Tablet Bilgisayarlar 5.ve 9. Sınıflara Dağıtılacak......

Kodla Büyü
iyi olmuş, böylece birleştirilmiş sınıf sorunu da çözülmüş olur, diğer sınıflarla ders yaparken onlar oyun oynarlar. :++:
lan nasıl bir ülke olduk biz böyle ya... gösteriş için herşey... yemin ediyorum gösteriş...

bu sene 6 beşinci sınıf var, 4ü üçüncü sınıf seviyesinde. Artık evde atari niyetine.

legender' Alıntı:
...öğrencilere etkinlikler ve görsel içerik sunulacak.
Kim hazırlayacak bu içeriği? Bt öğretmenleri norm fazlası olup okul okul gezerken bir de etkinlik ve içerik mi hazırlayacak sanıyorsunuz? Yahut bakanlığa hasbelkadar kapağı atmış olanlar rahatlarını bozup içerik mi hazırlayacaklar? Öğretmenler evlerinde, kahvelerde kağıt ve okey oynamaktan başka amaçları olmayan yıllanmış öğretmenler mi içerik hazırlayacak?

Kim hazırlayacak bu içeriği? Bu zamana kadar hazırlanmayan içerik 4-5 ayda mı hazırlanacak?

ya arkadaş benim tek derdim şu,

Türkiyede kaç milyon öğrenci var atıyorum 1 milyonuna bu tabletler verilecek. 1 milyon öğrenci bunları kullanarak "daha kaliteli" eğitim alacak mı?

Asıl şeytanın gör dediği mesele de şu:

Bu tabletleri devlete kim satacak? yandaş yoldaş?

amip33' Alıntı:
legender' Alıntı:
Arkadaşlar burda herkes yorum yapmış (çoğu yorum değil sadece dalga geçmek için yazı yazılmış) ama yorumların çoğu ne olduğunu bilmeden bilinsizce yapılan yorumlar herkes kızgın evet haklısın bu tabler işinde dediğiniz gibi bizi tamirci sınıfına sokacaklar ama eğitim açısında çocuklarınızın bu eğitimi aldığını düşünün.
Bazı arkadaşların dediği tablet bilgisayarlar kitap yerine geçmicek, kitaplar aynen devam edecek tablet bilgisayarlarda öğrencilere etkinlikler ve görsel içerik sunulacak ayrıca söylendiği gibi seneye değil bu dağıtım 4 sene sonra uygulamaya geçilecek bu ilk 4 sene içinde sınıflara akıllı tahta yerleştirme tamamlanacak.
Sizin yaptığınız yorum gerçekten çok bilinçli.

Bu uygulama saçma bir uygulamadır, söylediğimiz hiçbir şeyde dalga geçmedik, olacak şeyleri yazdık sadece. Argümanlarınız varsa buyrun paylaşıni hayır şöyle olur böyle olur deyin BİLİNÇLİ bir şekilde.O argümanların hepsini tek tek çürüteyim. Hodri Meydan.

Ben seninle oturup ne tartışacam hodri meydanmış kendini sokak dövüşlerinde sanıyorsun heralde,
Şunu baştan söyleyim ben MEB in politikasını savunmuyorum beni öğretmenlikten soğuttular resmen, benim dediğim arkadaşların dedikleri tabiki olacak tabletler bozulacak çalınacak kırılacak ama bunun bir sisteminin oturduğunu düşünün diyorum çocukları için çok büyük bir avantaj olacaktır.Dersini kitaptan takip ederken direk görsel içerik bir etkinlikle pekiştirecek daha çok zeka çeşidine hitap edecek.
"kazuo" arkadaşım merak etme senden kimse içerik istemeycek bir şeyi araştırmadan yorum yapma 3-4 senedir içerik havuzu çalışmaları var ve hali hazırda bir içerik havuzu var ayrıca bir çok firma ile içerik anlaşması yapılmış durumda sen dert etme.

@legender

Sevgili arkadaşım, kim kimi sokak dövüşünde sanıyor, sen önce yazdığın ilk mesajı oku istersen. Büyük ihtimalle anlamazsın, bir daha oku. Sen benimle zaten tartışamazsın, tartışacak kapasite ve bilgi birikimin olsa bu kadar savunacağına yazdığım şeylere cevap yazarsın.. Ben senin gibi topu taça atmayacağım, yazdıklarına cevap vereceğim.

