Öğretmenlik Meslek Kanunu meclise geldi

Kodla Büyü
uygulamada bir kaç kere gördüm hocam, öyle vakalar var ki anlatsam güler misin ağlar mısın o derece.
bir tanesi göreve başladığından beri aklını kaybetmeye başlamıştı sevdiği kız onu red edip başkasıyla evlendiği için delirmişti
diğer vaka da ise meslekte 15 yıl üstüydü sonradan kafayı yedirdiler nasıl olduysa toplum içinde yapsan çok hoş karşılanmayacak şeyleri normal davranış gibi yapıyordu ders işlemeleri konusunda da 1.si işliyordu ama tamamen verimsiz başarı çok düşüktü diğeri hakkında pek bilgim yok sınıf öğretmeniydi.
ikiside soruşturmalar neticesinde il milli eğitimin teklifiyle bakanlıkça memurluk kadrosuna geçirildiler.
İşte bunlar için cikiyor kanun . Ne yapsın Adamlar bakırköy Luk adamlari derse mi soksun hocam

Zaten derse girmelerini engellemişler mevcut kanunla sayın hocam, uzman ve başöğretmenlik şartının yıla bağlı olması ve eğitimcilere karşı işlenen suçların yarı oranında arttırılması dışındaki maddeler hareket alanımızı kısıtlayıcı şekilde düzenlenmiş. Maalesef ki "Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak" atasözünün karşılığını yaşayacağız şahsi fikrim.

Bence, Öğretmene karşı saldırılarda % 50 ceza artırımı ve verilen cezanın, para cezasına çevrilememesi dışında; Öğretmenin lehine, pek bir şey yok. Öğretmenin; iyi yetişmemiş olduğu ve eğitimin başarısızlığından sorumlu olduğu önyargısıyla hazırlanmış, bir kanun tasarısı...

arkadaşlar bu uzman öğretmenlikle ilgili ses seda yok başvuru filan ne zaman ya da bu sene iptal mi bilgisi olan var mı

Haziranın 27'ne hani hersey hazırdı tamamdı.Demek ki bir şey calisilmamis göç yolda duzulur mantigi.Devrim niteliğinde ses getirecek bir çalışma bu yaz tatilinde bitirilmeli.Eylulde kafalarda soru işareti kalmamalı.

Ironi mi yoksa gerçek düşüncen mi bilmiyorum ama yinede saygı duyarım.Bu yasanın hangi maddesi devrim niteliginde mesleği güvencesiz hale getirmesi mi yoksa öğretmen üzerinde toplum baskısını arttirması mı?

arkadaşlar bu uzman öğretmenlikle ilgili ses seda yok başvuru filan ne zaman ya da bu sene iptal mi bilgisi olan var mı
Bunu ben de merak ediyorum. Hiçbir yerden ses yok. ÖMK zaten sıkıntı onun içinde bireysel olarak elimizden bir şey gelmiyor. Sendikam olsa onlara yükleneceğim ama sendikam yok. Diğer taraftan da hak ettiğimiz uzmanlık bu yıl araya kaynayacak gibi.
MEB'in arayabilecegimiz bir hattı var mı bununla ilgili acaba ? Beklediğimizi falan belirtsek bari.

Önceki bakan Mahmut Özer(şu anda meclis eğitim komisyon başkanı, bizim bu ÖMK nın da konuşmalarında baştaydı) uzman başöğretmenlik konusunda: " Bizim birinci amacımız öğretmenleri yüksek lisans ve doktoraya yönlendirmek, OECD ülkelerine göre kötü durumdayız, o yüzden bu sistemi getirdik" demişti, 2 sene evvel.

Şimdi yüksek lisans doktora maddesini tamamen kaldırdılar.:):):)

Herkes okursa, herkes lisans, yl derecesi alırsa fabrikalarda kim çalışacak?
32 sene önce emaye tencere fabrikasında işçi idim öyle devam etseydim 17 bin lira alacaktım.Okullarda bile, bazı ogretmen sitelerinde bile doktora okuyan, bitiren öğretmenlerle dalga geçiliyor.

Son düzenleme:
Önceki bakan Mahmut Özer(şu anda meclis eğitim komisyon başkanı, bizim bu ÖMK nın da konuşmalarında baştaydı) uzman başöğretmenlik konusunda: " Bizim birinci amacımız öğretmenleri yüksek lisans ve doktoraya yönlendirmek, OECD ülkelerine göre kötü durumdayız, o yüzden bu sistemi getirdik" demişti, 2 sene evvel.

Şimdi yüksek lisans doktora maddesini tamamen kaldırdılar.:):):)
Demek ki ne söylüyorlarsa tersini anlamak gerek 🙂

TBMM'de gündem yoğun

“Genel Kurulda, vergi ve sosyal güvenlik alanına ilişkin kanun teklifi ile 9. Yargı Paketi'nin görüşmelerinin tamamlanmasının ardından daha önce görüşülmesi ertelenen Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi'nin görüşmelerine devam edilmesi bekleniyor.”

Kıymetli Hocalarım, birbirimizi kandırmanın bir anlamı yok kanımca. Hepimiz belli yaşlara gelmiş, epeyce bakan ve müsteşar görmüş kişileriz. Her gelen bakanla beraber ne umutlar yeşertip sonrasında hayal kırıklıkları ile sınıflarımıza döndüğümüzü, ne sözler verildiğini duyup ta yarı yolda bırakıldığımızı az çok biliyoruz. O sebeple ben artık zerre bir beklentiye girmiyorum. "MEB'den Masallar" diye hafif tebessüm ederek izliyorum...

Son düzenleme:
“TBMM'nin bugünki gündeminde Öğretmenlik Meslek Kanunu yer almıyor.

*Aldığım bilgiye göre, bu hafta da ÖMK'nın görüşülmesi düşük ihtimal olarak görünüyor.

*Zira TBMM'nin gündeminde öncelikli görülen Kanunlar var.”

Edip Üzen / X

🔺(Öğretmenlik Mesleği Kanunu) Bakan Tekin: Kanunla ilgili biz, Türkiye'de öğretmen yetiştirme süreciyle ilgili olarak yepyeni bir başlangıç yapacağız. Yeni başlangıçlara farklı kesimlerden, farklı toplumsal yapılardan eleştiri olabilir. Meclis kapanmadan Genel Kurul'dan geçip geçmeyeceğini bilemem ama süreç devam ediyor. O tamamen Genel Kurul'un takdirinde...”

Mahmut Özay / X

Geri