İdare Bana Şöyle Bir Yazılı Görev Verebilir mi?

Kodla Büyü

boss2

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Okulumda Formatör değilim.

Bizim okulun Müdür Yrdcısı bana öğrencilerin fotoğrafını çekmemi istedi bende çekiyordum düzenliyordum öğrencinin adını soyadını numarasını sınıfını yazıp Müdür yardımcımızın e-posta adresine gönderiyordum oda e-okula ekliyordu. Bi ara ben hocam e-okulun şifresini verin ben fotoları yüklüyeyim dedim "-hayır bu etik değil dedi. " Benimde çok zoruma gitti Bana güvenmiyor diye artık fotoğraflarla uğraşmayacağım dedim. Bahane söyliyorum. Bana hocam öğrenci gönderiyorum dediğinde "-Fotoğraf makinem yanımda değil" dedim. Oda "-Sana webcam vereyim ondan çek" bende "-Hocam ben uğraşamam" dedim. Sonra müdüre söylim bi görev yazısı çıkarsın dedi.

Şimdi ben merak ediyorum görevlerimizde fotoğraf çekmek gibi birşey var mı?

Eğer böyle birşey yaparsa bende ilgili maddeyi ekleyip öyle yazıyı yazın diyeceğim. Ben öğretmenim fotoğrafçı değilim.

Madem formatör değilsin sana hiç bir şey yaptıramaz görev yzaısını imzalamazsın.bu idarenin yani müdür yardımcının görevi...

Fotoğrafları makineyi sallayarak güneş ışığının altında pixeli büyük olacak şekilde çek ve bmp olarak kaydet.
Uğraşsın dursunlar düzelticez diye e-okula göre

Şimdi yönetmelik maddesini bulamadım ama müdür öğretmene ders saati dışında eğitim öğretimle ilgili ya da idareye yardımcı olunabilecek konularda görev verebilir diye hatırlıyorum.

Ama fotoğraf çekmek buna dahil olamaz. Öyle aklına gelecek her konuda görev yazabileceğini sanıyorsa yanılıyor. Okul anlaşır bir fotoğrafçıyla gelir çeker.

Lafı da söylemekten söylemeye fark var, ha tavrınızı koyarsanız burnunuzdan getirme ihtimalleri olduça yüksek, ne kaybederim zaten norm fazlasıyım diyosanız hiç taviz vermeyin derim. çünkü ona taviz buna taviz bi süre sonra insanın kendisine saygısı kalmıyor.

_*_G_S_*_' Alıntı:
eğer müdür yazılı emir verirse yapacaksın mecbur....
..
müdür yazılı olarak İNTİHAR ETMENİZİ İSTİYORUM şeklinde bir görev verdi. mecbur yapacakmısın hocam :puhaha:
...
Öğretmenin görevlerinde son madde olarak yazar
OKUL MÜDÜRÜNÜN VERDİĞİ DİĞER GÖREVLERİ YAPMAK
...
tüm idareciler buna dayandırarak size göreviniz olmayan bir sürü iş yükler, bir çok öğretmende müdür verdi diye bu görevleri istemese de yapar. ama hiç bir kanunda bu kadar ucu açık bir madde bulunamaz. yukarıda yazdığım örnek içinde arkadaşlar önce yap sonra bir üst makama şikayet et diyebileceklermi merak ediyorum?

Bu madde EĞİTİM - ÖĞRETİM ile ilgili görevleri kapsar sadece. ve size verdiği görevlerin tamamı için size bir zaman ayırması gerekiyor. bu görevleri dersiniz olduğu zaman yapmanızı istiyorsa sizin dersinizi o doldurmak zorunda, ders dışı zamanda yapıyorsa ÜCRETİNİ VERMEK ZORUNDA. fotoğraf çekme gibi işlerin ücretini veremeyeceği içinde size bunu görev olarak veremez.

Yazı çıkartırsa imzalama diyen arkadaşlara da şaşıyorum. okula geliyorsanız o görev yazısını imzalayıp kabul etmek zorundasınız. fakat imzaladıktan sonra bu görevi hangi maddelere dayandırarak size verdiğini dilekçe ile okul idaresine sorabilirsiniz.

sen en baştan onları bu kadar şımartarak yapacağını yapmışsın zaten hocam, şimdi isyan etmen normaldir.
yaptığın iyi niyetli çalışmalar bırakın taktir görmeyi ileride hep görevin olur ve hesap sorarlar. o nedenle ipleri verdiğiniz anda bidaha alamazsınız.
yazılı verirse -ki verebilir, mecburen yaparsınız ve hiçbirşey de yapamazsınız.
bu işleri baştan yapmayacaktınız, e-okula ekleyebilen insan fotoğrafta çekebilir herhalde.