"Tabletler kırılacak çalınacak bozulacak ama sisteminin oturduğunu düşünün." demişsin. Bana Milli Eğitim'de sistemi oturan sadece birşey söyle.
Öğretmen Atamaları ve yerdeğiştirmeleri?
İdareci Atamaları ve yerdeğiştirmeleri?
Öğrenci davranış- not-disiplin işlemleri?
Mem yönetici atama ve yerdeğiştirmeleri?
Teftiş?
Özlük Hakları?
Sınıf sorunları(Sınıf Mevcutları, Temizlik, Malzeme Eksikleri vs.) ?
..
..

Bu yazdıklarım her sene, 6 ayda bir, 3 yılda bir değişmekte. Hemde kafalarına göre...Hiçbir şeyin sistemi oturmamışken, gökten vahiy inecek ve tablet sistemi tak diye oturacak... Tamam haklısın...

Etkinlikle çocuklar pekişecek falan demişsin. Şu bedava dağıtılan kitaplar çıkarkende senin aynı cümlelerini bakandan, eğitekten falan duyuyorduk. Kitaplar çocuklara hitap edecek, görsel veri çok olacak. cidden de oldu. Eeee noldu? Bir baktık ki kitapların içi boşalmış, çocuklar ilgisizliğin sınırını aşmış. Motivasyon sorunu varken, okul bina ve çevre sorunları varken, ölçe değerlendirme sorunu varken.... sen paso görselle içerik sun çoccuklara... Birden bu tabletlerle bir aydınlanma gerçekleşecek ve çoklu zeka kuramı gelişecek, herşey düzene girecek..Sorunun temeline inmemiş, altyapısını düzeltmeden üst yapıyı harika yap.Mahalleye önce altyapı yapacaksın ki, üstyapıda yaptığın asfalt yollar, parkla ilk yağmurda mahvolmasın..Öğrencilerin elinde bilgisayar var, o tabletlere sığmayacak kadar bilgi var internette. Acaba %1 eğitim için kullanılıyor mu? Bu sorunlar varken Sen herşeyin çözüleceğine inanmışsın bir tabletle. Tamam haklısın...

3-4 senedir içerik havuzu var, birçok firma ile içerik anlaşması yapılmış.. Evet içerik havuzları yapılıyor.. Birçok firma dediğin hangi firmalar?Şimdi yok Meb bu konuda dürüsttür, en iyi firmayla çalışır demeyeceksin herhalde...Varsayalımki içerikler harika oldu, verilen trilyonlarca para da içerik açısından sorun olmadı..Peki elinde bunu yapabilecek öğretmenler varken o şirketlere trilyonlarca para verilmesi senin aklına mantığına yatıyor mu? Arkadaşımıza dert etme demişsin de onun derdi de tam olarak bu zaten.. Zaten böte bölümleri niye var değil mi? Tamam haklısın....

Bak buraya tekrar yazıyorum, sende yaz fikrini...

Uzman öğretmenlik, doğu-batı öğrenci değişimi vs... gibi bu işte popülizmin ta kendisidir. Heyecan bittiğinde bu iş de bitecektir. Şu anda okullarımız öğrencilerimiz öğretmenlerimiz velilierimiz böyle birşeye hazır değil. Okullardaki temizlik sorunu bile çözülememişken buraya trilyonlarca parayı boşuna yağdırmak büyük bir problemdir.

zaten her şey gösteriş, puan, istatistik oldu. öğrencinin kaç sayfa kitap okuduğu yetmiyor velisinin kaç kitap okuduğunun istatistiğini tutan ilçe-iller var (ör-kepez-antalya) sonra gazete haberlerinde en çok okuyan il antalya, gel de külahıma anlat (en çok yalan yanlış bilgi girilen il desek ya)
dyned olayına hiç girmiyim, sırf süreye ve öğrencilerin orda yaptığı bazı aktivitelere bakıldığı için (kim yapıyo nasıl yapıyo ona bakmıyorlar) öğretmenlerin çoğu yukarıdan laf gelmesin diye kendileri öğrencinin adına dynede giriyo ondan sonra bi istatistik en çok şu okul girmiş o okulun ingilizce öğretmenine akıllarına gelirlerse bilgisayar öğretmenlerine belge ( ah keşke bana böyle bi belge verselerde behzat ç dizisinde maaş-tabak hediyesinin olduğu bi sahne vardı, o aklıma geliyor)

