Velilerin Öğretmen Şikayeti !

Kodla Büyü
kgunduz' Alıntı:
S.a. arkadaşlar.
Bi öğrenciye sopamı kırdığı için "sopa bi tarafına mı battı" dedim diye veli şikayete gelmiş :))
Gülermisin ağlarmısın ...

az bile yepmış hocam. Bu lafı kime söyleseniz malum yeri anlar. Bu sözün amacı odur zaten. Mesaj yazan tüm arkadaşlar da aynı yeri anlamış zaten :)
Öğrenciden özür dileyin tatlıya bağlansın :-1:

Öğretmenler bile öğretmenlere destek değil köstek oluyorlarsa daha veliye, öğrenciye, idareye ne diyeceksin? Bu sopaya karşı, hakarete karşı, kaşı indirmeye karşı öğretmen arkadaşlar heralde özel okulda yada öğrenci profili çok iyi bir okulda çalışıyorlar. Unuttukları ise her okul özel bilmem ne okulu değil, her öğretmen robot değil yapısı farklı ve her öğretmenin bir sabrı var. Hele böyle küçücük olaylarda bir öğretmenin canı sıkılıyorsa önümüzdeki yıllarda bu meslek yapılamaz hale gelecektir ve hiç şüphesiz bundan zararlı sadece öğretmenler çıkmayacak! Öğretmene değil de öğrenci ve velisine haklı diyenlere inşallah bir öğrenci kaldıramayacağı bir hareket yaparlar, o zaman görürüz ne kadar demokratlar.

suatozt' Alıntı:
kgunduz' Alıntı:
S.a. arkadaşlar.
Bi öğrenciye sopamı kırdığı için "sopa bi tarafına mı battı" dedim diye veli şikayete gelmiş :))

az bile yepmış hocam. Bu lafı kime söyleseniz malum yeri anlar. Bu sözün amacı odur zaten. Mesaj yazan tüm arkadaşlar da aynı yeri anlamış zaten :)

Ya bu hırsızın hiç mi suçu yok sürekli ev sahibine yüklenilmiş. Demekki öğretmen bu çocuktan çok çekmiş, akıllı bir çocuk şaş kaza bu hareketi yapsa öğretmen hoş görür ilk defa böyle bir şeyle karşılaştığı için sorun çıkartmaz. Demekki vukuatli öğrencinin ilk olumsuz davranışı olmadığı için öğretmen de onun anlayacağı şekilde konuşmuş. Özür dilemesinden bahsetmişsiniz kesinlikle özür dilemeyin hocam, özür diledikten sonra o sınıfta öğretmenin ders yapabileceğini mi sanıyorsunuz.

Fakat bu tür durumların yaşanmaması için söylenmemesindede fayda var tabiki.

7 yıllık tecrübemin sonucu: Bir öğrenci sorunluysa kesinlikle %99 değil, %100 velisi de sorunludur. Bunu geçen sene bizzat test edip onayladım. Her sene veli toplantısından önce öğrencilere kağıt veriyordum, imzalatıp getiriyorlardı. Geçen sene her veliye istisnasız telefon ettim. 1. telefon toplantıdan 1 hafta önce, 2. telefon toplantının 1 gün öncesinde. Sonuç yine aynı yine aynı. Öğrenci gibi öğrencilerin velileri geldi. Diğerleri gelmedi. Aslında her sınıfta bunlardan sadece bir kaç tane var ve müdahale edilemediği için istediklerini yapıyorlar. Çünkü öğrencinin yetkisi sizden fazla.

Hocam bencede haksızsınız. Çocuk sopayı kırınca bir sopa daha alıp "al evladım benim üzerimde kır" demeniz gerekirdi.

Şaka bir yana, hocama haksızsın diyen arkadaşlara sözüm, ne demiş hocam: "Bir yerine mi battı o sopa"... Zaten böyle giderse 3-5 seneye öğrenciler o sopayı alıp batıracak ğretmen camiasının biryerine. Çocuklarda suç yok, durumu bu hale getiren bütün Milli Eğitim Bakanları ve bunlara ses çıkarmayan öğretmen camiası suçludur.

suatozt' Alıntı:
kgunduz' Alıntı:
S.a. arkadaşlar.

arkadaşım sen de vur denilince öldürenlerden misin? bu söz yukarıda da yazdığım gibi yanlış ama o kadar da ağır değil ve malum yer anlaşılmaz hemen.
özür dilemeni istemeni gereksiz ve (öğretmen arkadaş için) kırıcı buluyorum

amip33' Alıntı:
Hocam bencede haksızsınız. Çocuk sopayı kırınca bir sopa daha alıp "al evladım benim üzerimde kır" demeniz gerekirdi.

