Zamlı Maaş Aldatmacası(Nerede Ek Ödeme?)

Kodla Büyü
5 tl 1,62 tl nin 100 de 300 fazlası mı oluyor?? bizim bölüm sayısaldan alıyordu ama sanırım sıcaklar etkilemiş.

Asgari ücretle 2002 yılında 181 ekmek, 21 kilo dana eti, 143 litre süt, 146 litre mazot alınırken 2012 yılında 303 ekmek, 31 kilo dana eti, 371 litre süt ve 198 litre mazot alınabiliyor.
kaynak:http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/turkiyede-alim-gucu-yukseldi-50828.html işinize gelmese de böyle.

LAFIM ORTAYA BAKALIM KİM ALINACAK

sen neden bu kadar cevap vermeye kendine görev sayıyorsun anlamadım hocam , senin işler tıkırında onuda soylesene siz 2200 e az derken ben o 2200 un yanına 1600-1700 daha eklıyorum benım hesabıma gore 300 kılo et , 500 lt mazot alınıyor desene ,

AMA ŞU SENIN YEYIP YEYIP BITIREMEDIGIN , ET, EKMEK , MAZOT , EV ,ARABA ALMAKLA TÜKETEMEDİĞİN MAAŞINDAN BİR 40-50 KİLODA FINDIK AL "ZİHİN AÇAR"

FINDIK YE FINDIK İYİDİR

BİRAZDA KEÇİ SÜTÜ AL ANNE SÜTÜNE DENK

NEDE OLSA İLK 6 AY ANNE SÜTÜ ŞART !!!

aresbel3' Alıntı:
5 tl 1,62 tl nin 100 de 300 fazlası mı oluyor?? bizim bölüm sayısaldan alıyordu ama sanırım sıcaklar etkilemiş.

Asgari ücretle 2002 yılında 181 ekmek, 21 kilo dana eti, 143 litre süt, 146 litre mazot alınırken 2012 yılında 303 ekmek, 31 kilo dana eti, 371 litre süt ve 198 litre mazot alınabiliyor.
kaynak:http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/turkiyede-alim-gucu-yukseldi-50828.html işinize gelmese de böyle.

asgari ücretlinin et alacak hali yok ayrıca etin 35 tl olduğu dönemleride biliriz ekmek ise 300 gramdan 250 grama düştü mazot ise o dönem 1 doların bile altındayı şimdi 2.5 dolara alıyoruz. sen şimdi asgari ücretliye bir sor bakalım aldığı maaştan memnun mu? birde o dönemden bu döneme kişi başı milli gelirimiz 4 kat artı bizim alım gücümüzün 4 kat daha fazla armış olması gerekmez mi? referans verdiğin TRT çalışanları hala o asgari ücretlinin ödediği vergilerle geçiniyor. o TRT çalışanlar neden kendi yağı ile kavrulamıyor. devletin milyarlık kaynağını yemeye devam ediyor. asgari ücretli eti boşverin eti alamaz arabası yokki benzin mazot alsın asgari ücretli aldığı maaşı cebine koyup pazara çıksın bakalım o pazardan haftalık kaç lira para harcayacak. bırakın asgari ücreti 2 çocuğu olan tek maaşla geçinen bir memur açlık sınırın altında yaşamaya çalışıyor

g.cetin.66' Alıntı:
LAFIM ORTAYA BAKALIM KİM ALINACAK

sen neden bu kadar cevap vermeye kendine görev sayıyorsun anlamadım hocam , senin işler tıkırında onuda soylesene siz 2200 e az derken ben o 2200 un yanına 1600-1700 daha eklıyorum benım hesabıma gore 300 kılo et , 500 lt mazot alınıyor desene ,

AMA ŞU SENIN YEYIP YEYIP BITIREMEDIGIN , ET, EKMEK , MAZOT , EV ,ARABA ALMAKLA TÜKETEMEDİĞİN MAAŞINDAN BİR 40-50 KİLODA FINDIK AL "ZİHİN AÇAR"

FINDIK YE FINDIK İYİDİR

BİRAZDA KEÇİ SÜTÜ AL ANNE SÜTÜNE DENK

NEDE OLSA İLK 6 AY ANNE SÜTÜ ŞART !!!

cevap vermek gibi derdim yok. ancak burda arkadaşların kendileri ile aynı fikirde olmayanlara alttan alttan hakaret etmeleri hoş değil. Geriye doğru sayfaları kurcalayıp okursanız iyi görürsünüz benim nereden itibaren yazmaya başladığımı.
Bir balkona çıkın sizde malum oksijen şart. 6 aya kadar değil ölene kadar.

