Öğretmenlik Meslek Kanunu meclise geldi

Kodla Büyü
Yukarıda arkadaşlar öyle şey olmaz demişler. Arkadaşlar neden geçici madde o zaman?

Bir parmak bal misali bu geçici madde, biraz daha esnetip mevcut öğretmenlere yıl şartıyla birlikte bir üst basamağa yükselme imkanı verirler bana göre.

emekliliğe sayılmaz ama hizmet sürenize sayılır, mebbis te hizmet süreleri başlığında bulabilirsiniz hocam.
6 aylık kısa dönem askerlik hizmet yılına sayılır mı?
ASker ögretmenlik sayılır mı ?

Önceden emekliliğe sayılıyor ama mebde geçen süreye sayılmıyordu asker öğretmenlik. Sadece ilk ay eğitim aldığımız kısım sayılmıyor.

Mebbiste ikisi ayrı görünüyordu. Epey oldu birleştirdiler.

Asker öğretmenlik emekliliğe de öğretmenlikte geçen süreye de sayılıyor ve tek gösteriyor artık.

Ben 2005 şubatta başladım ve hizmet süremi 19 yıl 3 ay olarak gösteriyor. 1 yıl asker öğretmen olarak yaptım.

Asteğmen ve kısa dönem sayılmıyor.

İnşallah sizin dediğiniz gibidir...

Eski bakana, şimdiki komisyon başkanı, meclis komisyonunda sorulmuş geçici 3. Madde ; o da “evet” demiş:

IMG_8211.jpeg

Önceden emekliliğe sayılıyor ama mebde geçen süreye sayılmıyordu asker öğretmenlik. Sadece ilk ay eğitim aldığımız kısım sayılmıyor.

Mebbiste ikisi ayrı görünüyordu. Epey oldu birleştirdiler.
Hocam asker öğretmenlikte ilk ay acemilikte geçen süre uzman öğretmenlikte sayılmıyor diye biliyorum. Birleştirdiler derken siz acemiliği de saydırabildiniz mi ben mi yanlış anladım.

Ben de merak ettim şimdi.
Hocam asker öğretmenlikte ilk ay acemilikte geçen süre uzman öğretmenlikte sayılmıyor diye biliyorum. Birleştirdiler derken siz acemiliği de saydırabildiniz mi ben mi yanlış anladım.
İlk ay sayılmıyor evet. Birleşti derken 2008,2009 da ve bir süre 2015'e kadar mı neydi hizmet süresi kısmında kendim için yazıyorum(2005 şubat başlangıç) 2010'da hizmet süreme baktığımda şöyle yazıyordu.

Emekliliğe esas hizmet süresi : 5 yıl 4 ay
Meb'de hizmete esas hizmet süresi : 4 yıl 4 ay yazıyordu.

Yılı hatırlamıyorum ama ikisini birleştirip asker öğretmenliği de meb süresine saydılar.

An itibari ile mebbiste farklı başlıklarda
Emekliliğe esas hizmet süresi : 19 yıl 3 ay
Meb'de hizmete esas hizmet süresi : 19 yıl 3 ay yazıyor. 1 aylık acemiliği ücretsiz izin olarak görüyor. Eğer onu da saysalar
19 yıl 4 ay olacaktı.

Demek istediğim bu hocam.

bence hocam sayılır, şu mantıkla söylüyorum, asker öğretmenlikle hizmet puanını alıyorsunuz, hizmet süresine de sayılıyor, o zaman başöğretmenliğe de sayılır diye düşünüyorum.
ücretli öğretmenlikte de puan saydırabiliyorsunuz ama uzman öğretmenlik süresinde sayılmıyor maalesef.

Bugün durum nedir?
16 sene, askerlik sayılmadığı için bekledim.Kadrolu öğretmenliğe esas hizmet süresi hesaplanır.

arkadaşlar oldukça gaza geliyor meseleyi bilmiyorsunuz. Bu kanuna karşı çıkanları meb öğretmen grubunda analiz ettim hepsi ya yeni öğretmenliğe atanmış ya da 10 yıl altındaki arkadaşlar. Bu arkadaşlarımız 10 yıl altında olacakları için uzman öğretmen olamayacaklar. Tüm yaygaranın nedeni de bu. Bir de bu arkadaşların gaza getirdiği diğer arkadaşlar var. Olay tamamen para meselesi, neymiş sen çok para alacaksın ben niye alamıyorum hepsinin nedeni bu yani full çıkar. Ama gelip böyle söylemiyorlar öyle hikaye uydurmuşlar ki sanarsın her yerinde idealistlik var adam gerçekten mağdur mu mağdur öyle yazmışlar ki..Hani meseleyi bilmesem onarın asıl amacını bilmesem direk gaza gelecem diyecem eylem tertipleyin gidelim diyeceğim.. iş sanıldığı gibi değil arkdaşlar gaza gelmeyin.

15,16,17 yıl üstü öğretmenlerin kademeli olarak başöğretmenlige başvurusu bir sendikanin önerisiyle kabul edildiğini sosyal medyadan okudum hakikati var mı acep?

Olsa iyi olur. Çünkü bu defa 25. yılında nerdeyse emeklilige ramak kala olacak artık ise yaramaz. Ve geçmişte yaşanan mağduriyetler devam edecek.

Geri