21 ARALIK SALI 12:00'DA İL MEM ÖNÜNDE İZİNLİ EYLEM

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
Re: 21 ARALIK SALI 12:00'DA İL MEM ÖNÜNDE İZİNLİ EYLEM

Bugünkü eylemi düzenleyen emeği geçen ve katılan herkese tesekkür ediyorum. Hersey dusunulmus ve hazırlanmıştı. Eksik olan Bt'cilerdi.

Eyleme katılan arkadasların yazdıgı herseye bende katılıyorum.. Koskoca istanbuldan 25 kişi vardı. Çevik kuvvet bile bizden fazlaydı. Bİlgisayar başında oturup, sunu yapalım, bunu yapalım demekle, katılamıyorum (izin almadım vb. mazeretler uydurarak) ama sizleri detstekliyorum demekle hiç bir yere varılmaz. İş eyleme gelince malesef oturdugumuz yerden kalkıp, destek vermiyoruz!!!! Su ana kadar yapılan toplantıların coguna katıldım. Katılan kişiler hep aynı...

Aynı eylem Ankara'da da yapılsa sonuç aynı. Mutlaka herkesin bir bahanesi olacak !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Cemal Hoca soyledi bugün zaten, biz elimizden geleni yaptık, bundan sonra size sahip cikan bir sendika olmaz diye !!!

Böyle eylemlerin sendika aracılığı ile yapılır, bireysel yapılırsa basımız cok ağrır....

Gereksiz yorumlar yaparak ya da sadece forumlarda yazı yazarak destek vermeyin lütfen.

karekedi' Alıntı:
Kimisi farklı illerde de olsun yazmış, kimisi katılamadım kusura bakmayın ama teşekkürler yazmış, kimisinin işi kimisinin hastalığı olmuş eyleme katılamamış. İşi olan olur, çoluğu çocuğu olan daha önemli bir sorumluluğu olan olur onlara bir lafım yok. Ama istanbulda görev yapan diğer Bilişimciler.
Hava mı soğuktu? (Değildi)
Gelecek paranız mı yoktu? (Yol paranızı arkadaşlar aramızda toplardık)
Çok mu uzaktaydınız? (Pendikten servis olmasa yeminle tren+ vapurla giderdim birşeyim eksilmezdi)
Dersiniz mi vardı? (Korkmayın 1-2 sene sonra müdürün öğretmenin masasının altında sürünüp kablo takmaya uğraşırken dersinizi düşünmeyeceksiniz)
Müdür mü izin vermedi? (Neden izin istediniz ki?)

Ama yook bunların hiçbiri engel değildi. Asıl engel sadece pendikte bile 30-35 bilişim öğretmeni varken ki istanbulda 400-500 tane vardır diye tahmin ediyorum. bu 400-500 kişiden 5 gramlık aklı olan 50 kişiyi toplayamamamızdı. Yazıklar olsun haberi olup ta katılabilecekken katılmayana. Arkamızda artık kimse durmayacak ne zannediyodunuz ki birisi gelip "aa du bakalım senin sorunun varmış ben sendikamın parasını harcayayım senin işini halledeyim gelip milli eğitimde eylem yapayım ama sen kılını kıpırdatma mı diyecekti".

Belki bu mesajım silinecek ama imkanı olup ta bugün aramızda olmayanlar tek kelimeyle APTAL dırlar.

Bugün eyleme katıldığım için toplantılarda derdimizi anlatmaya çalıştığım için yukarıda aptal dediğim insanların geleceğini kurtarmak için eğer bir emeğim olmuşsa bir hakkım geçmişse kendilerine HELAL ETMİYORUM.

Artık ağlayıp sızlayıp forumda şu şöyle oldu bu böyle oldu diye yazıp bugünkü bu büyük fırsatı elinizden kaçırdığınız için enayiliğinize yanarsınız 1-2 sene sonra. Somut bişey istiyorduk daha somutu var mı yaa??? Zaman zaman imkanları olmasına rağmen katılmayanlara ALLAH BELANIZI VERSİN diyesim geliyor ama onu görünce de utanmazlar büyük ihtimalle. Zaten dememe gerek yok 25 kişilik eylemden bişey çıkmayacağına göre büyük ihtimalle allah değil ama meb hepimizin belasını verecek yakın bi zamanda.

Ey İstanbuldakiler katılım sağlamamayı nasıl içinize sindirebildiniz hala şaşkınım.

:verymad: SEN KİMSİN!!!!!!!!!!
HANGİ HAKLA KİME HAKARET EDİYORSUN. HANGİ HAKLA? GÖRDÜN İŞTE YANINDA OLANLARI. HAKKINI HELAL ETMEZSEN ETME. HİÇ BİLE UMRUMDA DEĞİL. AMA BANA ETTİĞİN HAKARETLERİN HESABINIDA SÖKE SÖKE ALACAĞIM. UNUTMA. YAPIŞACAĞIM YAKANA.

ŞİMDİ KİM BU ADAM DİYECEKSİNİZ. HİÇ KİMSE. AMA ALDIĞIMIZ EĞİTİMİZİ BİR DAHA DÜŞÜNÜN. VE YAPTIĞINIZ İŞİ. OKULDA O GÖREVİNİZİ YAPMANIZ VİCDANINIZI RAHATLATMAYA YETECEKTİR( BÖTE mezunlarını kasdediyorum). BİLGİSAYAR TAMİR İŞİNDEN BAŞKA İŞ BULAMIYORSANIZ KENDİNİZE, O DURUMDA ÖĞRETMENLERİN GÖZÜNDE YATAROĞLAN DURUMA DÜŞÜYORSANIZ KENDİNİZDE Bİ HATA ARAMALISINIZ.

ozcanibrahim hocam ne alakası var. Gereksiz konuşmanın şimdi. Biz Tamirci olmamak için konuşuyoruz burada. Arkadaşlar da bunun için toplandılar. O kadar emek sarf edip karşılığını bulamamak tabiki insanı üzmektedir. Tansiyonu yükseltmeyelim.

1. dikkat etmemiz gereken nokta birbirimizle didişmek değil.
2. bu hareketin devamını ve etkililiğini arttırmak için gereken çalışma nasıl olmalıdır onu düşünmeliyiz.
3- Çözüm üreten olmalıyız...

