Flash bellek kısayol sorununa çözüm bulan yok mu?

Kodla Büyü
bende bu soruna çözüm ararken bir yerde malwarebytes programının işe yaradığını okumuştum. ben virüslü denen makinalara önce kill amvo yapıyorum, sonra combofix yapıyorum. flash içindeki dosyaları alıp biçimlendiriyorum. son olarak malwarebytes ı yükleyip güncelleyip pro sürümünde yükseltiyorum. henüz her makinayı bitiremediğim için çözüm olacakmı net bilemiyorum. ama şikayetler azaldı sanki.

yatılı okuldayım 32 masaüstü, 24 akılı tahta, okula ait 4 laptop (öğrencilerin bilgisayarlarını saymıyorum) delircem yaa

suckan10' Alıntı:
bende bu soruna çözüm ararken bir yerde malwarebytes programının işe yaradığını okumuştum. ben virüslü denen makinalara önce kill amvo yapıyorum, sonra combofix yapıyorum. flash içindeki dosyaları alıp biçimlendiriyorum. son olarak malwarebytes ı yükleyip güncelleyip pro sürümünde yükseltiyorum. henüz her makinayı bitiremediğim için çözüm olacakmı net bilemiyorum. ama şikayetler azaldı sanki.

denedim bir işe yaramadı dostum kendi bilgisayarıma virüslü taktığım ik flasta her şey eskiye döndü

cuma çıkmadan önce kaspersky yüklemiştim, etkilenmiş bir usb bellek takınca uyarı verdi, " desktop.ini" yi zararlı olarak belirtti ve karantinaya aldı olay çözüldü. Şimdi kaspersky ı tahtada deneyeceğim bakalım, bulaşmış tahtayı temizleyebilecek mi :roll:

nht268' Alıntı:
cuma çıkmadan önce kaspersky yüklemiştim, etkilenmiş bir usb bellek takınca uyarı verdi, " desktop.ini" yi zararlı olarak belirtti ve karantinaya aldı olay çözüldü. Şimdi kaspersky ı tahtada deneyeceğim bakalım, bulaşmış tahtayı temizleyebilecek mi :roll:

kaspersky buluyor temizliyor ama virüslü bir flash takınca yine aynı oluyor

ogrt_kartal' Alıntı:
suckan10' Alıntı:

denedim bir işe yaramadı dostum kendi bilgisayarıma virüslü taktığım ik flasta her şey eskiye döndü

öyle diyorsan, daha yüklemeyeyim. dediğim gibi combofix temizliyor ama bulaşmasını engellemiyor tabiki, bide şu kaspersky ı deneyeyim bende o zaman.

Re: Flash Belleğin içini Toplayıp Kısayol yapan virüs

güncel!
resimdeki virüs bizim flashlarda da var.
avast-kasper-amvokiller-vs bir türlü silemedim. acil yardım !

free avira ile tarat,sonra attribu changer ile dosya özniteliklerini değiştir,büyük ihtimal asıl klasörlerinizi de gizli yapmıştır,kısayolları silebilirsiniz sonra:)

kill amvo ile dosyalara erişebiliyorsunuz

Çözümü şöyle anlatayım.

1-Öncelikle Flash bellekteki kısayol'a sağ tıkla.Özellikler penceresinde Hedef bölümüne sadece flash ın harfi (E:, F: vb) yaz tamam.

2- Ekteki dosyayı flash a at çalıştır.

3-İsimsiz klasör simgesi belirecek.Onu çift tıkla içerisinde flashtaki tüm verilerini bilgisayara kopyala

4-Flash'ı formatla.Verileri geri yükle.

Akıllı tahtaya bulaştıysa klavyeyi bağla.F8 ile aç.Sistem geri yükleme yap. İşlem tamamdır.

Ekli dosyalar

• goster.rar
    95 bayt · Görüntüleme: 1,186

hocam çözüm şu...
kaspersky 2013 ile tarat o bulur ve siler...
fakat gizli dosyalrı görütülediğinizde ~$WBTLP.FAT32 isimli dosya varsa mbam-setup-1.70.0.1100 şu programı bulup taratın...
kesilikle aynı kısayol linkini tıklamayın tekrar bulaşır..
daha sonrada akıllı tahtaysa deepfreze yapın..kurtulun..
umarım faydalı olur

sağolasın hocam faydalı oldu

hocam flashdaki dosyaları görüntüleyip kurtarabiliyoruz. sorunumuz bilgisayardan silemiyoruz. kaspersky2013 2 defa taradık. sonuç aynı.