Verdiğim linkteki bilginin doğruluğundan eminsek problem yok. Bağlantının olduğu sayfanın öz geçmişi beni ilgilendirmiyor. Adamın biri amerikada yaşamıyoruz ne doları diyor, diğeri mazotu 1 dolardan alıyormuş :++: süpersiniz.

Hala savunuyor. Hukumetle sendikayı aynı tutuyor. Hükümet yanlısı sendika ve medya olamaz. Hukumet kim olursa olsun. Eşyanın tabiatına aykırı. Malum sendika uye yapmaya gelmişti okula. Açık açık yukselmek istiyorsanız üye olun dediler. Bi arkadaşım olalım tamam da alnımı secdeye koyunca noolcak dedi. Gittiler. Amann neyse hala savunan ve verilen zammı çok gören insanlar var ne diyelim. Tek maaşla üniversitede çocuk okutan ve ucuz diye bayat ekmek alan o öğretmen var ya ona anlatın siz eğer anlatabilirseniz.

sumunu' Alıntı:
Özür dilerim örtmenim, savunmayacam bidaa. :puhaha: :puhaha: Şaka şaka savunacam tabi. sana mı soracam. çocuk azarlar gibi yazıyorsun ona güldüm. Ben de tek maaşlı memurun çocuğuyum. Babam maaşının yarısını bana gönderirdi üniversitede gene de kıt kanaat geçinirdim. Şimdi benim maaşımın yarısı ile üniversite öğrencisi gayet rahat geçinir. verilen öğrenim kredisinin ve bursun kaç misline çıktığını falan hiç yazmıyorum. Vel hasıl ülkede madden zorluk çeken yakınmıyor. onların adına siz yakınıyorsunuz gibi geliyor. Başkası için yaşıyorsunuz resmen. Tebrikler.

aresbel3' Alıntı:
sumunu' Alıntı:
Özür dilerim örtmenim, savunmayacam bidaa. :puhaha: :puhaha: Şaka şaka savunacam tabi. sana mı soracam. çocuk azarlar gibi yazıyorsun ona güldüm. Ben de tek maaşlı memurun çocuğuyum. Babam maaşının yarısını bana gönderirdi üniversitede gene de kıt kanaat geçinirdim. Şimdi benim maaşımın yarısı ile üniversite öğrencisi gayet rahat geçinir. verilen öğrenim kredisinin ve bursun kaç misline çıktığını falan hiç yazmıyorum. Vel hasıl ülkede madden zorluk çeken yakınmıyor. onların adına siz yakınıyorsunuz gibi geliyor. Başkası için yaşıyorsunuz resmen. Tebrikler.

hocam demogoji yapıyorsun...sen ebs nin memuru aldattığının farkında değil misin?biz bundan bahsediyoruz...sen geçmiş yıllardan günümüze tablo koyuyorsun önümüze

aldığın paradan memnunsan bir şey demiyorum hala...en az maaş meslek grubu öğretmenler işte...senin gibiler yüzünden öğretmen camiası bu halde...tamam 2002 den bu yana elbetteki öğretmen maaşı arttı lafımız yok...ama yeterli gelmiyor ve kabul et ebs, tes in dediği gibi memuru masada satmış..bunu da ebsli olarak söylüyorum.

aresbel3' Alıntı:
sumunu' Alıntı:
Anlamıyorsunuz galiba. Hükumetle sendikayi ayni tutmak iste bu. Ben simdi hukumeti destekleyebilir oy verebilirim. Ama sendika ve ya medya hukumet yanlısı olamaz diyorum ben. Kurulus amacina aykırı. Amacı hukumetten daha fazla memur lehine birşey almaktır. Ben sendika diyorum adam kredi harçları diyor. Ben yine sendika yazdım şimdi de duble yollardan bahseder sendikayı savunmak için.