1) çözüm üretmeye çalışan arkadaşlarımızın hakaretlerini dinlemek okumak zorunda değilim
2) didişmemiş değil doğru. ama o kadar inanmışsınızki( ben katılmadığım için siz dedim) görmedim sayıyı (gazetelerde tvlerde onca aramama rağmen) 50 60 civarıymış herhalde.
3) çözüme okula başladığınız hayallerden başlayın. eğitim teknoloğu olma hayallerinize. hocam bizi kimse dinlemez, sözümüz yok demeyin. siz yapın dinlemesinler. 1 öğrenciniz bile anlasa sizi, bir mum bile yaksanız kafidir. diğerleri nolcak demeyin. bizi dinleyen yok, olmazda zaten. ben bile inancımı yitirmişim değil mi

özcan hocam siz sayıdan haberiniz olmadığı belli 50-60 kişiymiş demişsiniz
25 kişi bile gelmemiş

ozcanibrahim' Alıntı:
karekedi' Alıntı:
Kimisi farklı illerde de olsun yazmış, kimisi katılamadım kusura bakmayın ama teşekkürler yazmış, kimisinin işi kimisinin hastalığı olmuş eyleme katılamamış. İşi olan olur, çoluğu çocuğu olan daha önemli bir sorumluluğu olan olur onlara bir lafım yok. Ama istanbulda görev yapan diğer Bilişimciler.
Hava mı soğuktu? (Değildi)
Gelecek paranız mı yoktu? (Yol paranızı arkadaşlar aramızda toplardık)
Çok mu uzaktaydınız? (Pendikten servis olmasa yeminle tren+ vapurla giderdim birşeyim eksilmezdi)
Dersiniz mi vardı? (Korkmayın 1-2 sene sonra müdürün öğretmenin masasının altında sürünüp kablo takmaya uğraşırken dersinizi düşünmeyeceksiniz)
Müdür mü izin vermedi? (Neden izin istediniz ki?)

Ama yook bunların hiçbiri engel değildi. Asıl engel sadece pendikte bile 30-35 bilişim öğretmeni varken ki istanbulda 400-500 tane vardır diye tahmin ediyorum. bu 400-500 kişiden 5 gramlık aklı olan 50 kişiyi toplayamamamızdı. Yazıklar olsun haberi olup ta katılabilecekken katılmayana. Arkamızda artık kimse durmayacak ne zannediyodunuz ki birisi gelip "aa du bakalım senin sorunun varmış ben sendikamın parasını harcayayım senin işini halledeyim gelip milli eğitimde eylem yapayım ama sen kılını kıpırdatma mı diyecekti".

Belki bu mesajım silinecek ama imkanı olup ta bugün aramızda olmayanlar tek kelimeyle APTAL dırlar.

Bugün eyleme katıldığım için toplantılarda derdimizi anlatmaya çalıştığım için yukarıda aptal dediğim insanların geleceğini kurtarmak için eğer bir emeğim olmuşsa bir hakkım geçmişse kendilerine HELAL ETMİYORUM.

Artık ağlayıp sızlayıp forumda şu şöyle oldu bu böyle oldu diye yazıp bugünkü bu büyük fırsatı elinizden kaçırdığınız için enayiliğinize yanarsınız 1-2 sene sonra. Somut bişey istiyorduk daha somutu var mı yaa??? Zaman zaman imkanları olmasına rağmen katılmayanlara ALLAH BELANIZI VERSİN diyesim geliyor ama onu görünce de utanmazlar büyük ihtimalle. Zaten dememe gerek yok 25 kişilik eylemden bişey çıkmayacağına göre büyük ihtimalle allah değil ama meb hepimizin belasını verecek yakın bi zamanda.

Ey İstanbuldakiler katılım sağlamamayı nasıl içinize sindirebildiniz hala şaşkınım.

:verymad: SEN KİMSİN!!!!!!!!!!
HANGİ HAKLA KİME HAKARET EDİYORSUN. HANGİ HAKLA? GÖRDÜN İŞTE YANINDA OLANLARI. HAKKINI HELAL ETMEZSEN ETME. HİÇ BİLE UMRUMDA DEĞİL. AMA BANA ETTİĞİN HAKARETLERİN HESABINIDA SÖKE SÖKE ALACAĞIM. UNUTMA. YAPIŞACAĞIM YAKANA.

ŞİMDİ KİM BU ADAM DİYECEKSİNİZ. HİÇ KİMSE. AMA ALDIĞIMIZ EĞİTİMİZİ BİR DAHA DÜŞÜNÜN. VE YAPTIĞINIZ İŞİ. OKULDA O GÖREVİNİZİ YAPMANIZ VİCDANINIZI RAHATLATMAYA YETECEKTİR( BÖTE mezunlarını kasdediyorum). BİLGİSAYAR TAMİR İŞİNDEN BAŞKA İŞ BULAMIYORSANIZ KENDİNİZE, O DURUMDA ÖĞRETMENLERİN GÖZÜNDE YATAROĞLAN DURUMA DÜŞÜYORSANIZ KENDİNİZDE Bİ HATA ARAMALISINIZ.

ozcanibrahim' Alıntı:
1) çözüm üretmeye çalışan arkadaşlarımızın hakaretlerini dinlemek okumak zorunda değilim
2) didişmemiş değil doğru. ama o kadar inanmışsınızki( ben katılmadığım için siz dedim) görmedim sayıyı (gazetelerde tvlerde onca aramama rağmen) 50 60 civarıymış herhalde.
3) çözüme okula başladığınız hayallerden başlayın. eğitim teknoloğu olma hayallerinize. hocam bizi kimse dinlemez, sözümüz yok demeyin. siz yapın dinlemesinler. 1 öğrenciniz bile anlasa sizi, bir mum bile yaksanız kafidir. diğerleri nolcak demeyin. bizi dinleyen yok, olmazda zaten. ben bile inancımı yitirmişim değil mi

ozcanibrahim hocam teşekkür ediyorum bu anlamlı yorumlarına. evet eyleme katılamadım evet istanbuldayım! hadi beni ve benim gibi arkadaşlarımı taşlayın!! eyleme katılan ve bunun için uğraşan herkese de teşekkür ediyorum.
söylenecek çok birşey yok maalesef
daha bote okurken bir öğretmenimiz (M. Emin Korkusuz) vardı kulakları çınlasın authorware dersi öğreniyorduk bize gelecekten bahsetmişti, "Sizler okullarda eğitim yazılımı üretecek, bde için var olacaksınız" demişti.