ozhan07' Alıntı:
zaten her şey gösteriş, puan, istatistik oldu. öğrencinin kaç sayfa kitap okuduğu yetmiyor velisinin kaç kitap okuduğunun istatistiğini tutan ilçe-iller var (ör-kepez-antalya) sonra gazete haberlerinde en çok okuyan il antalya, gel de külahıma anlat (en çok yalan yanlış bilgi girilen il desek ya)
dyned olayına hiç girmiyim, sırf süreye ve öğrencilerin orda yaptığı bazı aktivitelere bakıldığı için (kim yapıyo nasıl yapıyo ona bakmıyorlar) öğretmenlerin çoğu yukarıdan laf gelmesin diye kendileri öğrencinin adına dynede giriyo ondan sonra bi istatistik en çok şu okul girmiş o okulun ingilizce öğretmenine akıllarına gelirlerse bilgisayar öğretmenlerine belge ( ah keşke bana böyle bi belge verselerde behzat ç dizisinde maaş-tabak hediyesinin olduğu bi sahne vardı, o aklıma geliyor)

sonra gazete haberlerinde en çok okuyan il antalya, gel de külahıma anlat (en çok yalan yanlış bilgi girilen il desek ya) :):):)

omd' Alıntı:
karinca_52' Alıntı:
4 sene nasıl kalacak o öğrencide

Başkentin lüks semtlerinin lüks okulları düşünülerek yapılan proje bu kadar olur hocam :D Bekleyelim görelim dayanır mı dayanmaz mı :)

evet katılıyorum çözellikle garanti kapsamı ile ilgili sıkıntılar çok yaşanacak parça garantisi servis işlemleri ve daha bir çok soru ve sorun .....

Maksat ekonomi canlansın, o 200'e, bilgisayar satıcısı 300'e başka bir öğrenci velisine iteler hahaha puhaha..
Kim biri bu başlıkta görsel mörsel içerik felan diyodu heheeh. Onu da görcem 2 sene sonra, bu başlıkta yazcam hemi de! Nova5000 yazsın o kardeşim google amcaya (ya da http://fenlab.meb.gov.tr/) sonra baksın o makinelere. Şimdi ne durumda olduklarını ve ne kadar verimli kullanıldıklarını araştırsın:) Biliyoss da eğleniyoss:))
Tamircisin sen tamirci kal, giy dedi tulumlarıııııı

amaç sadece yaptım meselesi.durum aynı okuma yazma meselesindeki gibi.okuma yazmayı bile zor öğrenen adamları 8.sınıftan mecburen mezun ediyorsun.amaç ne sadece istatistik.yüzde bilmemkaç okuma yazma oranımız var.bunda da aynı durum.neymiş tabletle eğitim yapıyoruz.dostlar alışverişte görsün işte...

bu işten kazancı olan insanlar olmazsa.. paralar bu şekilde çöpe atılmaz.. çöpçüller de bu ülkede bu kadar çok olduğu için bu mebde, ülke de zor düzelir..

@amip33 arkadaşım

MEb zaten işte bu duruma getirdi bizi bende onu sorguluyorum artık vatandaş, öğretmen olarak bizi güvensiz hale getirdiler,
Güvenmemekte haklılılar 6 senelik hayımtımda bir yönetmeliğin her yıl değiştiğini gördüm, alt yapı olmadan interneti geç BT sınıfı olmadan Dyned denen uygulamayı getirdiklerini gördüm,
Geleceğimiz Bilişim derken Bilişim derslerini azaltmakla yetinmediler, derslerimizi kaldırdıklarını gördüm,

Ben sadece arkadaşların bu akıllı tahta, tablet sisteminin saçma demelerine kızıyorum yoksa MEB e yapılan alt yapısız uygulama yaptılar diye MEB i eleştirmelerine kızmıyorum.
Şimdi şöyle söyleyim başımızda her işi başından düşünen kademe kademe ilerliyen bir MEB olsa DYNED uygulaması faydalı olmazmıydı,
sonra işte bu akıllı tahta ile ilerde dağıtılacak tabletlerin sisteminde ilerde oluşacak sorun çözümleri şimididen yapılıp önlemler alınsa sence de bunlar çocuklarımıza fayda getirmez mi?

Bu dediklerim olacakmı dersen bende inanmıyorum MEB in böyle çalışacağına bende onlara kızıyorum, ama bu akıllı tahta olayına ne gerek var saçma diyen arkadaşlara bu yüzden kızıyorum günümüz teknolojilerini MEB in plansız şekilde eğitime uygulaması yüzünden resmen teknolojiye düşman olduk.

Böyle fantazilerle eğitim kalitesi falan artmaz.

Hangi teknolojiyi getirirsen getir, o sıradanlaşır, o çekiciliğini kaybeder.

Bakalım görelim nasıl bir uygulama olacak? İnşallah hayırlı olur.

