DYK için birlik olma zamanı!!

Kodla Büyü
Re: DYK için toplan!!DERSİNE SAHİP ÇIK

arkadaşlar başka okullarda seçebilen öğrenciler nasıl seçiyor anlamıyorum
ders listede yok işte.

Bakanımızın dediğinin tam tersini yapan bir bakanlık.Her yıl yeni bir olay neymişiz biz, branşımızdan soğuduk.

pisagorean' Alıntı:
Öncelikle şu dyk işini bi kavrayalım arkadaşlar. Bunun çıkış noktası malum dersanelerin kapatılması neticesinde oldu. Yani dersaneler kapatılınca çocuklara haftasonu destek verecek bir faaliyete ihtiyaç duyuldu. Hanginiz dersaneye bilişim, müzik veya teknoloji tasarım, beden eğitimi gibi dersleri desteklemek için gittiniz? Ben şahsen bir bilişimci olarak buna gerek görmüyorum. Şu an hele de teogda olmayan bir ders için açılması tamamen para kazanmak amaçlıdır. Teogda olup açılmasına karşı olduğum bir ders daha var ki din kültürü. Sırf teogda olduğu için açılmasına göz yumuluyor bana göre gereksiz. Matematik dersen ki esasen ülkemizin çocuğu dersanelere bu ders için gider. Matematik haricinde diğer branşlar hiç kendini kandırmasın. Fen desen sözel ağırlıklı bi ders oldu. Türkçe matematik ve ingilizce gibi branşlar haricinde diğerleri sadece pastadan pay almaya çalışır. Bu dediğim branşlarda gelişigüzel açmamalı öğretmen gerçekten hakkını verecekse açmalı. Çünkü dersane mantığıyla çalışmak çok sağlam bir eğitimcilik tecrübesi ister. Açalım paramızı kazanalım mantığıyla bu iş yürümez. Herkes dyk derdinde. Umarım bir an önce bu yangından mal kaçırma sistemi bir düzene sokulur yoksa çok suistimalle olur.

Görüşünüze tamamen katılmıyorum hocam.
8. sınıflar için haklısınız TEOG 'a yönelik dersler ve kurslar açılmalı ama 5 6 7 sınıflar için çocukları boğmaya gerek yok. zaten 8. sınıfta hazırlanaca, zaten hafta içi yeterince ders yoğunluğu var . Çocukların faklı alanlarını görmeleri gerek. Belki çocuğun resme yeteneği var, hafta içi 1 saat yetmiyor. Belki hafta sonu destekleme kursunda farklı teknikler farklı konular keşfedecek.
Ya da şöyle örnek vereyim, çevremizde illa ki vardır çocuğunu bir ücretli bir müzik kursuna gönderen. Gitar, bağlama , keman vs...
Belki çocuğun müziğe yeteneği vardır , desteklenmesi gerekmektedir. Bu kurslarla çeşitlendirilebilir.
Bu örnekler çoğaltılabilir.
Dersimiz için konuşursak ; Öğrencilere hafta içi iki saatte veremediğimiz bir çok konuyu haftasonu kurslarında gösterebiliriz. en basitinden bu sene kurs açabilirsem. Lego robotik setlerden veya arduino ile temel bir set oluşturup bunların yazılımlarının hazırlanması vs. gibi farklı konular gösterebilirim belki.
Normal sınıf mevcutlarımız 35-40 kişi ama kursta bu sayı 15 i geçmez.
çok rahat bir şekilde istediğimiz tüm konuları en verimli bir şekilde verebiliriz.

Hep ana dersler, hep test, hep sınav. bazen de nefes almalı çocuklar.

Ek olarak DYK konusu ile ilgili sorunun geçici ve bir iş bilmezin açıklaması olduğunu tahmin ediyorum. Resmi bir açıklama ve klavuzda BTY dersi açılamaz gibi bir ibare görmedim.
bazı ilçelerin dersi onaylamaması neticesinde okullardaki listelerde görünmeyebilir ama bunun sadece BTY dersi için bakanlık düzeyinde bir kısıtlama olduğunu düşünmüyorum.

korayekmekcioglu' Alıntı:
ders listede yok işte.
1- 1-9 eylül tarihinde kurs merkezlerine ders ekleme yetkisi verildi. okullar açılacak kursları seçtiler. o tarihlerde dersimiz listede vardı ve isteyen okullar seçti.
2- yaşanan yoğunluktan ya da başka sebeplerden ders seçmeyi unutan eksik ders seçen okullar için 19 eylülde tekrar sistem açıldı ama bizim ders listede yoktu. bakanlık dersimizin kursunu kaldırma kararı almış.
3- yine 27-28 eylül tarihlerinde okullara ders ekleme yetkisi verildi ve dersimiz yine yok.

