1.01.01.06.008 - Flutter ile Mobil Uygulama Geliştirme Uzaktan Eğitim Kursu

Kodla Büyü
Sınav var hocam. Bölümler bitince galiba 10 soru varmış.
Önceki sınav böyleydi hocam
Flutter ile Mobil Uygulama Geliştirme Uzaktan Eğitim Kursu Sınavına Hoş Geldiniz
•24/04/2020 tarihinde 19.00 ile 24.00 saatleri arasında uygun olduğunuz bir saatte sınava girebilirsiniz.
•Sınav Süresi 50 dakikadır.
•Sınav bir kere uygulanabilmektedir.
•Sınavda başarılı olmak için en az 45 ve üzeri puan almanız gerekmektedir.
•Sınav 30 sorudan oluşmaktadır.
Başarılar dileriz.

Arkadaşlar aşağıdaki sorunu nasıl çözerim. Tam olarak neyi tanımlamıyor . Dark kodunu çalıştırdığımda bu hatayı alıyorum

sil 2 android.png

sil android.png

Ebaya atarken canlı yayını montajlayıp atsalarmış süre olarak daha kısa videolar olabilirmiş. Çok tekrar var, canlı yayındakilerin yapmasını bekliyor vb. Fusion360 eğitimi o bakımdan çok iyiydi.

tool dan avd manager ekliyorum fakat bir türlü cihaz eklenmiyor .
Hocam belkide 5 senedir mobil programcılıkla ilgileniyorum ama flutter kadar emulator sıkıntısı çekmedim. bir kaç yolu denedim.
1. emulator olarak nexus deneyin.
2. flutter config --android-sdk <android -sdk path yolu> kendi path yolunuzu yazın ve android studio yeniden açın. ben bu şekilde çözdüm

biostan sanallaştırma açarak sorunu çözdüm , evet çok yoruyor bilgisayarı henüz android telefonum olmadığı için bağlayamadım :D youtube dan izliyorum eba başlı başına kasıntı.

biostan sanallaştırma açarak sorunu çözdüm , evet çok yoruyor bilgisayarı henüz android telefonum olmadığı için bağlayamadım :D youtube dan izliyorum eba başlı başına kasıntı.
Eba dan izlemeyince sınav açılmayabilir hocam.
3.nesil i7 işlemci, 8GB ram var, maalesef ssd yok. Tamam emülatörler genel olarak makineyi yorar ama bu nedir maşallah. Emülatör açık değilken print("merhaba"); gibi bir kod için bile derleme de yapmıyor. Üstelik emülatör yok derleyemem diye baştan belirtmesi lazım, dakikalar sonra bu hatayı alabiliyoruz. En çok sevdiğim güzelliği ise dakikalar süren ilk derlemeden sonra yapılan değişikliklere Ctrl+S ile anında dönüt vermesi oldu.

emrealtunbılegın udemyde güzel bir kursu var detaylı bir şekilde öğrenmek isterseniz tavsiye ederim.youtubedaki yayını takıp ettım flutter python gıbı degıl cok daha detaylı ve dogal olarak farklı bır yapısı var youtubedakı yayın temelı alırken bıle yetersız kalıyor.

şu emulator olayını biraz güzelce anlatsaymış daha iyi olacakmış. videoda run a bastım çalıştırıyorum diyor ama o iş öyle olmuyor 2 saattir emülatör çalıştıracam telefon bağlayacam diye uğraşıyorum. android stüdyoyu ilk kez kullananlar düşünülmemiş.

Kurulumda sıkıntı yaşayan arkadaşlar genelde Türkçe karakter sıkıntısından kaynaklı sorunlar oluyor bunun önüne geçmek için yeni bir kullanıcı açarak (Türkçe karakter içermeyen) yeniden kurulum yapabilirsiniz. Emülatörde sıkıntı olanlar genymotion programı kurabilirsiniz. Bilgisayarınızda biostan sanal makine açmak için izin vermeniz gerekiyor bu ayarı da unutmayın.

Gerçekten çok can sıkıcı durumlar var alt tarafı hello world yazdırmak için dakikalarca bekletiyor (i5- 8. nesil 8 gb ram) hocanın anlattıklarını birebir yaptığımda da ondaki sonucu alamıyorum. Misal o kodlarında ufak bir değişiklik yapıp tekrar lib/main sağ tıkla run diyor sonuç çıt diye geliyor bende ise uzunca yazılar tekrar tekrar çıkıyor her defasında bekletiyor. Yarın herşeyi silip baştan kurmayı deneyecem bakalım.

Eğer bilgisayar adınızda türkçe karakter ya da boşluk var ise bilgisayarınızı formatlayıp tekrar yeni kurulum yapmanızı öneririm. Çünkü bilgisayar adını değiştirseniz bile bazı yerlerde eski kullanıcı adı olduğu için hata verebiliyor. Sorunu düzeltmeye çalışırkende çok vakit harcıyorsunuz. En iyisi zaman kaybetmeden hızlı bir kurulum yapmak. Flutter dosyalarını C:\src\flutter olacak şekilde ayarlayın ve sdk yolunuda bu şekilde seçin.(Eğer sdk yolunuzu tekrardan düzenleme yapmanız gerekirse Android stüdyodan File->Settings->Language&Frameworks-> Flutter menüsünden tekrar ayarlama yapabilirsiniz.) tool avd manager dan emülatör eklerken de nexus u seçiniz ve yazılım olarakta tools sdk manager dan android pie 9.0 28 nol u sdk yı kurunuz. Ben android 10 29 no lu sdk yı kurunca lisans hatası verdi. Son olarak bilgisayarınızın ram i nin en az 8gb olması lazım. Yoksa bilgisayar emülatörü çalıştıramayabiliyor.

telefondan eba uygulamasından daha hızlı ilerliyor videolar en azından donmuyor youtubedan izleyip ebadan ilerletiyorum :D i5 7. nesil 4gb ram var fena donuyor yazılım için daha iyi şartlar lazım ki türkiyede bu uzaktan eğitime başvurmuş kişilerde nekadar iyi bilgisayar var düşünülür :) flash belleği ram Readyboost olarak kullansam acaba çok bir etki yaratırmı ona göre flah bellek almayı düşündüm :D

Sınava giren arkadaşlar sorular zor mu kolay mıydı? Kodlama soruları var mıydı aklınızda kalan sorular varsa paylaşabilir misiniz?

sorular kolay. 90 aldım 1 yanlış var onun da nereden kaynaklandığını bilemedim. ama önemli olan öğrenmek. bu kurs farkındalık oluşmasını sağladı. başka kanallardan destekleyerek öğrenmeye çalışacağım inşaallah

Geri