katılan arkadaşlardan Allah razı olsun ben de dahil bu günde birlik olamadık:( ama bunlar hep bir adım sonrasında başarırız inşallah..

ama biz okulllarda eğiytim yazlımı üretmiyoruz keşke üretsek
kendi adıma yazılımla uğraşmayı çok seviyorum.
ama biz okullarda tamirci olcaz. gelecekten çok korkuyorum . tamirci olacağım diye şahsen geleceğin gelmesini istemiyorum. Tamirci olmak istemiyorum kabus gibi

kusura bakmayında biz ve bizim gibilere herşey makbulll,az bile yapıyorlar bize daha beter olacağız,eyleme bile katılmayın sonrada şu skıntım var bu sıkıntım var demeyin ,durumumuzu kabullendim sizde kabullenmişsinizki eyleme bile gitmediniz ,onun için bütün böteciler artık şundan şikayetçiyim bundan şikayetçiyim demesin,bize yapılanlar az bile....

formatörlük hepimize hayırlı olsun.Nice eylem yapacaz deyipte eylemde pankart taşıyacak adam bulamadığımız günlere.

ya kimi arkladaşlar yok suçu kendinizde arayın yok 1 mum yakın demişler ama herhalde 1 mum yakacak bile dersimizin tehlikeye girdiğini ve orda toplanan arkadaşların bu sorunun çözüme kavuşması ders saatlerinin zorunlu ve artırılması için yani haklarımızın iyileşmesi için var olduğunu unutmamak lazım! aslında bu eylemin böle olacağını ben tahmin ediyordum! daha öncee bir dernek olayı olmuştu forumda konuşmuştuk ama iş ciddiye binince herkes kaçmış yine böyle 15-20 kişi kalmıştık koca forumdan. ben hayatım boyunca mücadeleden kaçmadım eylemse eylem iş bırakmaysa bırakma vs hakkımı ararım inandığım ölçüde desteklerimde benim için kim bu yolda yer alıyorsa. ama burda da görüyoruz bazı arkadaşlarımız bizim için uğraşan arkadaşlarımızı bile suçlu çıkartacaklar ne işiniz var orda diyecekler utanmadan! neyse en azından arkadaşlarım desteklemediklerini sölüyorlar buda güzel ya destekleyip de gelmeyenler asıl suçlular kusura bakmasın kimse asıl HAİNler bu meslektaşlarım! ama artık ne verirlerse ona hazır olun arkadaşlar sendika yöneticisinin dediği bundan sonra size kimse yardımcı olmaz, kendisini küçük düşürmez. koca İstanbul 25 kişi şaka gibi. sözle destek değil eylemle destek zamanıydı ama olmadı böylece asıl sayımızıda gördük gerçek anlamda. Bende bu işte emeği geçen herkese yürekten Teşekkür ederim. gerek faceden gerekse sohbetlerimle bu eylemi arkadaşlarıma duyurdum gitmelerini istedim söyledim ama onlarda gitmediler herhalde.Askerde olmasam aranızda kesinlikle olurdum. Arkadaşlarımızın içindeki eylem yapınca suçlu sayılmaz korkusunu yenemedik herhalde izinli bir eylem olmasına rağmen korkularına mahkum oldular anlaşılan her neyse ne ekersen onu biçersin hayatta istemesini bilmezsen hiçbişi de alamazsın...

katılıyorum hocam artık kimse formatörlük kötü ders saatim az diye konuşmasın meb ne diyorsa o susup oturacağız farkeden birşey yok zaten öyle yapıyoruz

Söyleyecek söz bulamıyorum artık. 25 yürekli öğretmen kendimizin ve sizin haklarınızı savunmaya çalıştık. Desteklemeyenlere sözüm yok. Tamircilikten memnun olanları tabi ki de orda görmeyi beklemiyorduk. Ama artık sakın, bugün okulda şöyle oldu, sıkıldım formatörlükten birşeyler yapalım gibi başlıklarla forumu kirletmeyin. Yalan yere atıp tutmayın. Oturduğunuz yerden atıp tutmak çok kolay geliyor değil mi sizlere. Siz kolayı seçtiniz. Siz her şeyi hak ediyorsunuz. Bu kadar korkak, 'ne iş olursa yaparım abi' diyen, gururuna her şeyi yediren, mesleğinde aşağılanmayı bu kadar kolay kabul eden bir öğretmen gurubuna her şey haktır. Malesef sizin yanınızda biz de yanıyoruz. Yanıldık, çünkü çok zor şey istedik sizden. Ayağınıza kadar gelen otobüse binip 20 dk lık bir eyleme katılmanız gerçekten çok zordu. Günlük işlerinizi bırakamadınız. 2hafta önceden belli olan bir eyleme katılmayı planlayamayıp bir sürü mazeret ürettiniz. Sağlık gibi hayati meseler dışında hiç bir mazeret kabul edilemez. Çünkü bu da hayati bir meselemizdi. Ama siz bunu kavrayamadınız.

