Öğretmenlik Meslek Kanunu meclise geldi

Kodla Büyü
ben tartısma taraftarı deilim takıl hocam sen bak bunu da duzenledim sen alıntı yap diye😁

bugün eğitim iş başkanının basın açıklamasını izledim kanuna karşıyız diyor mücadele ediyoruz diyor ama neye karşı olduğunu niyeyse söylememiş. herkes karşıyım diyor ama karşı olunacak bir yer ben göremedim
Gerçekten kurulacak olan akademiyi adil buluyorsanız, atanacak her öğretmenin kadrolu değilde, sözleşmeli başlamasını adil buluyorsanız, sizin için karşı olunacak bir şey yok demektir. Ben bu uygulamaları adil bulmuyorum. Hele akademi suistimale açık bir konu bence.

Gerçekten kurulacak olan akademiyi adil buluyorsanız, atanacak her öğretmenin kadrolu değilde, sözleşmeli başlamasını adil buluyorsanız, sizin için karşı olunacak bir şey yok demektir. Ben bu uygulamaları adil bulmuyorum. Hele akademi suistimale açık bir konu bence.
öğretmen atama sistemi eskiden de objektif değildi akademideki arkadaşlar orada ders görecekler sınıfı olmayacak en azındna göreve başlama ihtimali olacak eskiden 2021 de mezun oluyordu 2022 ye kadar alım olmuyordu çok değişen birşey olmamış bir de ben meslekte 20. yılım bu madde beni ilgilendirmiyor

öğretmen atama sistemi eskiden de objektif değildi akademideki arkadaşlar orada ders görecekler sınıfı olmayacak en azındna göreve başlama ihtimali olacak eskiden 2021 de mezun oluyordu 2022 ye kadar alım olmuyordu çok değişen birşey olmamış bir de ben meslekte 20. yılım bu madde beni ilgilendirmiyor
Eskiden de objektif değildi, şuanda objektif olmasın diyorsunuz resmen. Pes doğrusu diyecek bişeyim yok. Evet bu madde sizi ilgilendirmez.

Sene 1998.Haziranda diploma aldım.Temmuzda tayinim çıktı.Eskiden hersey kolaydı.Ama şimdi herkes okuyor.
2.Universite bölümleri kapatıldı.

Son düzenleme:
Bu arada atama bekleyen öğretmenlerle ilgili birkaç bilgi ileteyim. bazıları devlette çalışan öğretmenleri şikayet edip meslekten attırıp öğretmen açığını arttırıp kendileri atanmayı bekliyorlar size çok saçma gelse de onlar her yol mübah diye görüyorlar Twitter de gördüm birisi yazmıştı pek çok hesap da ona destek vermişti günümüzde atanamayan öğretmen sayısı İzlanda nüfusunu geçti her geçen gün de arkadaşların psikolojileri bozuluyor adana da bir bayan arkadaş 25 yaşında mezun olmuş şu an 42 yaşında halen atama bekliyor bu nedenle devletin bu işe el atması lazım mesela mevcut veriler ışığında 100 felsefe öğretmenine ihtiyaç var önümüzdeki beş yıl içinde bu sayı en çok 300 olabilir on yıl içinde de 600 olabilir gibi ve her yıl da ortalama 100 kişi mezun oluyor gibi veriler paylaşsınlar böylelikle gençler beklemez en azından

Sene 1998.Haziranda diploma aldım.Temmuzda tayinim çıktı.Eskiden hersey kolaydı.Ama şimdi herkes okuyor.
2.Universite bölümleri kapatıldı.
Hocam o zamanlar öğretmen ihtiyacı ciddi manada vardı ve neredeyse her mezun öğretmen atanıyordu. Fakat gel görki zamanla her ile eğitim fakültesi açıldı ve hesapsız kontenjanlarla öğrenci alıp bunları mezun ettiler. Bu da yetmedi, formasyon adı altında hemen hemen her bölümden öğrenciye öğretmenlik hakkı tanındı. Sonuç ise ortada... Ama Bakanlık tarafı hala akademi, sözleşmeli...vs. olarak sorunu çözmeye çalışıyor. Naçizane benim görüşüm, 5 yıl boyunca tüm eğitim fakültelerinin kapatılması ve formasyonun kaldırılmasıdır. Aksi takdirde bu sorun kartopu misali büyüdükçe büyüyecek ve ÖMK, KMÖ, ÖKS... gibi yasalarla sorun kaynağından uzaklaşıp geçici çözüm önerileri ile günah keçisi olarak öğretmenler çok ama çok yıpratılacaktır.

