2. gün de Okula Sivil Kıyafetle Gelenler El Kaldırsın

Kodla Büyü
grapegate77' Alıntı:
.................. Bilinki solcular sadece kendi ikdarları döneminde değil, ..........

o yıl radyo icat edilmişti sanırım :)

bu ülkede hocam hiçbir zaman sol iktidar seçimle gelmemiştir.. belki darbe zoruyla gelmiş olabilir..

alibahadir' Alıntı:
Bilinki solcular sadece kendi ikdarları döneminde değil, ......

Tek başınıza böyle bir dönem oldu da biz mi görmedik????

iyi ki de olmamış.

%6 işsizlik, 3 çalışandan 1'i asgari ücretli sefalete mahkum, mezarda emeklilik, nüfusun yarısı bankalara borçlu, vatandaşın sırtına bindirilmiş yüksek vergiler - zengine düşük vergi, bir çok alanda dışa bağımlı memleket, borçla doğan bebekler, eğitim kalitesi deseniz yerlerde, limanlar - akarsular - ormanlar - sahiller yabancıların elinde, abd vatanın göbeğinde - adana'da, nato memleketin güney şehirlerinden çıkmıyor ve daha nice güzellikler... ancak sağcılar sayesinde yaşayabiliriz bu güzellikleri...

tayinci42' Alıntı:
grapegate77' Alıntı:
.................. Bilinki solcular sadece kendi ikdarları döneminde değil, ..........

bu ülkede hocam hiçbir zaman sol iktidar seçimle gelmemiştir.. belki darbe zoruyla gelmiş olabilir..

onlar da solcu değil zaten... adına sol demekle sol olunmuyor zira... yoksa milletin vergileriyle, milli sermayeyle banka ve fabrika(işbank ve şişecam) kurup bunu şahıslara ve bir partiye devreden bir sol hükümet olabilir mi?? ya da gayrimüslümlerin ellerinden arazilerini alıp birilerine (koç ailesi) bağışlayan bir sol hükümet olabilir mi?? darbe - asker derseniz onların da tek ideolojisi silahtır..

bir sorsanıza ebs ye top sakalla gelmeyi küpe takmayıda destekliyor mu?
bide duydugum kadarı ile ebs üyelerine msj atmış kılık kıyafeti abartmayın diye bilginize.

amaç farklı arkadaş.
bizde destekliyoruz kardeşlerim başlarını baglayabilmeli 28 şubattan beri söylüyoruz.
ama amaç anayasa değişikli dayatması yapılacak olması. başörtüsü yönetmelik değişikliği ile olacak bir iş
ama kamuoyu oluşturulup anayasa değişikli ile ortaya konulacak ve anayasa içinde memurun ve çalışanın 128. maddede vb maddelerde güvencesi elinden alınacak.

alitevetoglu34' Alıntı:
bu serbest kıyafetle gelenlerin hepsini memuriyetten atacaksın o zaman görecekler sivil itaatsizliğin ne olduğunu. sivil itaatsizlik söylemi bölücü odaklardan tarafından lügatımıza sokulmuş psikolojik bir anahtardır. bu söylemle teröristlerle aynı kefeye girmenin alemi yok.
hükümet çözemediği sözde baş örtüsü sorununu eğitimbirsene ihale etmiştir. binlerce masum öğretmen de buna alet olmaktadır arkadaşlar.lütfen değerli arkadaşlar uyanın bu maşalıktan. tarih uşakları hiçbir zaman affetmemiştir.

keskin sirke küpüne zarar! içinde bizlere bu kadar nefret, öfke büyütme. bizlerde senin gibi bir insanız ve aklımızla aldığımız kararları uyguluyoruz. maşa değiliz, uşak değiliz.. kendi bilincimizle davranıyor, inanışlarımızla yaşıyoruz. Allah sana hidayet etsin, senide cennetine alsın..

tayinci42' Alıntı:
grapegate77' Alıntı:

iktidara gelmek sanki çok önemli yunanistanın son iktidarı heralde hep güzel şeyler yaptıda yunanistan bayram gibi su an,galile'de tek başına dünya yuvarlak dedi arkadaş,çoğunluk sürü psikolojisidir.uzanlar bile % 7 oy aldı bu ülkede

görüyorumki özgürlükçü arkadaşlardan BAZILARI daha 2. günden işi abartıp DANSÖZ kıyafetlerini giymişler.
..
- mini etekle de okula gelinir mi
- baş örtüsü serbest olsun ama diğerlerinin bir sınırı olsun
- o olsun, bu olsun ama şu olmasın
..
hani hepsi özgürlük içindi. hani herkese özgürlüktü. benim açık açık söylediğim BAŞ ÖRTÜSÜ SERBEST OLSUN gibi, neden BAZI arkadaşlar HERKESE ÖZGÜRLÜK DİYEMİYOR!!!