Şaka bir yana, hocama haksızsın diyen arkadaşlara sözüm, ne demiş hocam: "Bir yerine mi battı o sopa"... Zaten böyle giderse 3-5 seneye öğrenciler o sopayı alıp batıracak ğretmen camiasının biryerine. Çocuklarda suç yok, durumu bu hale getiren bütün Milli Eğitim Bakanları ve bunlara ses çıkarmayan öğretmen camiası suçludur.

:alkis:
ama öğretmen camiasının suçlu olduğu kanaatinde değilim.

cancoban' Alıntı:
suatozt' Alıntı:
kgunduz' Alıntı:
S.a. arkadaşlar.

arkadaşım sen de vur denilince öldürenlerden misin? bu söz yukarıda da yazdığım gibi yanlış ama o kadar da ağır değil ve malum yer anlaşılmaz hemen.
hocam minicik bir empati yapıp bu sözün bir başkası tarafından size söylendiğini düşünün. Yine yukarıdaki bu arkadaşı destekleyen mesajlar yazılır mıydı.
Yanlış her zaman yanlıştır. Ben sadece bunu ifade etmek istedim.

Bazıları gereksiz bir öğrenci veli düşmanlığı içinde sapla samanı karıştırıyor. Öğretmenin, öğretmenlik mesleğinin değersizleştirilip aşağılanması ayrı bu olay ayrı. "Vayyy efendim öğretmeni ne hallere düşürdüler bak görüyormusun öğrenciye argo bir cümle bile kullanamıyoruz" umu savunuyorsunuz. Bir arkadaşta "inşallah sizede hakaret ederler" diye beddua etmiş komik :) . Arkadaş fanatikliği bırakıp adaletli olmalıyız yiğidi öldürüp hakkını vermeliyiz yanlışa yanlışsa bizdende olsa yanlış diyebilmeliyiz. Burada bizim söylediğimiz olayın öncesinide bilmememize rağmen yöntemin yanlış gelmesi. Yani şimdi siz burda bu yöntemi savunarak arkadaşımıza destek olup yardımcımı oluyorsunuz. O veli psikopatsa ve sırf öğretmeni çocuğuna sınıfta bu şekilde bir cümle sarf etti diye gelip darp ederse veya daha ileriye giderse ne olacak. Yani bu yöntemle sorun çözülmüşmü olacak bu yöntemi savunan arkadaşlara soruyorum. Yani sınıflarda sorunun çözümü bu yöntemmidir? Herşeyi geç başının belaya girmesi bir çözüm yolumudur.

suatozt' Alıntı:
cancoban' Alıntı:
suatozt' Alıntı:
kgunduz' Alıntı:
S.a. arkadaşlar.

hocam minicik bir empati yapıp bu sözün bir başkası tarafından size söylendiğini düşünün. Yine yukarıdaki bu arkadaşı destekleyen mesajlar yazılır mıydı.
Yanlış her zaman yanlıştır. Ben sadece bunu ifade etmek istedim.

eğer ben başkasının özeline izinsiz müdahale etmişsem hem de üstüne üstlük bi de zarar vermişsem, o söz bana az bile gelir ve o kişiden derhal özür dilerim bütün samimiyetimle söylüyorum.

inanakyol' Alıntı:
Bazıları gereksiz bir öğrenci veli düşmanlığı içinde sapla samanı karıştırıyor. Öğretmenin, öğretmenlik mesleğinin değersizleştirilip aşağılanması ayrı bu olay ayrı. "Vayyy efendim öğretmeni ne hallere düşürdüler bak görüyormusun öğrenciye argo bir cümle bile kullanamıyoruz" umu savunuyorsunuz. Bir arkadaşta "inşallah sizede hakaret ederler" diye beddua etmiş komik :) . Arkadaş fanatikliği bırakıp adaletli olmalıyız yiğidi öldürüp hakkını vermeliyiz yanlışa yanlışsa bizdende olsa yanlış diyebilmeliyiz. Burada bizim söylediğimiz olayın öncesinide bilmememize rağmen yöntemin yanlış gelmesi. Yani şimdi siz burda bu yöntemi savunarak arkadaşımıza destek olup yardımcımı oluyorsunuz. O veli psikopatsa ve sırf öğretmeni çocuğuna sınıfta bu şekilde bir cümle sarf etti diye gelip darp ederse veya daha ileriye giderse ne olacak. Yani bu yöntemle sorun çözülmüşmü olacak bu yöntemi savunan arkadaşlara soruyorum. Yani sınıflarda sorunun çözümü bu yöntemmidir? Herşeyi geç başının belaya girmesi bir çözüm yolumudur.
:+1:

en iyisi herkes kendine dikkat edecek.
velisiyle öğrencisiyle öğretmeniyle herkes..
eline diline dikkat edecek..

Öğretmenseniz, ne kadar haklı olursanız olun "Dayak, küfür ve hakaret" sizi haksız duruma düşürür. Öğrenciler kaçıncı sınıfta olursa olsun onlarla aranızda her zaman mesafe olmalıdır.

Öğretmenin söylediği sözde ne var arkadaşlar!

Bu sözü haketmiş öğrenci. Biz bir hayal dünyası sunmayalım öğrencilere. Dünyayı öğretelim onlara. O hareketin karşılığında o sözü duyması normal. Ağır bir hakaret değil.

İğneleyici, kinayeli bir eleştiri. Bunu çok zaman edebiyatçılar bile kullanır. Yazarlar bile kullanır.

Gündelik yaşamında aynı harekete karşı çok çok çok ağır tepkiler görebilir. Öğretmen gündelik hayatta göreceği tepkinin 10'a SADECE 1'ini gösterse, bazı lüzumsuz insanlar ve fazilet furuş meslektaşlarımız tarafından eleştirilir.

Buna ben hak diyemiyorum. Sinir oluyorum.

inanakyol' Alıntı:
Bir arkadaşta "inşallah sizede hakaret ederler" diye beddua etmiş komik :).
Başınıza kontrolünüzde olmayan bir olay geldiğinde biz de çok güleceğiz :) (Ayrıca hakaret değil hareket yazmıştım önce okumayı öğrenin. İkincisi sapla samanı ayırmayı önce siz öğrenin, kimse yanlışı savunmuyor, öğretmene yapılan ancak öğrenci ve velisinin suçlarının örtüldüğü bir sisteme karşı olmaktan ve bu sistem yüzünden eli kolu bağlı kalan, sonunda da patlayan öğretmenlerden bahsediliyor.)

by_rebel' Alıntı:
inanakyol' Alıntı:
Bir arkadaşta "inşallah sizede hakaret ederler" diye beddua etmiş komik :).
Başınıza kontrolünüzde olmayan bir olay geldiğinde biz de çok güleceğiz :) (Ayrıca hakaret değil hareket yazmıştım önce okumayı öğrenin. İkincisi sapla samanı ayırmayı önce siz öğrenin, kimse yanlışı savunmuyor, öğretmene yapılan ancak öğrenci ve velisinin suçlarının örtüldüğü bir sisteme karşı olmaktan ve bu sistem yüzünden eli kolu bağlı kalan, sonunda da patlayan öğretmenlerden bahsediliyor.)

Hocam feci şartlanmışsın. Okuduklarını anlamama gibi bir durumun var galiba. Neyse senin durumunla ilgili daha fazla polemiğe girmek istemiyorum. Kusura bakma ben yanlış anlamışım demek yazdıklarını. Bize "Öğretmene değil de öğrenci ve velisine haklı diyenlere inşallah bir öğrenci kaldıramayacağı bir hareket yaparlar, o zaman görürüz ne kadar demokratlar." bu aydınlık saçan cümleni açıklarsan bizde aydınlanalım.