Son düzenleme:
Görüşülen maddeler hemen mi oynanıyor. Yoksa tekrar komisyona gidip sonramı onaylanıyor. Maddelerde herhangi bir değişiklik yapıldı mı acaba izleyen arkadaşla🤔

Kanun maddesi üzerinde değiştirilmesi veya çıkarılması önerge verilmiş o açıklanıyor komisyon katılmıyoruz diyor .Önerge üzerinde bir milletvekili konuşuyor.Önerge oylanıyor, kabul edilmiyor.Sonra o madde oylanıyor kabul ediliyor ve diğer maddeyle geçiliyor.

“Öğretmen Akademisi'nde eğitim görecek öğretmenlerin ücretleri artırıldı.

TBMM'de görüşülen Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda verilen önerge ile değişiklik yapıldı. Katsayı 18 bin 650'den, 23 bin 310'a çıkarıldı.

Yani akademide eğitim görecek öğretmenlerin maaşı 16 bin 930'dan 21 bin 160 TL'ye çıkarıldı.”

Edip Üzen / X

TBMM'de görüşülen Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda verilen önerge ile değişiklik yapıldı. Katsayı 18 bin 650'den, 23 bin 310'a çıkarıldı.

Yani akademide eğitim görecek öğretmenlerin maaşı 16 bin 930'dan 21 bin 160 TL'ye çıkarıldı.”

Edip Üzen / X
hadi neyse şimdilik açlık sınırını geçmişler. Bu akademinin detayları da belli değil sanırım. Bir yerde yurt vs verecekler mi bu adamlara? Al sana 20 lira evini mevini kendin tut dese bu pahalılıkta kirayla faturaya ancak yeter o para. Bilemiyorum.

başöğretmenlikle ilgili durum ne oldu acaba? 20 yılını dolduranlara uzmanlıkta 10 yıl aranmadan bir kereye mahsus başöğretmenlik verilecekti. Peki 18-19.yılını çalışanlar uzmanlıkta 10 seneyi mi bekleyecekler yani?

Edip Üzen / X

“ÖMK'da ikinci değişiklik

Öğretmenlik Meslek Kanununda yapılan ikinci değişikliğe göre, Akademideki eğitim sonrasında yerleştirildiği okulda mazeretsiz olarak göreve başlamayanlar ile göreve başladığı hâlde mazeretsiz olarak görevlerinden ayrılanlar daha önce 3 yıl süreyle yeniden öğretmen olamayacaktı.

3 yıllık süre 1 yıla düşürülmüştür.”

Edip Üzen / X

başöğretmenlikle ilgili durum ne oldu acaba? 20 yılını dolduranlara uzmanlıkta 10 yıl aranmadan bir kereye mahsus başöğretmenlik verilecekti. Peki 18-19.yılını çalışanlar uzmanlıkta 10 seneyi mi bekleyecekler yani?

İleride 20 yılını dolduran herkes başöğretmenlik olmak için başvuru hakkı kazanacak

hadi neyse şimdilik açlık sınırını geçmişler. Bu akademinin detayları da belli değil sanırım. Bir yerde yurt vs verecekler mi bu adamlara? Al sana 20 lira evini mevini kendin tut dese bu pahalılıkta kirayla faturaya ancak yeter o para. Bilemiyorum.

1/9/2025’e kadar belli olur herhalde

Önergedeki gibi geçtiyse 1 kereye mahsus diye birşey yok.. kanun yürürlüğe girdiğinde öğretmenseniz sizi kapsıyor... şuan uzman ve 12.yılınızdaysanız 8 yıl sonra baş öğretmen olabilirsiniz. Maddeyi dikkatli okuyunca anlaşılmıyor..
Konu içindeki mesaj 'Öğretmenlik Meslek Kanunu meclise geldi' https://www.bilgisayarbilisim.net/k...slek-kanunu-meclise-geldi.179182/post-1972079

TBMM'de görüşülen 'öğretmenlik meslek kanunu' ile ilgili Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder: Ben böyle sıkıntılı yasa görmedim!

20 yılı dolanlar basoğretmenligi alır. Kanunda uygunsuz durum varsa anayasa mahkemesi iptal eder. Yeni 20 yılı dolanlar başka bahara kalabilir.

20 yılı dolanlar basoğretmenligi alır. Kanunda uygunsuz durum varsa anayasa mahkemesi iptal eder. Yeni 20 yılı dolanlar başka bahara kalabilir.

Benim de düşüncem bu yönde açıkçası. Fakat arkadaşlar sorun olmayacağını söylüyorum. Artık yaşayarak göreceğiz...

Geri