şimdiden bazı özgürlüklere karşı çıkar oldular!

anlaşılan o ki bizim demokrasimizin ömrü sadece 24 saat...

Bu konuları tartışmak bile bana göre gereksiz ve zaman kaybı. Tabii ki herkes fikrini söylemeli ve hukuk ve ahlak kurallarını çiğnemeden karşısındakine kabul ettirmeye çalışması da gayet doğal. Ancak bu ülkede demokrasi varsa, aynı anda herkesin istediği de olmuyorsa, o zaman herkesin istediği değil çoğunluğun istediğinin olması şarttır. Demokrasiyi hazmedemeyenler yobaz ve geri kafalıdır, krallık dönemlerinden kalmışlardır. Hoşumuza gitmese de çoğunluğun kararı herkesi bağlar. Çoğunluğun başörtüsüyle herhangi bir sorunu olmadığını zaten biliyoruz. Genel manada kıyafet serbestliği demek her isteyen istediğini giysin demek değil, mesela kişinin kimliğini gizleyen kara çarşaf veya örneğin müstehcen kıyafetler giyilmesi v.b. birçok durum kanunla yasaklanabilir. Unutmamak gerekir ki özgürlük herşeyi yapabilmek değil, herşeyi başkalarının özgürlüğü sınırına kadar yapabilmektir. Başörtüsünü anneler, nineler taktı ve bu ülkede hiç kimseye veya kesime zarar gelmedi. Ancak çıplaklık ve müstehcenlik, başkalarına zarar verir ve dünyanın hiçbir yerinde ve zamanında örtünmek değil, soyunmak ahlaksızlık ve topluma zarar veren durumlar olarak görülmüştür, ne alakası var diyenlere madem çıplaklık normal birşey, çırılçıplak sokağa çıkabiliyorlar mı diye sorarım. Özetle ve ekleyerek, başka toplumlara göre değil, bizim toplumuza uygun kıyafet kuralları getirilmeli, hiçbir mantıklı nedeni olmayan takım elbise giyilmesi zorunluluğu ve başörtüsü takamama zorunluluğu kaldırılmalıdır. Ancak bunu biz memurlar değil özellikle başörtüsü ve dini konulardan nemalanan iktidar partisinin basit bir yönetmelik değişikliği ile çözmesi gerekir. Bu sayede Yüce dinimizin siyasi çıkarlar için kullanılmadığı anlaşılabilir, aksi takdirde 11 sene iktidarda olduğu halde basit yönetmelik değişikliklerini hala yapamıyorlarsa bu çok açık bir şekilde başörtüsü meselesini kullandıklarını gösterir. Ayrıca şunu da söylemeden geçemeyeceğim, memur-sen de nasıl bir sendika ise tek derdi başörtüsü ve ibadetler, keşke bunların yanında örneğin ek ödeme için de 12 milyon imza toplayıp göstermelik değil adam gibi eylem yapabilselerdi.

enestar' Alıntı:
girdap08' Alıntı:

:puhaha: :puhaha: :puhaha: hiç güleceğim yoktu. Hemde 15 Martta karar almışlar öyle mi. Peki söylemeyi mi unutmuşlar.