Gerçi müstahak bize. Lise mezunu ambulans şoförü 2900 tl alsın. Hizmetli senden çok alsın. Başçavuş 4500 alsın. Biz ögretmenler 4 sene lisans ve hatta lisansüstü eğitim alıp eşşek yerine koyulalım. Yeter kardeş yeter. Yarın okulun birinde bi koltuk kaptık mı tamam işte.

Zeka işte maaşınin yarisiyla üniversite ögrencisi geçinirmiş. İyide öbür yarısıyla ( yaklaşık 1000-1500 tl) nası geçinecek adam. Şehirde 600-700 kira. Elektrik su yol. Eee tabi naapacak ailesiyle gezme tiyatro sinemaya gitme. Otursun evinde sefil.

bu sene ebs tarafından çalınan paramızın farkındayım. Bu konuda sonuna kadar haklısınız. Ebs farklı Hükümet farklı kabul. Benim üzüldüğüm ve kızdığım nokta bir arkadaşın şunu demesiyele başladı;
Bir insan 4 yıllık üniversite okuyup öğretmen olup, eğitim-birsen e üye oluyorsa bu ülkede akp nin bu kadar oy alması çok az bile.
Bişe söyledim bir baktım 5.sayfaya yazıyorum. Hükümete oy verenlere saygılı olunmalı. Hiçbir partinin seçmeni kendini diğerlerinden daha burjuva görmemeli. Benim okulumda akpye oy verdiğini bildiğim ama bir kez olsun benim yanımda duramayan arkadaşımın olduğunu söyleyebilirim, mahalle baskısından dolayı. Burda da "Forum baskısı". Neyse kimse forumu sahiplenmesin, başkasının fikir görüşlerine saygılı olunsun tek ricam bu.

bu iş şimdiki sendika yada hükumetten kaynaklı birşey mi yoksa cumhuriyet tarihinden bu yana böylemi işliyor???

adam diyor ki mazotu niye dolar üzerinden hesaplıyorsun diyor Türkiye mazotu Türk lirasıylamı alıyor. başbakan bu ülke insanına yanlışı doğru gibi gösterme sanatını öğretti ya helal olsun. IMF ye borcumuz bitti eskiden IMF ye dileniyorduk diyor bunu duyanda hiç borcumuz yok zanneder halbuki başka yerlere borcumuz on kart armış cari açığımız 10 kat armış, IMF şimdi bizden borç istiyormuş gibi yalanlarla insanı kandırdılar tabi bu yalanlarla yaşadık hep.

işin aslını ben söyleyim IMF ye borcumuzun olması olmamasında daha iyidir. neden mi? IMF ye borcunuz biterse IMF ye borç vermek zorundasınız. bakın bu kısmını söyleyen var mı? IMF borç istemiyor vermek zorunda kalıyorsunuz. peki en az 5 milyar borç verdik ki vermekte olancağınız en minimum miktar 5 milyar dolardır. IMF bize %3 faiz ödeyecek siz bu parayı bulmak için %8 faizle borçlanmak zorundasınız yanı siz IMF ye borç verdiğinizde %5 zarardasınız. bu kısmını size anlatan olmaz. hep yalan dolanla millet kandırılıyor.

2002 yılıdan çiftçi 3 kilo buğdaya 1 litre mazot alabiliyodu şimdi 5,5 kg buğday sattığı zaman 1 litre mazot alabiliyor. mısır, ayçiçek arpa ve şeker pancarındada aynı oran mevcuttur. 12 yılda bu ülke ekonomik olarak nasıl ayakta durdu. türkiyede 150 milarlık özelleştirme yaptı tabi bunların çoğu ederininde altında gitti. ve dışardan gelen sıcak para ile bu millete harcama alışkanlığı kazandırıldı yani millet aslında geleceğini ipotek altına soktu. sadece tüketerek ayakta durmaya çalışıyoruz.

zam öncesi maaşım 2152,
zam sonrası 2163.
aradaki fark 11 tl. hani 75 tl zam vardı. Allah bunların belasını versin. daha da bişey demiyorum :x

ben maaşımı altınla petrolle falan kıyaslamam. ben maaşımın durumunu ekmekle kıyaslarım. 2002 temmuz zammıyla birlikte 1/4 öğretmen maaşı 561 lira ve ekmeğin kilosu 1 lira... 2014 temmuz zammıyla birlikte 1/4 öğretmen maaşı 2422 lira ve ekmeğin kilosu 3 lira...

