Flash bellek kısayol sorununa çözüm bulan yok mu?

Kodla Büyü
Arkadaşlar tahtadan temizlemenin ve bulaşmasını önlemenin kesin çözümünü şöyle buldum.

1) http://support.microsoft.com/kb/971606/tr adresinden microsoft essentials'ın son güncellemesinin 64 bit olanını indiriyoruz.
2) Panda USB Vaccine programını indiriyoruz.
3)Free usb disk security

Admin girişinden açtıktan sonra antivirüs güncellemesini yapıyoruz. Ardından Panda Usb Vaccine programını kurup Vaccinete computer butonuna tıklıyoruz.
Windows'u yeniden başlatıp hızlı tarama yaptırıyoruz. Bu sayede virüs temizleniyor. Virüslü bellek takınca USB Vaccine programı autorun virüsünü açtırmıyor.
Virüslü bellek taktığım zaman belleklerdeki malum kısayol çalışmıyor. Bu şekilde virüs tekrar bulaşmıyor. Ayrıca free usb disk security de yükledim. Bugün sınıfların yarısını bu şekilde düzelttim. Yarın kalanları bitireceğim. (Toplam 39 tahta var)

Bellekten temizlemek için herkesin kendine göre yöntemi zaten var. Ben Free Commander programı ile bellekleri açıyorum. İsimsiz klasör haricindekileri sildikten sonra isimsiz klasörün içindekileri üst dizine çıkarıp daha sonrada isimsiz klasörü siliyorum.

Bu şekilde hem lisansız bir program yüklememiş hem de virüsten kurtulmuş oluyoruz.
Ben sorunu bu şekilde çözdüm...

komando38' Alıntı:
Arkadaşlar Bu İşe ARTIK SON vermenin zamanı geldi. Ekdeki dosyanın içindekilerini yapın ELVEDA virüs. Yalnız önce şunu belliteyim formdaki gizliaktif olsun veya AC programı ile dosyalarınızı kurtarın daha sonra aşağıdakileri yapın. Kurtulmazsanız yanıma gelin başka bir şey demiyorum.Ben okulda denedim Test edip onaylandı...

hocam Windows 7 de hata veriyor.

Ekli dosyalar

• kısayolvirus.jpg
    kısayolvirus.jpg
    104.1 KB · Görüntüleme: 2,209
fanon27' Alıntı:
honor' Alıntı:
hocam siz en iyisi reg dosyasının zip olarak buraya atın indirelim.
************* Çözüm dosyası ektedir******
zip içinde sırasıyla yapılması gereknleri mutlaka yapın..Kısayol sorunu kesinlikle gidiyor.Bir kez daha belirtiyorum registreyden autorun u iptal etmedikçe flashı her taktığınızda daha önce temizlemiş olsanız bile tekrar kısayola dönüşür.Birde şunu belirteyim zip deki adımları sırasıyla yaptınız ve pc temizlendi..Son olarak virüs girmiş flash belleği pc ye takınca orda silik bir şekilde hardddsik simgesi çıkar ona çift tıklayıp ordaki dosyaları kesip flash belleğin ana diziniine yapıştırmayı unutmayın.Bunu da flashdaki dosyaları ana dizinde görmek için yapacaksanız.unutmayın.

yaptım ama olmadı. ne bilgisayardan temzilendi nede flashdan. okulda müfettişler var ve derdimi anlatamıyorum. sen bilgisayarcısın halletmen gerekiyordu diyorlar.

Öğretmenler odasındaki bilgisayara masaüstü arkaplanı yaptım:)

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    104.8 KB · Görüntüleme: 2,207
cozüm yok derken gecen bisi denedim simdilik ogretmenlerden ses cikmadi sorun var die.

tüm essentualleri güncelledim
sonra mallware ile tarama yaptirdim virüsü buldu sildi
sonra usb sec guard kurdum sonra ac kapa
virüssüz flash takinca eskiden dosyalari saklarken simdi saklamiyor yani normal calistiriyor. simdi tek sorunum virüslü flash takinca temizleyen bisi bulmak onuda bulursak konu cözülmüs olacak.

arkadaşlar usb disk security pc her açıldığında çalışmak için izin istiyor bunun içinde şifre girmek gerek, bunu nasıl çözüyorsunuz acaba?