Geçen sene diğer sendikalar 1 hafta önce karar alıp 1 günlük iş bırakma eylemi yaparken Sarı Sendika eyleme saatler kala kendi kendine eylem yapma kararı almıştı o zaman gülmekten katıldınız herhalde...
Referandumu ölesiye destekliyorlardı Toplu Sözleşme için Sayelerinde ne ek ödeme(meydanlarda ek ödeme namusumuzdur diye bağırıyorlardı!) ne de zam alındı... Yöneticilerinede üyelerinede hakkımı helal etmiyorum...

blackrose' Alıntı:
bide duydugum kadarı ile ebs üyelerine msj atmış kılık kıyafeti abartmayın diye bilginize.

hocam yanlış duymuşsunuz öyle bir mesaj yok. bazı kişilerin kötü niyetli söylemleri bunlar. atılsa da fena olmazdı bence.

mini etekle veya aykırı kıyafetlerle gelmek de serbest olsun diyen arkadaşlar söylüyorum: bu eylemin özü başörtüsü içindir. başörtüsü toplumumuzda kullanılan, dini inancımızın gereği olan bir giysidir. mini etek, mini short gibi kıyafetler toplum düzenine aykırıdır. zaten fazla abartı olmayan diz üstündeki kıyafetlere şimdiye kadar ses çıkartılmamıştır. dini inancı gereği kıyafte giymek istiyoruz diyene o zaman bende mini etek giyerim diyen, sanki bazıları başörtüsü takınca kendi hakkı yeniyormuş gibi hisseden arkadaşlar lütfen siyasi partilerin etkisinden çıkın dininin gereklerini yerine getirmek isteyen arkadaşlarınız sizi rahatsız etmesin. bu arada "mini etek, mini short gibi kıyafetler toplum düzenine aykırıdır." cümlem rahatsızlık yaratmış olabilir ama durum böyledir. bu tarz kıyafetler giyen birini sokakta yürüken görürseniz bi dikkat edin insanların bakışlarına.

mriza' Alıntı:
blackrose' Alıntı:

hocam yanlış duymuşsunuz öyle bir mesaj yok. bazı kişilerin kötü niyetli söylemleri bunlar. atılsa da fena olmazdı bence.

mini etekle veya aykırı kıyafetlerle gelmek de serbest olsun diyen arkadaşlar söylüyorum: bu eylemin özü başörtüsü içindir. başörtüsü toplumumuzda kullanılan, dini inancımızın gereği olan bir giysidir. mini etek, mini short gibi kıyafetler toplum düzenine aykırıdır. zaten fazla abartı olmayan diz üstündeki kıyafetlere şimdiye kadar ses çıkartılmamıştır. dini inancı gereği kıyafte giymek istiyoruz diyene o zaman bende mini etek giyerim diyen, sanki bazıları başörtüsü takınca kendi hakkı yeniyormuş gibi hisseden arkadaşlar lütfen siyasi partilerin etkisinden çıkın dininin gereklerini yerine getirmek isteyen arkadaşlarınız sizi rahatsız etmesin. bu arada "mini etek, mini short gibi kıyafetler toplum düzenine aykırıdır." cümlem rahatsızlık yaratmış olabilir ama durum böyledir. bu tarz kıyafetler giyen birini sokakta yürüken görürseniz bi dikkat edin insanların bakışlarına.
..
peki yanlış olan hangisidir. kıyafetin giyilmesi mi yoksa bakışların çevrilmesi mi ?

BaRBaRYaN' Alıntı:
mriza' Alıntı:
blackrose' Alıntı:

..
peki yanlış olan hangisidir. kıyafetin giyilmesi mi yoksa bakışların çevrilmesi mi ?

2 side yanlıştır hocam bende ağzını ayırıp dekolteli giyinenleri izleyenleri ayıplarım ancak çoğu ülkede (bizim ülkemizde var mı bilmiyorum) dekolteli giyinen bir bayana tecavüz edildiği zaman suçlu tahrik indiriminden faydalanır. bir yerde okumuştum ama kaynağını bilmiyorum "açık giyinen bir bayandan etkilenmediğini söyliyen erkek ya yalan söylüyordur, yada sağlık sorunları vardır" ben bu görüşe katılıyorum.

mriza' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
mriza' Alıntı:
blackrose' Alıntı:

..