zaferu' Alıntı:
inanakyol' Alıntı:
Zaferu hocam görev yaptığınız yer çok iyi bir okul veya okulun çevresi çok iyi veya özel okulda ögrev yapıyorsunuz veya göreve yeni başladınız. 20 bilgisayarlı bt sınıfında 50-60 kişilik sınıflarla ders işleyin ve çalıştığınız ortamdaki öğrenci kalitesinden bir kaç örnek vereyim.
1- öğretmenine o.ç. diyen
2- öğretmenin gözünün önünde sınıf ortasına tüküren ve öğretmeni sen hayvanmısınki buraya tükürüyorsun dediğinde sen hayvansın diyen(bunda önde öğrencinin sınıf içinde kızlara tacizde bulunduğu göz önünde bulundurulursa)
3- 5 öğretmenin 1 idarecinin önünde yapılan konuşmalar veli ve öğrenci tarafında bir gün sonra çarpıtılarak öğretmene yalancı damgası vuran veli öğrenci ortamında
4- Ders işlerken öğrenci öğrenciye ders tokat atıyor uyarıyorsun diğeri sandelyesi ni çekiyor kafasını masaya çarpıp yere düşüyor kızarken diğeri de sandelyesini çekiyor.
.
.
.
.
.
Böyle bir ortamda görev yap sonra öğretmenin sinir katsayısını sen düşün hocam.

mehmetkaya1980' Alıntı:
zaferu' Alıntı:
inanakyol' Alıntı:
Zaferu hocam görev yaptığınız yer çok iyi bir okul veya okulun çevresi çok iyi veya özel okulda ögrev yapıyorsunuz veya göreve yeni başladınız. 20 bilgisayarlı bt sınıfında 50-60 kişilik sınıflarla ders işleyin ve çalıştığınız ortamdaki öğrenci kalitesinden bir kaç örnek vereyim.
1- öğretmenine o.ç. diyen
2- öğretmenin gözünün önünde sınıf ortasına tüküren ve öğretmeni sen hayvanmısınki buraya tükürüyorsun dediğinde sen hayvansın diyen(bunda önde öğrencinin sınıf içinde kızlara tacizde bulunduğu göz önünde bulundurulursa)
3- 5 öğretmenin 1 idarecinin önünde yapılan konuşmalar veli ve öğrenci tarafında bir gün sonra çarpıtılarak öğretmene yalancı damgası vuran veli öğrenci ortamında
4- Ders işlerken öğrenci öğrenciye ders tokat atıyor uyarıyorsun diğeri sandelyesi ni çekiyor kafasını masaya çarpıp yere düşüyor kızarken diğeri de sandelyesini çekiyor.
.
.
.
.
.
Böyle bir ortamda görev yap sonra öğretmenin sinir katsayısını sen düşün hocam.

Hocam ben daha önce 1 sene tenefüste okul bahçesinde evinden getirdiği silahı düğündeymiş gibi sıkan 7. sınıf öğrencilerinin olduğu bir okuldada görev yaptım. Çocuğun velisini çağırıldığında "erkek adam sıkacak tabi beni bunun içinmi çağırdınız" deyip idarecileri azarlamıştı hiç unutmam. Çocuğun dersine bende giriyordum ve olaydan sonra bende konuştum kendisiyle diğer öğretmen arkadaşlar gibi okulun rehberlik öğretmeni çok özverili bir insandı ve oda ilgilendi. Veya aynı okulda akşam okulun bahçesinde bally çekip yatan ve sabah bahçede kalkıp sınıfa dersime gelen bir öğrencimde vardı. Hiç unutmam sallana sallana kapıyı çalmadan girip oturmuştu. Bana da girdikten sonra bir kafa hareketi yapmıştı selam verir şekilde. Şimdi demek istediğim bizlerin aklı selim düşünüp ona göre davranması gerekiyor. Bizlerin tepkilerinin o öğrencilere karşı sokaktaki herhangi birinin tepkisinden farklı olması gerekiyor. Hocam demek istediğim şu bahsettiğim öğrenciler her okulda olabiliyorsa ve sizde herşeyi bir kenara bırakın en azından başınızın belaya girmemesi için aklı selim davranmalısınız. Ama benim bu söylediklerim tekrar ediyorum öğretmenlik mesleğinin ve öğretmenin değersizleştirilmesinden tamamen farklı birşey. Eğer 5 senelik bir öğretmen en düşük memur maaşına yakın bir maaş alıyorsa bu gerçekten vahim bir durum. Ayrıca hergün çıkan haberlerde konum itibariyle yüksek mertebede olanların öğretmenler ile ilgili söylediklerini biliyoruz. Bunun sonucu olarak halk tarafından öğretmenler sürekli tatil yapan okullara laylaylom gelip giden birde üstüne aldığı maaşı beğenmeyen bir garip insan grubu olarak görülüyor. Ama dediğim gibi tartıştığımız olayla bu farklı.

