İKİNCİ ÇOCUK İÇİN FİKİRLERİNİZE İHTİYACIM VAR

Kodla Büyü
EynelMefer' Alıntı:
ikinci de masraf ilki gibi olmaz, ücretli izinde inşaallah 6 ay olur ve düzenleme yapılır( tatil döneminde kullanılmayanlar döneme aktarılır vs ) yaza geldiği için öncesinde de izin kullanmayacaksınız zaten,maddi durum bu şekilde (olur diye dua edelim)...
manevi durumu zaten hiç söylemiyorum bile...
hakkınızda hayırlısı olur inşaallah...

inşallah...
cok zor bi durum inanın kendimi koymak bile istemedim. ama hocam kıymayın evladınıza o sizden bi can... rabbim verir bi çaresini. allah kat be kat yardımcınız olsun..

kimisinin hiç olmaz, olsun diye milyarlar harcar, kimisi hiç masrafsız ikinciyi , üçüncüyü bulur. Hayat imtihandan ibaret. Ancak maddiyat düşüncesi ile çocuk düşünmemek Allah ın rızk vaadini hafife almaktır.

Tabiki Dünya ya gelsin yavrucak, her çocuk rızkıyla gelir.

birinci de rızkın arttığını görmüş olmanız lazım. ikincide bence sabrederek ve büyüksün rabbim diyerek üstesinden gelebilrsiniz.

Hocam akıl vermek gibi olmasında hiçbir maddi şey için çocuk aldırmayınız Allah büyük yakınlarımdan bu nedenlerle çocuk aldıran bir iki tanıdığım var hem kadının rüyalarına girdi defalarca o çocuk olayın pskolojik tarafı anne yüreği sonuçta hemde ekonomik olarakda hiç beklemedikleri şeyler başlarına geldi

ALLAH (c.c.) Hayırlı evlat eylesin ikisininde acılarını göstermesin hocam her yokuşun bir inişi olacaktır inş.

benimde çeocuğum 17 aylık ve başka bir çocuk daha düşünüyoruz. Allah'ında izniyle tabi. bizimde ev borcumuz var hemde yeni girdik borca. Ama genç yaşta insallah istediğimiz kadar çocuk yapıp büyütmek istiyoruz. çocuklarla yaş farkının çok olmasını istemiyoruz.
Allahım bize bir bebek nasip et. Amin.

kesinlikle aldırmayın hocam sabredin, allah verdiyse vardır bunda da bir hayır. ömür boyu vicdanınız sızlaması yerine bir kaç yıl sıkıntı çekin derim ben acizane meslektaşınız olarak.

ilerde çocuğunuzu severken onu aldırmayı düşündüğünüz aklınıza gelecek ve böyle bişeyi düşünmüş olmaktan bile utanacaksınız.

Madem eşiniz izne ayrilamayacak madem aileden yardım da yok o zaman anneyi rahatlatma işi babaya düşüyor. Işten geleceksiniz çocuklara siz bakacaksiniz eşiniz ya dinlenecek ya gidip biraz hava alacak . Ben cok cocuga bakmanın daha kolay oldugunu savunanlardanim. Tek çocuk anneye yapışık oluyor. Kardeşler birbirini oyalıyor. Benim 3 küçük çocuğum var mesela. Abla 4 yaşında ikizler 1.5 yaşında. Beraber yikiyorum. Beraber yemek yiyorlar. Artışı daha fazla bence yorucu oluyor tabi ama güzelliği daha fazla.

Bir de bu meleklerin hurmetine işlerim hep rast gidiyor. Cepten yazmasam aklıma gelenlerin tümünü yazardım. Örneğin ders programını yazayım. Haftada 3 gün aksam 5ten sonra iki saat. Haftada iki gün yarım.okul evime yürüme mesafesinde 5 dk.

bu bebeğin ne kadarlık olduğu da önemli.. daha canlanmadıysa ki bu canlanmanın 40 gün içinde olduğu söyleniyor ve bu süreçte aldırmanın günah olmadığı da söyleniyor.. sonuçta bakamayacağın çocuğu dünyaya getirmek de mantıklı değil..

Hocam bence süper olmuş, o yorgunlukla ikisi çıkar aradan birbirine arkadaşlık ederler biraz büyüyünce, zaten araya zaman girince 2. ye cesaret etmek çok zor oluyor biraz büyüsün rahatlayım diye düşünmeyin her yaşta ve herzaman zor oluyor bunlar, hem ilk çocuğunuzu yanlız, kardeşşiz büyüterek cezalandırmayın hemde ikinci çocuğunuza kıymayın, Allah'tan hayırlısı, herşey yoluna girecektir tevekkel edin.. Şimdiden ben sizi tebrik ediyorum, darısı olmayanlara...