Arkdaşlar Eylem İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü A kapısı önündeydi... Biz oradaydık iki otobüs dolusu polis de vardı (bizden fazla bir o kadar da sivil polis). Hatta bazı arkdaşlarımız sivil polislere arkamızda dururmusunuz kalabalık yapalım diye espiri bile yapltılar. Bazı arkdaşlar 25 dakikadan bahsediyorlar oraya gelip durumu görselerdi keşke... 25 kişilik grup 25 dakika eylem yapabiliyor 200 kişi olsaydık 200 dakika yapardık. Ben çok utandım. Bu kadar tepkisiz bir branş görmedim. Anadolu tarafından 25 kişiden 22 geldi Avrupa yakasından 2 kişi geldi. Bu mudur sahip çıkmak. Nerde siteler oluşturuldu e-imzalar atıldı. hikaye arkadaşlar. Eğer istanbulda bu kadar kişiyi topladıysak vay halimize. Bizim öğretmenlerimiz herşeyi internet üzerinden yapmaya alıştıkları için olsa gerek gelmediler. Sözlerim uzaktaki öğretmenlerimiz için değil. Fakat Avrupa yakasından sadece 2 öğetmen ya şaka gibi. Tuzladan bile vardı aramızda. Çoğunluk pendikti. İl milli eğitimde çalışan BT koordinatörü arkadaşlarımın yanına gittim. Dedim acil avrupa yakasından öğretmen bulun. Çırpındık ama nafile. bende üzülerek söylüyorum Cemal hocam bize inandı. Dedim ki Hocam en az 50 kişi toplarız.!!! face teki etkinliğe 55 kişi katılacam 70 kişi belki demiş üni.lerden gelecem diyenler var bunlar sadece benim ulaşabildiklerim. Bir de duyup gelecekler var diye hesap yaparken Cemal hocam bize inanıp bir de otobüs tutmuş. Koca otobüse 12 kişi bindik. :(( Yorumlarda rahat diye bahsedilen öğretmenler var. Evet ben o öğretmenlerin en rahatındanım. Okulum merkezi bir okul. iki BT si var Her sınıfında internet projeksiyon PC var. Okul ile hiç bir sıkıntım yok işimi severek yapıyorum. Okulum evime 10 dakika yürüyüş mesafesinde. Her istediğim malzeme alınıyor. Elimde tornovida ile de geziyorum. Kravatlarım çoğu toz içinde kalıyor yazıcıların içine girmekten yada kasaları taşımaktan. Bu işleri bazen severek te yapıyorum. Çünkü derse girecem ders yok boş duracağıma aldığım parayı hak edeyim diyip kendimi vicdanen rahatlatıyorum. toplantılar ve eylemin sesimizi duyurmanın çıkış noktasıda ben ve okulumda norm fazlası olan BT öğretmen arkdaşım. ve bize bu konuda yardım eden cemal hocam. Ama sağlık olsun Biz bişiler söyledik arkasında durduk. Vicdanen çok rahatım. Kendi meslektaşlarım için bişeyler yapmaya çalıştım. Keşke sayımız fazla olsaydı. Çok güzel bir eylemdi kısa ve öz herşeyi anlatan. Ama ilgisiz kalan Üzülerek söylüyorum istanbul bu sınavdan geçemedi ne yazık ki. Ben meslek liselerindeki öğretmen arkdaşlarında destek vermesini beklerdim. Erkek sayısı da azdı arkadaşlar çoğunluk bayandı. hemde küçük çocuğu olan bayan öğretmen arkadaşlar bir bayan arkadaşıma ilçe yarışmasında görev verdikleri için gelemedi eşini yolladı :( Siz hala sitelere tıklama vs den bahsedin. Programlar yazın otomatik tıklasın haberlere, mail atsın binlerce. Alıştık herşeyi net ten yapamaya ya . Ama olmadı arkadaşlar Ne yazık ki...

Bizimle orada o havayı soluyan, slogan atan, soğukta kaldırım taşına oturan, akşamdan evinde yazılar hazırlayan başta Cemal Kapan hocama ve tüm duyarlı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum...

Sevgili zümrelerim. Başaramadık. Sendika 35 kişilik bir toplantı düzenlemişti. Pendik merkezdi. Ama Pendik'te 10 kişiyle kalktı otobüs. Demek ki bu ülkede bu işlerin sadece ve sadece sendikalar yoluyla çözülebileceğini(çünkü ulaşmaya çalıştıklarınız aslında politikanın, bürokrasının birer parçası) bilemeyecek kadar genç ve tecrübesiz bir zümreyiz. Yıllar da geçse oradaki 25 kişinin, bütün bir ülkedeki BT öğretmenleri için verdiği onurlu mücadeleyi hiç unutmayacağım. İnanılmaz güzel bir manzaraydı. Herşey hazırdı. İçerik, verilmek istenen mesaj, her şey dört dörtlüktü. Abartmıyorum. Katılan diğer arkadaşlarım da basın bildirisini dinlediler. Pankartı gördüler. Elimizde o kadar iyi hazırlanmış bir sendika vardı ki anca görseniz inanırsınız. Mükemmel bir içerik. Bütün hepinizin dertlerine mantıklı çözüm önerileri. Hiçbirini duyamadınız. Basın bildirisi aldım siteye koymak için. Çantamda duruyor. Ama sonra gerek duymadım buraya koymaya. O ayrıcalık bize kalsın dedim ne yalan. Facebook grubunda kesin geleceğim diyen 56 kişiye son sözüm. Arkadaşlar sayenizde ben, Reha Hocam, Cemal Hocam ve diğer sendikalı arkadaşlar umutlanmıştık. Çünkü alan, 50 kişiyle rahat dolar; yollar ve il mem önü kapanırdı. O kadar organize bir eylemdi ki çevik kuvvet 1 otobüs dolusu polis getirmişti. Biz... Biz yarım otobüs bile etmedik. Benim savaş alanım daraldı. Artık bencil davranacağım. Sözleşmeliyim. Sözleşmeli Öğretmenler formatör olabilene kadar (belli ki başka çaremiz kalmadı) yani kendimi kurtarana kadar ne gerekiyorsa yapacağım. Bununla ilgili çalışmayı bi kaç güne açıklarım. Tüm Türkiyedeki Sözleşmeli BT öğretmenlerini bu büyük dertten kurtarmak için, "ertesi yıl ne olacağım?" stresinden çıkarmak için çabalayacağım artık. Beceririm, beceremem bilmiyorum ama şunu biliyorum. Bu işin muhattabına direkt ulaşana kadar durmayacağım. Bir B planım bile var. Ben TEF liyim. Eş durumundan meslek lisesine de geçebiliyorum. Tabi garantisi yok ama Avrupa yakasından okul yazıp bekleyeceğim seneye. Her ikisi de olmazsa 2-3 okulla maaşımı doldururum diğer sözleşmeli arkadaşlarım gibi. Artık hepimiz için "hayırlısı". Saygılar.

Merhaba arkadaşlar,biraz uzun yazacağım o yüzden öncelikle sabrınız için teşekkür ederim.
Formatörlük ve yaşanan sıkıntılar konusunda daha önce forumda çok fazla yazmadım sanırım..Ki öğretmenliğe başladığım ilk yıllardan beri başlarda isteyerek sonrasında ise zorunlu olarak aldığım bir görevdi..

