsa ve bu kurumun bir üyesiysem mutlaka görev almak isterim.
Bu olay tabiki zorla olmaz.
Her branşın kendince kaldırdığı bir yük vardır.
Sınıfçılar okuma yazma yükünü kaldırıyor.
Ana branşlar sınavların yükünü
Bilişimciler teknolojik yükü
Vs.

Arkadaşlar TÜBİTAK 4006 Projeleri Zorunlu mu? Koordinatör proje yürütücüsü veya danışman olmak zorlu mu?
Yani idare bizim istediğimiz dışında görevlendirme verebilir mi?
1. cümlenin cevabı elbette zorunlu değil. 2. cümle için ise zorluk kastediliyor sanırım bence zorluk bir yana keyifli de olabilir çoğu zaman. Yepyeni bir buluş yapmamız beklenmiyor, proje tabanlı bir etkinlik nihayetinde. Çocuklarla bir şeyler yapmış, yapabilmiş olmanın hem onlara hem de size katacağı tecrübe ve duygular çok önemli olsa gerek.

Birde olaya tersten bakalım. Okulda bir aktivite olacak ve tüm öğretmenlere görev verildi. ama bir tek size verilmedi ne hissedersiniz?
Ben okulda bir aktivite varsa ve bu kurumun bir üyesiysem mutlaka görev almak isterim.
Vs.
bilişimciler teknoloji yükü biraz daha açar mısın hocam

Vs.
Okulda bir aktivite olacaksa buna öğretmenler kurulu karar vermelidir. O zaman zaten iş bölümü istekli öğretmenler arasında yapılır. Okul müdürü karar veriyorsa.işte buraya konu olan durum ortaya çıkar.

Neyse uzatmayalım. Birbirimizi anladık sanırım.

proje yürütücüsü ve projelerin yarısından fazlasını tek başına yapmış biri olarak hocam ilk başta ortada kimse olmuyor sonradan beni ekleyin diye yanınıza gelenler çok oluyor zorluğu bir süreç ve takip gerekiyor getirisi hiç yoktu benim için ama okulumun tarihinde ilk kez gerçekleşen birşeydi güzeldi ama tekrar yapmam

2. cümle için ise zorluk kastediliyor sanırım bence zorluk bir yana keyifli de olabilir çoğu zaman. Yepyeni bir buluş yapmamız beklenmiyor, proje tabanlı bir etkinlik nihayetinde. Çocuklarla bir şeyler yapmış, yapabilmiş olmanın hem onlara hem de size katacağı tecrübe ve duygul
Bence siz kendi okulunuz dışında başka okullar üzerinden de projelere katılın. O zaman alacağınız haz kat kat artacaktır sayın hocam.
Not : Öğrencilerle birşeyler yapmanın keyifli olduğunu konuyu açan hocamızın farklında olduğunu düşünüyorum. Ama konuyu farklı açıdan açmış. Bunu kaçırmayalım...

Son düzenleme:
Vs.

Hiç bir şey hissetmem. İsteyen görev alsın. İşim olmaz; olmadı, olmayacak....

yani bu durum kişisel. ama tubitak da da bilişimci görev alsın yani. okullarda bir sürü iş oluyor. bunu bölüşmekte fayda var. ben gidipte bi tören için gösteri hazırlamam yani ama gösteri müziklerini ses sistemini de kimseye bırakmam. kimse söylemeden bu işi yaparım. benim olması gerekenim öyle. ilgisiz şeyleri üstüne alıp, ilgili şeylerde burun kıvırırsan haksız durum düşersin

yani bu durum kişisel. ama tubitak da da bilişimci görev alsın yani. okullarda bir sürü iş oluyor. bunu bölüşmekte fayda var. ben gidipte bi tören için gösteri hazırlamam yani ama gösteri müziklerini ses sistemini de kimseye bırakmam. kimse söylemeden bu işi yaparım. benim olması gerekenim öyle. ilgisiz şeyleri üstüne alıp, ilgili şeylerde burun kıvırırsan haksız durum düşersin
Üyelerin çoğunun 4 yıllık fakülte mezunu öğretmenler olan forumda kime neyin aklını veriyorsunuz anlamış değilim. Yapıyosanız yapın da yok "görev alsınmış. Yok burun kıvırırsan haksızlık olurmuş". Yönetmelik ve kanunlar herkes için geçerlidir. Bunlar doğrultusunda işler yürütülmelidir.