evde avg temizliyor okuldakileri halledemiyorum.eve gelip belleği temizliyorum okuldan gene bulaşıyor. Kesin olan şey avg bu virüsü temizliyor.

fanon27' Alıntı:
honor' Alıntı:
hocam siz en iyisi reg dosyasının zip olarak buraya atın indirelim.
************* Çözüm dosyası ektedir******
zip içinde sırasıyla yapılması gereknleri mutlaka yapın..Kısayol sorunu kesinlikle gidiyor.Bir kez daha belirtiyorum registreyden autorun u iptal etmedikçe flashı her taktığınızda daha önce temizlemiş olsanız bile tekrar kısayola dönüşür.Birde şunu belirteyim zip deki adımları sırasıyla yaptınız ve pc temizlendi..Son olarak virüs girmiş flash belleği pc ye takınca orda silik bir şekilde hardddsik simgesi çıkar ona çift tıklayıp ordaki dosyaları kesip flash belleğin ana diziniine yapıştırmayı unutmayın.Bunu da flashdaki dosyaları ana dizinde görmek için yapacaksanız.unutmayın.

Teşekkür ederiz detaylıca anlatmışsınız, bütün tahtalardaki security essentials ları avg ye çevirmek baya zahmetli olacak yalnız :(

egitimci.' Alıntı:
gzegen' Alıntı:
AsurBanipal' Alıntı:
Ben bu sorunu malwarebytes, combofix ve sil.rar programlarıyla çözdüm

Önce combofix ardından malwarebytes ile tarama en sınunda da sil.rar klasörü içindekileri kullandım hem pcden hem flashlardan bu virüsü sildim.

Kendi kullandığım pc'de önceden sadece microsoft security essentials kullanıyordum ve yeterli oluyordu artık malwarebytes'da kurdum flashlara kesin çözüm oluyor.

hocam temizlemesine dedikleriniz temizliyor ben derdimi anlatamiyorum kimseye. tahta temiz güzelde adamlar nereden bulastiriyorsa evden vs flashi yine virüslü hale getiriyor sonra okula getirip tahtaya takiyor bir bakiyorki dosyalar yine kayip. bunu nasil düzeltecegim. 15 sayfadir hep ayni seyi sordum :) daha net bisi cikaramadim.

akıllı tahtaların d sine yazma izinlerini kaldırın ve c sini de koruma altına alın... en güzel çözüm yöntemi bu...bugün bu virüse çözüm bulursunuz yarın başka bir tane daha çıkar... Koruma için ben akıllı tahtalarda toolwiz time freeze kullanıyorum ücretsiz...
hocam timefreeze'i bi türlü aktif edemiyorum tahtalarda.
siz nasıl yaptınız,
anlatır mısınız?
--xp yüklü bilgisayarda sorunsuz bi şekilde çalıştırabiliyorum.--

pardusa ikna etmek büyük mesele, deep freeze veya netsupportun aynı özelliği kullanılacak tek kesin çözüm bu sanırım, virüslerin biri bitecek diğeri çıkacak başımıza..

Ben Pardus Kde yi kurdum laptopumu öğretmenler odasında tutuyorum millet hayran hayran bakıyo.

Bugün akıllı tahtanın win 7 windows gezgini hata verdiği için açılmıyordu.. hemen pardusu açtım video izleyeceklermiş şak diye win 7 nin hıznı üçe katlayacak kadar hızlı açıverdim videoyu. Öğrencilerin de hoşuna gitti.

avira saolsun bir ara virüs uğradı çok yoğun zamanımdı virüsün kopyasını alamadım sildim gitti. :D

Hocam sınıflarda internet bağlantısı yoksa essentilain güncelleştirme dosyalarını manuel yükleyerek tarattınız mı halloluyor.Bendede aynı sıkıntı vardı essential kesin çözüm...

Tahtalarda internet yok henüz. Evde program indirim, flash diske atıp tahtaya kurayım diyorum ama meret yine kısayola dönüşüyor ve açamıyoruuuuuum. :? Okuldaki her bilgisayara bulaşmış durumda, her öğretmenin flashı bu virüsün yuvası olmuş durumda. Bu virüs okulda her yerde, tahtadan temizlesem tekrar bulaşacak, önünü nasıl alacağız bunun?