Şu an İstanbul'da bir okulda formatör öğretmen olarak görev yapmaktayım.Şu an olduğum okulda çok fazla sıkıntım yok, belki de artık görevde eskiyip herşeyi çok kafaya takmadığımızdan..Ama görev yaptığım 4-5 yıl boyunca yoğun tempoyla da çalıştığım çok zaman oldu..Eğitici formatörlük de yaptım kısa bir süre..Kısaca pek çok deneyimim oldu diyebilirim..

Ve şimdi içinde olduğumuz duruma bakıyorum da bizlerin hatası çok fazla..Başlarda görevimiz dahi olmayan işleri dahi yardım etmek amacıyla üstlenmemiz..Ki bu gençliğimizden, toyluğumuzdan kaynaklanıyor belki de..Fakat sonunda o hale geldi ki bıçak kemiğe dayandı..Hepimiz benzer sorunlardan yakınmaya başladık..
Ama kendi adıma en rahatsız olduğum şey derslerimizden uzaklaştırılıp tamamen teknik hizmetlerden sorumluymuş gibi görülmemiz oldu..Okulda öğrencilerin sizi tanımayıp, öğretmen olduğunuzdan bile emin olmamalarını görmek çok acı..Öğretmenlik mesleğini benimseyememiş bazı arkadaşlarımız bu durumdan elbet memnundu..Öğrencilerle uğraşmaktansa bilgisayarlarla uğraşmayı tercih ediyorlardı..Diğer branşlarda da öğretmenliği sevmeyen öğretmenler mutlaka vardır.Ama bu onların mesleki bir sorunudur..Ben öğretmen olmak için eğitim fakültesine gittim..Mezun olduktan ve atandıktan sonra öğretmenlik yapmak dışında bir amacım olmadı haklı olarak..Ki bazı arkadaşlarımız (özellikle erkek olanlar) bayanların teknik işlerden çok fazla anlamadığı için devamlı bundan şikayetçi olduklarını dile getirilerdi..Kendi adıma söyleyebilirim ki bir bayan olarak meslek hayatımın en başından sonuna dek elimde kasa, cebimde tornavida, kablo kesen bağlayan bir öğretmendim..Yeri geldi benim yaptıklarımı yap(a)mayan pek çok erkek zümredaşımla karşılaştım..Yani genelleme yapmak çok da doğru değil..Ama ben bu teknik işleri yapmakla, yapabilmekle övünmek istemiyorum..Ben öğrencilerime yapabildiğim iyi öğretmenlikle övünmek istiyorum..
İçimiz dolu olunca çok uzattım malesef..

Bugün eylemdeydim..Daha önceki toplantılara sağlık problemim nedeniyle katılamamanın verdiği vicdan azabı ile eyleme mutlaka katılmam gerektiğini düşündüm..Hiç adetim olmadığı halde bir sağlık ocağına gidip doktora durumu açıkça anlatıp rapor aldım ve eyleme gittim..Ama malesef ki oraya evde bebeğini bırakıp,zar zor izin alıp gelenler hüsrana uğradı..Çünkü hepimiz için oradaydık..Özellikle Avrupa yakasından malesef malesef ki sadece birkaç kişi idik sanırım..Pendik,Tuzla tarafından gelen arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum..Bilgi yarışmasındaki görevini bırakamadığı için gelemeyen bir arkadaşım bile kendi yerine eşini göndermişti..Ama oraya çok yakın olan pek çok okuldaki arkadaşımız gelmeye tenezzül etmedi..Mfk hocamın dediği gibi kar,fırtına da yoktu; yazdan kalma bir günde yere oturarak yaptık eylemimizi..
Beni üzen bir konu daha oldu ki biz orada 20-25 kişi haklarımız için çabalarkan birkaç eğitici formatör öğretmen arkadaşımızın polislerin yanında bizi kenardan izlemesi idi..Unutmasınlar ki kadro kayıtlarında "Eğitici Formatör Öğretmen" değil "Bilişim Teknolojileri Öğretmeni" yazıyor hala..Ki bu konuda Cebit'te büyük desteği olan Cemal Taner Hocam'a teşekkürlerimi bir kez daha iletmek isterim..
Bazı arkadaşlarımız da sendikayı bahane edip gelmemiş olabilirler diye düşünüyorum..Ama böyle bir eylemin bir sendika çatısı altında olması elzem olduğu gibi bu görev de konuyu en çok sahiplelen sendikaya düşecekti haklı olarak..Ki Cemal Kapan hocam bizi orda karşılayıp bizi motive etmeye çalıştı devamlı..Bizden çok bizim için çabaladığına eminim..Ki eminim ki oraya gelen 20-25 arkadaşımızdan pek çoğunun benim gibi hiçbir sendika ile bağı da yoktu..Bize orda hiçbir şekilde ne birşey empoze edildi ne de propagandası yapıldı..Bu yüzden bir kez daha Cemal Kapan hocama teşekkürü borç bilirim..
Yine dikkatimi çeken birşey daha vardı ki bayanları hep arka planda kalmakla,cesaretsiz olmakla suçlayan erkek branşdaşlarımız; sizi de kalabalık bir grup olarak görmeyi çok isterdim orada..Çoğunluğu oluşturan belki de durumdan daha muzdarip olduklarından dolayı bayan hocalarımdaydı..

Çok uzattım arkadaşlar,affedin..Bundan sonra neler mi olur? Yine internette gruplar açılır, toplantılar planlanır, şunu yapalım bunu yapalım denir.. Belki değşebilir de birşeyler..Ama inanın bu yolda canla başla hepimiz için çabalayan arkadaşlarımıza çok ayıp oluyor, şevkleri kırılıyor ve küstürülüyorlar..Eyleme gelen pek çok arkadaşım bile eylem bittikten sonra madem ki kimse sahip çıkmıyor bu duruma ben de bir daha hiçbir girişimin içinde olmam diyenler çok fazlaydı..
"Hayırlısı" diyoruz ya hep..Elbette hakkımızda hayırlısını dileyeceğiz..Ama bir büyüğümün şu sözü çok manidar gelir bana: "Kısmet, kısmet ama kısmete de hizmet gerek!"..
Sağlıcakla kalın..