2 side yanlıştır hocam bende ağzını ayırıp dekolteli giyinenleri izleyenleri ayıplarım ancak çoğu ülkede (bizim ülkemizde var mı bilmiyorum) dekolteli giyinen bir bayana tecavüz edildiği zaman suçlu tahrik indiriminden faydalanır. bir yerde okumuştum ama kaynağını bilmiyorum "açık giyinen bir bayandan etkilenmediğini söyliyen erkek ya yalan söylüyordur, yada sağlık sorunları vardır" ben bu görüşe katılıyorum.
..
işte o kanunların olduğu ülkelerde 9 yaşında çocukların ırzına geçilirken RIZASI VARDI diye de indirim yapılır.

by_rebel' Alıntı:
Bu konuları tartışmak bile bana göre gereksiz ve zaman kaybı. Tabii ki herkes fikrini söylemeli ve hukuk ve ahlak kurallarını çiğnemeden karşısındakine kabul ettirmeye çalışması da gayet doğal. Ancak bu ülkede demokrasi varsa, aynı anda herkesin istediği de olmuyorsa, o zaman herkesin istediği değil çoğunluğun istediğinin olması şarttır. Demokrasiyi hazmedemeyenler yobaz ve geri kafalıdır, krallık dönemlerinden kalmışlardır. Hoşumuza gitmese de çoğunluğun kararı herkesi bağlar. Çoğunluğun başörtüsüyle herhangi bir sorunu olmadığını zaten biliyoruz. Genel manada kıyafet serbestliği demek her isteyen istediğini giysin demek değil, mesela kişinin kimliğini gizleyen kara çarşaf veya örneğin müstehcen kıyafetler giyilmesi v.b. birçok durum kanunla yasaklanabilir. Unutmamak gerekir ki özgürlük herşeyi yapabilmek değil, herşeyi başkalarının özgürlüğü sınırına kadar yapabilmektir. Başörtüsünü anneler, nineler taktı ve bu ülkede hiç kimseye veya kesime zarar gelmedi. Ancak çıplaklık ve müstehcenlik, başkalarına zarar verir ve dünyanın hiçbir yerinde ve zamanında örtünmek değil, soyunmak ahlaksızlık ve topluma zarar veren durumlar olarak görülmüştür, ne alakası var diyenlere madem çıplaklık normal birşey, çırılçıplak sokağa çıkabiliyorlar mı diye sorarım. Özetle ve ekleyerek, başka toplumlara göre değil, bizim toplumuza uygun kıyafet kuralları getirilmeli, hiçbir mantıklı nedeni olmayan takım elbise giyilmesi zorunluluğu ve başörtüsü takamama zorunluluğu kaldırılmalıdır. Ancak bunu biz memurlar değil özellikle başörtüsü ve dini konulardan nemalanan iktidar partisinin basit bir yönetmelik değişikliği ile çözmesi gerekir. Bu sayede Yüce dinimizin siyasi çıkarlar için kullanılmadığı anlaşılabilir, aksi takdirde 11 sene iktidarda olduğu halde basit yönetmelik değişikliklerini hala yapamıyorlarsa bu çok açık bir şekilde başörtüsü meselesini kullandıklarını gösterir. Ayrıca şunu da söylemeden geçemeyeceğim, memur-sen de nasıl bir sendika ise tek derdi başörtüsü ve ibadetler, keşke bunların yanında örneğin ek ödeme için de 12 milyon imza toplayıp göstermelik değil adam gibi eylem yapabilselerdi.
Ayrıca şunu da söylemeden geçemeyeceğim, memur-sen de nasıl bir sendika ise tek derdi başörtüsü ve ibadetler, keşke bunların yanında örneğin ek ödeme için de 12 milyon imza toplayıp göstermelik değil adam gibi eylem yapabilselerdi.

Türk Eğitim Sen'in bence aldığı karardan dolayı genç arkadaşlar ilk başta serbest kıyafetle gelmelerine rağmen galiba benim protestoma katıldılar. Sonra üstlerini değiştirip kravatlarını da taktılar.

Kıyafet yasağını kravat ve başörtüsüne indiren Türk Eğitim Sen'i kınıyorum. Acaba Eğitim-iş e mi geçsem :) .
Eğitim Birsen'e geçmem. Bir zamanlar o hatayı yapıp gerekli durumda yalnız kalmıştım. :D

Hala Türk Eğitim Sen'de kalmakta kararlıyım....

mriza' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
mriza' Alıntı:
blackrose' Alıntı:

..

başlığın konusu bu değil ama kendimi yorum yapmaktan alıkoyamadım..