SİRE' Alıntı:
Tahtalarda internet yok henüz. Evde program indirim, flash diske atıp tahtaya kurayım diyorum ama meret yine kısayola dönüşüyor ve açamıyoruuuuuum. :? Okuldaki her bilgisayara bulaşmış durumda, her öğretmenin flashı bu virüsün yuvası olmuş durumda. Bu virüs okulda her yerde, tahtadan temizlesem tekrar bulaşacak, önünü nasıl alacağız bunun?

Malum tahtalarda internet yok, bunun için essentials ın offline güncelleştirme paketini indirip çalıştırmanız yeterli.

http://support.microsoft.com/kb/971606/tr

Bilgisayarın klasör seçenekleri ayarlarından gizli dosyaları göster seçeneği ve korunan işletim sistemi dosyalarını göster seçeneğini ayarlarsak kısayolların yanında esas dosyalarınızı da görebilirsiniz. Essentials ın son güncelleştirme paketi virüsü bulup siliyor. Ne zaman tahtalara tekrar virüs bulaşmaya başlarsa offline paketi güncelleştirmenizin vakti gelmiş demektir, tabi sürekli internet gelinceye kadar...

Virüs silindikten sonra çalıştır a cmd yazıp komut sistemine geçersiniz. Ordan flash sürücüsüne geçip "attrip -h -r -s /s /d" komutunu girip gizli olan dosya ve klasörlerinizi tekrar normal hale getirirsiniz, sonrada kısayolları silersiniz.

Kolay gele...

SİRE' Alıntı:
Hocam MSE 64 bit güncellemesi ve USB Disc security programlarını yüklediğinizde virüs tahtaya artık bulaşmıyor. Bellek temiz iken tahtayı pardusta açıp bu dosyaları kaydeder, belleği çıkartırsınız. Daha sonra win 7 de açıp kurulumu yaparsınız. Bellek temiz kalmış olur.

Sorun öğretmen arkadaşların evlerinde ya da diğer kullandıkları pcler de de bu virüsün olması. Tahtada virüs yok ama bellekteki dosyalar evdeki pc de gizli hale getirildiği için tahtaya taktıklarında yine görüntülenemiyor.

Ekteki USB show programı ile attrib komutunu bilmeyen acemi kullanıcılar da kolayca gizli dosyaları görebiliyorlar. Öğretmenler odasındaki pc ye ve tüm tahtaların masaüstüne bu programı attım, kullanımını gösterdim. Virüsün yeni bir versiyonu çıkmadığı sürece şimdilik işe yarıyor.

Ekli dosyalar

• USB Show.rar
    108.2 KB · Görüntüleme: 510
flash diske bulaşan ve dosya ve klasörleri silinmiş gösteren ama gerçekte dolu olan.. cmd deki komutları kullanarak dahi gelmeyen dosyaları nasıl geri getiririz çözüm bulan varmı uyuz oldum bu virüse iyice

komutlar veya attribute changer işe yaramıyorsa en son çözüm easy recover la geri getirin hocam.

indis' Alıntı:
SİRE' Alıntı:

Malum tahtalarda internet yok, bunun için essentials ın offline güncelleştirme paketini indirip çalıştırmanız yeterli.

http://support.microsoft.com/kb/971606/tr

Bilgisayarın klasör seçenekleri ayarlarından gizli dosyaları göster seçeneği ve korunan işletim sistemi dosyalarını göster seçeneğini ayarlarsak kısayolların yanında esas dosyalarınızı da görebilirsiniz. Essentials ın son güncelleştirme paketi virüsü bulup siliyor. Ne zaman tahtalara tekrar virüs bulaşmaya başlarsa offline paketi güncelleştirmenizin vakti gelmiş demektir, tabi sürekli internet gelinceye kadar...

Virüs silindikten sonra çalıştır a cmd yazıp komut sistemine geçersiniz. Ordan flash sürücüsüne geçip "attrip -h -r -s /s /d" komutunu girip gizli olan dosya ve klasörlerinizi tekrar normal hale getirirsiniz, sonrada kısayolları silersiniz.

Kolay gele...
Microsoft essentialsın el ile güncelleme paketini düzgünce indirdim, ama tahtada aç, ya da yönetici olarak çalıştır deyince tık yok, hiç bir şey olmuyor Paket ççalışmıyor yani.:? Ne yapmalıyım hocalarım?