gelelim sorunuza: 1. maddede ders seçen okulların seçtiği ders sistemde aktif kaldı. dolayısıyla hem öğretmen hem de öğrenci girişlerinde dersimiz görülebiliyor ve seçilebiliyor. telefonla ulaşılan kişiler bu durumda olan okulların kursunun sınıf tanımlama işleminde hata ile karşılaşılacağını ve kursun açılmayacağını söylüyor.
2. ve 3. maddede olanlar zaten bişey yapamıyor.
Uzun lafın kısası: kimseye kurs yok.
"biz seçiyoz", "asparagas haber" diyenlerde en geç haftaya pazartesi kursun açılmadığını anlayacaklar.

pisagorean' Alıntı:
Öncelikle şu dyk işini bi kavrayalım arkadaşlar. Bunun çıkış noktası malum dersanelerin kapatılması neticesinde oldu. Yani dersaneler kapatılınca çocuklara haftasonu destek verecek bir faaliyete ihtiyaç duyuldu. Hanginiz dersaneye bilişim, müzik veya teknoloji tasarım, beden eğitimi gibi dersleri desteklemek için gittiniz? Ben şahsen bir bilişimci olarak buna gerek görmüyorum. Şu an hele de teogda olmayan bir ders için açılması tamamen para kazanmak amaçlıdır. Teogda olup açılmasına karşı olduğum bir ders daha var ki din kültürü. Sırf teogda olduğu için açılmasına göz yumuluyor bana göre gereksiz. Matematik dersen ki esasen ülkemizin çocuğu dersanelere bu ders için gider. Matematik haricinde diğer branşlar hiç kendini kandırmasın. Fen desen sözel ağırlıklı bi ders oldu. Türkçe matematik ve ingilizce gibi branşlar haricinde diğerleri sadece pastadan pay almaya çalışır. Bu dediğim branşlarda gelişigüzel açmamalı öğretmen gerçekten hakkını verecekse açmalı. Çünkü dersane mantığıyla çalışmak çok sağlam bir eğitimcilik tecrübesi ister. Açalım paramızı kazanalım mantığıyla bu iş yürümez. Herkes dyk derdinde. Umarım bir an önce bu yangından mal kaçırma sistemi bir düzene sokulur yoksa çok suistimalle olur.
kurs açmak her branşın hakkıdır hocam, çocuklar robot değil. matematik zekası olmayana hep gerizekalı gözüyle bakıldı , deddiğiniz derslerden başarılı olmayıp benim dersimi çok seven öğrenci var, teog da sıfır çeken öğrenci okullar arasında spor yarışmaların da derece yapıyor.
Her ders önemlidir nokta.

denizlerb' Alıntı:
korayekmekcioglu' Alıntı:
ders listede yok işte.
1- 1-9 eylül tarihinde kurs merkezlerine ders ekleme yetkisi verildi. okullar açılacak kursları seçtiler. o tarihlerde dersimiz listede vardı ve isteyen okullar seçti.
2- yaşanan yoğunluktan ya da başka sebeplerden ders seçmeyi unutan eksik ders seçen okullar için 19 eylülde tekrar sistem açıldı ama bizim ders listede yoktu. bakanlık dersimizin kursunu kaldırma kararı almış.
3- yine 27-28 eylül tarihlerinde okullara ders ekleme yetkisi verildi ve dersimiz yine yok.

gelelim sorunuza: 1. maddede ders seçen okulların seçtiği ders sistemde aktif kaldı. dolayısıyla hem öğretmen hem de öğrenci girişlerinde dersimiz görülebiliyor ve seçilebiliyor. telefonla ulaşılan kişiler bu durumda olan okulların kursunun sınıf tanımlama işleminde hata ile karşılaşılacağını ve kursun açılmayacağını söylüyor.
2. ve 3. maddede olanlar zaten bişey yapamıyor.
Uzun lafın kısası: kimseye kurs yok.
"biz seçiyoz", "asparagas haber" diyenlerde en geç haftaya pazartesi kursun açılmadığını anlayacaklar.

19Eylülde 2.kez açıldığında da ders aktifti bu 28Eylül'deki sistemde görünmyor ilk defa haber asparagas değil sendika ile iletişim halindeyim birşeyler yapmaya çalışmalıyız o kadar dersin içinden bizi seçmeleri...