2002 temmuz maaşıyla 561 kg ekmek alınıyordu.
2014 temmuz maaşıyla 807 kg ekmek alınıyor.

imf ye borç verme konusunu iyi araştırmanızı öneririm. adamlarım böyle bir zorunluluğu olsa söke söke alırlardı. ama kendis açıklamaları şöyle, ihtiyacımız yok ama olursa isteriz... zorunlu değil kardeşim yanlış biliyorsun... borç almaya alışan emir almayada alışır bu noktayı atlama lütfen...

ayrıca kasamızda 135 milyar dolar varken neden %8 faiz ile borç para alıp imf ye verelim??? mantıklı mı sence...

Özelleştirmeden gelen para bitti. vatandaşların büyük çoğunluğu kredi ve diger şekillerde borçlandı. Ve sicak para bitmek üzere.. Ali babacan 240 milyar (dolar yada Tl ) ihtiyacımız var dedi. Niye böyle dedi, bilen var mı.

baynadir' Alıntı:
ben maaşımı altınla petrolle falan kıyaslamam. ben maaşımın durumunu ekmekle kıyaslarım. 2002 temmuz zammıyla birlikte 1/4 öğretmen maaşı 561 lira ve ekmeğin kilosu 1 lira... 2014 temmuz zammıyla birlikte 1/4 öğretmen maaşı 2422 lira ve ekmeğin kilosu 3 lira...

2002 temmuz maaşıyla 561 kg ekmek alınıyordu.
2014 temmuz maaşıyla 807 kg ekmek alınıyor.

imf ye borç verme konusunu iyi araştırmanızı öneririm. adamlarım böyle bir zorunluluğu olsa söke söke alırlardı. ama kendis açıklamaları şöyle, ihtiyacımız yok ama olursa isteriz... zorunlu değil kardeşim yanlış biliyorsun... borç almaya alışan emir almayada alışır bu noktayı atlama lütfen...

ayrıca kasamızda 135 milyar dolar varken neden %8 faiz ile borç para alıp imf ye verelim??? mantıklı mı sence...
sizin kasanızda o para yok oda yalan yani o merkez bankasının rezervidir. yani sizin ödeyeceğiniz borç miktarlarıda onun içindedir. ekmekle niye kıyaslıyorsun buğdayın fiyatı 3 kat armış senin maaşın 4 kat artmış ayrıca ekmek 300 gr dan 250 gr düşmüş. bir çok çiftçi buğdaydan kar elde edemiyor bunun için samana kadar ithal alıyoruz. yani çiftçi eti, buğrdayı olması gereken fiyata satmaya kalksa hükümet ithal giriş yapıyor.

bugün bizim cari açığımız 63 milyar dolar peki böyle paranız varken nasıl açığınız oluyor

Şu gsmh meselesini de anlamadım bi türlü...
yıllık kişi başina düşen milli gelir 10.400 dolar üzerinde. Yani 22bin tl falan.
Ailem ben dahil 4 kişi. Yillik gelirim maaşla yaklaşık 36bin Tl.(ki çoğu arkadaşın geliri bundan az)
36/4=9bin Tl=4200$ ediyor. Aradaki 6000$ nerde. vergisidir, yoludur vs... Elbette bi kısmını devlet alacak ama; Bu kadar da fark olmaz ki...

ha ekonomi o kadar iyiyse ASKERLİK TİCARETİ neden yapılıyor??? bi düşünün bakalım? 2011 de çıkan bedellinin üzerinden 4 sene geçmeden HEM DE DAHA UCUZA yeni bir bedelli gelecek...neden sizce?? KASA da- BÜTÇE de para yokta ondan!!!