değerli hocam ifade ettiğiniz gibi bir kanunun varlığı bunun kesin doğruluğunu ortaya koymaz.. neticede kanun da insan yapımıdır.. toplumu şekillendirmek için vardır.. yani kanunlar aslında toplumların sahip oldukları değerlere göre yapılıyormuş gibi görünür ama toplum değerleri ile etkileşim içerisindedir.. olaya şu tarafından da bakalım; bazı toplumlarda da taciz ve tecavüz olaylarına kesinlikle esneklik sağlanmıyor, en ağır cezalar veriliyorsa hangi kanun doğrudur?? suça hak veren kanun mu, yoksa mağduru koruyan ve suçun tekrarlanmaması için önlem alan kanun mu??

erkek egemenliğinin hakim olduğu toplumlarda "açık giyinen" kadınlara her türlü çirkinliğin reva görülmesi, gayet normal bir durumdur aslında.. kadınları eğlence aracı ve fetiş nesnesi olarak gören erkeklerin dünyasında yaşıyoruz neticede.. ve sığındığımız kanunları da bu zihniyetteki erkekler oluşturuyor.. bir de kadınlara en az 3 çocuk - 5 çocuk gibi görevler verip, makine olarak görerek kadına olan bakış açılarını ortaya koyanlar var.. başörtüsü, türban deyip özgürlük kelimesini kullanmak bu beylerin ağzında eğreti duruyor, yakışmıyor..

Bu serbest kıyafet olayında yapılan yorumlar kadınlar üzerinden de yapılabilmekte, bence bu konuyla doğrudan ilintili değil ve etik değil...
Gelelim kamuoyunun beklentisi ve eylemine...Zaten bir değişikliğin olacağı 2X2=4 garanti...Neden mi?kendini toplumdan soyutlamayan herhangi aklı başında biri, jakobenleşen kitle hariç,bunu sokağa çıktığında görebilir. Peki neden bunun üzerinde yazıyor konuşuyoruz...?Cevap basit baska seçeneğimiz olmadığından/sunulanın bunlar olduğundan...Her birimiz para kazanmanın ne kadar zor olduğunu, zorlaştığını biliyoruz, nedenleri ni de tabii...Belirli standartları yakalayabilmemizin tek başat koşulu sivil kıyafette yaptığımız sendikal (A+B+C...... gönlünüze göre sendikaları yazarsınız) çalışmalarımız mı?Ne derler bilirsiniz Geç bunları geç....

bdp nin sivil itaatsizlik eylemlerine benzzemiş
onlarda devletin camisine gitmez doktoruna gitmez otobüsüne trenine binmez protosto ederlerdi bir ara.

ahmetcanserif' Alıntı:
bdp nin sivil itaatsizlik eylemlerine benzzemiş
onlarda devletin camisine gitmez doktoruna gitmez otobüsüne trenine binmez protosto ederlerdi bir ara.
Yazdıklarını okumuyor musun sen???
Kel alaka olmuş.
Biz iş bırakmıyoruz.. İşimizi aksatmıyoruz...
Devletin okuluda bizim camisi de bizim otobüsü de bizim .. Her yere istediğimiz şekilde giriyoruz...

fberkdemir' Alıntı:
Serbest gidenler, müdürleriniz tutanak tutuyor mu?
Biz de savunmamızı bile istediler..
Savunma örenği bende var en kısa zamanda da yayınlarım arkadaşlar..
Biz de müdürle konuşup bu konuda adil olmasını istedik.. Kılık kıyafet yönetmeliği sadece bize uygulanıyor arkadaşlar...

Serbestliği savunanlar özgürlük mücadelesi veriyor.karşı taraf ne mücadelesi veriyor acaba merak ettim?

okulumda müdür yardımcısı olarak görev yapıyorum. Hafta başından buyana çeşitli arkadaşlar sivil kıyafetlerle okula gelmektedirler. Bugün müdür bey beni ve diğer arkadaşları odasına çağırdı. Tutanak tutması gerektiğini söyledi ve ekledi; hiç bir problem yok; öğretmenler nerede nasıl davranacağını bilen bireylerdir. Fakat süreç içinde bir şikayet yada kötü niyetli insanların hedefi haline gelirsek elimizde bir tutanak bulunsun dedi. Bizde kabul ettik. Tuttuk tutanağımızı.
Bu kılık kıyafet serbestisi olayları ilk konuşulduğunda serbestinin çerçevesinin geniş tutulacağından bahsediliyordu. Özellikle şahsım adına okuluma gelen sendika temsilcilerine bu serbesti durumundan kasıt sadece başörtüsü olup olmayacağını defalarca sordum. Hayır kılık kıyafet saç sakal hepsini kapsayacağını söylediklerine hepsine de desteklerimi verdim. Fakat sendikalar tarafından açıklanan metinlere baktığımda sakal konusunda net herhangi bir ifade bulamıyorum. Kılıkkıyafetten daha ziyade olay benim için sakaldır. Hersabah o işkenceyi çekmek istemiyorum artık. Millettin yerine vekilharçlık yapanlar bile (Milletvekilleri) özgürce sakal bırakabiliyorken milletin kendiside sakal bırakabilmeli. Buda benim özgürlüğüm olmalı.

..LysimakhoS..' Alıntı:
okulumda müdür yardımcısı olarak görev yapıyorum. Hafta başından buyana çeşitli arkadaşlar sivil kıyafetlerle okula gelmektedirler. Bugün müdür bey beni ve diğer arkadaşları odasına çağırdı. Tutanak tutması gerektiğini söyledi ve ekledi; hiç bir problem yok; öğretmenler nerede nasıl davranacağını bilen bireylerdir. Fakat süreç içinde bir şikayet yada kötü niyetli insanların hedefi haline gelirsek elimizde bir tutanak bulunsun dedi. Bizde kabul ettik. Tuttuk tutanağımızı.
Bu kılık kıyafet serbestisi olayları ilk konuşulduğunda serbestinin çerçevesinin geniş tutulacağından bahsediliyordu. Özellikle şahsım adına okuluma gelen sendika temsilcilerine bu serbesti durumundan kasıt sadece başörtüsü olup olmayacağını defalarca sordum. Hayır kılık kıyafet saç sakal hepsini kapsayacağını söylediklerine hepsine de desteklerimi verdim. Fakat sendikalar tarafından açıklanan metinlere baktığımda sakal konusunda net herhangi bir ifade bulamıyorum. Kılıkkıyafetten daha ziyade olay benim için sakaldır. Hersabah o işkenceyi çekmek istemiyorum artık. Millettin yerine vekilharçlık yapanlar bile (Milletvekilleri) özgürce sakal bırakabiliyorken milletin kendiside sakal bırakabilmeli. Buda benim özgürlüğüm olmalı.

hocam eğitim bir senin karar metninde yazıyor..
Sendikamıza üye kamu görevlilerinin, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 5’inci maddesindeki; kadın kamu görevlilerine yönelik; “baş daima açık”, “ayakkabılar ve/veya çizmeler normla topuklu olması” ve “kot ve benzeri pantolonlar”, “terlik tipi (sandalet) ayakkabı” giyilmemesi; erkek kamu görevlilerine yönelik; “sandalet ve atkılı ayakkabı giyilmemesi”, “kulak ortasından aşağı favori bırakılmaması”, “sakal bırakılmaması”, “saç uzatılmaması”, “bıyıkların üst dudak boyunu geçmemesi ve üstten alınmaması, yanlarının üst dudak, alt uçlarını dudak hizasından kesilmesi”, “kravat takılması” ve “balıkçı yaka ve benzeri süveter giyilmemesi”; şeklindeki yasak ve sınırlamalara uymadan kamu hizmeti sunmalarına, bu sınırlamaları dikkate almaksızın milletimizin değerlerine ve genel kabul görmüş kılık-kıyafet şekillerine uygun olmak, herkesin bu kapsamda tercihlerine azami saygı gösterilmesi kaydıyla inançları ve/veya tercihleri doğrultusuna belirleyecekleri kılık-kıyafetle göreve gitmelerine ve görev mahallinde bulunmalarını, bu eylem sürecinin kamu görevlilerinin kılık-kıyafet özgürlüğünü teminat altına alan yasal ve yönetsel düzenleme yapılıncaya kadar devam ettirmelerine...

Spor ayakkabı, keten pantolon, sweat + sakal. Özgürlük bu olsa gerek. Dünya varmış :) 4. günüm herkese tavsiye ederim :) İşlerimde aksamıyor derslerimde. Geçen hafta kravatlı traşlıyken durum ne ise 4 gündürde o. Hiç telaşlanmayın arkadaşlar serbestlik gelince ortalığı peşmergeler, şortlu öğretmenler basmayacak. ütopik hayaller kurmaya gerek yok.

Geri