5. ve 6. Sınıflar İçin Kitapçık Hazırlıyorum

Kodla Büyü
destek olmalıyız kitap döküman yok sonuçta bişeyler yapmamız lazım ben d varım.

semantic' Alıntı:
Konular güzel sıralanmış, 5. sınıflarda temel bilgisayar kullanım becerileri ağırlıklı olsa, 6. sınıflarda ise birkaç temel program kullanımı eklense güzel olur. Katkıda bulumayı isterim.

bence de öğrenciyi 5. sınıfın birinci dönemi bilgisayarı etkin kullandırıp ikinci döneminde office programları 6. sınıfta diğer programlara ve yazılıma ağırlık verilse daha iyi olur gibime geliyor.

Arkdaşlar ben birşeyler yapmaya başladım.. isterseniz konu dağılımı yapalım yardımcı olmak isteyen arkadaşlar varsa.. ben yazmış olduğum 2. Ünitedeki konuları yazmaya başlıyorum bugün. 1.ünitedeki konuları ağırlıklı olarka netten yazmayı düşünüyorum... Sizler 3. ve 4. Ünitedeki konuları WORD belgesi olarak buraya eklerseniz en kısa zamanda bitiririz inş.

Re: Ynt: 5. ve 6. Sınıflar İçin Kitapçık Hazırlıyorum

pehepe' Alıntı:
Arkdaşlar ben birşeyler yapmaya başladım.. isterseniz konu dağılımı yapalım yardımcı olmak isteyen arkadaşlar varsa.. ben yazmış olduğum 2. Ünitedeki konuları yazmaya başlıyorum bugün. 1.ünitedeki konuları ağırlıklı olarka netten yazmayı düşünüyorum... Sizler 3. ve 4. Ünitedeki konuları WORD belgesi olarak buraya eklerseniz en kısa zamanda bitiririz inş.
hocam 1. Ünite konuları ben alabilirim. Bilisim teknolojisi nedir? Günümüzde hangi bt araçları kullanıyoruz, bt araçlarının sağladığı faydalar, bilgisayar nedir, tanimi temel gorevleri, bilgisayarin bize kazandirdiklari, ilk hafta bu konulari isledim hem5 hem6 larda, bilgisayar kullanilan alanlar neler diye de ödev verdim, haftaya bilg. Sağlıklı kullanimi, bilgisayar çeşitleri (masaustu laptop tablet sunucu istemci vs) temel bilg parçaları diyerek 2. Uniteye gecerim.

Eğer bu sıralama ve konular uygunsa eers notlarını bir araya getirip tek tek sırayla birlestiririm

Bu arada forumda benimvizyonum sitesinden paylaşım yapan arkadaş klavuz kitap paylaştığını söylemişti, bakan inceleyen oldu mu

sert_hard' Alıntı:
pehepe' Alıntı:
hocam 1. Ünite konuları ben alabilirim. Bilisim teknolojisi nedir? Günümüzde hangi bt araçları kullanıyoruz, bt araçlarının sağladığı faydalar, bilgisayar nedir, tanimi temel gorevleri, bilgisayarin bize kazandirdiklari, ilk hafta bu konulari isledim hem5 hem6 larda, bilgisayar kullanilan alanlar neler diye de ödev verdim, haftaya bilg. Sağlıklı kullanimi, bilgisayar çeşitleri (masaustu laptop tablet sunucu istemci vs) temel bilg parçaları diyerek 2. Uniteye gecerim.

Hocam çok iyi olur.. o zaman siz 1. ünitedeki konu başlıklarına yer verin.. bende birşeyler yazmıştım onun üzerine ekleriz.. O zaman ben bugün direk 2.üniteden yazmaya başlıyorum... bugün gönderebilirseniz 1.üniteyi çok sevinirim..

bote22' Alıntı:
3 yıl ücretli öğretmenlik yaptım.alanımla ilgili hiç çalışamadım. 4. yılımda atandım. Kendimi geliştirmek adına projene katılmak isterim hocam. Soru hazırlamak isterim. Bugün akşama kadr hazırlayabildiklerimi gönderirim. Sevgiler kolay gelsin.

Hocam bu 4 üniteki konulardan sorular hazırlasanız çok makbule geçer.. klasik soru,boşluk doldurma, test, karşılaştırma her türlü soru çeşidi olabilir. Ayrıca klavye konusunda 2. ünitede değineceğim inş. hocam

pehepe' Alıntı:
sert_hard' Alıntı:
pehepe' Alıntı:

Hocam çok iyi olur.. o zaman siz 1. ünitedeki konu başlıklarına yer verin.. bende birşeyler yazmıştım onun üzerine ekleriz.. O zaman ben bugün direk 2.üniteden yazmaya başlıyorum... bugün gönderebilirseniz 1.üniteyi çok sevinirim..
hocam bugün biraz zor olur malum pazar telaşı, ev iş çocuk, 1 2 gün içinde mutlaka tamamlayıp paylaşırım.

Hocam bende yardımcı olmak isterim. Kusura bakmayın geç oldu. yeni atandım . malum net yok bilgisayarım yoktu.

Konu: Pehepe Hocam konu paylaşımlarını not alırsanız daha kolay olur. Üniteler 1 kişiye çok gelebilir. 2-3 kişi arasında bölüştürülebilir. Karşılarına isimler yazın örneğin;

1- Bilişim Teknolojilerine Giriş
a. Günümüz Teknolojisine Bakış----------mehday33
b. Teknolojinin Gündelik Kullanıldığı Alanlar--------mehday33
c. Gelecekteki Teknoloji Bakış--------pehepe
d. Teknolojinin Hayatımıza Olumlu Yada Olumsuz Etkileri-------pehepe

ilk mesajınıza konu paylaşımlarını ekliyebilirsiniz.[/size]

Aşağıdaki konuların olmasının çocuklar için yararlı olacağını zannediyorum.
1.5.2. Virüsler ve Diğer Zararlı Yazılımlar
1.5.1. Bilgi ve Veri Güvenliği
1.6.2. Telif Hakları ve Dijital Yazarlık
1.6.3. Bilişim Suçları
1.5.3. Kişisel Mahremiyet ve Taciz
1.5.1. Bilgi ve Veri Güvenli

Benim ilk konular için hazırladığım notlar var bunlarla ilgili sorular da eklersek güzel olabilir.
1.1.1. BİT’in Önemi
1.1.2. BİT’in Kullanıldığı Alanlar günümüzde kullaılan bazı teknolojik araçlar
1.1.3. BİT Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?-teknolojinin yararları-elekromanyetik alan ve korunma yolları
1.1.4. BİT Kullanımı ve Sağlık---bilgisayar kullanımıdad ergonomi

Ekli dosyalar

• ders notu_2.rar
    108.4 KB · Görüntüleme: 522
2- Bilgisayarın Bileşenleri
I-Donanım
a.Donanım Nedir?
b.Donanım Çeşitleri Nelerdir
c. Temel Donanımları Tanıyalım
II - Yazılım
a. Yazılım Nedir?
b.Yazılımın Kullanıldığı Alanlar
c.Güncel ve Sık Kullandığımız Yazılımlar
d. Yazılım Kurma ve Kaldırma

bu konuları ben alabilirim...bir sakıncası var mı?yoksa araştırmaya başlayayım hemen...cevap bekliyorum hocam...

pehepe arkadaşımız zannediyorum online değil.
I-Donanım
a.Donanım Nedir?
II - Yazılım
a. Yazılım Nedir?

bu konuları ben alabilirim...bir sakıncası var mı?yoksa araştırmaya başlayayım hemen...cevap bekliyorum hocam...
Bence başlayın . İçeriğin 5. ve 6. sınıf seviyesine göre olmasına dikkat ederseniz çok yararlı olur. Bazen sunulan kaynaklar 5. ve 6. sınıfı aşıyor.Bazen paylaşılan içeriklerin içeriğin içinde öğrencilerin anlamlandıramayacağı bir sürü kavram oluyor.

mehday33' Alıntı:
pehepe arkadaşımız zannediyorum online değil.
I-Donanım
a.Donanım Nedir?
II - Yazılım
a. Yazılım Nedir?

Bence başlayın . İçeriğin 5. ve 6. sınıf seviyesine göre olmasına dikkat ederseniz çok yararlı olur. Bazen sunulan kaynaklar 5. ve 6. sınıfı aşıyor.Bazen paylaşılan içeriklerin içeriğin içinde öğrencilerin anlamlandıramayacağı bir sürü kavram oluyor.

hocam bir tane hazırlıyorum değil mi? 5 ler için ayrı 6 lar için ayrı değil?doğru anladım umarım...

Hocam 2 ayrı kitap hazırlamak çok zor ve çokta gerekli değil bence.. 5. ve 6. sınıflar için ortak hazırlıycaz.. Bu arada ilk mesajımda konu dağılım yaptım inceleyebilirsiniz

bote22' Alıntı:
ben yazdım internet kullanımı kısmını şuan anlatım kısmını oluşturabildim. Madem bu kitap özgün bir kitap olacak kendi cümlelerimi yazayım dedim. işinize yarar umarım.

Hocam allah razı olsun.. zaman ayırıp yazmışsınız hepsini okudum.. :+1: Ama siz daha çok öğretmenlerin ders işleyişine yönelik bilgiler vermişsiniz. bu bize çok faydalı olacaktır. Ama şuan öğrencilere yönelik içerik oluşturduğumuz için bilgiye dayalı döküman oluşturmamız gerekiyor

yazılımı biraz hazırladım hocam bir iki eksiği var ...

istersen biraz sadeleştirebiliriz , biraz ağır olmuş olabilir :)

Ekli dosyalar

• YAZILIM.rar
    21.5 KB · Görüntüleme: 399
hocam donanım kısmını hazırladım...bir eksiklik ya da yanlışlık varsa söylemeniz yeterli...

Ekli dosyalar

• donanım.rar
    898.2 KB · Görüntüleme: 477
1.BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNE GİRİŞ
• Günümüz Teknolojisine Bakış > Pehepe
• Teknolojinin Gündelik Kullanıldığı Alanlar > Pehepe
• Gelecekteki Teknolojiye Bakış > Sert_hard
• Teknolojinin Hayatımıza Olumlu ve Olumsuz Etkileri > Sert_hard
2. BİLGİSAYARIN BİLEŞENLERİ
A.Donanım
• Donanım Nedir? > bilisimcomu
• Donanımın Çeşitleri Nelerdir? > bilisimcomu
• Temel Donanımları Tanıyalım > bilisimcomu
B.Yazılım
• Yazılım Nedir? > karinca_52
• Yazılımın Kullanıldığı Alanlar > karinca_52
• Güncel ve Sık Kullandığımız Yazılımlar > karinca_52
• Yazılım Kurma ve Kaldırma > karinca_52
3.İŞLETİM SİSTEMLERİ
• İşletim Sistemi Nedir? > pehepe
• İşletim Sistemi Çeşitleri > pehepe
• Windows İşletim Sistemine Giriş > mehday33
• Masaüstü Kavramı ve Kullanımı > mehday33
• Pencere İşlemleri > mehru
• Menülerin Kullanımı > mehru
• Klasör ve Dosya Sistemi > mehru
• Dosya Silme,Taşıma ve Kopyalama İşlemleri ->s_kajmeran
• CD/DVD , USB Disk Kullanımı ->s_kajmeran
4.İNTERNET KULLANIMI
• İnternet Nedir? Ne Değildir? ->pehepe
• Tarayıcı Kavramı ->pehepe
• Tarayıcı Nasıl Kullanılır ->pehepe
• Tarayıcı Çeşitleri->pehepe
• Arama Motoru Nedir?->pehepe
• Arama Motoru Çeşitleri ve Kullanımı ->erfatm
• E-Okul Kullanımı ->eras63
• Sosyal Ağlar ->eras63
şeklinde konu başlıkları belirtmişsiniz. İlk dönem bunları işleyeceğinizi söylemişsiniz.Ben şunu merak ettim.Yıllık planda da aynı şekilde mi yazacaksınız?Müfredat sizin dediklerinizden biraz farklı çünkü.Yoksa yıllık planı müfredata göre hazırlayıp siz istediğiniz(yukarıda belirttiğiniz) gibi mi ders anlatacaksınız?

nilbilgi' Alıntı:
1.BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNE GİRİŞ
• Günümüz Teknolojisine Bakış > Pehepe
• Teknolojinin Gündelik Kullanıldığı Alanlar > Pehepe
• Gelecekteki Teknolojiye Bakış > Sert_hard
• Teknolojinin Hayatımıza Olumlu ve Olumsuz Etkileri > Sert_hard
2. BİLGİSAYARIN BİLEŞENLERİ
A.Donanım
• Donanım Nedir? > bilisimcomu
• Donanımın Çeşitleri Nelerdir? > bilisimcomu
• Temel Donanımları Tanıyalım > bilisimcomu
B.Yazılım
• Yazılım Nedir? > karinca_52
• Yazılımın Kullanıldığı Alanlar > karinca_52
• Güncel ve Sık Kullandığımız Yazılımlar > karinca_52
• Yazılım Kurma ve Kaldırma > karinca_52
3.İŞLETİM SİSTEMLERİ
• İşletim Sistemi Nedir? > pehepe
• İşletim Sistemi Çeşitleri > pehepe
• Windows İşletim Sistemine Giriş > mehday33
• Masaüstü Kavramı ve Kullanımı > mehday33
• Pencere İşlemleri > mehru
• Menülerin Kullanımı > mehru
• Klasör ve Dosya Sistemi > mehru
• Dosya Silme,Taşıma ve Kopyalama İşlemleri ->s_kajmeran
• CD/DVD , USB Disk Kullanımı ->s_kajmeran
4.İNTERNET KULLANIMI
• İnternet Nedir? Ne Değildir? ->pehepe
• Tarayıcı Kavramı ->pehepe
• Tarayıcı Nasıl Kullanılır ->pehepe
• Tarayıcı Çeşitleri->pehepe
• Arama Motoru Nedir?->pehepe
• Arama Motoru Çeşitleri ve Kullanımı ->erfatm
• E-Okul Kullanımı ->eras63
• Sosyal Ağlar ->eras63
şeklinde konu başlıkları belirtmişsiniz. İlk dönem bunları işleyeceğinizi söylemişsiniz.Ben şunu merak ettim.Yıllık planda da aynı şekilde mi yazacaksınız?Müfredat sizin dediklerinizden biraz farklı çünkü.Yoksa yıllık planı müfredata göre hazırlayıp siz istediğiniz(yukarıda belirttiğiniz) gibi mi ders anlatacaksınız?

Hocam tabiki yıllık planıda buna göre hazırlayacağım.. bunlar sadece ilk dönem için düşündüm.. 2. dönem konularını bu kitabı bitirdikten sonra belirleyeceğim

karinca_52' Alıntı:
yazılımı biraz hazırladım hocam bir iki eksiği var ...

istersen biraz sadeleştirebiliriz , biraz ağır olmuş olabilir :)

Hocam elinize sağlık ama içerik ortaokul öğrencileri için biraz ağır olmuş malesef :| dökümanda anlayamayacakları çok fazla kavram var.. Cümleleri ve kelimeleri daha sade haliyle yazabilirsek daha iyi olacağına inanıyorum

bilisimcomu' Alıntı:
hocam donanım kısmını hazırladım...bir eksiklik ya da yanlışlık varsa söylemeniz yeterli...

Hocam elinize sağlık. inceledim gayet sade ve anlaşılır olmuşş.. hemen ekliyorum

Geri