Paralar AOÇ de yapılan başbakanlık sarayına- Erzurumda yapılmış olan ve 3 senede yıkılan Atlama kulelerine ve YANDAŞLARA peşkeş çekiliyor..bi önceki bedelliden toplanan paralar ne oldu??? ne kadarı orduya TSK ya yeni teknolojiler ve silah almak için kullanıldı??
ben çok merak ediyorum...
ha bu arada o 135 milyar dolar devlete ait para değil hükümetin yalan yanlış argumanları yada -dönek- JÖLELİ kafanın yalanlarını burada satmayın arkadaşlar...
o para emanet para-özel sektörün-bankaların parası;tamamı DEVLETE ait değil anlayacağın...
Son günlerde bu ülkedeki CARİ açığa kredi derecelendirme kuruluşları dikkat çekiyor ve Türkiye nin notunun düşürüleceği uyarısını yapıyorlar ;hükümet şimdi onları tanımayız -kötü niyetliler bizi çekemiyorlar vs..vs.. diyor.
Ama aynı kuruluşlar not artışı yaparlarken yandaş basında manşet üstüne manşet atılıyordu;Türkiye nin notu artırıldı uçuyoz kaçıyoz zıplıyoz diye...
PEk çok konuda olduğu gibi yine 2 yüzlü davranışlar...Dün ak denilene bugün kara demeler..ve 12 yıl sonunda hala ısrarla savunanlar PES!!!

Pazara çıkan varmı hiç?

Limon 8-10 tl
Şeftaliye hiç yaklaşma.Yani artık tane ile almak gerek.

Karpuz-Peynir e talim.

Olaya farklı bir bakış açısı katmak için merak ediyorum da ülkede "yerli" üretim yaparak,
yani üreterek kar elde eden kaç sektör var...
veya öyle bir sektör varmı "inşaat sektörü yap yık ya da yol boz tekrar yap vs bunları üreten sektör olarak değil de var olanı tüketen sektörler olarak görüyorum".
Yani bir bilen beni ampul ışığıyla da olsa aydınlatsa sevinirim....

Adamlar new york ta central parkı ya da Washington da başkanlık sarayını varsayalım 8 yılda yapmış olsunlar halen aynı yerleri kullanıyorlar.

Birde aynı mantıkla eğitim sistemini sürekli olarak değiştirerek
eğitim sistemini doğrudan üretimle ilişkilendirmeden
aldığı eğitimi gerçek hayata katkı sağlıyacak şekide kullanmadan ileriye giden kaç ülke var dünya üzerinde...

aslında burada hükümeti kötüleyenlere sormak gerek

araban varmı ve ne marka

evin var mı

nasıl ödüyorsun yoksa ödedin mi

yatırım yaptın mı hiç

tatile gidebiliyor musun

sinema,tiyatro,spor,çocuk yetiştirme kursları vs vs gibi etkinlik ve harcamalar yapıyormusunuz

tabi ki bunlar olmalı ama 12 sene evvel bunların çeyreğini bile yapamayrdu öğretmenler

tamam eleştirin ama kabul edin ki alım gücü arttı, türkiye değişti

ha şurası kesinlikle doğru ki öğretmenler bu hükümetin en değer vermediği kesim

her türlü eleştiriyi hakediyorlar bu konuda

Arabam yok.
Ev baba yardımı ile kooperatif yolu ile 20 yıl önce aldım ve borcu yok.
Kıyıda köşede altın döviz faiz senet sepet yani yatırım yok ama kart borcu çok.
Tatil, her yıl köyde kaynananın yanında ve bu sene köye de gidemedik
En son nişanlı iken sinemaya gittim. Evde TV da seyrettiklerimi sayma
Eşim çalışmıyor ve 2 çocuk sahibiyim.
Dediğiniz gibi alım gücüm çok arttı :alkis: .Varsıl olmak herhalde başka oluyor. Halden süper anlıyorsun. Herkesi kendin gibi zannetmek Ne GÜZEL.
YOK kelimesi lügatinizde YOK . Birde adımıza hükümet kötüleyen demişsiniz. Rica ederim.
Sağolun,,,,Bir bebeğin ağlama hakkının olduğu bu dünyada, Sessiz sedasız köşemizde bekleyelim.

