Windows 10 Lite

Kodla Büyü
Az önce 8.1 embedded kurdum şaşırtıcı bir şekilde cihaz hızlandı şuan akıyor diyebilirim ilk intiba harika

Evet arkadaşlar Samsung n220 atom işlemci 2gb ram netbooka win 10 LİTE 32bit denedim bir gün boyunca kullandım tat vermedi hala kasıyor ve sayfa açılışında VS takılıyor bir iki saniye beklemeler oluyor

Şimdi win 8.1 embedded indusrty kurdum cihaz uçuyor resmen böyle bir şey beklemiyordum sonuç harika word excel chrome sayfaları açmada VS hiç takılma yok çok şaşırdım cihaz çok stabil oldu...

ben bunu bir okuldaki bir bilgisayara yükledim sertifikayı yüklediğimde aşağıdaki hatayı aldım Çözemedim yeniden format atmam gerekti
upload_2020-10-1_12-45-49-png.68034

samsung netbook 2gb ram atom işlemci cihazıma eski laptopumdaki ssd taktım windows 10 yükledim zoom dan ders yaparken sistem kaldırmadı windows 10 lite yükledim yine kaldırmadı şimdi win7 sp1 lite buldum birtane onu deneyeceğim netbooktan ders veren varsa nasıl yaptığını yazarsa sevinirim.
cihazın normal çalışması gayet stabil yalnız zoom dan ders yaparken öğrenci sayısı artınca seste cızırtı oluyor ve tarayıcıyı ekranda paylaştığımda zoom donuyor.

Bu arada ben de lite windows arıyorum da, 32 bit olanlar mı yoksa 64 bit olanlar mı daha hızlıdır.
Deneyen bilgi verirse sevinirim.

Katılıyorum, 8.1 embedded candır, gerisi heyecandır. :) Classic shell ile menü işi de halledilebilir.
8.1 i netbook a kurmak istiyorum ama bir sorum var 64 bit mi yoksa 32 bit lik olanı mı tercih ediyorsunuz. Samsung netbook atom işlemci 2 gb ram ssd var ama bir türlü canlandıramadım win 10 lite win 7 starter ve win7 sp1 den verim alamadım en son bu kaldı yoksa linux deneyeceğim.

Bir de süper lite + compact lite çalışması var. Sanırım japonya menşeili. Hafifliğiyle meşhur. Kurulumdan sonra Türkçe dil paketini kurmalısınız.
Kaldırıbilecek herşeyi kaldırarak o kadar lite birşey yapmış ki ilginç. Bir de kaldırılan bileşenleri isteğe bağlı olarak kurabileceğiniz bir arayüz hazırlamış. Bununla eksik gördüğünüz bileşenleri ekleyebilirsiniz.
Tavsiyem kişisel olarak kullanmanızdan ziyade, okulda eski pc'lerde kullanmanızdır. Ya da gerekli güvenlik yazılımlarını ekleyerek siz de kullanabilirsiniz.
Tavsiyem compact ya da compact+def versiyonunu kurmanızdır. (def: defender)
http://ghostspectre.the-ninja.jp/20H2.X64.html

Kurulumdan sonra isteğe bağlı bileşenleri kurulabileceğiniz arayüz aşağıdaki gibidir.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2020-12-12 065334.png
    Ekran görüntüsü 2020-12-12 065334.png
    128.7 KB · Görüntüleme: 87
Bir de süper lite + compact lite çalışması var. Sanırım japonya menşeili. Hafifliğiyle meşhur. Kurulumdan sonra Türkçe dil paketini kurmalısınız.
Kaldırıbilecek herşeyi kaldırarak o kadar lite birşey yapmış ki ilginç. Bir de kaldırılan bileşenleri isteğe bağlı olarak kurabileceğiniz bir arayüz hazırlamış. Bununla eksik gördüğünüz bileşenleri ekleyebilirsiniz.
Tavsiyem kişisel olarak kullanmanızdan ziyade, okulda eski pc'lerde kullanmanızdır. Ya da gerekli güvenlik yazılımlarını ekleyerek siz de kullanabilirsiniz.
Tavsiyem compact ya da compact+def versiyonunu kurmanızdır. (def: defender)
http://ghostspectre.the-ninja.jp/20H2.X64.html

Kurulumdan sonra isteğe bağlı bileşenleri kurulabileceğiniz arayüz aşağıdaki gibidir.
Bunu son versiyonunu denedim bana yavaş geldi.

hasari hocam sizin lite sisteminizde ne gibi çıkarmalar var. Biraz ayrıntı verebilir misiniz?
Bende hazır aldım onu ama çok hızlı denemelisin.

Birde dün o sistemi test ettim başlangıçta uygulama filan çalıştırması harika ama benim orjinal iso win10'dan daha ağır çalıştı. Birde siz test edin fark edeceksiniz.

Bende hazır aldım onu ama çok hızlı denemelisin.

Birde dün o sistemi test ettim başlangıçta uygulama filan çalıştırması harika ama benim orjinal iso win10'dan daha ağır çalıştı. Birde siz test edin fark edeceksiniz.

İndirip denediğimde 2015 yılına ait windows 10 sürümü üzerine yapılan bir çalışma. Yani oldukça eski bir sürüm. Nispeten hızlı olması doğal.
Bu sürümde de temel donatılar ve sistem araçları dışında hiçbir şey yok. Hatta edge bile yok. İE var. Oradan edge indireyim dedim indiremedi. Chrome indirip oradan edge kurayım dedim yine kuramadı. Güncellemeleri denetleyeyim dedim yapamadı. Mağaza uygulaması da yok kurmak için biraz araştırdım ama bulamadım. Belki vardır bir yolu.
Hızlı ama sistemden çıkartmalar kontrolsüz yapılmış sanki bir şeyleri eklemek zor. Öyleki fotoğrafları bile paint açıyor. Başka uygulama yok. Adam ederim derseniz kullanılabilir.

İndirip denediğimde 2015 yılına ait windows 10 sürümü üzerine yapılan bir çalışma. Yani oldukça eski bir sürüm. Nispeten hızlı olması doğal.
Bu sürümde de temel donatılar ve sistem araçları dışında hiçbir şey yok. Hatta edge bile yok. İE var. Oradan edge indireyim dedim indiremedi. Chrome indirip oradan edge kurayım dedim yine kuramadı. Güncellemeleri denetleyeyim dedim yapamadı. Mağaza uygulaması da yok kurmak için biraz araştırdım ama bulamadım. Belki vardır bir yolu.
Hızlı ama sistemden çıkartmalar kontrolsüz yapılmış sanki bir şeyleri eklemek zor. Öyleki fotoğrafları bile paint açıyor. Başka uygulama yok. Adam ederim derseniz kullanılabilir.
Açıkçası windowsun o özelliklerini kullanmıyorum programlar kurulabiliyor. zaten windowsun çıkarılan özellikleri kullanışlı olmayan özellikler. Yine de tercih meselesi zaten. Sistem özellikleri düşük olan cihazlar için harika.

Son düzenleme:
Win 8.1 için de var mı? Etkin olması da problem yaratmayan bir 8.1 çok iş görürdü eski bilgisayarlar için

win 8.1 embedded mi yoksa windows 10 lite mı? 3gb ram celeron işlemci. Bu iki işletim sisteminin hangisini kurayım.

Geri