Geçen hafta da bana aynı durum oldu, bana tebliğ yazısı yazmışlar,
"tüm öğrencilerin fotoğraflarının (1000 mevcut) çekilmesi ve e okula aktarılması hususunda gerekeni yapın" diye.

Ben de
"benim böyle bir görevimin olmadığını, ne fotoğrafçı ne de e-okuldan sorumlu müdür yardımcısı olduğumu" söyledim. Tebliği kabul etmedim imzalamadım. Israr edince İl Formatörünü yanında aradım; "Hocam böyle bir görevin yok, ANCAK belki resim düzenlemeyi falan bilmiyorlardır o konuda yardımcı olmak senin insiyatifinde, yinede ne yapmazsan sıkıntı olmaz yanındayız" dedi. Müdür hepsini duydu. Ama hala ısrarla söylemeye devam etti, iki saat dil döktü "yapmam" dedim.

"Nasıl yapıcaz?" diye sordu sonra, ben de anlattım, eğer okulun işeri yürüsün istiyosanız tebliği alın ve değiştirin," Tüm öğrencilerin fotoğraflarının çekilmesi ve e-okul sistemine aktarılması için BT Öğretmeni ve Tüm Sınıf Rehber Öğretmenleri şu şu tarihte bir araya gelip çalışacaklardır." şeklinde yazın dedim. Bunu bile kabul etmedi ne hikmetse, o öyle yapınca inat ettim yapmamaya, "tutanak tutabilirsiniz dedim " 3. saatin sonunda benim söylediğime geldi.

Bu seferde ben naza çektim en kısa zamanda bu iş için bir fotoğraf makinesi alın dedim. "Senin fotoğraf makinesi falan" dedi. Kusura bakmayın bozuk dedim...

Sizce haketmedi mi?

gokhanlafci' Alıntı:
"tüm öğrencilerin fotoğraflarının (1000 mevcut) çekilmesi ve e okula aktarılması hususunda gerekeni yapın" diye.

Ben de
"benim böyle bir görevimin olmadığını, ne fotoğrafçı ne de e-okuldan sorumlu müdür yardımcısı olduğumu" söyledim. Tebliği kabul etmedim imzalamadım. Israr edince İl Formatörünü yanında aradım; "Hocam böyle bir görevin yok, ANCAK belki resim düzenlemeyi falan bilmiyorlardır o konuda yardımcı olmak senin insiyatifinde, yinede ne yapmazsan sıkıntı olmaz yanındayız" dedi. Müdür hepsini duydu. Ama hala ısrarla söylemeye devam etti, iki saat dil döktü "yapmam" dedim.

"Nasıl yapıcaz?" diye sordu sonra, ben de anlattım, eğer okulun işeri yürüsün istiyosanız tebliği alın ve değiştirin," Tüm öğrencilerin fotoğraflarının çekilmesi ve e-okul sistemine aktarılması için BT Öğretmeni ve Tüm Sınıf Rehber Öğretmenleri şu şu tarihte bir araya gelip çalışacaklardır." şeklinde yazın dedim. Bunu bile kabul etmedi ne hikmetse, o öyle yapınca inat ettim yapmamaya, "tutanak tutabilirsiniz dedim " 3. saatin sonunda benim söylediğime geldi.

Bu seferde ben naza çektim en kısa zamanda bu iş için bir fotoğraf makinesi alın dedim. "Senin fotoğraf makinesi falan" dedi. Kusura bakmayın bozuk dedim...

Sizce haketmedi mi?
aynen hocam katılıyorum size sınıf öğretmenlerinin hepsine bu modül açık. Eklesinler resimlerini bir kişinin 1000 kişinin resmini yüklemesiyle 30-40 öğretmenin yüklemesi daha mantıklıdır. ama kimse payına düşeni yapmak istemiyor. yakında su tesisatında kaçak var bi baksanız vb. sorulrla karşılaşmak da an meselesi.

gokhanlafci' Alıntı:

Ben de

Sizce haketmedi mi?

:+1:

benim şımartmamaktan kastımda tam buydu hocam.
bak 2. sefere nasıl gelecek yanına

xapex' Alıntı:
gokhanlafci' Alıntı:

Ben de

Sizce haketmedi mi?

:+1:

benim şımartmamaktan kastımda tam buydu hocam.
bak 2. sefere nasıl gelecek yanına

Aynen öyle, ertesi gün bi çıktı alacakmış bana telefon etti;
"Hocam benim yazıcı silik çıkartıyo, eğer yazıcınızda problem yoksa bir iki sayfa çıktı alabilir miyiz?" dedi ve flash bellek gönderdi.
Halbuki bu bahaneye ne gerek var?

netame' Alıntı:
Şimdi yönetmelik maddesini bulamadım ama müdür öğretmene ders saati dışında eğitim öğretimle ilgili ya da idareye yardımcı olunabilecek konularda görev verebilir diye hatırlıyorum.