Ortalığı karıştırmayalım diyenler an itibariyle dersimiz seçimden tamamen kalktı. Siz hayaller kurmaya devam edin. Bizim okulda önceden ders seçilmişti.

uysal_rockci' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:

Görüşünüze tamamen katılmıyorum hocam.
8. sınıflar için haklısınız TEOG 'a yönelik dersler ve kurslar açılmalı ama 5 6 7 sınıflar için çocukları boğmaya gerek yok. zaten 8. sınıfta hazırlanaca, zaten hafta içi yeterince ders yoğunluğu var . Çocukların faklı alanlarını görmeleri gerek. Belki çocuğun resme yeteneği var, hafta içi 1 saat yetmiyor. Belki hafta sonu destekleme kursunda farklı teknikler farklı konular keşfedecek.
Ya da şöyle örnek vereyim, çevremizde illa ki vardır çocuğunu bir ücretli bir müzik kursuna gönderen. Gitar, bağlama , keman vs...
Belki çocuğun müziğe yeteneği vardır , desteklenmesi gerekmektedir. Bu kurslarla çeşitlendirilebilir.
Bu örnekler çoğaltılabilir.
Dersimiz için konuşursak ; Öğrencilere hafta içi iki saatte veremediğimiz bir çok konuyu haftasonu kurslarında gösterebiliriz. en basitinden bu sene kurs açabilirsem. Lego robotik setlerden veya arduino ile temel bir set oluşturup bunların yazılımlarının hazırlanması vs. gibi farklı konular gösterebilirim belki.
Normal sınıf mevcutlarımız 35-40 kişi ama kursta bu sayı 15 i geçmez.
çok rahat bir şekilde istediğimiz tüm konuları en verimli bir şekilde verebiliriz.

Hep ana dersler, hep test, hep sınav. bazen de nefes almalı çocuklar.
Bu açıdan düşünmemiştim hocam. Bu dediğinizi gelişmiş ülkelerin eğitim sisteminde hayata geçirebiliriz. Ancak ülkemizde malesef sınav odaklı, farklı yetenekleri ortaya çıkaran bir sistem yok. Çocuk ortaokulda teogda çıkan derslere asılmak durumunda. Özellikle de matematik, türkçe, fen ve ingilizce. Din kültürü, sosyal bilgiler için destekleme yapmaya gerek yok ama sınav odaklı test çözmeleri gerektiğinden sistemin ve okul başarısı peşinde koşan idarecilerin olmazsa olmazı. Keşke dediğiniz gibi gelişmiş bir eğitim sistemimiz olsa da öğrenciler yetenekleri doğrultusunda dyk almak istedikleri derse gidebilse. Ülkemizde malesef ek ders hırsı, idarecilerin okul reklamı ile kendi reklamlarını yapma hırsı neticesinde birçok öğretmen hakettiği değeri göremiyor. Şu an zaten teogda oturumu olan dersler haricindeki branşlar emin olun bakanlığın gözünde hava civa. Bunu en fazla da bizim branşımız çekiyor.

Ders seçme işlemi yapılırken şu anda bilişim sistemden kaldırıldı red olarak geçiyor 50 öğrenci seçmişti dersi.

Milli Eğitim Bakanlığının 2015 2016 Eğitim Öğretim yılından itibaren başlattığı Destekleme ve Yetiştirme kursları kapsamında Fen liseleri, Anadolu liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor liseleri ve İmam Hatip liselerinin haftalık ders çizelgelerinde bulunan derslerden kurslar açılabilmektedir. Fakat ülkemizin sanayi ve teknoloji alanına teknik eleman yetiştiren Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki mesleki derslerden Destekleme ve Yetiştirme Kursları açılamamaktadır. Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde, mezun olacağı alan ile ilgili kariyer planı yapan çoğu öğrenci özel eğitim kurumlarından alanlarında kendilerini geliştirebilmek için özel kurslar almaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde, bu özel kurslardaki eğitim içeriğini daha etkin anlatabilecek çok sayıda kendini yetiştirmiş öğretmen bulunmaktadır. Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının düzenlemesi amaçları içinde öğrencilerin eğitim ve öğretim ihtiyaçlarının okullarda giderilmesi varken, açılmayan mesleki derslerden dolayı öğrenciler bu ihtiyaçlarını özel eğitim kurumlarından gidermek zorunda kalmaktadırlar. Bu yanlışlıktan vazgeçilerek, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki meslek derslerinden de Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının açılmasını istiyorum.

Yukarıdaki mesaja cevap; "Alınan karar doğrultusunda belirlenen dersler açıldı" oldu. Bakalım şimdi de gerekçeli kararı istedim ne cevap verecekler.

Bu kafa ile zor. Arapça, siyer açsınlar, tüm okulları imam hatiplere çevirsinler.. Zorla bu dersleri öğrencilerin seçmesi sağlansın. Biz sesimizi çıkartınca da Zübük filminde olduğu gibi "bunlar cami istemiyor" desinler.