Arkadaşlar flash belleğin içeriğini bir şekilde gösterebiliyoruz ama uygulayabildiğiniz kalıcı bir çözümünüz var mı? Bu akıllı tahtaları nasıl koruyabiliriz?

Hocam kesin çözüm şöyle;

1) Öncelikle avg kuruyorsunuz (free versiyon yeterli oluyor) , kurduktan sonra hemen güncelleyin.

2) usb security disk kuruyorsunuz ve kırıyorsunuz :)

3) Flash belleği takıyorsunuz. Hemen avg veya usb security disk autorun.inf virüsünü silecektir

4) Flash belleğin içerisine giriyorsunuz (win7 için) Düzenle - Klasör ve arama seçeneklerien tılıyorsunuz.

5) Açılan klasör seçenekleri penceresinden görünüm menüsüne tıklıyorsunuz. Buradan "Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster" i aktif ediyorsunuz. Yine aynı yerde "Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle" yi pasif yapıyorsunuz.

6) Şimdi flashın içinde isimsiz bir dizin var oraya girip dosya ve klasörlerinizi harddiske kopyalayın. Sonra flashın içinde ne var ne yoksa silin, işlem tamamdır. Sonrada harddiske kaydettiğiniz dosya ve klasörleri tekrar flasha yüklersiniz.

Benimde başıma bela olan problemi böylece çözdüm, kafam rahat şu anda.

Hocam kesin çözüm şöyle;

1) Öncelikle avg kuruyorsunuz (free versiyon yeterli oluyor) , kurduktan sonra hemen güncelleyin.

2) usb security disk kuruyorsunuz ve kırıyorsunuz

3) Flash belleği takıyorsunuz. Hemen avg veya usb security disk autorun.inf virüsünü silecektir

4) Flash belleğin içerisine giriyorsunuz (win7 için) Düzenle - Klasör ve arama seçeneklerien tılıyorsunuz.

5) Açılan klasör seçenekleri penceresinden görünüm menüsüne tıklıyorsunuz. Buradan "Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster" i aktif ediyorsunuz. Yine aynı yerde "Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle" yi pasif yapıyorsunuz.

6) Şimdi flashın içinde isimsiz bir dizin var oraya girip dosya ve klasörlerinizi harddiske kopyalayın. Sonra flashın içinde ne var ne yoksa silin, işlem tamamdır. Sonrada harddiske kaydettiğiniz dosya ve klasörleri tekrar flasha yüklersiniz.

Arkadaşlar kesin çözüm diyebilirim okulda benim pclerde de olmuştu böyle çözdüm sorunu. Önce nod32 programını güncelleyin nette keyler var zaten. Güncelledikten sonra eklediğim programlardan flash disinfector ve temizleyi çalıştırın böylece gizli dosyalar gözükür daha sonra kısayol virüsü temizle me programını kurun, virüslü dosyaları silip gizli dosyaların üzerinde sağ tuş yapıp gizli seçeneğini iptal edin. PC niz temizlenmiştir geçmiş olsun.

Ekli dosyalar

• Flash_Disinfector.rar
    125.7 KB · Görüntüleme: 583
  • temizle 1.zip
    1.7 KB · Görüntüleme: 533
  • kısayol virüsü için.rar
    1 MB · Görüntüleme: 716
arkadaşlar virüsü silmek,dosyaları kurtarmak yada bilgisayarı temizlemek problem değil, sonradan bunun tekrar buluşmasını engelleyen bir av programı varmı, onu kuralım.

Ben de bilgisayarımı formatlamak zorunda kalmıştım virüs yüzünden. Ama sonrasında avast kurdum, öğrencilerin flashlarında halen olabiliyor virüs, tarama yapıyorum siliyor. Flashlardaki dosyalarda gidebiliyor bazen ama en azından bilg. a bulaşmamış oluyor

serkanaytekin' Alıntı:
Hocam kesin çözüm şöyle;

2) usb security disk kuruyorsunuz ve kırıyorsunuz

Ben de bu yöntemle kurtuldum bu virüsten harici diskime bulaşmıştı ama çok şükür dosyalarımı kurtardım. Yalnız hala içinde recycler.bin diye içi boş bir klasör var gizli dosyaları göster,attrib ,antivirüs falan ne denediysem o klasörü silemedim. İçi boş olduğundan eminim ama bu yüzden diğer dosya veya bilgisayarlara da bulaşmadı. Bunu nasıl sileriz bilen var mı? Ben kurtuldum diyorum ama kurtulamamış mıyım yoksa:))

Çok hızlı yayılan bir flash bellek virüs vakası bence.Başıma gelmedi şükür.

Geri