Ama fotoğraf çekmek buna dahil olamaz. Öyle aklına gelecek her konuda görev yazabileceğini sanıyorsa yanılıyor. Okul anlaşır bir fotoğrafçıyla gelir çeker.
o sınıf öğretmenleri için geçerli.
Hcam sen tahdit et.Şimdi gidiyorum ilçe milli eğitim müdürünün ynına.Kendi işini bana yaptırıyorsun de zaten tırsar sanırım.

taner2309' Alıntı:
netame' Alıntı:

o sınıf öğretmenleri için geçerli.
Hcam sen tahdit et.Şimdi gidiyorum ilçe milli eğitim müdürünün ynına.Kendi işini bana yaptırıyorsun de zaten tırsar sanırım.

İlköğretim kurumları yönetmeliğinde der ki,

Ek Görev Verilmesi

Madde 68 — Öğretmenler, eğitim- öğretim ve yönetim görevlerinden başka bir görev alamazlar, ancak kendi okulundan başka bir okulda mülkî amirin onayıyla ek ders görev alabilirler.

Branş öğretmenlerine eğitim öğretimle ilgili görev verilemeyeceği nerede yazıyor, paylaşırsanız biz de bilelim.

ya kardeşim okul müdürünün verdiği dier görevleri yapmak derken herşeyi kastetmiyo iz maele değiliz bu kadar sığ düşünmeyin.bakın formatör öğretmne rehberlik eder herşeyi bilecek diyede bişey yoktur.resmi çekersin arkadaşın dedği gibi ışık altında büyük boyutta ve bmp olarak kaydedersin.küçült derse dersin ki kardeşim bilmiyorum elimden gelmiyor.bunun eğitimini almadım.hatta resimde çekme.ver bi çocuğun eline o çeksin.öle şey olmaz resim çekmek gibi bi görevin yok senin.biz resim çekmekle görevli olacaksak eğer(formatör dahi olsak böle bi görev verilemez.birileri bu işi yapacaksa resim öğretmeni yapsın bak içimde resim kelimesi var) ozamna tüm öğretmnelr olark okulu da süpürelim ne olsa elimizden gelir.akşamları nöbet de tutalım hısrsız girmesin okula bunlar elimizden gelmezmi bunlartı yapamazmıyız.yani bizim yapabileceğimiz herşey bize görev olar k verilir mi hayır verişmez.bunun yönetmelikte yeri yoktur.idareye yardım da rehberlik amaçlıdır.amelelik değil

okula gelen kömürü beden öğretmeni taşısın
okulun deterjanlarını kimya öğretmeni yapsın
okulu resim öğretmeni boyasın
müzik öğretmeni tenefüslerde şarkı söylesin
kantini matematik öğretmeni çalıştırsın
okul yazı işlerini türkçe öğretmeni yapsın
biz de fotoğraf çekelim :++: :++:

şunuda anlamakta zorluk çekiyorum

yazılı emir olursa yapacaksın

yapmıyorum ver cezamı

neyi yapmıyorum üstüme vazife olmayan bir şeyi

hocam şöyle böyle yap demem ama ben olsam

bilmiyorum çekmeyi gözlerim bozuluyor programı bilmiyorum vs (eften püften yani) bahanelerle yapmam

hiç birşey de yapamaz

ki zaten formatör değilsin

adam benden yüz bulunca tesisata bile göndermeye kalktı ya.labın anahtarını kaybetmişim bildirdim.kaybetmedimde sınıfıma geln bi öğretmen yanlışlıkla cebine koymuş gitmiş sordum yok almadım dedi.bende idareye bildirdim anahtar al gel değiştir dedi.aldım geldim neyse kaybettik dedik.bu defa labaratuarın perdesi yok deim bodrumda olması lazım bi gidiver de bak ordan bi perde al tak diyo.ben anlamam hocam ben takamam dedim ya ne var takmayacak bunu herkes takar.fedakarlık yapalım vs...yapmadım öyle kaldı.şimdi hiç bi eksiği bildirmiyorum.çok ilginç bi admdır ki okulumuzda sınıf öğretmnelrinin kullandığı 10 tane laptop var.akşamları sana teslim etsinler sabah senden alsınlar sen bilgisayarcısın sende kalması daha doğru olur diyo.bu mantıkla hareket eden fikir yoksunu bi insanla nasıl çalışılır yorumu size bırakıyorum

Arkadaşlar yönetmelikten haberimiz yok yönetmelik bilmek aslında güçtür bu gücü kullanmak gerekir. Böyle bir madde var mı yok mu bilmek gerekir.

bu iş ne formatörün ne de başka bir öğretmenin görevi. Bu müdür yardımcısının görevi

netame' Alıntı:
İlköğretim kurumları yönetmeliğinde der ki,

Ek Görev Verilmesi

Madde 68 — Öğretmenler, eğitim- öğretim ve yönetim görevlerinden başka bir görev alamazlar, ancak kendi okulundan başka bir okulda mülkî amirin onayıyla ek ders görev alabilirler.