Birçok öğrencinin seçmiş olduğu ders "Red" ifadesi geldi ve artık seçilemiyor öğrenci girişlerinde.

pisagorean' Alıntı:
hocam fikrinize saygı duyarım. bizim okulda geçen sene mezun ettiğimiz öğrencimiz vardı. beden eğitimi öğretmenimiz çok ilgilendi kendisi koşucu. 5. sınıftan itibaren bu öğrencimiz katıldığı bütün koşularda il,bölge ve Türkiye birinci. bu sene liseye geçti ve 2 senedir bi kulüp ile anlaşmalı. bu çocuğun dersleri çok kötü ama çok iyi koşucu. hayatını matematik ile değil ama koşarak kazancak gibi. bi kez olimpiyatlara katılsa bizim meslek hayatımız boyunca olan parayı kazanır galiba. bence her kademede tüm derslerde dyk olmalı ve öğrenci yeteneğine göre istediği kursa katılmalı.

ilçe onayları şuan da red!!! asparagas haber diyen arkadaş da bi sistemine girsin baksın bakalım doğrumuymuş değilmiymiş

Bilişim Dersi seçen öğrencilerin ki duruyor. Onları da silerler şimdi çünkü tek dert biziz şu an. Ayrıca şimdi eğitim sistemini tartışmanın ne yeri ne zamanı burası değil. Teog dersleri hariç tüm dersleri kapatsalar neyse ama illa önce bilişim. İnsanın niyeti bir şeyi yapmaksa sonradan onun nedenini bulur hesabı bizim dersi meslek dersi yaptılar.

(0312) 413 30 65 DYK ile ilgili bölümü bağlamalarını istedim. Aldığım cvp şu; Bakanlıktan açılması istenmeyen kursların listesi gelmiş bunların içinde BTY dersi de varmış ancak sistemde yapılan güncellemelerden dolayı gözden kaçmış o yüzden bazı okullar seçebilmiş daha sonra kapatmışlar, bu sene kurslar daha sıkı denetlenecekmiş, MEM'lere yazı 1-2 gün içnde gönderilecekmiş. Acilen birlik olup birşey yapmazsak daha önceden seçen seçemeyen kimse kurs açamayacak.

Okulların bütün yükünü biz çekelim kurs sistemini bütün okula biz öğretelim kursumuz kaldırırsın tamamen adaletsiz uygula teknoloji tasarım bile var bilişim yok

daha önceden seçtik diye güvenmeyin.bizde seçtik ve az önce silindi

Arkadaşlar öğrencilerin kaydederken bir anda listede dersimiz gözükmemeye başladı..ilçeyi aradım sıkıntı ordan değil.önceden ilçe onayı gözüküyordu şimdi gözükmüyor..hakkımızı arayalım arkadaşlar..

Ekli dosyalar

• bilgisayar.jpg
    bilgisayar.jpg
    37.6 KB · Görüntüleme: 283

Bilisimden gecen sene kurs açan arkadaslar yaptiklari projeleri, ulusal ve uluslar arası yarışma derecelerini, geliştirdikleri yazilimları, yaptıkları robotları gerekli mercilere sunarsa sorun hallolur bence. Yoksa hap yap para kap gibi düşünürler :!:

0 312 413 32 66 numaralı telefonu aradım.
Ölçme değerlendirmeden verdiler, bu numarayı.

telefonu açan bayan, kurulan komisyonlarda ilçe ve il mem 'lerin görüşleri doğrultusunda bir karar alındığını ve Bilişim DYK kursunun yetersiz başvuru aldığını ve çoğunlukla açıldıktan sonra kapandığı gerekçesi ile kapatıldığını dile getirdi.

Israrla diğer derslere (sınav dersleri dışındakiler) bizden daha fazla başvuru olmadığını söyledim. Bazı bölgelerde dediğiniz gibi olabilir dedi.

DYK bilişimle, halk eğitimlerde verilen mesleki bilgisayarı karıştırmamalarını istedim. Zorunlu olan Bilişim teknolojileri ve yazılım dersine paralel konularımız olduğunu kapatılmasının yanlış olduğunu söyledim.

Bu dönemlik yapılabilecek birşey olmadığını söyledi.

İşi yaptık gene arkadaşlar. Gelecek dönem gene sıkıntılar bizi bekliyor ve hatta bize özel AÇILMASIN genelgesi çıkarsa şaşırmayın.

arkadaşlar twitter üzerinden yusuf Tekin Bey e bu konuyu aktarmak lazım...

Herkesw bir bilgi veriliyoe o numarayla 10 kere konustm tik yk bilmiyrz

Evet bizim derslerde red yemiş. Artık EBA yı tanıt dediklerinde özellikle bu yönlerini anlatacam. :alkis: :-1: :verymad:

Elden gelen bişey de yok kala kaldık öyle... :? :?

adamlar ilk hafta seçtirdiler, bu arada birçok ilde BTR başvuruları alındı ve sonra da dersi kaldırarak golü attılar :)

Geri