5. ve 6. Sınıflar İçin Kitapçık Hazırlıyorum

Kodla Büyü
agd85' Alıntı:
takip ve takip ederken yardım da edebilirim plan yapmam hocam ama onu başta söyleyim :D

Hocam o zaman 3. ünitenin ilk bir kaç konusu hakkında özgün bir döküman hazırlayabilirmisiniz? korkmayın plan demeyeceğim :)

Konu dağılımı yaptığım arkadaşlar çalışmalar ne durumda acaba? ben hızlı bir şekilde içerikleri yazıyorum.. döküman gönderemeyecek arkadaşlar söylesin boşuna beklemeyelim lütfen.. o arkadaşın yerine başka birini görevlendirebiliriz.

sevdiceğim' Alıntı:
• İnternet Nedir? Ne Değildir?
• Tarayıcı Kavramı ->
• Tarayıcı Nasıl Kullanılır
• Tarayıcı Çeşitleri-

hocam bu konularıda ben alayım. Ayrıca önceki yıllarda hazırladgım sorulardanda göndereyim

hocam gördünüzmü bu mesajımı ben alayımmı bu konuları?

sevdiceğim' Alıntı:
sevdiceğim' Alıntı:
• İnternet Nedir? Ne Değildir?
• Tarayıcı Kavramı ->
• Tarayıcı Nasıl Kullanılır
• Tarayıcı Çeşitleri-

hocam bu konularıda ben alayım. Ayrıca önceki yıllarda hazırladgım sorulardanda göndereyim

hocam gördünüzmü bu mesajımı ben alayımmı bu konuları?

Hocam çok iyi olur eğer siz alırsanız benim bu konulardaki yüküm azalır.. bu arada bir kaç gün içerisinde Word belgesi olarka gönderirseniz çok sevinirim

bekliyoruz :D uygulamalı öğrenci çalışma kitabı olurmu acaba

dndd' Alıntı:
bekliyoruz :D uygulamalı öğrenci çalışma kitabı olurmu acaba

Hocam uygulama size kalmış bu sadece bilgi ağırlıklı olacak ve ünite sonlarında çalışma soruları olacak inşş

Ekli dosyalar

• bty kitabı yazılım konusu.rar
    38.3 KB · Görüntüleme: 272
hocam biraz bişeyler hazırladım ama bakarmısınız? eksik ya da olmayan bir yer varsa tekrar düzenleyebilirim...

Ekli dosyalar

• internetnedirnedeğildir.rar
    738.7 KB · Görüntüleme: 250
Arkadaşlar ilk 3 üniteyi bitirmiş durumdayım. Bu hafta sonu kitapçığı tamamen bitiricem inş.. Konu dağılımını yaptık ama pek kimse oralı olmadı. Bari soru hazırlayacak arkadaşlar var ise sadece soruları hazırlayın içeriği ben bir şekilde yazıyorum

nilayse' Alıntı:
Herkesin emeğine sağlık güzel çalışma olmuş. Bende yardım edebilirim size

Hocam yanlış anlamayım ama sizin gibi birçok kişi yardım edeyim dedi ama ses seda çıkmadı :) eğer gerçekten istiyorsanız yardım etmeyi. siz hazırlanan ünite ve konular hakkında soru hazırlayabilirsiniz. (En geç 2 gün içinde )

Bence öncelikle bilgisayar çeşitleri üzerinde durulmalı.
Sonra Masaüstü bilgisayarın basit incelemesi yapılmalı. (Çocuklar parçaları izinsiz söküp takmak isterken hiç olmazsa arızaya neden olmasınlar.)(Klavye kullanımı fare kullanımı)
Ardından format işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili ders verilmeli ki, bilgisayar işi çıktığında sivrilenler size yardım edebilsin.
Ardından windowsun detaylı incelemesi yapılmalı(Pencere incelemesi, Dosya Uzantı mantığı, Bilgisayarım, denetim masası, program files vs.vs.vs.)
Sıkıştırma programı incelemesi
e book program incelemesi
antivirüs incelemesi
Mozilla Firefox incelemesi(Sık kullanılanlar, firefox'un kullanışlı özellikleri, add ons vs.vs.vs.)
Gmail(Blogger, takvim, documents) ya da yandex farketmez birinin detaylı incelemesi
Office incelemesi
Edit:
Nero CD Yazım Anlatımı
Yavaş yavaş çizimlere başlıyoruz. Paint incelemesi(Farenin shift ile birlikte kullanımıyla çıkan sonuçlar vs vs vs)
Photoshop'ta yüzeysel bir kaç ders
Audition tarzında bir program incelemesi ve örnek bir çalışma yapılması
Memories on TV benzeri bir video işlem programı ve videonun youtube'a gönderilmesi

Ardından notebook incelemesi yapılmalı,

ardından da vakit kalırsa tablet pc incelemesi ve android program yükleme vs. olmalı.
Şimdilik bunları öğrenirlerse yeterli olacağı kanaatindeyim.

Branşımızda şu an sbs gibi sorumluluğumuz olmadığı için, öğretimden ziyade eğitime yoğunlaşarak çocuklara işte o zaman çok faydalı olabileceğimizi düşünüyorum. Daha tuvalet kurallarını bilmeyen öğrenciler bile var. Ev kurallarını bilmeyen, sınıf kurallarını bilmeyen, arkadaşlarına sevgi duyamayan çocuklarımız çok sayıda maalesef. Bizler öncelikle öğretim yerine eğitim uygulayabilecek bir pozisyondayız. Bu açıdan bu fırsatı iyi değerlendirmek gerek.

sanalomer' Alıntı:
Bence öncelikle bilgisayar çeşitleri üzerinde durulmalı.
Sonra Masaüstü bilgisayarın basit incelemesi yapılmalı. (Çocuklar parçaları izinsiz söküp takmak isterken hiç olmazsa arızaya neden olmasınlar.)(Klavye kullanımı fare kullanımı)
Ardından format işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili ders verilmeli ki, bilgisayar işi çıktığında sivrilenler size yardım edebilsin.
Ardından windowsun detaylı incelemesi yapılmalı(Pencere incelemesi, Dosya Uzantı mantığı, Bilgisayarım, denetim masası, program files vs.vs.vs.)
Sıkıştırma programı incelemesi
e book program incelemesi
antivirüs incelemesi
Mozilla Firefox incelemesi(Sık kullanılanlar, firefox'un kullanışlı özellikleri, add ons vs.vs.vs.)
Gmail(Blogger, takvim, documents) ya da yandex farketmez birinin detaylı incelemesi
Office incelemesi
Edit:
Nero CD Yazım Anlatımı
Yavaş yavaş çizimlere başlıyoruz. Paint incelemesi(Farenin shift ile birlikte kullanımıyla çıkan sonuçlar vs vs vs)
Photoshop'ta yüzeysel bir kaç ders
Audition tarzında bir program incelemesi ve örnek bir çalışma yapılması
Memories on TV benzeri bir video işlem programı ve videonun youtube'a gönderilmesi

Ardından notebook incelemesi yapılmalı,

ardından da vakit kalırsa tablet pc incelemesi ve android program yükleme vs. olmalı.
Şimdilik bunları öğrenirlerse yeterli olacağı kanaatindeyim.

Branşımızda şu an sbs gibi sorumluluğumuz olmadığı için, öğretimden ziyade eğitime yoğunlaşarak çocuklara işte o zaman çok faydalı olabileceğimizi düşünüyorum. Daha tuvalet kurallarını bilmeyen öğrenciler bile var. Ev kurallarını bilmeyen, sınıf kurallarını bilmeyen, arkadaşlarına sevgi duyamayan çocuklarımız çok sayıda maalesef. Bizler öncelikle öğretim yerine eğitim uygulayabilecek bir pozisyondayız. Bu açıdan bu fırsatı iyi değerlendirmek gerek.

"Hocam öğretimden ziyade eğitime ağırlık verilmeli " cümlenize katılmıyorum malesef. Bizim kitabımız olmayabilir, hatta bilgisayar lab. bile olmayabilir. Ama biz bu çocuklara öyle yada böyle bilgisayarı öğretmek zorundayız. Çocuklardan biri gelip "Hocam bu bilgisayar çalışmıyor diyor(Bakıyorum bilgisayar açık ekranda google.com gelmediği için çocuk bunu bozuk zannediyor)" dediğinde inanın çok zoruma gidiyor. ve ben bunlara kendimi 3-4 parçaya bölüp daha fazla zamanımı ayırıp herşeyi anlatasım geliyor. Türkiye teknolojiye aç bir ülke çok hızlı ilerliyor ama malesef bilinçsiz ilerliyor.. bize bu konuda çok büyük sorumluluk düşüyor. Eğitime gelince , bilgisayar öğretmenin yanında illaki kazandıracağımız davranışlardır. Çocuk zaten sizi sevip derse ilgi duyduğu zaman inanın o çocuğu yontup şekillendirmek çokta zor olmuyor

arkadaşlar herşey için emeğinize sağlık..
geçen yıl öğrenciler için hazırladığım ders notlarını ekliyorum.Belki fayda sağlar.
Kolay gelsin

Ekli dosyalar

• alışma kağıdı (Repaired).rar
    4.8 MB · Görüntüleme: 262
soru hazırlama kısmında diğer arkadaşların hazırladıkları soruları görebilirsem yardımcı olayım hocam, aynı şeyleri yazmayalım hem de o şekilde devam edelim...

Ekli dosyalar

• phpThumb_generated_thumbnail.jpeg
    phpThumb_generated_thumbnail.jpeg
    32.6 KB · Görüntüleme: 870
Değerli meslektaşım, değerli çalışmanız için çok teşekkür ederim. Mesajlarınızı ve yaptığınız çalışmadan henüz haberim oldu. Umarım çalışmanızı kısa sürede bitirir ve biz meslektaşlarınızında paylaşımına ve kullanımına izin verirsiniz. Elimizde kullanabileceğimiz bir kaynak e-içeriğin olması gerçekten güzel olur. Saygı ve sevgilerimle...

Geri