Branş öğretmenlerine eğitim öğretimle ilgili görev verilemeyeceği nerede yazıyor, paylaşırsanız biz de bilelim.
..
Fotoğraf çekmenin neresi eğitim öğretimle ilgili anlayamadım. Ben bilgisayar öğretmeniyim ayrıca fotoğraf çekmeyi bilmek zorunda değilim. Kendi fotoğraf makinemi okul işlerinde kullanmak zorunda hiç değilim. Daha önce bu konu forumda uzun uzun tartışıldı ama tekrar tartışıyoruz. E-okulda fotoğrafları atma yetkimiz varmı ? ben sizin yerinize cevap vereyim YOK. o alana erişebilme yetkisi müdür yardımcısına aittir. dolayısıyla fotoğrafları çekmek te müdür yardımcısının görevidir.

Yukarıda yazdığınız madde de sizin söylediğiniz kadar ucu açık bir madde değil. Müdür yardımcısı başarı oranı %50 den az olan bir sınavım için bana TEKARAR ETMEK ZORUNDASIN dedi bende değilim dedim. Müdür isterse (sizin dediğiniz maddeye dayanarak) YAPACAKSIN dedi bende ZÜMREYE YAZDIM öğretmen isterse yapar diye ve müdür de bunu imzaladı istemiyorum YAPMAM dedim bişey diyemedi.

Alın size eğiim - öğretim ile ilgili bir görev. ama ona bile karışmaya yetkisi yok.

Sayın forum yazarları ;

Son günlerde olan olaylar psikolojinizi bozmuş yada benim algımda sıkıntı var.

Benim anladığım:
Olayda baskı vesaire yok müdür yardımcısı fotoğrafları sen çekermisin demiş,
arkadaşımızda tabii eçekerim demiş ve çekiyor, sonra fotoğrafları çekmek yetmedi onları e-okulada ben gireyim demiş(idarenin değil kendisinin talebi)
müdür yardımcısıda "etik olmaz" diyerek ben girerim fotoğrafları hocam demiş.
bence iş yükleme yok yardım isteme var ve sorumlu bir hareket ile ben e-okula girerim demiş idareci.

bundan sonra sizin yazdıklarınız giderek olaydan uzaklaşıyor kendi yaşadıklarınızdan esinlenip olaydan kopmuşsunuz.
öncelikle başlığı açan arkadaşım yazılı olarak tarafınıza verilmediği sürece zaten hiçbir şifreyi almayın onlar verselerde almayın bildiğiniz anda o e-okul şifresiyle yağılacak herşeyden sizde sorumlu olursunuz.
Ha müdür yazısını yazar resmi olarak tebliğ eder görevi ve şifreyi ancak o zaman alın.
Ben herhangi bir kurumda işim bittimi şifresini biliyorsam orada idareciden şifreyi değiştirmesini rica ederim, kendisi yeni şifre girer ben bakmam ve öyle giderim.
Sizde bu şifre konusunda lütfen daha prensipli olun olayı kişiselleştirmeyin.

Görev kısmına gelince görev tebliğ edilince yapmam diyemezsiniz(şifai olarak) tebligatı alır ve kendi sebeplerinizi açıklar dilekçeyle kuruma ve süresi gelince bir üst kuruma başvurursunuz. Bu kadar basit.

Barbaryan35 hocam sizin durum ilgilimi çekti eskiden öğretmen teftişe verilirdi %50 başarının altında o kısmı ne yaptınız bu hafta teftiş kuruluna bu konu ile ilgili bir şikayetim için gideceğimde bilgim olsun diye paylaşırsanız sevinirim.

BaRBaRYaN35 hocam ilk önce mesajları bir okuyun da sonra yazın isterseniz, ilk sayfadaki mesajımda böyle bir görev verilemeyeceğini söylemiştim zaten:

netame' Alıntı:

cakkoyun' Alıntı:
okula gelen kömürü beden öğretmeni taşısın
okulun deterjanlarını kimya öğretmeni yapsın
okulu resim öğretmeni boyasın
müzik öğretmeni tenefüslerde şarkı söylesin
kantini matematik öğretmeni çalıştırsın
okul yazı işlerini türkçe öğretmeni yapsın
biz de fotoğraf çekelim :++: :++:
süpermiş hocam :++: :+1:
Ne zannediyorlar bunlar kendilerini ya tüm angarya işleri üzerimize yıkmaya çalışıyorlar

Geri