Öğretmenin memur kabul edilmesi zaten baştan hata bana göre.

Ben biraz olaya geniş çerçeveden bakacam öğretmen okada olay yaşıyor ki artık canına tak demiş bu lafı söylemiş biz eğitimciyiz her gün neler yaşıyoruz anasının avutamadığı başımızda bir iki çocuğun kahrını çemeyen veli yüzlerce çocuğu eğitmye çalışan öğretmeni farklı gözle bakmaya başladı.

ama bu olayın siyasi tarafıda var hüseyin çelik öğretmenleri velilere müfettişlere hatta hakimlere karşı ezdi en ufak olayda dahi öğretmen haksız. öğrenciyi müşteri gibi görüp müşteri hep haklıdır mantığı bu durumlara getirdi veli şımardı öğretmen günah keçisi oldu. gerçi biz buna layık mıyız diye de düşünüyorum ne de olsa patişahım sen çok yaşa diyen binlerce öğretmen var.

eskiden öğrenciler gizli gizli sigara içerlerdi , şimdi okula gelirken yolda içiyorlar , yakında sınıfta suratımıza üflerlerse fazla sinirlenmeden , düzgünce durumu anlatın.Başınız ağrımasın.

bende adam olun ,insan gibi davranın efendi olun derim sürekli bundada bir argo var mıdır varsa düzelteyim :)))))
tırstım şimdi ya veli gelirse diye öğrenci terbiyesizlik yapcak öğretmen laf söyleyecek belki okulun yolunu bilmeyen veli okula gelecek sinir krizi geçiririm heralde....her gün söylüyorum Allahım sen biz öğretmenlere sabır ver sabır sabır sabır

cancoban' Alıntı:
mezbele' Alıntı:
bilgisayarbilisim33' Alıntı:
denizlerb' Alıntı:
aslında gayet normal bi soru ama "bi tarafınamı" deyince nedense herkes malum organı anlıyor. sanki insanın tek tarafı o organmış gibi.

bazı çocuklar sadece o organdan oluşuyor.

:puhaha:

bilgisayarbilisim arkadaşım çok ağır olmuş yorumun (hemde çok ağır) eğitimci birine hiçbir şekilde yakışmaz

alkışı da yakışıksız buldum

sizde çok kasıyonuz.. azda gülelim demi

:puhaha: :puhaha: :puhaha: :puhaha:

bu öğrenciler öğrenci merkezli eğitimi yanlış anlamışlar..

onlar

..........öğrenci kraldır........... anlamışlar

kgunduz' Alıntı:
S.a. arkadaşlar.

Bir öğrencim elinde sopayla sınıfta dolaşmaya başlamıştı. Ben de istedim vermedi sopayı. Hepsi erkek olduğundan rahat da davranmış olabilirim "Ver o sopayı yoksa zorla alır bi tarafına sokarım!" demiştim. Müdür demediğini bırakmamıştı bana.

coder.ali' Alıntı:
kgunduz' Alıntı:
S.a. arkadaşlar.

Bir öğrencim elinde sopayla sınıfta dolaşmaya başlamıştı. Ben de istedim vermedi sopayı. Hepsi erkek olduğundan rahat da davranmış olabilirim "Ver o sopayı yoksa zorla alır bi tarafına sokarım!" demiştim. Müdür demediğini bırakmamıştı bana.

hacı sende abartmışsın ama :puhaha:

Aman öğrencilerin psikolojisi bozulur naptın hocam :) Kendi bakanlığımızdan öyle bir tiksiniyorum ki birde tabi sürekli öğretmeni suçlu gösteren medyadan.

"Ayşen"' Alıntı:
bende adam olun ,insan gibi davranın efendi olun derim sürekli bundada bir argo var mıdır varsa düzelteyim :)))))
tırstım şimdi ya veli gelirse diye öğrenci terbiyesizlik yapcak öğretmen laf söyleyecek belki okulun yolunu bilmeyen veli okula gelecek sinir krizi geçiririm heralde....her gün söylüyorum Allahım sen biz öğretmenlere sabır ver sabır sabır sabır

Aman hocam hiç etik deyil ay kız(!)

Öğretmene yakışmıyor ayol(!)

Ne yani insan olun derken, insan olmadıklarını mı söylemeye çalışıyorsun.

Yazzık psikolojileri ne olur o "çocuk"ların(?!)

Geri