Akıl alıp vermenin nesi kötü?
Burası bir forum. İnsanlar buraya akıl alıp vermek için geliyor zaten.. madem öyle sen biliyorsan herşeyin doğrusunu burada işin ne? Belkide sen doğru düşünüyorsun. Güzelce yazsan daha iyi olur diyeceğimde yine akıl verdin diye çatarsın. Demiyorum

Son düzenleme:

Akıl alırken de verirken de iki kere düşünmek lazım.
Dönüp bir bakın bakalım konuyu açan hocamız hangi konuda akıl istemiş, siz ne yazmışsınız.
Herşeyi bildiğimi de hiçbir zaman iddia etmedim.
Yazdıklarımda bir sıkıntı görmüyorum. Siz konunun dışına çıkmasaydınız ben zaten sizi alıntılayıp yazmazdım.

Son düzenleme:
Ne katılmak zorunlu ne de yürütücü olmak. Meraklılar yapsınlar.
Zorunlu diyen de yürütücü olsun.
4006 nın şartları bellidir. Yeterli sayıda proje çıkıyorsa katılabilir okul.
Katılma kararı alıp sonrasında projeye zorlamak mobingtir. Zorla yürütücü yapmak mobingtir
p) Müdür tarafından verilen görevin gerektirdiği diğer görev ve sorumlulukları yerine getirir. Hocam haklısınız ama şu maddeyi gösterip zorla yaptıranlar var

p) Müdür tarafından verilen görevin gerektirdiği diğer görev ve sorumlulukları yerine getirir. Hocam haklısınız ama şu maddeyi gösterip zorla yaptıranlar var
Öğretmenin görevi eğitim-öğretim dır. Bu kapsamda görev verilebilir. Proje yapmak bu kapsamda değildir. Projeyi öğrenci yapar. Öğretmen danışman olur. Dolayısıyla projesi olan öğrenci varsa ona danışmanlık yapar öğretmen. Projesi olan öğrenci yoksa öğretmen ona proje bulmaz. Bulmak isteyen yapsın.

Örneğin 4006 ya katılabilmek için belli sayıda proje gerekir. Bir ön araştırma yapılır. Yaklaşık o sayı çıkıyorsa bir toplantı yapılır ve konu ele alınır.

Bizim çok bilmiş müdürler napıyor. Bu sene 4006 ya katılacaz. Her zümre veya her öğretmen bir proje çıkartsın diyor. Yok öyle yağma. Müdür böyle bir karar alamaz. Kendilerini sınırsız yetki ile donatılmış sanmasınlar.

Bu alıntıladığınız maddeyi bizim müdüre aynen bu şekilde söyledim. Siz bunu sınırsız yetki mi zannediyorsunuz dedim. İsterseniz yasal olarak karşı karşıya gelebiliriz bu konuda dedim. Kala kaldı

Son düzenleme:
BT Öğretmeni ile ses sisteminin ne alakası var? Müzik öğretmeni ne yapıyor bu arada?

Bence siz kendi okulunuz dışında başka okullar üzerinden de projelere katılın. O zaman alacağınız haz kat kat artacaktır sayın hocam.
Not : Öğrencilerle birşeyler yapmanın keyifli olduğunu konuyu açan hocamızın farklında olduğunu düşünüyorum. Ama konuyu farklı açıdan açmış. Bunu kaçırmayalım...
Öncelikle soruyu soran arkadaşın neyi kastettiğini herhalde anladım ve ona göre cevap yazdım yani siz değildiniz muhatabım. İstihzai cevabınıza gelecek olursak tavsiyelerinizi kendiniz bir deneyin bakalım, belki dünyaya bakış açınız değişir ve bu negatiflikten kurtulursunuz.

Öncelikle soruyu soran arkadaşın neyi kastettiğini herhalde anladım ve ona göre cevap yazdım yani siz değildiniz muhatabım. İstihzai cevabınıza gelecek olursak tavsiyelerinizi kendiniz bir deneyin bakalım, belki dünyaya bakış açınız değişir ve bu negatiflikten kurtulursunuz.
Ona göre cevap yazdıysanız sorun yok hocam. Forum üyeleri karar versin.

Önerileri ben doğru bulsam yaparım. Sizin bakış açınıza uyan öneriler bunlar bu yüzden size önerdim. Pozitiflik her şeye atlamak ise negatif olmayı terch ederim. İsterseniz özelden çalıştığım kurumu paylaşayım gelip sorun buradaki çalışma arkadaşlarıma benim için bakalım negatif diyecekler mi

Konuyu daha fazla dağıtmamak adına bu başlıktan başka cevap yazmayacağım. Gerekirse özelden yazarım. İyi günler.

Geri