Re: Flash Belleğin içini Toplayıp Kısayol yapan virüs

adalkic' Alıntı:
arkadaşlar belleğin içini toplayıp isimsiz bir klasöre atıyor ekranda sadece kısayol kalıyor.
klasör isimsiz olduğu için gözükmüyor
dosyaları kurtarabiliyorum ancak bilgisayardan nasıl sileceğim
bu konuda yardımcı olabilir misiniz
Bu konu ile ilgili üniversitede çok sorun yaşadık, sitemizde çözümü yazdım bakarsanız faydası olacaktır. http://sevimbay.net/usb-flash-disk-kisayol-virusu-ve-cozumu.html

faruk8542' Alıntı:
flash diske bulaşan ve dosya ve klasörleri silinmiş gösteren ama gerçekte dolu olan.. cmd deki komutları kullanarak dahi gelmeyen dosyaları nasıl geri getiririz çözüm bulan varmı uyuz oldum bu virüse iyice
KESİN ÇÖZÜM
Flash diskleri virüslerden korumak ve temizlemek için http://sevimbay.net/usb-flash-disk-kisayol-virusu-ve-cozumu.html adresine,
Gizli görünmez olan klasör ve dosyaları normale getirmek için http://sevimbay.net/gizli-klasor-2.html adresine bakınız.

muratsb' Alıntı:
faruk8542' Alıntı:
1 aydır kullandığım yöntem var blog sayfama yazdım bakarsanız size çözüm olacaktır. http://murat.sevimbay.com/bilgisayar
yazını inceledim. fakat o karşılaştığımın çözümü hala yok gibi bişey.. en son artık formatlayıp recovery yaptım.. flash ın için gizli yada aktif hiç bir dosya yok attrib lede geri gelmeyen shift delete yapılmış gibi yani bu durumda en mantıklı kurtarmaydı. zamanımızı çalıyor işte..

arkadaşlar microsoft security essential ı güncelleyin ve free usb disk security i kullanın ben bu şekilde bilgisayarımı bayağı bir düzelttim.

faruk8542' Alıntı:
muratsb' Alıntı:
faruk8542' Alıntı:
Konu güncellendi dikkatli okuyup uygulayın. http://sevimbay.net/usb-flash-disk-kisa ... ozumu.html
yazını inceledim. fakat o karşılaştığımın çözümü hala yok gibi bişey.. en son artık formatlayıp recovery yaptım.. flash ın için gizli yada aktif hiç bir dosya yok attrib lede geri gelmeyen shift delete yapılmış gibi yani bu durumda en mantıklı kurtarmaydı. zamanımızı çalıyor işte..
Kendi bilgisayarınızda çok iyi bir antivirüs koruması olabilir ama flash diskleri hem kafelerde hem sınıflarda hem de kırtasiyelerde çıktı için kullanmak durumunda olanlar için çift yönlü koruma olması lazım. Yani flash belleğinize öyle bir koruma yapacaksınız ki hem belleğe virüs girmeyecek ve dosyalarınız gizli olmayacak, hem de sizden başka bir bilgisayara virüs bulaşmayacak.
Bu konuda USB Disc Security de, Combofix de, Autorun.inf de köklü çözüm getirmiyor, virüsler tekrar bulaşıyor. Hatta flash diskin izinlerini kısıtlamak bile yetmiyor bu sefer dosya ve klasörler gizli oluyor. Forumlardaki tüm yöntemler hemen hemen denendi. Üniversite de kalabalık bir okulda çok sık karşılaştığımız bir sorun bu. Değişik bir yöntem geliştirmek zorunda kaldık. Flash belleğe virüs girmesini, dosya ve klasörlerin gizli olmasını engellemek için flash diske iç içe iki klasör koyup, flash diskin ve ilk klasörün izinlerini kısıtlayıp ikinci klasöre tam yetki vererek bu sorunu şimdilik çözdük. Detaylı açıklama için linkten bakınız. http://sevimbay.net/usb-flash-disk-kisayol-virusu-ve-cozumu.html
Bu konu içeriğinde, gizlenmiş olan dosya ve klasörleri görünür yapmak ile ilgili konu linki verilmiştir.

Geri