yarım saattir uğraşıyorum bu soruyu çözemedim?

Kodla Büyü
cevap 70:

çap üzerine 10 tane dizilir,
bir altına 9
bir altına 8
bir altına 7
bir altına 6
toplamda 4 tane alt alta dizilir, çap hariç
üst kısımda aynısı olur.
sonuç olarakta

(9+8+7+6)*2=60
60+10=70 olur...

sorunun kaynağı neresidir acaba? hangi kitaptan aldınız? merak ettim bende çıkartamadım. matematik öğretmenimize sordum. en fazla en az değerlerde işin içine türev girebilir dedi. uğraşıyo ama sorunun kaynağı neresi dedi.. karelerle düşünmek mantıklı bir de hangi kitaptan bu soru ve cevabı ne cevap anahtarına göre? :)

@eynelmefer hocam bu sayıları hesaplayarak mı buldunuz yoksa çizerek mi? sonuçta sınavda olsa çizmenin mümkünatı yok sonuçta.. hesaplamasını da anlatır mısınız?

gunica' Alıntı:
sorunun kaynağı neresidir acaba? hangi kitaptan aldınız? merak ettim bende çıkartamadım. matematik öğretmenimize sordum. en fazla en az değerlerde işin içine türev girebilir dedi. uğraşıyo ama sorunun kaynağı neresi dedi.. karelerle düşünmek mantıklı bir de hangi kitaptan bu soru ve cevabı ne cevap anahtarına göre? :)

hocam sorunun kaynağı mafetya(Ulusal Matematik Fen ve Teknoloji yarışması) imiş.. benim 5. sınıf kardeşime öğretmeni sormuş sen çözersin dedi rezil olduk çocuk dalga geçti benimle :D

bir çaptır gidiyoruz bu aralar :) sosisin çapı hortumun çapı :) çaptan mı düştük sevgili bt arkadaşlarım

biltek99' Alıntı:
file.php

Çizerek ispat ettik işte niye hâlâ tartışıyoruz.

Boşluklar çemberin çevrerinde değilde merkezde kalsa daha çok sığar. yani en dıştan sıfırlayıp doldurmak daha mantıklı olur

En az bir saattir uğraşıyorum, türlü fikirlerim var. Ama net sonuç yok. :? Bunu insan beyni çözemiyorsa neden program yazıp bilgisayara çözdürmüyoruzki 8) Biraz da o yönde çalışayım :idea:

tayinci42' Alıntı:
böyle pizza mı olur ya.
hocam sizin için sosislerin üzerine sucuk , biraz kaşar peynir bir kaç tane zeytin ve birazda meksika biberi ekleyebiliriz :)

arkadaşımız şekil çizmiş ve 70 demiş fakat çemberin çevresine yakın yerlerde epey boşluklar kalmış birinin yerini bile değiştirse fazladan sığar bi kaç tane daha. ben cevaptan giderek 90 diyorum çünkü 100 olması mümkün değil pratik olarak

bende 3 aşağı 5 yukarı 70 buldum sonucu 90 olması mümkün değil 60 olması çok az ihtimal :)

Üniversitede gördüğümüz bilgisayar destekli matematik dersinde kullandığımız programların win 7 versiyonunun tam sürümünü bulamadım arkadaş. Cabri çizimi indirdim demosu 15 dakikaya izin verdi sağolsun. Ben nasıl bişeydi diye hatırlayana kadar süre doluverdi :lol: Wlogo diye bi editör de vardı hele onu hiç bulamadım netten. Aman ya imkanlar elvermiyo yahu yoksa yapılır bi soru bu. :mrgreen: En iyisi kalem kağıda geri dönmek.

gelecek' Alıntı:
lyn46.png

76 saydım 90 garanti değil :)

hocam helal olsun valla :D çok uğraştın mı buna :D
kesin cevap 76 galiba ama soruda sanırsam yaklaşık bir değer istediği için en uygun cevap 70 oluyor :)

kaybil' Alıntı:
gelecek' Alıntı:
lyn46.png

76 saydım 90 garanti değil : )

hocam helal olsun valla : D çok uğraştın mı buna : D
kesin cevap 76 galiba ama soruda sanırsam yaklaşık bir değer istediği için en uygun cevap 70 oluyor : )
Hocam resim vardı photoshop indirdim 1.8 gb onu bekliyordum indi kurdum sonra paintle yaptım :)

CirclePacking_1000.gif

karışık koyarsak 80 tane sığıyor.. düzenli 76 sığıyor.. zorlasak 90 olur mu ki :)

Ekli dosyalar

• 80.jpg
    80.jpg
    66.8 KB · Görüntüleme: 313
  • 76.jpg
    76.jpg
    60.6 KB · Görüntüleme: 313
tayinci42 hocam ilk resimde dıştan başladınız ya dairelere, ikinci sırayı ilk sıradaki iki dairenin tam orta hizasından bi tane ekleyerek yapınca daha çok alacaktır. Ben de deneyeyim bi :)

Geri