Yurt Dışı Hizmet İçi Eğitim Faaliyeti Başvuru Kılavuzu

Kodla Büyü
hocam sana verdikleri parayı istediğin gibi harcıyor musun? ya bitiremezsen geri mi alıyorlar?

ankcan' Alıntı:
hocam sana verdikleri parayı istediğin gibi harcıyor musun? ya bitiremezsen geri mi alıyorlar?

Harırah adı altında aldığınız parayı istediğiniz gibi harcayabilirsiniz. Arttırdığınız parayı geri verme gibi bir durum yok. Bu arada döndüm ve şöyle söyleyebilirim ki hayatımda yaşadığım en güzel haftalardan biriydi. Çok güzel şeyler paylaştım orada. Ayrıntılı olarak hazırlıyorum ve en yakın zamanda paylaşacağım...

Çok teşekkürler hocam yazılarınız için. Devamını da bekliyorum. Ben de mayıs ayı için İtalya ya başvuru yaptım. Nisanda belli olur diyorlar.Eğer çıkarsa bir ayda tüm işlemleri tamamlayabilir miyim diye korkuyorum açıkçası. Ayrıca eşim de gelmek istiyor. Eşimin kalma yeri ve vize işlemleri nasıl olur ki bu konu da tereddütlerim var. Eşi veya yanında başklarıyla gelenler kendi imkanlarıyla mı yer buluyorlar? Yoksa bize gönderdikleri otellerde de kalabiliyor muyuz? Aslında listeler belli olunca soracak daha çok sorum olacak sanırım:)

4. Aşama…
Evet, geldik en güzel aşamaya… Sonunda beklenen gün geldi ve Havaalanına gittim. Öncelikle yurt dışına çıkış için çıkış harcını yatırmanız gerekmekte. (15 tl) Sakın size verecekleri küçük pul gibi zımbırtyı kaybetmeyin zira daha sonra onu ulusal ajansa yolayıp 15 lirayı alacaksınız. Yaklaşık olarak 2 saat 10 dakikalık yolculuktan sonra İtalya’ya indik ve çile başladı. Bende öyle bir şans vardır ki anlatamam. 30 senedir kar yağmayan Roma’ya ilk kar beni bulmuş ve gittiğimde öncelikle 1 saat boyunca pasaport kuyruğunda bekledik. (Canım ülkeme kurban olayım dönüşte 10 dakika ’da hallettik aynı işlemi) Daha sonra kar dolayısıyla çoğu çalışan havaalanına gelemediğinden 3 saat kadar bavul kuyruğunda bekledik. Yani 4 saat havaalanında esir olduk. Daha sonra Kurs alanında ulaştık.

Kursta 14 ülkeden toplam 24 kişi vardı. Kurstaki konular ile ilgili bir konu açmayı düşünüyorum ama şöyle söyleyebilirim ki gerçekten çok güzel etkinlikler yaptık. Halk eğitim merkezinde çalıştığımdan öğrencilerim arasında devamlı bir sirkülasyon olmakta ve grup oluşturma konusunda öğrendiklerim gerçekten meslek hayatımda kullanılacak şeyler. Kurs epey yoğun geçti. 1 hafta boyunca 1 gün Roma gezisi vardı sadece onun dışında bayağı bir etkinlik yaptık. Bu deneyim benim için ilk yurt dışı deneyimiydi inanın o hafta boyunca hem yabancı ülkelere bakış açımın değiştiğini hem de yabancıların bize bakış açılarını öğrenmem konusunda çok yararlı oldu. Yurt dışına Turistik gezi yapsam bu kadar yararlı olması mümkün değil çünkü çevrendeki herkes öğretmen ve değişik yerlerden çok farklı uygulamalar öğrenilebiliyor. Örneğin bir okul ziyaretine gidiyorsun birisi bizim orada böyle yaparız diyor, diğeri kendi ülkesinden örnek veriyor bu şekilde korkunç bir bilgi paylaşımı oluyor. Örneğin orada bir lise ziyaretinde bulunduk rahatlıkla söyleyebilirim ki bizim okullar çokta farklı değil.

Çok güzel geçen 1 haftadan sonra ülkemize geri döndük. Eşimden çok özlediğim yemekleri yapmasını istedim. Kursa başvuru yaparken mesajda istediğiniz tür yemekleri karşılayıp karşılamadıklarını sorun bence. Biz oldukça şanslıydık. Grubumuzda 4 Türk vardı bizim için Domuz eti olmayan yemekler pişiyordu, ayrıca 1 vejetaryen vardı ayrıca onun için özel yemekler çıkıyordu. Bunu başta belirtmenizde fayda var. Döndükten sonra nihai rapor hazırlamanız gerekmekte ve bu raporu 1 ay içinde hazırlıyorsunuz. Bana henüz mail gelmedi ancak mail geldikten sonra bu kısmı da paylaşacağım. Harcırah fazlasıyla yetti hatta cebime para bile kaldı ki istesem hiç para bile harcamayabilirdim. İşin maddi boyutunu hiç düşünmeyin ama yine canım ülkeme kurban olayım İtalya epey pahalıymış bunu öğrendim.

Şu anda foto ekleyemiyorum ancak en yakın zamanda ekleyip sizi özendirmek isteyeceğim. Dediğim gibi bu deneyimi üzerine para verseniz yaşamanız zor. Turist olarak gitseniz bile orada iletişime geçecek adamı nerde bulacaksınız. Kısaca bu kurslar oldukça yararlı, hem kişisel gelişim açısından hem de mesleki gelişim açısından size çok şey katacağına emin olabilirsiniz. İngilizce konusunu hallettiğiniz anda önünüzde en ufak bir engel kalmıyor. ilk başta tedirgin gittim zira gramer olarak kendime güvenirim ancak konuşma konusunda endişeliydim ama İngilizcemin oradaki bayağı kişiden iyi olduğunu bile söyleyebilirim. Çekincesi olanlar hiç çekinmesin 2. Gün çekingenliği atıp bülbül gibi şakımaya başladım.

adige' Alıntı:
Çok teşekkürler hocam yazılarınız için. Devamını da bekliyorum. Ben de mayıs ayı için İtalya ya başvuru yaptım. Nisanda belli olur diyorlar.Eğer çıkarsa bir ayda tüm işlemleri tamamlayabilir miyim diye korkuyorum açıkçası. Ayrıca eşim de gelmek istiyor. Eşimin kalma yeri ve vize işlemleri nasıl olur ki bu konu da tereddütlerim var. Eşi veya yanında başklarıyla gelenler kendi imkanlarıyla mı yer buluyorlar? Yoksa bize gönderdikleri otellerde de kalabiliyor muyuz? Aslında listeler belli olunca soracak daha çok sorum olacak sanırım:)

Umuyorum başvurunuz olumlu sonuçlanır. Pasaport başvuru evrağında eşiniz için bir yer bulunmakta. Sanırım onuda yanınızda gri pasaportla götürebilirsiniz. Gri pasaport olduğundan vizeden muaf olacaktır. Kalacak yer konusunu kurs organizatörü ile konuşmanızda fayda var. Durumu söyledğiniz anda sanıyorum eşinizle sizi aynı odaya koyarlar diye düşünüyorum... Bu arada işlemler için 1 ay fazlasıyla yeter...

Tekrar sağolasın hocam. Gerçekten çok lazım bilgileri paylaşıyorsunuz. Özellikle yemek konusu da kafa karıştırıyordu. Ne güzel kursunuz da güzel geçmiş. Epeyce özendirici vala bi de fotoğrafları görünce özenmeyen kalmaz:) Peki hocam kurs sonrası kendiniz gezebilir miydiniz? organizatörler isteğe göre plan yapabiliyorlar mı? Ya da kendinizin gezmesi sıkıntılı mı oluyor? (ulaşım vs.) Yoksa bir günlük Roma gezisi yetiyor mu?

adige' Alıntı:
Tekrar sağolasın hocam. Gerçekten çok lazım bilgileri paylaşıyorsunuz. Özellikle yemek konusu da kafa karıştırıyordu. Ne güzel kursunuz da güzel geçmiş. Epeyce özendirici vala bi de fotoğrafları görünce özenmeyen kalmaz:) Peki hocam kurs sonrası kendiniz gezebilir miydiniz? organizatörler isteğe göre plan yapabiliyorlar mı? Ya da kendinizin gezmesi sıkıntılı mı oluyor? (ulaşım vs.) Yoksa bir günlük Roma gezisi yetiyor mu?

Hocam kurs yerine ve kurs süresine bağlı gezme işi. Genelde en az 1 gün ayrılıyor gördüğüm kadarıyla. Bizim kurs bayağı yoğun geçti. Epey faaliyet yaptık ama illaki boş vakit olur. Ben biraz şanssızdım zira bayağı bir uzaktı Roma merkeze...Kurs süresinde 2 kere şansımız oldu ancak ikisinde de kar yağışı nedeniyle gidemedim Roma'ya, bizde grupça kar altında 2 km yakındaki bir yere gittik. İtalya garip bir yer hocam adamlar öğlen 1 ile 3,5 arası kapatıyorlar dükkanı gidiyorlar eve...Dolayısıyla öğle tatilinde bir şey yapma şansınız olmuyor pek... Roma için 1 gün kesinlikle yetmez ama biz kısa zamanda bayağı bir gezdik...

Hocam güzel geçmesine çok sevindim, merakla bekliyorduk haberlerinizi. Ben de Roma da bi kursa başvurdum nisan ayının ilk haftasında belli olacak, bakalım. La Sapienza üniversitesinde kurs. Deneyimlerinizi paylaşmaya devam ederseniz çok seviniriz.

mitto hocam öncelikle faydalı ve açıklayıcı bilgilerinden dolayı teşekkürler. Eşim ve ben de bu kurslardan birisine başvurmayı planlıyoruz. Bunun için size birkaç sorum olacaktı.
2. Dönem başvuruları 30 Nisana kadar yapmak gerekiyormuş. Malum bugün 29 mart. Şimdi girişsek işlere bu tarihe kadar yetiştirebilirmiyiz ? Kurstan ön kayıt cevabı çabuk geliyor mu ?
2.bir sorum, kursa ön kayıt için yazdığınız mektubun bir örneğini paylaşabilir misiniz ? Biz de ona göre yazalım.
Son olarak izlenimlerimi paylaşıcam demişsiniz ama tam olarak paylaşmamışsınız. İzlenimlerinizi paylaşmanız mümkün mü ?

Şimdiden teşekkürler, kolay gelsin...

m17h41r' Alıntı:
mitto hocam öncelikle faydalı ve açıklayıcı bilgilerinden dolayı teşekkürler. Eşim ve ben de bu kurslardan birisine başvurmayı planlıyoruz. Bunun için size birkaç sorum olacaktı.
2. Dönem başvuruları 30 Nisana kadar yapmak gerekiyormuş. Malum bugün 29 mart. Şimdi girişsek işlere bu tarihe kadar yetiştirebilirmiyiz ? Kurstan ön kayıt cevabı çabuk geliyor mu ?
2.bir sorum, kursa ön kayıt için yazdığınız mektubun bir örneğini paylaşabilir misiniz ? Biz de ona göre yazalım.
Son olarak izlenimlerimi paylaşıcam demişsiniz ama tam olarak paylaşmamışsınız. İzlenimlerinizi paylaşmanız mümkün mü ?

Hocam bildiğim kadarıyla aynı kursta 2 Türk olamıyor. Yani eşinizle aynı kursa kayıt yaptırmayı düşünürseniz diye söyledim.

tqwert' Alıntı:
m17h41r' Alıntı:

Hocam bildiğim kadarıyla aynı kursta 2 Türk olamıyor. Yani eşinizle aynı kursa kayıt yaptırmayı düşünürseniz diye söyledim.

Yok hocam. Eşim ingilizce öğretmeni zaten. Ayrı ayrı kurslar olsa da olur....

Çok şükür benim kabul edilmiş Roma :) .. Bütün arkadaşlara başvurmalarını öneriyorum..

eda_tr hocam hayırlı olsun. Yaa :( benim kabul edilmedi. Çok üzüldüm. Ben de Romaya başvurmuştum mayıs ayındaki için. Neyse birdahakilere olur inşallah. Doldurduğum formda uçak bileti parası kısmı en yüksek olarak işaretli kalmıştı yanlışlıkla. O etki etmiş midir ki değerlendirmede?. Fazla hibe isterseniz, onlar doğrusunu hesaplayıp yazıyorlar demişlerdi ama. Neye göre reddettiler acaba.

eda_tr' Alıntı:
Çok şükür benim kabul edilmiş Roma :) .. Bütün arkadaşlara başvurmalarını öneriyorum..

eda_tr hocam hayırlı olsun...
Ben de şansımı denemek istiyorum. Ön kayıt formunu aldım kurstan. kpds puanım da var. Kurs bilgilerinin çıktısını da kurs arama ekranından yazdırdım. şimdi turnaya kayıt yapıp başvuru formunu da doldurcam. Sonrasında yapmam gereken bunlara izin belgesini de ekleyip ulusal ajansa kargo ile gönderip beklemeye geçmek mi olacak acaba ?

şimdi ikinci başvuru dönemi için başvurduğumda ( 30 Nisan 2012) eylül ayı için bir kurs başvurusunda bulunabilirmiyim

evet hocam az önce baktım.
the year 2012 are the following:
Round 1: 16/01/2012: for training activities that start on or after 1 May 2012
Round 2: 30/04/2012: for training activities that start on or after 1 September 2012
Round 3: 17/09/2012: for training activities that start on or after 1 January 2013

Tekrar merhaba arkadaşlar. eda_tr hocam çok sevindim sizinde bu kurslara katılacağınıza. Bu arada bir kaç düzeltme yapmak istedim. Bir arkadaş aynı kursa birden fazla Türk katılamaz demiş ama yanlış bilgi vermiş benim kursta biz 4 kişiydik. Zaten açıklanan sonuçlara bakarsanız sizde aynı kursa katılan birden fazla kişi olduğunu görürsünüz ama ben yinede karı-koca aynı kursa başvurmanızı tavsiye etmem...

Mahir hocam, (m17h41r ) kusura bakmayın buraya bakmadan size özel mesaj gönderdim ama zaten siz ön-kayıt formunu almışsınız. İlk mesajı okursanız tüm evrakların ne şekilde yollanacağımı yazmıştım. Umarım sizde kabul görürsünüz.

Bu arada birde proje yazdım. Eğer kabul olursa birde onun için başvuru kılavuzu hazırlamayı düşünüyorum ama bu aralar tezimle biraz fazla uğraştığımdan boşladım internet alemini yaza kadar yetiştiririm umarım...

mitto' Alıntı:
Tekrar merhaba arkadaşlar. eda_tr hocam çok sevindim sizinde bu kurslara katılacağınıza. Bu arada bir kaç düzeltme yapmak istedim. Bir arkadaş aynı kursa birden fazla Türk katılamaz demiş ama yanlış bilgi vermiş benim kursta biz 4 kişiydik. Zaten açıklanan sonuçlara bakarsanız sizde aynı kursa katılan birden fazla kişi olduğunu görürsünüz ama ben yinede karı-koca aynı kursa başvurmanızı tavsiye etmem...

Mahir hocam, (m17h41r ) kusura bakmayın buraya bakmadan size özel mesaj gönderdim ama zaten siz ön-kayıt formunu almışsınız. İlk mesajı okursanız tüm evrakların ne şekilde yollanacağımı yazmıştım. Umarım sizde kabul görürsünüz.

Bu arada birde proje yazdım. Eğer kabul olursa birde onun için başvuru kılavuzu hazırlamayı düşünüyorum ama bu aralar tezimle biraz fazla uğraştığımdan boşladım internet alemini yaza kadar yetiştiririm umarım...

mitto hocam dosyalarınızı inceledim ben ama turna dan indirdiğimiz formu nasıl doldurcağımızla ilgili bir bilgi bulamadım. Formun özellikle son sayfalarını doldurması zor gibi görünüyor. Sizin doldurduğunuz formu göndermeniz mümkün mü acaba ? Biz de ona göre dolduralım ?

mitto hocam bir sorum daha olacaktı. kurs arama ekranında sadece kurs ücreti ve konaklama ücreti görünmekte. Ulusal ajans sadece bu iki ücreti mi ödemekte acaba ? Yoksa ekstraları da ödüyorlar mı? Örneğin uçak fiyatlarına baktım, üstelik benim gitmeyi planladığım yere de direk uçak yok. 1000 Euro yu buluyor. artı havaalanından sonra da bir ilden diğer ile gitmem gerekicek. Bunları da ödüyor mu ulusal ajans ?

Mahir Hocam,

Öncelikle kusura bakmayın doldurduğum formu gönderemiyorum zaten çok farklı kurumlardayız ve çok farklı kurslara başvurduğumuzdan benim formum işinize yaramaz.

İkinci olarak yol parası olarak benim bildiğim en çok 550 Euro öder. Bu ulusal ajansın sayfasında yazıyor. Bu yol parasına gidiş gününüzdeki tüm masraflar ile dönüş gününüzdeki tüm masraflar dahildir. Önemli olan bunları belgelendirmektir. Ben Havaş'ın parasını bile aldım. Ancak sınır benim bildiğim 550 euro. Siz nereye gidiyorsunuz 1000 euro çok büyük para...

Bunun yanında UA size kurs ücretini öder. Onun dışında günlük harcırah vardır. Sitede her ülkenin raiç bedeli bulunmakta. Atıyorum İtalya 130 euro civarındaydı. O para içerisnden tüm harcamalarınızı karşılıyorsunuz. (otel-yeme-içme) Ben kursun ayarladığı otelde kalmıştım ve yeme içme her şey dahildi. Bir arkadaşım kendisi farklı bir yerde kalıp kursa gelip gitmişti o daha ucuza getirmişti işi. Ancak bazı kurslar illa aynı yerde kaldırmak istiyorlar bunu bir konuşun derim.

Başka sorularınız olursa çekinmeden sorabilirsiniz, ancak PM değilde buradan sorarsanız daha sonra okuyacak arkadaşlar içinde faydalı olur diye düşünüyorum...

Ben de başvurmuştum Temmuz daki bir kurs için ama henüz belli olmadı sanırım, kurs onaylanırsa mail geliyordur heralde? TURNA dan sürekli takip etmek mi gerekiyor?

mitto' Alıntı:
Mahir Hocam,

Öncelikle kusura bakmayın doldurduğum formu gönderemiyorum zaten çok farklı kurumlardayız ve çok farklı kurslara başvurduğumuzdan benim formum işinize yaramaz.

İkinci olarak yol parası olarak benim bildiğim en çok 550 Euro öder. Bu ulusal ajansın sayfasında yazıyor. Bu yol parasına gidiş gününüzdeki tüm masraflar ile dönüş gününüzdeki tüm masraflar dahildir. Önemli olan bunları belgelendirmektir. Ben Havaş'ın parasını bile aldım. Ancak sınır benim bildiğim 550 euro. Siz nereye gidiyorsunuz 1000 euro çok büyük para...

Bunun yanında UA size kurs ücretini öder. Onun dışında günlük harcırah vardır. Sitede her ülkenin raiç bedeli bulunmakta. Atıyorum İtalya 130 euro civarındaydı. O para içerisnden tüm harcamalarınızı karşılıyorsunuz. (otel-yeme-içme) Ben kursun ayarladığı otelde kalmıştım ve yeme içme her şey dahildi. Bir arkadaşım kendisi farklı bir yerde kalıp kursa gelip gitmişti o daha ucuza getirmişti işi. Ancak bazı kurslar illa aynı yerde kaldırmak istiyorlar bunu bir konuşun derim.

Başka sorularınız olursa çekinmeden sorabilirsiniz, ancak PM değilde buradan sorarsanız daha sonra okuyacak arkadaşlar içinde faydalı olur diye düşünüyorum...

Hocam Portekiz Braga da kurs. Thy uçak fiyatı üstelik de porto ya braga ya da uçak yok 2125 tl şu anda. şöyle yapsam olur mu . Ulusal ajanstan aldığım paranın üstünü kendim tamamlasam. Ulusal ajans için problem olur mu ?

Merhaba hocalarım ben meslek lisesinde öğretmenim ve üds 61 puanım var bu programlardan herhangi birine başvurabilir miyim?

çaylak' Alıntı:
Ben de başvurmuştum Temmuz daki bir kurs için ama henüz belli olmadı sanırım, kurs onaylanırsa mail geliyordur heralde? TURNA dan sürekli takip etmek mi gerekiyor?

Hocam sonuçlar belli oldu sanırım. ua.gov.tr'ye girin daha sonra hangi bölümden başvurduysanız orada sonuçlar yazılıdır... Umarım kazanmışsınızdır. Sonucu paylaşırsanız sevinirim...

m17h41r' Alıntı:
Hocam Portekiz Braga da kurs. Thy uçak fiyatı üstelik de porto ya braga ya da uçak yok 2125 tl şu anda. şöyle yapsam olur mu . Ulusal ajanstan aldığım paranın üstünü kendim tamamlasam. Ulusal ajans için problem olur mu ?

Hocam aktarma bakacaksın o zaman. :) Örneğin sabah erken saatte buradan avrupa'da bir yere oradan braga'ya gideceksin. Ancak arada epey saat bırakmayı unutma ben Roma'da epey bir bagaj beklemiştim. Örneğin (atıyorum) sabah buradan İspanya oradan öğleden sonra portekişze uçabilirsin... Aynı gün içinde olursa UA parasını öder. Bu arada üstünü sen karşılayabilirsin UA karışmaz ona ama ne gerek var? Baktın olmuyor başka ülkelerde seçebilirsin...

jolly' Alıntı:
Merhaba hocalarım ben meslek lisesinde öğretmenim ve üds 61 puanım var bu programlardan herhangi birine başvurabilir miyim?

Hocam eğer yetişkin eğitimi veriyorsan Grundtbig programlarına başvuru yapabilirsin, 50 puan yeterli grundtvig için ama dediğim gibi yetişkin eğitimi yaptığını ispatlaman lazım (açık lise olabilir, halk eğitim kursu olabilir...)

ben de isveçte bir kursa başvurmuştum kabul edilmemiş :( gidecek arkadaşlar adına sevindim tebrikler :)

mitto' Alıntı:
m17h41r' Alıntı:

Hocam aktarma bakacaksın o zaman. :) Örneğin sabah erken saatte buradan avrupa'da bir yere oradan braga'ya gideceksin. Ancak arada epey saat bırakmayı unutma ben Roma'da epey bir bagaj beklemiştim. Örneğin (atıyorum) sabah buradan İspanya oradan öğleden sonra portekişze uçabilirsin... Aynı gün içinde olursa UA parasını öder. Bu arada üstünü sen karşılayabilirsin UA karışmaz ona ama ne gerek var? Baktın olmuyor başka ülkelerde seçebilirsin...

Hocam uçak bileti illa thy'den olcak diye birşey yok dimi ? Luhtansa da uygun fiyata uçak bileti fiyatı gördüm. Almanya aktarmalı. Formu doldururken toplam "Total travel grant requested" kısmına tahmini bir ulaşım ücretimi yazıcağız.

Geri