Yurt Dışı Hizmet İçi Eğitim Faaliyeti Başvuru Kılavuzu

Kodla Büyü
hocam sizin katılacağınız kursun içeriği nedir ya da adı
kursu neye göre seçsekki alanımızda olması gereklimi seçerken buna dikkat ediliyormu? ne kadar çok soru sordum :)

semraaa' Alıntı:
hocam sizin katılacağınız kursun içeriği nedir ya da adı
kursu neye göre seçsekki alanımızda olması gereklimi seçerken buna dikkat ediliyormu? ne kadar çok soru sordum :)

Hocam ne kadar soru olursa o kadar iyi olur. Dediğim gibi bir kişi bile bundan faydalanırsa çoık mutlu olurum. Bunun yanında bu projenin tanıtımını aynı zamanda yapmak benim görevim...

Benim kursumun adı "group dynamics and social skills in the classroom". 5 şubatta Roma'da başlayaca. Database'de aratınca karşınıza çıkmakta. Tabii ki kursu seçerken kendi alanınızla ilgili olmalıdır. Örneğin kimi kurslar sadece ingilizce eğitimine/öğretmenlerine hitap etmektedir. O kursları seçerseniz seçilme şansınız olmaz...

mitto' Alıntı:
setetik' Alıntı:
Yurtdışındayken ek ders alamıyoruz arkadaşlar bu konuda bir genelge de mevcut.

İngilizce öğretmenimiz alabildiğimizi söylemişti bana. :cry: Dediğim gibi ilk deneyimim olacak yaşayıp öğreneceğim. Rica etsem hangi yönetmelik olduğunu söyleyebilir misiniz acaba?

2010 Mayısında Grundtvig hizmetiçi için gitmiştim Roma' ya..
2012 Nisanda da Prag' a gidiyorum inşallah..Kabul edildi..

Hocam proje, hizmetiçi vs. için yurtdışına gittiğin zaman ek dersin kesiliyor. Roma merkeze gidiyor olsaydın otel tavsiyesinde bulunabilirdim..Ama 20 km mesafedeymiş merkeze..O zaman kurs organizatörünün dediği yerde kalabilirsin, ya da yine internetten o bölgedeki otelleri araştırabilirsin. Benim tavsiyem diğer kursiyerlerle kalmandır, iletişimini güçlendirir.
Roma' da kesinlikle pizza ve makarna yersin zaten, yemelisin..Ancak domuz eti ve domuz etli sos olmamasına dikkat edersin sanırım.."Pork" diyorlar domuz etine..Ayrıca dondurması meşhur :) Vatikan ve Vatikan müzesi, Collesium, İspanyol merdivenleri, Fontana di Trevi ( aşk çeşmesi), Pantheon..aklıma gelenler bunlar, buraları gezersin..Roma card mı ne ona benzer bi kart var..Müzleri falan gezerken işine yarar, özellikle collesium' a girerken..sıra beklemezsin ki çok kalabalık oluyor gerçekten.. Gitmeden Tom Hanks "Da Vinci Şifresi" filmini izle öyle git hocam..filmde gördüğün yerleri gezmek keyifli olur :))

Tadını çıkar hocam..İyi eğlenceler..

suatguzel' Alıntı:
2010 Mayısında Grundtvig hizmetiçi için gitmiştim Roma' ya..
2012 Nisanda da Prag' a gidiyorum inşallah..Kabul edildi..

Hocam proje, hizmetiçi vs. için yurtdışına gittiğin zaman ek dersin kesiliyor. Roma merkeze gidiyor olsaydın otel tavsiyesinde bulunabilirdim..Ama 20 km mesafedeymiş merkeze..O zaman kurs organizatörünün dediği yerde kalabilirsin, ya da yine internetten o bölgedeki otelleri araştırabilirsin. Benim tavsiyem diğer kursiyerlerle kalmandır, iletişimini güçlendirir.
Roma' da kesinlikle pizza ve makarna yersin zaten, yemelisin..Ancak domuz eti ve domuz etli sos olmamasına dikkat edersin sanırım.."Pork" diyorlar domuz etine..Ayrıca dondurması meşhur :) Vatikan ve Vatikan müzesi, Collesium, İspanyol merdivenleri, Fontana di Trevi ( aşk çeşmesi), Pantheon..aklıma gelenler bunlar, buraları gezersin..Roma card mı ne ona benzer bi kart var..Müzleri falan gezerken işine yarar, özellikle collesium' a girerken..sıra beklemezsin ki çok kalabalık oluyor gerçekten.. Gitmeden Tom Hanks "Da Vinci Şifresi" filmini izle öyle git hocam..filmde gördüğün yerleri gezmek keyifli olur :))

Tadını çıkar hocam..İyi eğlenceler..

Hocam bilgi ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Açıkçası ek ders konusu benim açımdan çok önemli değil. (Alsak tadından yenmezdi gerçi :) ) Dediğiniz gibi Roma merkeze 20 km mesafe olduğundan bende diğer kursiyerlerle kalmayı tercih edeceğim sanırım. Yazdığınız yerlerin hepsini gitmeye 15 gün kala araştırmaya başlayacağım ki orada araştırmya uğraşmayalım.

Dan Brown'un hastasıyım diyebilirim. 3 kitabını okumuştum, La vinci şifresini daha önce izlemiştim zaten ama dediğiniz gibi bir kere daha izleyip gitmekte fayda var...

Bu arada size de iyi eğlenceler... :)

Hocam gerçekten çok yararlı bilgiler paylaşmışsın teşekkürler. Fakat dil gerçekten sorun daha önceki sayfalarda geçen +5, +7 ek puan olayı nasıl oluyor.

bilisim-tef' Alıntı:
Hocam gerçekten çok yararlı bilgiler paylaşmışsın teşekkürler. Fakat dil gerçekten sorun daha önceki sayfalarda geçen +5, +7 ek puan olayı nasıl oluyor.

Hocam bu seneye kadar hiç hibe almamış öğretmenler +7 puan alıyorlar. Bunun yanında ingilizce branşı dışındaki öğretmenler başvuru sırasında +5 puan alıyorlar. Değerlendirme kriterlerini önceki mesajlarımda paylaşmıştım. Dil olayı ise dediğiniz gibi en önemli kriter ama aşılamaz bir engel değil...

Hocam gerçekten bu kadar açıklayıcı bir mesaj yazmasaydın olayı çözemezdim herhalde, teşekkür ederim bilgi paylaşımın için.
Benim dil puanım var yaz döneminde Roma da açılan bir kurs var başvurmak istediğim, ben de birkaç soru sorayım, daha önce giden arkadaşlar da var sanırım, eşimizle gittiğimizde kalacak yer sıkıntısı olur mu?

çaylak' Alıntı:
Hocam gerçekten bu kadar açıklayıcı bir mesaj yazmasaydın olayı çözemezdim herhalde, teşekkür ederim bilgi paylaşımın için.
Benim dil puanım var yaz döneminde Roma da açılan bir kurs var başvurmak istediğim, ben de birkaç soru sorayım, daha önce giden arkadaşlar da var sanırım, eşimizle gittiğimizde kalacak yer sıkıntısı olur mu?

Kalacak yer sıkıntısı olacağını düşünmüyorum zira daha önceden belirttiğim gibi sanırım kursu ayarlayanlar kalacak yerle anlaşıyorlar ve avantaları oluyor. Bunun yanında eşiniz normal vatandaş gibi çıkacağından vize işleriyle uğraşacak muhtemelen bunun araştırmasını iyi yapın...Siz vizeden muafsınız. (İtalya için)

İtalya yeşil pasaporta vize uygulamıyor sanırım, vize sorun olmaz belki. Ama önkayıt için kurs arama sitesinde yazan euroclub ile biten site açılmıyor, önkayıt olmak için mail mi atacağız kursu açan kişiye? siz nasıl yaptınız?

çaylak' Alıntı:
İtalya yeşil pasaporta vize uygulamıyor sanırım, vize sorun olmaz belki. Ama önkayıt için kurs arama sitesinde yazan euroclub ile biten site açılmıyor, önkayıt olmak için mail mi atacağız kursu açan kişiye? siz nasıl yaptınız?

veri tabanında yetkili kişinin mail adresi bulunuyor o kişi ile iletişime geçebilirsiniz. bu arada gelen ön kayıt formunu muhtemelen word formatında yollayacaklar size, imzalı olarak isteyin, tarayıp size yollasınlar.

Hocam ben de Roma daki bir kursa önkayıt yaptırdım, turna dan başvuracağım artık. Siz gidin bakalım bizim de kabul edilirse deneyimlerinizi paylaşırsınız artık. Kalacak yer olarak nerede kalmayı düşünüyorsunuz? Kursu düzenleyen prof bir dosya göndermiş bir sürü otel var. Benim kurs temmuzda. Epey vakit var araştırma için.

Öncelikle vakit ayırıpta bizimle bu bilgileri paylaştığınız için çok mutlu oldum. Teşekkür ederim.
Bende ufak bir bilgi paylaşmak isterim. Ben de bu programla gitmiştim. Grundtvig e bağlı olarak Workshop programıyla üstelikte dil şartı yok. ama yine de dil bilginiz hiç yoksa cesaret etmeyin ;)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. aşama (yurt dışı çıkış izni)

Arkadaşlar bekleme süresi sona erip sonuçlar açıklandığında öncelikle bayağı bir sevindiğimi söyleyebilirim. Daha sonra ilk olarak ulusal ajanstan mail adresinize bir sözleşme geliyor. Gelen sözleşmenin çıktısını alıyorsunuz. Bu sözleşmede anlaşmanın içeriği, kişisel bilgileriniz, banka hesap bilgileriniz gibi detaylar var. Hibe Euro olarak yatacağı için euro hesabı açmanız lazım. Internet bankacılığı kullanıyorsanız bankaya gitmeden açabiliyorsunuz en azından halk bankası kullananlar açabilirler. Bu formun her sayfasını eksiksiz imzalayıp 2 nüshayıda ulusal ajansa kargoluyorsunuz. Kısa zamanda size başkan tarafından imzalanmış bir nüsha ev adresine geri geliyor, bir nüsha onlarda kalıyor.

Adınız açıklandığı anda okula da kabül edildiğinize dair bir resmi yazı geliyor. Hemen bu yazının bir fotokopisini çekip kendinize alıyorsunuz diğeri okulda kalıyor, izin dilekçesinin ekine koyuyorlar....Bu aşama izin alma aşaması olduğundan her şey silsile yoluyla olacak. Öncelikle siz okula bir dilekçe ile başvuruyorsunuz. (Okula_dilekce). Daha sonra okul dilekçenize istinaden ilçe milli eğitim müdürlüğüne bir yazı gönderiyor. (milli_egitim_izin). İlçe kaymakamlığa oradan valiliğe kadar gidip size izin olarak geri gelecek... Yol hariç dediğiniz için 1 gün öncesi ve bir gün sonrası izinli sayılıyorsunuz. Örneğin ben 4.02.2011 tarihinde gidip 12.02.2011 tarihinde döneceğim...

Bu arada kabül edildiğinizi öğrendiğiniz anda hemen kurs yetkilileri ile irtibata geçin. Bazı durumlarda yeterli katılımcı olmazsa kurslar iptal olabiliyormuş umarım böyle şanssızlıklar yaşamazsınız. (umarım bende yaşamam) Bu aşamada kursa ön hazırlık için ne yapacağımla ilgili bir mail aldım kurs organizatöründen. Örneğin bir kitap okuyacağım ve kurumumu anlatan bir poster hazırlayacağım. Bu her kurs için farklı olabiliyor. Bunun yanında kursun olacağından kesin emin olunduktan sonra uçak biletini alıyorsunuz. Ben ulusal ajanstan sözleşme imzalanıp gelince hemen aldım uçak biletini. Bu arada listelerden aynı kursa katılacak öğretmenlere ulaştım ve aynı uçakla gitmeyi organize ettim. Gerçi 1 öğretmen ben aramadan biletini almış ama diğer 2 öğretmen ile aynı uçakla gideceğiz. En azından Oraya inince sudan çıkmış balık gibi olmam. Yanımda aynı dili konuşan 2 arkadaşım daha olacak. Bu arada organizatör bir mesaj yolladı ve geleceklerin uçuş saatlerini aldı dediğine göre transfer işlerinde yardımcı olacakmış....

2. aşama şu anda bu kadar. Kursa kabul edildikten sonra izin aşamasında gerekli belgeleri ekte 2. asama adıyla yükledim. 3. aşama'da görüşmek üzere.... :)

Ekli dosyalar

• 2.asama.rar
    533.9 KB · Görüntüleme: 34
hocam sizin branşınız bilişim teknolojileri değil mi? branşınıza ne yazdınız ingilizce olarak. ben kursa önkayıt için informatics technology teacher yazmıştım ama şimdi tereddüte düştüm acaba computer education teacher falan mı yazsaydım? ulusal ajansın formundaki ile kursun önkayıt formundaki aynı olmalı değil mi?

mitto hocamı bilmiyorum. Ama ben bu tarz işlerde genelde meslek kısmına kısaca ICT Teacher yazıyorum hocam :wink:

marmarabote' Alıntı:
mitto hocamı bilmiyorum. Ama ben bu tarz işlerde genelde meslek kısmına kısaca ICT Teacher yazıyorum hocam :wink:

Bende aynen marmarabote hocam gibi ICT teacher kullanıyorum ancak tereddüte düşmenize gerek yok. Yani önemli olan orada ne yazdığı değil başvuru formuna ne yazdığınız. Örneğin sonuç listesinde benim yanımda bilişim teknolojileri öğretmeni yazmıyor sadece öğretmen yazıyor. Sıkıntı edecek bir durum değil ama UA'ya başvururken ICT teacher demeniz daha iyi olur.

Hocam formu doldururken kurs öncesi hazırlıklar, kursa katılma sebepleriniz, kurstan ne yarar bekliyorsunuz gibi bölümlere çok dikkat ediliyor mu acaba siz nasıl yazdınız? kısa bir şeyler yazsak yeter mi acaba

semraaa' Alıntı:
Hocam formu doldururken kurs öncesi hazırlıklar, kursa katılma sebepleriniz, kurstan ne yarar bekliyorsunuz gibi bölümlere çok dikkat ediliyor mu acaba siz nasıl yazdınız? kısa bir şeyler yazsak yeter mi acaba

Hocam yazı içinde değerlendirme kriterleri bulunuyor. Bu değerlendirme kriterlerine göre puan alıyorsunuz. Örneğin siz gidip ingiliz dil öğretimde yeni yaklaşımlar diye bir kursa gitmek isterseniz tabii ki puan alamazsınız. Sonuç olarak branşınız, kursun hedef kitlesi, sizin ihtiyaçlarınızın kesişmesi gerekiyor. Yani o kısımların uzun ya da kısa olması önemli değil önemli olan içinin dolu olması. Ben çok uzun uzun yazmamıştım ama tam ihtiyacıma göre bir kurs seçmiştim ve neden böyle olduğunu açıklamıştım...

Bende başvuru yapacam.kpds 72,üds 71.Bakalım sonuç ne olacak ben daha çok Yunanistandaki kursları beğendim ama.Herkese bol şans..

böyle işlerle ilgilenen arkadaşları görmek çok güzel. Çünkü kendi okulumda ingilizce öğretmenimiz bile ilgilenmiyor. En azından branş arkadaşlarım idealist ve tek düze değil ne mutlu bana...

adn' Alıntı:
https://online.ua.gov.tr/trnasp/ buraya daha önceden üye olduğumu söylüyor.Buraya üyelik yaptığımı hatırlamıyor.tc kullanılıyor diyor.
Hocam sanırım şifremi unuttum kısmı da çalışmıyor diyorsunuz hemen ua ile iletişime geçin(telefon ile geçmenizi tavsiye ederim) sorun çözülecektir sanırım...

eda_tr' Alıntı:
Bende başvuru yapacam.kpds 72,üds 71.Bakalım sonuç ne olacak ben daha çok Yunanistandaki kursları beğendim ama.Herkese bol şans..

Hocam dil olayınızı hallettikten sonra emin olun şansınız çok yüksek. Branş olarak şanslıyız bunun yanında daha önceden başvuru yapmamışsanız çok şanslısınız. Tek yapmanız gereken uygun kursu seçip bürokratik işlemleri hatasız yapmak...

3. Aşama...
Sevgili arkadaşlar bugün 3. aşamanın sonuna geldim sonunda. En son olarak izin işlemleri için ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvurmuştum. Yaklaşık olarak 15 gün sonunda valilik oluru alınmış şekilde izin yazım elime geldi. Ancak ek ders soran arkadaşlar için sanırım cevap olumsuz olacak. Zira izinli yazıyor. Görevli izinli yazsaydı alabilirdim ama öyle görünüyorki alamayacağım. Ama bence bu düşünülecek bir dert değil emin olun 1 haftalık ek-ders bedelinden çok daha fazlaya bedeldir bu deneyim.

3. aşama pasaport için başvuru aşamasıydı. Öncelikle internetten e-pasaport sayfasına girip randevu alın. Hizmet pasaportu sadece il merkezinden verilebiliyor. Öncelikle biyometrik fotoğraf çektiriyorsunuz. 2 tane polislere veriliyor, 1 tane başvuru formuna yapıştırılıyor.4 tane çektirin. Daha sonra bir banka şubesinden Pasaport cüzdan bedeli yatırıyorsunuz. (62,5 lira) ama arkadaşımın dediğine göre bu bedeller daha sonra masraf olarak gösteriliyormuç. Ben hizmet pasaport başvuru dosyasını ekliyorum ancak başvuru sırasında kendi ilinizin sayfasından bu formu kontrol edin zira arada sırada değişebiliyor. Önce okulda mühürlenip imzalanıyor. Daha sonra İl'e gidip il'de mühürlenip imzalanıyor ve belgeye sayı veriliyor. Fotoğrafın üzerine soğuk damga yapılıyor. Daha sonra elimizde başvuru formu, 2 adet biometrik fotoğraf, yatırdığımız paranın makbuzu ve valilik oluru ile pasaport şubesine gidiyorsunuz. Öncelikle hemen orada parmak izi veriyorsunuz daha sonra randevu aldığınız için sıra beklemeden işleminizi yapıyorsunuz. Pasaport size PTT kargo ile gönderiliyor. 4. aşamada görüşmek üzere...

Geri