Arkadaşlar bu gelişmenin bizimle ilgisi yok banane meb tablet dağıtacakmış önce bizim durumumuzu çözsün ne olacağımız belli değil hepimiz norm fazlasıyız yada norm fazlası olup olmamamız okul müdürünün insiyatifinde böyle konuları tartışmaya bile değer bulmuyorum kaç yıl oldu kimsenin umrunda değiliz bu nasıl iştir aklım almıyor meb de üst kademede çalışıpta işini düzgün yapan bizi dikkate alan kimse yok devamlı popülist politikalarla bizde uyutuluyoruz. Fatih projesi gelecekmişte bilişim öğrt. çok iş düşecekmiş gülüyorum sadece banane fatih projesinden önce benm dersimi öğretmenliğimi geri ver sonra ihtiyaç duyulduğu kadr elimizden geleni yaparız..

Eskiuygulamaların sonuçlarına bakmak lazım önce;
Mevcut BT lablarının ve BT öğretmenlerinin durumları gözden geçirilsin.Yoksa sadece vizyondan öte bişey olmaz.

bana biri bu durumu 6-7-8. sınıflardaki çocuklara nasıl açıklayacağımızı hala izah etmedi. "Size yok" diyebilecek olan varsa nasıl bir yolla bunu söylemeyi planlıyor o küçücük çocuklara acil paylaşırsa çok sevineceğim.

labaratuvarda oyun oynamaları yetmiyormuş gibi artık derste oynarlar hiç canları sıkılmaz. internete de girilebiliyormuş :)

Mesele öğrencileri motive etmek fatih Hocam. 8 lere diceksin ki koçum size 9. sınıfta verecekler. 7 lere de aynısını. 6 lara artık başka yalan bulman lazım :)

Derste arba yarışı yada CS veya GTA oynayana öğretmen ne yapacak?
Heleki GTA nın portable olanı bile var.

CS nin de portable olanı var. 55 MB gibi çok küçük bir boyuttta.
BT dersinde çocukları sürekli serbest bırakmadığım için öğrenci ve öğretmenlerin gözünde en sevilmeyen öğretmenlerdenim. 1. kademede bazı arkadaşlar BT sınıfndaki serbest etkinlik saatini iple çekiyordu. Çocuklar labı dağıtırken kendileri internette takılıyordu. Tabletler sayesinde artık BT ye gelmelerine gerek kalmayacak. Her ders oyun oynatılarak geçebilir.

yine birileri iyi para kaldırıyor...
Tabletler gelmeden önce fatih projesi vardı daha bizim oralardan projenin filan geçtiği yok.
Bir projeyi uygulamadan diğer projeyi uygulamaya geçiriyoruz ve biliyoruz ki bunlar hep siyasetin getirdiği sonu olmayan projeler.
Yazık bu harcanan paralara ne diyeyim...

bilgisayar destekli eğitimin tabiki avantajları olduğu gibi dezavantajlarıda var. bu sistemin temel mantığı akıllı tahtalarla etkiletişim içinde kullanılması. tablet verilmesi ve fatih projesini bir bakış açısı olarak dusunun, sizin sorularınızın hepsi tartısılıyor hepsine önlem alınıyor. örneğin kırılmaya karsı teneffuslerde her öğrencinin kişisel dolabı olacak diye dusunuluyor, sarj sorunu da evde tam sarjla gelmesi istenecek ve sarj uniteleri olusturulacak bu işin cok teferrutı var, oyun ve vb durumlarda donanımsal ve yazılımsal olarak önlem alınması dusunuluyor. hep dusunuluyor dıyorum cunku ihale sartnamesi olusturulma aşamasında idi. uygulaması nasıl olur iyi mi yapılıyo bunu bilemiyorum. bildiğim kadarıyla durum bu, bu işe cok buyuk paralar aktarılacak, bu kullanılacak kaynakla tüm ülkenin ulasım sorununun cozuleceğini eğitekten birinci ağızdan duymustum.

Baksanıza tam fırlatmalık... Kafasına kodun mu kan fışkırır valla.. :puhaha:

Ekli dosyalar

• hbr_10618_d-300x169.jpg
    hbr_10618_d-300x169.jpg
    14.6 KB · Görüntüleme: 606
ya arkadaşlar sizin tablet bilgisayar dağıtacaklarını mı sanıyorsunuz hala. medya anlamadan basıyor haberi.
bir tablet pc nin fiyatı ne kadar biz biliyoruz. dağıtacakları taş çatlasa bir e-book olur. onuda kullanırlarmı bilmem. ama bence şarj işi büyük bir problem olacak ve kullanılamayacak. buraya yazıyorum. görürüz.

Geri