Başta Cemal Kapan hocamıza ve eylemde emeği geçen, eyleme katılan tüm hocalarıma sonsuz teşekkürler ve saygılar. Allah razı olsun.
İstanbul'da olup da katılmayanlara diyecek bir söz yok. Keşke İstanbul'da olsaydım ve aranızda olabilseydim. :( Sabahtan beri eylem ile ilgili bir haber arıyorum ama malesef yerel bir haber bile bulamadım.
Sizlerin çabalarını bu forumda aklı başında olan hiç kimse unutmayacaktır ve hep saygıyla anacaktır...
:alkis:
Umarım eylem yine de birilerinin dikkatini çeker. Amacına ulaşır...

eya' Alıntı:
Başta Cemal Kapan hocamıza ve eylemde emeği geçen, eyleme katılan tüm hocalarıma sonsuz teşekkürler ve saygılar. Allah razı olsun.
İstanbul'da olup da katılmayanlara diyecek bir söz yok. Keşke İstanbul'da olsaydım ve aranızda olabilseydim. :( Sabahtan beri eylem ile ilgili bir haber arıyorum ama malesef yerel bir haber bile bulamadım.
Sizlerin çabalarını bu forumda aklı başında olan hiç kimse unutmayacaktır ve hep saygıyla anacaktır...
:alkis:
Umarım eylem yine de birilerinin dikkatini çeker. Amacına ulaşır...
Haber değeri taşıması tamamen katılıma bağlıydı sayın hocam. Gayet normal sonuç.

bazı arkadaşlar benim yazdıklarımı eleştirmişler.

size söylüyorum,
sen üniversite eğitimini bilgisayar destekli eğitim, eğitim yazılımı hazırlama, e- öğrenme ortamları hazırlama üzerine almadın mı?
senin okulunda ki öğretmen arkadaşlarının kaç tanesi senden yardım isterken eğitim içeriği yada dersine faydası olabilecek bir e ortam kurmanı istiyor, kaç tanesi bilgisayarı tamir etmeni.

yanlış anlamayın arkadaşlar beni. ben sizlere kızmıyorum. en başta daha öğretmen arkadaşlarımıza kendimizi ifade edemiyoruz. sen okuldaki görev tanımı arkadaşlarına iyi belletmelisin. öğretmenler kurul toplantısında konuşmuştum. laf lafı açarken dedimki arkadaşlar siz bilişim teknolojileri öğretmenini kullanmayı bilmiyosunuz. beni kullanamıyosunuz. tabi sizde tahmin edersiniz ki millette bıyık altından gülmeler felan. ama müdürüm alkışladı beni. daha sonrada detaylı görüştük zaten konuyu. diğer öğretmenler sizi bu konuda kullanmalı arkadaşlar. fakültedeyken hep projeler yaparken grup halinde çalışır sonunda bir ürün elde ederdik her bir derste ve aslında o kadar çok yetimiz varki tek sorun bunları ortaya çıkarabilecek ortamlar oluşturmamamız. sizse elimde tornivadayla geziyorum diyorsunuz. işte arkadaşlar bahsetmek istediğim şey bu. sen elinde tornavidayla gezerken seni herkes tamirci görür. sen eğitim yazılı ile uğraşsan e içerikle uğraşsan ortaya bi ürün koymaya başlasan millet de anlar senin görevini.
idarecilerden bunlara sıra mı kalır dersen HAYIR demeyi bilmelisin, bilmeliyiz. tamam ben de arasıra bozulan bilgisayarlara bakmıyomuyum bakıyorum. benimde okulumda her sınıfta bilgisayar, projeksiyon, internet kurulu. BTS sınıfım var. Ama nolur biz bari araçla uğraşmayalım arkadaşlar. o teknolojik araçlar bizim okulu yönlendirmemiz gerekli olan, bizim okulu taşıyacağımız olan e-eğitim için sadece araçlar.
yok siz hala biz bilgisayar bilimleri öğreteceğiz. yanlış yol bu yol diyorsanız size kesinlikle karşı çıkmam orası ayrı; ama verilen eğitim konusunda da ODTÜ BÖTE bölüm başkanı M. Yaşar ÖZDEN'in bloğundan yazılarını takip edin derim. Fikirlerine sonuna kadar katılıyorum. bilişimin öğrencilere word excelle verilmediği ortada.

Fazla uzattım galiba. ama şunu ekleyim. ben tıp kazanabileceğim puanla bu bölümü bile bile tercih ettim, bir çok böteli de aynıdır. çok zeki insanlarız biz ve takip ettiğim kadarıyla arkadaşlarmızın okullarda maruz kaldığı durumlardan ben de memnun değilim. benim gibi düşünen çok arkadaşımın olduğunu düşünüyorum ve okulları yine bu durumdan kurtaracak olan bizleriz diye düşünüyorum. Saygılarımla...