Hocam bence bu sizin sınavınız. Maddi sıkıntı olacak diye çocuğu aldırırsınız (söylemesi bile zor ve kötü), sonra Allah korusun ummadığınız öle masraflar çıkar ki kat kat daha sıkıntıya girersiniz. Bence o melek dünyaya gelsin, bol bol dua edin.. Her şey eskisinden de güzel olur inşallah.. Sizin ve aile fertlerinin sağlığı yerindeyse gerisi hikaye..

bebeğin yaşama hakkını elinden almayın arkadaşım sonra çok arar bulamaz pişman olursunuz

Buzkırıcı' Alıntı:
Tek cocuk.koleje ve ozel universiteye yollayacaksin.adam gibi bol kazancli meslegide olacak.
belki de ikincisi çok daha zeki olacak özel okula ihtiyaç duymadan büyük adam olacak.. Marifat özel okulda olsa..

ozlem22' Alıntı:
bu bebeğin ne kadarlık olduğu da önemli.. daha canlanmadıysa ki bu canlanmanın 40 gün içinde olduğu söyleniyor ve bu süreçte aldırmanın günah olmadığı da söyleniyor.. sonuçta bakamayacağın çocuğu dünyaya getirmek de mantıklı değil..
en küçük canlı birimi hücredir hocam, ve bir bebeğin ilk oluşmesı iki hücrenin birleşimi olduğuna göre canlıdır.
Bu arada hocam Allah hatılı uğurlu etsin sağlıkla kucağınıza almayı nasib etsin.Ben şu anda ikinci çocuğu istemiyorum ve kendime bi yandan da kızıyorum. çünkü bencilim. Rahat uyuyayım çok gezeyim madden rahat olalım artık diyorum ama eve ne kadar para girse o kadar çıkıyor emin olun...Allah hayırlısını versin.

arkadaşım benim de 2 yaş 3 aylık bir oğlum var ve allahın izniyle 1 ay sonra bir kızımda dünyaya gelecek... allah 1. rızkını fazlasıyla verdi hamdolsun... ikincininde öyle olacağından şüphemiz yok... aklınızdan bir cana kıymak geçiyorsa 2 kere değil 22 kere düşünün... rabbim herşeyin hayırlısını verir... senin hayır gibi gördüğün şeyde şer, şer gibi gördüğün birşeyde ise hayır saklı olabilir...

bence çocuğu dünyaya getirin allahın izniyle sabrınıda rızkınıda verecektir...

çok zor durumda kalacağım diyorsan ve aileniz size yardım etmiyorsa bebeğinizin aylık bez masrafını ben sana göndereceğim kardeşim...

hocam benim de 3 yaşında dünyalar tatlısı bir kızım var Allah bağışlasın. inşallah 2 ay sonra bir erkek kardeşi olacak. ilk çocuğumuzu 6 aylıkken erken doğumla kaybettik. o zaman dünya başıma yıkılmıştı, çok zor günlerdi.

2. çocuğa gelince, ilk öğrendiğiniz bu zamanlarda biraz alışmak zor oluyor. ama alışırsınız, ve zamanla hazırlanırsınız. sonuçta 9 aylık bir süreç var daha. olmadı psiklolojik destek alın ama sakın aldırmayın, ömrünüzün sonuna dek peşinizden gelir.

bir de şu yandan bakın. ilk çocuğunuz 7-8 yaşına gelince 2. çocuğa karar verirsiniz. hadi 7-8 sene daha sıfırdan çocuk yetiştir. böylece hem ikisi büyür hem Allah ömürler versin, kendinize de zaman ayıracak vaktiniz olur. 45-50 yaşına kadar çocuk mu eğleyeceksiniz?

Rabbim onun ile huzuru ve bereketi getirir inş arkadaşların dediği gibi ilki gibi zorlanma da olmaz çünkü artık işi biliyor ha sen çok yorulacaksın onu da göze al ki alırsın da seve seve. Eşinize maddi manevi desteği sonuna kadar ver hocam. Allah hiçbir kuluna kaldıramayacağı yükü vermez...

baynadir' Alıntı:
arkadaşım benim de 2 yaş 3 aylık bir oğlum var ve allahın izniyle 1 ay sonra bir kızımda dünyaya gelecek... allah 1. rızkını fazlasıyla verdi hamdolsun... ikincininde öyle olacağından şüphemiz yok... aklınızdan bir cana kıymak geçiyorsa 2 kere değil 22 kere düşünün... rabbim herşeyin hayırlısını verir... senin hayır gibi gördüğün şeyde şer, şer gibi gördüğün birşeyde ise hayır saklı olabilir...

bence çocuğu dünyaya getirin allahın izniyle sabrınıda rızkınıda verecektir...

