[YENİ] Okul ve Kişisel Bilgisayarlar için Hazır Sistem - Eylül 2024

Kodla Büyü
Her çalışma için 3 adet link koydum. Ancak bu kadarını yapabildim arkadaşlar. Google Drive kota sorununu aşmayı anlatan videolu anlatımlar var. Onlara göz atabilirsiniz.

Düşünüyorum hocam. 2 hafta içinde ancak yayınlamış olurum. Şu an BT sınıfları ve Windows 7 için Imaj çalışmalarım var.
@doganytu Hocam öncelikle emeklerinize sağlık. Daha önceki BT sınıfları için olan imajınızı eski okulumda kullanmıştım. Çok da memnundum. Ancak bir problem var. Eski BT sınıfı imajının konusuna da yazmıştım. Hatta size özel mesaj olarak da attım. İmajlarınız "M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD" lere uygun değil. Yeni okulumda BT sınıfında içinde bu türden ssd olan aynı marka ve model laptoplar var. Eski BT imajınız onlara maalesef uymamıştı. Ne yaparsam yapayım imaj atamamıştım. Clonezilladan mı kaynaklı yoksa başka bir durum mu var çözememiştim. BT sınıfları için hazırlayacağınız yeni imajınızı bu tür ssdlere ve laptoplara uygun olarak hazırlayabilir misiniz? Bahsettiğim ssd türünün resimi aşağıdadır.

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    167.5 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleme:
@doganytu Hocam öncelikle emeklerinize sağlık. Daha önceki BT sınıfları için olan imajınızı eski okulumda kullanmıştım. Çok da memnundum. Ancak bir problem var. Eski BT sınıfı imajının konusuna da yazmıştım. Hatta size özel mesaj olarak da attım. İmajlarınız "M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD" lere uygun değil. Yeni okulumda BT sınıfında içinde bu türden ssd olan aynı marka ve model laptoplar var. Eski BT imajınız onlara maalesef uymamıştı. Ne yaparsam yapayım imaj atamamıştım. Clonezilladan mı kaynaklı yoksa başka bir durum mu var çözememiştim. BT sınıfları için hazırlayacağınız yeni imajınızı bu tür ssdlere ve laptoplara uygun olarak hazırlayabilir misiniz? Bahsettiğim ssd türünün resimi aşağıdadır.
Yeni aldığım Laptop'ta ben de aynı sorunla karşılaştım. Gparted ile formatladım, sorun çözüldü.

Gparted ile SSD'yi mi formatladınız hocam? Komut üzerinden mi yaptınız?
Evet, ssd'yi silip yeniden oluştur komutlatı ve devamında formatlayarak sorunu giderilmişti.
Herhangi bir Linux distro'yu indirip ventoy veya rufus ile flash belleğe yazdırın.
Sonra sistemi flash bellekten başlatıp "live" seçeneği ile Linux'u kurmadan sistemi açın.
Sonrasında donatılar (ya da benzer isimde) bölümünden Gparted programını başlatın.(Bu bir uygulama, komut satırı ile işiniz olmayacak)

Okuldaki ve şahsi bilgisayarlar için oluşturduğum güncel, hazır sistemdir. 2 farklı iso dosyası vardır. Açıklamaları okuyunuz.

Sistem Özellikleri:
* Windows 10 Pro x64 sistem ile yapılmış olup UEFI tabanlıdır. 18.09.2024 tarihi itibarıyla sistem ve programlar günceldir.
* Manuel kurulum (ISO) ve otomatik kurulum (Imaj) olmak üzere 2 farklı dosya linki yer almaktadır. İçerik olarak ikisi de aynı olup kullanım amacınıza göre istediğinizi indirebilirsiniz. Farkları aşağıda.
--> Manuel Kurulum: ISO adıyla geçer ve normal format atma aşamalarına sahiptir. Diski istediğiniz şekilde bölümlendirdiğiniz için verilerinizin olduğu diski silmez. 8.07 GB boyutu olup yüklenecek disk boyutu sınırı yoktur.
---> Otomatik Kurulum: Imaj adıyla geçer ve tüm diski sıfırlar. 12.7 GB boyutu olup en az 120 GBlık diske yükleme yapılabilir.
* Masaüstü Araçlar klasörü veya Yerel DiskD Araçlar klasöründe yükleme sonrası işlemler için gerekli olabilecek bazı programlar mevcuttur.
* Kurulum sonrasında yükleme işlemini yaptığınız bilgisayara ait driverları kurmanız gerekmektedir.
* EBYS kurulu ve ayarlamaları yapılmıştır.
* PDF düzenleme işlemleri için yazılım yüklenmiştir.
* Yüklü program listesi için görselleri inceleyin.
* USB belleğe yükleme ve test işlemleri için Ventoy kullanılmıştır.
* İndirme işlemini yapacağınız tarayıcıda Google hesabınızın oturumu açık olsun ve indirme işlemi için Internet download manager gibi bir indirme programı kullanmanızı öneririm. Kota sorununu ve indirmenin yarıda kalması sorununu aşmanız için bu gerekli olabilir.

Manuel Kurulum ISO için İndir Alternatif @hasan(Teşekkürler)
Otomatik Kurulum Imaj için İndir Alternatif @hasan

OkulEvISO MD5: C2488055F7A2CF1F86CE21C3B102FCF3
OkulEvImaj MD5: 9B75F60E8EBF13F0C1E8DC137E514B81

Ekli dosyayı görüntüle 76974Ekli dosyayı görüntüle 76975Ekli dosyayı görüntüle 76976
Teşekkürler hocam 👏🏻

İçinde yok silmiştim hocam. Tekrar kurulabilir.

Açık olup olmadığını ya da driverini kontrol edin. Kablolu bağlayıp otomatik güncellemesini çalıştırın gerisini o tamamlar.
Hocam bu cevabiniza değil de genel bir soru soracağım.
Yıllardır acronis'i kullanıyorum. Diğerlerini de denedim ama çok hakim olamadım.
Acronis ile *.tibx uzantısıyla aynı donanımlı bilgisayarlara aktarım yapıyorum. Lab eskidikçe 3-4 çeşit donanımlı bilgisayarlar dert oldu başıma. Haliyle bir makineden aldığım imajı aynı tip makinelerde kullanabiliyorken farklı makinelerde ya mavi ekran yada windows açılırken hata alıyorum.
Sizin imajlari attıktan sonra ise gerekli sürücüleri otomatik indirip, farklı cihaz bile olsa imaj uyum sağlıyor.
Siz ne kullanıyorsunuz yada nereyi inceleyebilirim. Program adı ve yöntem söyleseniz de yeter, araştırıp öğrenirim.

Özetle imajı alınca farklı hdd/ssd, farklı ram vs olsa bile imaj uyum sağlasın istiyorum.

Geri