serkanholep' Alıntı:
aslında burada hükümeti kötüleyenlere sormak gerek

araban varmı ve ne marka

evin var mı

nasıl ödüyorsun yoksa ödedin mi

yatırım yaptın mı hiç

tatile gidebiliyor musun

sinema,tiyatro,spor,çocuk yetiştirme kursları vs vs gibi etkinlik ve harcamalar yapıyormusunuz

tabi ki bunlar olmalı ama 12 sene evvel bunların çeyreğini bile yapamayrdu öğretmenler

tamam eleştirin ama kabul edin ki alım gücü arttı, türkiye değişti

ha şurası kesinlikle doğru ki öğretmenler bu hükümetin en değer vermediği kesim

her türlü eleştiriyi hakediyorlar bu konuda
bunlar ucuz siyaset. bu 12 yıl öncesinden bir 12 yıl daha geriye git bakalım kaç kişin evinde tv vardı tam otamatik çamaşır makinesi kaç araba vs... bir 12 yıl daha geriye git ve demirelde çıkıp evinize elektriği ben getirdim telefonu suyu ben getirdim diyecek.

sen araba üretememişsin ama araba sayısına bakıyorsun dünyada teknoloji ve üretim arttıkça sana o arabayıda cep telefonunuda tabletleride vs. üretici firmalar satar. ister zengin ol ister fakir o teknolojiik aletler satılır. fakir olursan fiyat düşer zengin olursan yükselir ama o ürünler muhakkak girer. sen 12 yılda kaç kişi kredi kartını ödeyemiyor 12 yılda kaç kat armış, boşanmalar, suç işleyen insan sayısındaki kat ve kat artışlara bir bak. orta direk kaybolmuş, çiftçi esnaf kan ağlıyor işçi sınıf kalmamış taşeron sisteme dönmüş. akp döenminde önce tükiyenin büyüme oranı %5 idi. akp döneminde de büyüme oranı %5 dir. yani 12 yılda mutlu azınlık sınıfı zengin olmuş olabilir ama memur, işçi, esnaf, çiftçinin ekonomik durumu iyi değil.

Keşke 75 lira sözde zam alacağımıza %3 zam verselermiş. Nerde 75 lira? Ben göremedim...20 lira arttı sadece... bu hökümet bizi kafalıyor...
%3 olsaymış en azından 60-70 tl artardı... :verymad: :verymad: :verymad:

cehcah' Alıntı:
Kasmaya gerek yok, öğretmen maaşları yaptığı iş ve itibar bakımından diğer memurlardan daha iyi olmalıydı, bu sebeple hükümeti savunacak değiliz. Tabi bunun yanında maaşlar 4000 tl bile olsa bu zihniyet yine başbakana takacak kulp bulurdu, o sebeple her zaman başbakanın yanında olduk ve olacağız ve oluyoruz. Maaşımız ve sosyal haklar piyasaya göre çok iyi, ancak memurlar arasındaki maaş dağılımına göre az.

Birde sanki öğretmenler diğer hükümetler zamanında feraha kavuşmuştu da Başbakan bu hale getirdi sanki.
Herhalde " öğretmen 15 saat çalışıyor, memur 40 saat bu haksızlık" zihniyeti varken,(cehcah, bunu kim söyledi ise yazıversin.) biz asla iflah olmayız.
Maaşlar 4000 olsa herhalde doyarız ve sesimiz çıkmaz.Aksi zaten kulp bulmak ve siyasettir.Öğretmenlerin halen çoğu halen sendikal durumdan belli olacağı üzere başbakanı savunuyor ama maaşlarımız iyi diyebilen yok.
Maaşlarımıza gelince;

2000 yılından önce masabaşı memurundan polis ve hemşireden daha iyiydik.
Şimdi ise;

Memurlar arasındaki maaşların en düşük olanı ama halen Hizmetli maaşından iyi.

Geri