çok zor durumda kalacağım diyorsan ve aileniz size yardım etmiyorsa bebeğinizin aylık bez masrafını ben sana göndereceğim kardeşim...

böyle bir forum sitesine dahil olduğum için gerçekten mutluyum. ares hocam bak Rabbim eğer istersen bereketini nereden kimin elinden gönderiyor, eğer ki bana düşerse mamasına da ben desteğim inş

Allah kuluna kaldıramayacağı yükü vermezmiş
O an size sıkıntılı gelen bir durum ileride çok güzel rızıklar "doğurur".

Ömür boyu vicdan azabı çekmektense bir kaç yıl zorluk çek daha iyi. Allah sabır versin.

Afedersiniz ama bu işin suyu çıktı bence.
Böyle bir konuyu foruma taşımak hangi akla hizmettir anlamadım. Hiç konuşacağınız, derdinizi hasbihal edeceğiniz bir dostunuz yok mu ben anlamadım/anlayamadım gitti.
Bi şey daha bakamayacaksan kendine hakim olacan kardeşim, hakkaten ne diyeceğimi şaşırdım yazıklar olsun...Hani cahil velilerden şikayet eder dururuz ya bu arkadaşımın onlardan farkı ne?
Daha söylenecek çok söz var ama yeri burası değil. Allah akıl fikir versin...

Kul sıkışmayınca hızır yetişmezmiş derler hocam mutlaka doğruluk payı vardır.
Ben de iki çocuklu bir anneyim. İkisinin arası 19 ay. Oğlum gece hiç uyumazdı. Hep ayağımda sallar öyle uyurdum ben. Ama kızım doğup hastaneden eve gelince bir kere bile uyanmadı. Allah gerçekten yardımcı oluyor Zorluğuna gelince tabiki tek çocuğa göre zor. Ama güzel annem benim deyip sarıldıklarında insan herşeyi unutuyor.

sıkıntılarını anlıyorum maddi problemler hayatımızı epey zorlaştırıyor benim fikrim cocuk güzeldir kardeş içinde öyle çocuklar iidir derim :)

En baba fikri ben vereyim hocam..Sen de beni kendi yerine koyarak bu büyük sorununuzu eşinle yeniden gözden geçirin...

Tıbben çocuk sahibi olma ihtimalimizin olmadığı Türkiyenin en önde gelen üroloji profları tarafından yüzümüze defalarca söylendi.Tek yapmanız gereken kök hücre çalışmalarını beklemek dendi.

5 yıllık evliyiz...akraba çevre baskısı hat safhada... .Derdimiz var ,kendimizi derinden üzecek kadar var...

Fikri hür irademiz mutlu olmamız için engel olmadığını söylüyor eşimle bana...

Bazen sahip olduğumuz şeylerin değerinin farkına varamıyoruz galiba :wink:

transistor' Alıntı:
En baba fikri ben vereyim hocam..Sen de beni kendi yerine koyarak bu büyük sorununuzu eşinle yeniden gözden geçirin...

Tıbben çocuk sahibi olma ihtimalimizin olmadığı Türkiyenin en önde gelen üroloji profları tarafından yüzümüze defalarca söylendi.Tek yapmanız gereken kök hücre çalışmalarını beklemek dendi.

5 yıllık evliyiz...akraba çevre baskısı hat safhada... .Derdimiz var ,kendimizi derinden üzecek kadar var...

Fikri hür irademiz mutlu olmamız için engel olmadığını söylüyor eşimle bana...

Bazen sahip olduğumuz şeylerin değerinin farkına varamıyoruz galiba :wink:

:cry: aynı durumda olan çok yakın bir dostum var..

kimi bulamaz .. kimi bilemezmiş....

ama umutlarını hiç kaybetmediler.. çünkü bu durumda olanların da çocuk sahibi olduğunu duymuşlar... Yaratan dilediğine veriyor....

En iyi sonucu kendiniz verirsiniz.Burda sorunca ne değişecek
kimi der aldır çocuğu kimi der doğsun. Sonuç?
Kimse sizin maddi durumunuzu, aile durumunuzu vs. bilemez.
İstiyorsanız sonuç belli, istemiyorsanız yolu belli
Zaten burda birçok kişi doğsun der bir can neticesinde.
Bence bu konuda herkes kendi bacağından asılır.

benim annem babam da öğretmen. Biz beş kardeşiz :) İlk üç çocukların yaş aralıkları çok yakın ikişer yaş bile yok aralarında, onlar büyüdükten sonra biz ikiz olarak doğmuşuz, beş kardeş olmuşuz :) Annem çocukları büyütürken hiç ücretsiz izin almamış, ailelerinin yanında olmalarına rağmen abimlere aileden kimse bakmamış, bi bakıcı bulmuşlar, çok şükür Allah ta yardım etmiş büyümüşüz, sıkıntılar olmuş, çok zorluk çekmişler, bi de o dönemde bez bile yokmuş, annem okuldan gelip bezleri yıkarmış :) Ama şimdi çok memnun, çocukların hepsinden ayrı ayrı memnun inşallah .. :)

Geri