Özcanibrahim hocam ben yaklaşık 2 sene eğitici formatmör görevi yaptım.2009 dan bu yana okul formatörüyüm. Ankara o dediğiniz yazılımların kursunu Türkiyede şu an görev yapan Eğiticilere verdim. Bakanlıkta 3 ay öğretim görevlisi oldum. Kendi ilim de ve ilçemde sayısını unuttum kadar hizmetiçi faaliyetlerde hem eğitim aldım hemde verdim. Hep dediğiniz alanlarda yani eğitim yazlımı hazırlama. BOTE nin ilk mezunlarımdanım Makromedia zamanlarında Authorware, directory zamanlarından ayrıca alanımda lisansüstü eğitimde aldım. . Dediğinz gibi eğitim yazılımı hazırlama konusunda da uzman sayılabilecek durumdaydım yaklaşık 5 sene önce ama bakanlık kaçımızı kullandı bu alanda. Biz eğitimler verdik başka branşlara yazarlık yazılımı eğitimleri bakanlık onların hazırlamasını istedi bizlerin değil acı ama gerçek. Bakanlıkta bizi kollayan kimse yok çünkü yeni bir zümreyiz geçmişimiz en fazla 8 sene :(( Sorun bakanlığın bizi kullanamamasında. Bakanlık senden eğitim metaryali hazırlamanı istemiyor ki keşke istesede bizde pas tutmasak. Sorun bakanlığın BT öğretmenlerine yaklaşımı. nasıl gördüğü. Biz öğretmen olarak yetiştirildik. Öğretim teknoloğu filan değiliz. Olsaydık bakanlık o kadro ile bizi işe alırdı. Yada ihtiyaç olsaydı iki kadro açardı biri öğretmenlik biride öğretim teknoloğu kadrosu. Acaba siz hangi kadroya geçerdiniz merakediyorum. Evet zeki arkadaşlardan oluşan bir zümreyiz bunun farkındayız. Ama şimdiki rahatlık yarın birgün bu veya başka hükümetlerin alacağı karar doğrultunda bitebilir. Biz ayrıcalıklı bir zümre de olmayı istemiyoruz. Sadece istediğimiz formatörlüğün zorunlu olmaması (isteğe bağlı) , ders saatlerinin iyileştirilmesi ve kaldırılan BT seçmeli derslerinin tekrar verilmesini istiyoruz. Bunu istememizdeki sebeplerden bir örne vereyim. Türçe öğretmenine sen 6 saat derse gir kütüphane de sabahtan akşama kadar bekle yada bir fen öğretmeninden, bakanlık bunu isteyebilir mi zorunlu kılabilir mi??? Kaç tene fen öğretmeni yada türkçe öğretmeni kabul eder olaylara lütfen bu açıdan bakın... Tornavida meselesi değil...

sizi anlıyorum ancak şurda fikir farklılığımız var. öğretmen olarak yetiştirip yetiştirlmemek. elbette biz öğretim teknoloğu olarak yetiştirildik, bence sınıflara giripte bilişim öğretmek için değil. şu an bende pas tuttuğumun farkındayım ama seçme şansım olsa inanın öğretim teknologluğu seçerdim 2. benden çok daha fazla deneyimlisiniz daha fazla görmüş geçirmişsiniz ama kimse bana derse giripte çocuğa wordu exceli öğretmenin anlamlı olduğunu anlatmasın.
sözleşmeli arkadaşlarımın maduriyetelerine sonuna kadar destek veriyorum. sadece peşinden koştuğumuz olayın dersleri geri alma yerine gerçek işimizi yapma konusunda olmasını temenni ederdim. pas tutmazdık bari.
size davanızda başarılar dilerim. umarım türk eğitimi için en güzel şekilde değerlendiriliriz. bu kadar karamsar olmamalıyız.

ozcanibrahim' Alıntı:
sizi anlıyorum ancak şurda fikir farklılığımız var. öğretmen olarak yetiştirip yetiştirlmemek. elbette biz öğretim teknoloğu olarak yetiştirildik, bence sınıflara giripte bilişim öğretmek için değil. şu an bende pas tuttuğumun farkındayım ama seçme şansım olsa inanın öğretim teknologluğu seçerdim 2. benden çok daha fazla deneyimlisiniz daha fazla görmüş geçirmişsiniz ama kimse bana derse giripte çocuğa wordu exceli öğretmenin anlamlı olduğunu anlatmasın.
sözleşmeli arkadaşlarımın maduriyetelerine sonuna kadar destek veriyorum. sadece peşinden koştuğumuz olayın dersleri geri alma yerine gerçek işimizi yapma konusunda olmasını temenni ederdim. pas tutmazdık bari.
size davanızda başarılar dilerim. umarım türk eğitimi için en güzel şekilde değerlendiriliriz. bu kadar karamsar olmamalıyız.
neden sınıfa giripte word excel öğretmek için yetiştirilmedik hocam .Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak bunu ben yap(A)mazsam kim öğretecek o çocuğa onu.Belki diceksiniz ki çocuk biliyor yada çocuk öğrenir anlatılmaya değecek konular değil ama bu 2.okulum benim ilki 4000 öğrenciden oluşan bir okuldu ,bu ise 1300 öğrenciden oluşan bir okul.Bu okullarda toplam 3000 öğrenciyle ders işleme onlarla paylaşımda bulunma fırsatı yakaladım 4.5. sınıftan başlayalımda 7.ve 8.sınıflardan bile word ,excel nasıl açılır nasıl herhangi bi sayfa,tablo hazırlanıp ,veriler düzenlenir bunu bilen çıkmadı diyebilirim.hersınıfta 3-4 kişi bunu bilen onlara da biliyor denilebilirse.bu çocuklar face i msn i oyunu biliyor, annelerin babaların mı öğretmesini bekliyoruz lütfen laf kalabalığını bırakıp biraz gerçekçi olun...Ayrıca ben eğitim fakültesi mezunuysam ÖĞRETMENİM BEN..Benim malzemem ÖĞRENCİLERİM...Yemişim eğitim teknoloğluğunu filan.Ben kendi adıma milyonlarca kez pişmanım BÖTE mezunu olduğum için keşke matematik fen bişeyler yazsaymışım... :verymad: :verymad: :verymad: :verymad:

Dün eylemdeydim.inanın kendimden utandım.sendikadan katılanlarla 25 kişiydik. 5 yıldır toplantılarda saatlerce şikayet eden hiç kimse yoktu. her fırsatta itiraz eden istemiyorum diyen ben eğitim fakültesi mezunuyum öğretmen olmak istiyorum diyenler yoktu.ben umudumu yitirdim.daha önce yapılan pendik toplantılarına katılamamıştım.kendi kendimi yiyor bu eyleme mutlaka katılmalı bizim ve bizden sonraki gelenlerin hakkına sahip çıkmalıyız diyordum.ama olmadı.

10 sene sonraki halimizi merak ediyorum arkadaşlar o zamanda böyle rahat rahat yerinizde oturup olan biteni seyredeceksiniz ama ben ve dün eylemde olan arkadaşlarım geriye dönüp baktığımızda içimiz rahat olacak

mrb. eyleme katılamadım çünkü uzaktayım. ama elimden geldiği kadar takip etmeye çalışıyorum. katılan arkadaşlara da çok teşekkür ederim.
ben pes etmememiz gerektiğini düşünüyorum.suan en büyük sıkıntımız katılımın az olması. bence tekrar tekrar denemeliyiz arkadaşlar. birde farklı illerde yapılması taraftarıyım.

ozcanibrahim' Alıntı:

Ne öğretim teknoloğu olarak yetiştirilmesi allah aşkına? Atanma branşına bakarmısın bi kpssden aldığın puanla öğretim teknoloğu olarak mı atandın öğretmen mi? Memlekette ziraat mühendisliği okuyup sınıf öğretmenliği yapanlar varken yok öğretim teknoloğu olmak için eğitim aldık bilmem ne bana gayet saçma geliyor. öğretmen olarak atandık ama bizi istedikleri gibi kullanıyorlar.

Şu anda hala atama branşı bilişim teknolojileri öğretmenliği olup formatörlüğü savunabilen insanlar gördükçe sinirleniyorum. Bir daha da bu başlığa girmem büyük ihtimalle çünkü sinirlendikçe ağzımı bozacam sanırım. Dün varya dün herşeyi yoluna sokmak için bir fırsatımız vardı herşey uygundu ama katılmadı istanbuldaki hocalarımız. Yahu tamam formatörlüğü savunuyolar madem, insan bari çalışma saatlerini düzeltmek yaz ve şubat tatili hakkı elde edebilmek için gelir orda dururdu 15-20 dk yaa.

Bikaç yorumda okudum çok zekiyiz de öss den iyi puan aldık kpss de puan aldık falan filan diye. Gördük branş olarak ne kadar ileri görüşlü düşünceli zeki olduğumuzu. Bana kalırsa en çok beyinsiz öğretmen bizim branşımızda. Ama beyinsizliklerini anladıklarında iş işten geçmiş olacak bu seneden sonra işler düzeltilemeyecek geri dönüşü olmayan bi yola girecek. Kimse duymayacak ağlamalarınızı. Gerçi dün belli oldu ağlamalarını duyurmak isteyen yok.

ozcanibrahim' Alıntı:
word excel öğretmek gereksizse o zaman yapılsın bir müfredat düzenlemesi gerekli olan ne ise o öğretilsin. Word ve exceli öğrencinin kendi çabalarıyla öğrenebileceğini ima ediyorsunuz anladığım kadarıyla. Öğrenci beden eğitimi, müzik, resim, trafik, teknoloji tasarımı dersinde öğrendiklerini de kendi öğrenemez mi?(Böyle ifade etmek istemezdim, adı geçen branşlara sözüm yok, sadece kendimi anlatmak için kullandım, hepsinin gerekliliğine inanan ve saygı duyan bir öğretmenim) İlgisi olan tabiki de öğrenir. Ama ilgisi ve imkanı olmayan öğrenciler belki sizin sayenizde word excelle tanışacaklar. Size göre ana derslerden başka hiçbir ders olmasın okullarda.
Bu arada ben kadrolu lisede çalışan formatörlük yapan bir öğretmenim. Haftada 6 saatlik dersimin notu da var. Ama ilköğretimde çalışan veya sözleşmeli olan arkadaşlarıma yapılan bu haksızlığa dayanamıyorum. Lütfen dersinizin içeriğini hafife almayın. Bari kendi içimizde böyle şeyler yaşamayalım.

ozcanibrahim' Alıntı:
sadece peşinden koştuğumuz olayın dersleri geri alma yerine gerçek işimizi yapma konusunda olmasını temenni ederdim.

Senin gerçek işin öğretmenllik yapmak kpssden sonra atama branşın öğretmenlik. Pas tutmak istemeyen rahatlıkla eğitim yazılımları üreten bi firma açabilir tamirden hoşlanan bi bilgisayar dükkanı açar herkes mutlu olur. Ama sakına sakın bizim asıl işimiz öğretim teknoloğu falan demeyin. Deminki mesajımda da yazdım millet ziraat mühendisliği bitirip sınıf öğretmeni, gıda mühendisliği bitirip teknoloji tasarım öğretmenliği yapıyor, bizim branşdaşlarımız hala öğretmenlik eğitimi değil öğretim teknoloğu eğitimi aldık diyor.

Varya hakikaten ilginçsiniz yaa, inanılmazsınız, şaşırtıcısınız. Cidden inanamıyorum.

Ayrıca millet o beğenmediğiniz wordü exceli öğrenmek için kurslara ne paralar döküyor. Sadece word excel mi öğretiyorsun sen? Publisherda tasarım yaptırmıyomusun? Tasarımın temel kurallarını anlatmıyomusun? İnternetin google dan ibaret olmadığını kavratmaya çalışmıyomusun? Müfredatımız tam olarak birine temel bilgisayar bilgilerini öğretmek için geçerli bir müfredat. Ama sen sadece word excel öğretiyorsan herkesi kendin gibi zannetme derim ben.

Benim yıl içerisinde işlediğim konular.
- Bilgisayar ve İnternet Tarihi. (ENIAC'tan Twitter'a kadar)
- İnternet ve mail adresi yazarken Türkçe karakter kullanmama (gerekirse haftalarımı veriyorum).
- Aktif e-posta kullanımı.
- Movie maker
- Publisher
- Hazır şablonlardan içerik yönetimli web siteleri
- Pos Makinesinden Barkod Okuyucu'ya Tablet PC lerden sensörlere çocukların çalışma prensibini merak ettiği bütün elektronik cihazlar.
- Donanım bilgisi.
- İnternet Adres uzantıları anlamları
-Serbest Kürsü (çocuklar bilgisayar ve internet ile ilgili merak ettikleri herşeyi soruyorlar ben de cevaplıyorum)
çoğu müfredatta da var.
Dikkat ettiniz mi word excel power point yazmadım daha. Ama onu da biz öğretmeyeceksek kim öğretecek? Eğer çocuklar kendi kendine öğreniyor, biz metaryel hazırlasak yetiyor zaten bunun için okuduk masalına kendiniz de inanıyorsanız ve bunun böyle olması gerektiğini savunuyorsanız ben İstanbul'un merkezinde 6 yıldır BT öğretmenliği yapmıyorum demektir.
Artık tartışmak anlamsız. Devlet yürüttüğü politikaya gayet sadık öğretmenleriyle GELECEĞE hazırlanıyor. Ben dün bunu ayan beyan gördüm.

Bu başlığı tekrar formatörlük mü öğretmenlik mi tartışmasına sürüklemeyin. Bir faydası olmuyor.

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri