Alan şefi olmanın avantajları nelerdir?

Kodla Büyü
sibilim_ogretmeni' Alıntı:
Hocam örnek 3,4,5 lerde alan ve atölye şefi ile öğretmenleri eşit olacak şekilde fiilen derse sokmuşsunuz ve koordinakörlüğü diğerlerine göre çok az veya hiç alamıyorlar. Hatta rehberlik klub alamadıkları için de öğretmenler 29 alırken şefler 27 alıyor ve diğer öğretmenler kadar derse giriyorlar.
Bu sizce adil mi? alan şefi niye şeflik yabsın ki ozaman. Öğretmenle aynı miktarda derse girecek koordinatörlük alamayacak ve 2 saat az ücret alacak. Bunun hiç bir mantıklı açıklaması yok. Bir mahkeme kararı görmüştüm. Şeflik için verilen 10 saat de ders olarak saıyılıyordu. Yani şef diğer öğretmenler kadar derse girmiyordu. Yani diğer öğretmenler 30 saat derse girerken şef 20 giriyordu.
Ayrıca bir çok okulda öğrencilere işyeri ayarlama ve staj ile ilgili diğer işlemleri şefler yapıyor. Tatilde gelip bu işlerle uğraşıyorlar. Kaymağını öğretmenler yiyecek şef hiç alamayacak sizin hesaba göre:)
hocam zaten sıkıntı orada. 30 satin altında bilfiil dersi olan öğretmen 28 saate kadar max. ücret alabilirken şef 26 saat alabilir, 30 saatten fazla bilfiil dersi olan öğretmen 29 saat ücret alabiliyorken şef 27 saat alabilir. bu da sınıf öğretmenliği yada kulüp için şeflere ücret ödenmemesinden kaynaklanıyor. eşit derse girme işine gelince şef de maaş karşılığını doldurmak zorunda o yüzden en az 20 saat ders almak zorundadır. zaten şefliği fazla ücret almak için yapmıyor hiç bir arkadaş. işlerin yürümesi için bu görevi birileri yapmak zorunda ve bazen gönüllü bazen müdürün hatırına çoğunlukla da işine, eğitime verdiği değerden bu görevleri üstleniyorlar.

mygold' Alıntı:
Hocam örnek 3,4,5 lerde alan ve atölye şefi ile öğretmenleri eşit olacak şekilde fiilen derse sokmuşsunuz ve koordinakörlüğü diğerlerine göre çok az veya hiç alamıyorlar. Hatta rehberlik klub alamadıkları için de öğretmenler 29 alırken şefler 27 alıyor ve diğer öğretmenler kadar derse giriyorlar.
Bu sizce adil mi? alan şefi niye şeflik yabsın ki ozaman. Öğretmenle aynı miktarda derse girecek koordinatörlük alamayacak ve 2 saat az ücret alacak. Bunun hiç bir mantıklı açıklaması yok. Bir mahkeme kararı görmüştüm. Şeflik için verilen 10 saat de ders olarak saıyılıyordu. Yani şef diğer öğretmenler kadar derse girmiyordu. Yani diğer öğretmenler 30 saat derse girerken şef 20 giriyordu.
Ayrıca bir çok okulda öğrencilere işyeri ayarlama ve staj ile ilgili diğer işlemleri şefler yapıyor. Tatilde gelip bu işlerle uğraşıyorlar. Kaymağını öğretmenler yiyecek şef hiç alamayacak sizin hesaba göre:)
hocam zaten sıkıntı orada. 30 satin altında bilfiil dersi olan öğretmen 28 saate kadar max. ücret alabilirken şef 26 saat alabilir, 30 saatten fazla bilfiil dersi olan öğretmen 29 saat ücret alabiliyorken şef 27 saat alabilir. bu da sınıf öğretmenliği yada kulüp için şeflere ücret ödenmemesinden kaynaklanıyor. eşit derse girme işine gelince şef de maaş karşılığını doldurmak zorunda o yüzden en az 20 saat ders almak zorundadır. zaten şefliği fazla ücret almak için yapmıyor hiç bir arkadaş. işlerin yürümesi için bu görevi birileri yapmak zorunda ve bazen gönüllü bazen müdürün hatırına çoğunlukla da işine, eğitime verdiği değerden bu görevleri üstleniyorlar.
..
çoğunlukla alan şefleri derslere 2. ve mümkünse 3. öğretmen olarak yazılır. böylelikle de kağıt üzerinde derse girerken uygulamada derse girmezler. bu yüzden şefliğin cazip geldiği arkadaşlar da var...

şeflik görevi zorunlu değildir. şef sıkıntı yaşıyorsa istediği an istifa edebilir. yada koordinatörlük madem almıyorum bana ne işletmeleri kim bulursa bulsun diyebilir. genelde işletmelere gidecek öğrencilerin yerleşmesiyle ilgili, işletmelerin bulunması işini şefler yapar ama onun asli görevi değil. il mesleki eğitim kurulunun görevi.

tayinci42' Alıntı:

şeflik görevi zorunlu değildir. şef sıkıntı yaşıyorsa istediği an istifa edebilir. yada koordinatörlük madem almıyorum bana ne işletmeleri kim bulursa bulsun diyebilir. genelde işletmelere gidecek öğrencilerin yerleşmesiyle ilgili, işletmelerin bulunması işini şefler yapar ama onun asli görevi değil. il mesleki eğitim kurulunun görevi.
Asli görevi değil de hocam eninde sonunda yapmak zorunda kalınıyor. Şef sıkıntı çekiyorsa istifa edebilir demişsiniz. Sonuçta o göreve birileri gelmek zorunda. O göreve gelen kişiye de bu yaklaşım doğru olmaz diye düşünüyorum. Ayrıca ben size hukuki bir şey bahsettim. Şef öğretmenlerle eşit derse girmek zorunda değil. Mahkeme kararını hatırlıyorum. Bulabilirsem buraya koyucam.

Asli görevi değil de hocam eninde sonunda yapmak zorunda kalınıyor. Şef sıkıntı çekiyorsa istifa edebilir demişsiniz. Sonuçta o göreve birileri gelmek zorunda. O göreve gelen kişiye de bu yaklaşım doğru olmaz diye düşünüyorum. Ayrıca ben size hukuki bir şey bahsettim. Şef öğretmenlerle eşit derse girmek zorunda değil. Mahkeme kararını hatırlıyorum. Bulabilirsem buraya koyucam.
..
hocam eşit derse girmekten kastınız nedir anlamadım. şefler zaten 10 saatlik Planlama Bakım Onarım adı altında ekders alırlar. arkadaşların yukarıda bahsettiği konu çok farklı. bu 10 saatlik PBO yüz yüze ders sayılmadığı için 10 saatlik derse karşılık verilen 1 saatlik Ders Dışı Hazırlık ücretini etkilemesinden bahsediyor onlar.

yani sizin baktığınız açıdan bakarsak zaten şefler 10 saaz az derse girip aynı ücreti alabiliyorlar. (maksimum 47ye kadar)

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/24804_0.html
Madde 267
a) ( Değişik bend: 20.9.2008/27003 RG) Kurumdaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra İşletmelerde Meslek Eğitimi adı altında ek ders görevi verilir.

d) ( Değişik bend: 20.9.2008/27003 RG) İşletmelerde meslek eğitimi ek ders görevine esas olacak haftalık ders yükünün belirlenmesinde; işletmelere öğrenci gönderen alan/dallardaki sınıfların işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı derslerin haftalık ders saati sayısının bu sınıflardaki grup sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak sayı, ders yükü olarak kabul edilir. Grup sayısının belirlenmesinde, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/83.html
Tanımlar
Madde 4

k) Ders yükü; Bakanlığa bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, Bakanlıkça belirlenen sayıdaki öğrenciden oluşan şube veya grupların dahil oldukları sınıflara göre öğretim programlarında gösterilen teorik ve uygulamalı ders saatlerinin haftalık sayısını,
Geçici Madde 1
ders dağılımları, mevcut norm kadrolarla ilişkilendirilen öğretmenler i!e norm kadro fazlası öğretmenler arasında ders bütünlüğü de dikkate alınarak eşit şekilde dağıtılır.

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26378_0.html
Madde 6
c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,

SONUÇ

1. Ders yükünü eşit olarak paylaşmak esastır.
2. Ders yükü ek ders ücreti manasına gelmemektedir.
3. Ders yükü paylaşılırken önce dersler paylaşılır üstüne koordinatörlükler eklenir.

ÖRNEK 4'ü İnceleme

4 öğretmenli bölüm de biri bölüm biride atölye şefi olsun. 120 saat yüz yüze ders var ve diyelimki toplam 80 saat koordinatörlük verildi.

ders yükükün hesaplanması

yüz yüze dersler=120
koordinatörlük=80
bölüm şefliği=10
Atölye şefliği=6
Kulüp rehberlik=4 (2 öğretmen var)

toplam= 220

eşit dağıtmak için;
220/4=55

bir atölye öğretmenin girebileceği maksimum ders saati 44
4*44=176

:?:

220-176= 44 saatlik derse girebilecek alan öğretmeni yok!

siz bölüm şefi olsanız, idareci olsanız bu ders yükünü nasıl eşit dağıtırsınız?

Bölüm şefi= +10 şeflik +3 hazırlık planlama +10 normal ekders + 4 koordinatörlük =27 (30 saat derse girdi)
atölye şefi= +6 şeflik +3 hazırlık planlama +10 normal ekders + 8 koordinatörlük=27 (30 saat derse girdi)
öğretmen = +2 kulüp,rehberlik +3 hazırlık planlama +10 normal ekders +14 koordinatörlük =29 (30 saat derse girdi)
öğretmen = +2 kulüp,rehberlik +3 hazırlık planlama +10 normal ekders + 14 koordinatörlük =29 (30 saat derse girdi)
(artan koordinatörlük görevleri diğer bölüm öğretmenlerine verilebilir)

NOT:
bahsettiğiniz dava kararı..
http://www.memurlar.net/haber/163494/

BaRBaRYaN' Alıntı:
..
hocam eşit derse girmekten kastınız nedir anlamadım. şefler zaten 10 saatlik Planlama Bakım Onarım adı altında ekders alırlar. arkadaşların yukarıda bahsettiği konu çok farklı. bu 10 saatlik PBO yüz yüze ders sayılmadığı için 10 saatlik derse karşılık verilen 1 saatlik Ders Dışı Hazırlık ücretini etkilemesinden bahsediyor onlar.

yani sizin baktığınız açıdan bakarsak zaten şefler 10 saaz az derse girip aynı ücreti alabiliyorlar. (maksimum 47ye kadar)
Ondan bahsetmiyor hocam. Fiilen girilen derslerin eşit olmasından bahsediyor. Mesela bölümde şef dahil kişi başına 32 saat fiili ders düşüyor. Şef de 32 girer öğretmen de 32 saat derse girer diyor arkadaşımız. Bu durumda şef 2 saat koordinatörlük alabiliyorken öğretmen 17 saat koordinatörlük alarak fuller diyor. O zaman ben de diyorum ki koordinatörlük de eşit olsun. Şef 2 saat alırken öğretmenler de 2 saat alsın. Ben kendi okulumda arkadaşlar 28 girerken kendim 24 saat girdim mesela. Ama bu sene öyle yabmayacam. onlar 20 saat girerken ben 10 saat girecem. Mahkemeye başvurabilirler istiyorlarsa. Ama zaten bir itirazaları olmaz. Durumun farkındalar ve takdir ederler.

BaRBaRYaN' Alıntı:
..

Ondan bahsetmiyor hocam. Fiilen girilen derslerin eşit olmasından bahsediyor. Mesela bölümde şef dahil kişi başına 32 saat fiili ders düşüyor. Şef de 32 girer öğretmen de 32 saat derse girer diyor arkadaşımız. Bu durumda şef 2 saat koordinatörlük alabiliyorken öğretmen 17 saat koordinatörlük alarak fuller diyor. O zaman ben de diyorum ki koordinatörlük de eşit olsun. Şef 2 saat alırken öğretmenler de 2 saat alsın. Ben kendi okulumda arkadaşlar 28 girerken kendim 24 saat girdim mesela. Ama bu sene öyle yabmayacam. onlar 20 saat girerken ben 10 saat girecem. Mahkemeye başvurabilirler istiyorlarsa. Ama zaten bir itirazaları olmaz. Durumun farkındalar ve takdir ederler.

sizin bölümde ders yükünüz nedir? yüz yüze kaç saat ders var?

110 saat ders yükü. seneye 72.
Bir de şu mesele var: Eşit dağıtmak zaten mümkün değil. 1-2 saat farklılık mutlaka olur. Çünkü derslerin saatleri çok farklı. Bir derse 2 öğretmenin girdiğini de düşünürseniz sayısal olarak eşitleyemezsiniz. Aslında sorun koordinatörlükten kaynaklanıyor. Mesela koordinatörlük olmasaydı ve ya beceri eğitimi okulda yapılırsa dediğinizde haklısınız. O zaman da diğer öğretmerlere haklızlık olur gibi. Mesela koordinatörlük yok diyelim. 30'ar saat ders düşüyor kişi başına. Bu durumda şef 23 saat ek ders alırken diğrleri 13 saat alacak.
Sonuç itibariyle; yönetmelikler bakımından haklı olabilirsiniz. Ancak bir de iş yüküne göre adaletli düşünmek gerekir. Öğretmer sadece dersine girip gidecek. Şef koordinatörlük almayacak. Zaten egzersiz koordinatörlüğü engellemiş oluyor. Bu durumda kimse şeflik yapmaz. Çünkü büyük bir okulda bir çok angarya oluyor. Nitekim ben istifa dilekçesi verdim. Müdür bölümü odasına çağırdı. Kimse şeflik görevini almak istemedi. Müdür çağırmadan önce ben konuştum arkadaşlarla ikna etmeye çalıştım istemediler. Sizin bulunduğunuz okulda veya bir gün başka bir okulda bu göreve gelmek zorunda kalabilirsiniz. O zaman damdan düşünce anlarsınız beni. Ama şu konuda haklısınız. Bazı şefler sadece kendine avantaj sağlamak için bu göreve geliyorlar. Görevini tam anlamıyla yerine getirmiyorlar. Şeflik makamını Valilik makamıyla karıştıranlar da oluyor. Öğretmen olduğunu unutup arkadaşlarına yukardan bakıyor ve emir vermeye kalkıyorlar. Size sadece şunu söyleyebilirim. Benim okulda ben 24 saat derse girdim ama işleri yetirtirmek için 10 saat egzersiz yerine enaz 30 saat fazladan çalıştım okulda.
Ha şu olursa; öğretmenler de sorumluluk alırsa alanın işlerinde yardımcı olurlarsa işletme yerleşimiden işleri paylaşırlarsa tamam sabaha kadar eşit girelim.

tayinci42' Alıntı:
SONUÇ

3. Ders yükü paylaşılırken önce dersler paylaşılır üstüne koordinatörlükler eklenir.
..
hocam her ne kadar yönetmelik bu şekilde dese de bunu uygulamak EK DERS GÖREVİ AZ OLAN OKULLARDA EŞİTSİZLİK yaratır.

örnek :
1 alan şefi 1 atölye şefi 3 öğretmen = 5 meslek öğretmeni var diyelim.
meslek lisesi sınıfınız yok sadece anadolu teknik lisesi öğrencisi var ve İŞLETME YOK diyelim
toplam ders yükünü de 150 saat alalım
...
Toplam Ders yükü = 150
Kişi başı ders saati = 30
Koordinatörlük = YOK
Normal öğretmen = 30 saat ders + 3 DDH + 2 Rehberlik = 35 - 20 = 15 saat ekders
Atölye şefi...........= 30 saat ders + 3 DDH + 6 Saat PBO = 39 - 20 = 19 saat ekders
Alan şefi.............= 30 saat ders + 3 DDH + 10 Saat PBO = 43 - 20 = 23 saat ekders
........
Bu yüzden her ne kadar yönetmelik yukarıdaki gibi dese de. öğretmenleri madur etmemek için PRATİKTE
Ders Yükü hesaplanırken = Normal ders yükü + PBO (Şeflik süreleri) eklenerek hesaplanmalı
Çıkan sonuç öğretmen sayısına bölünerek çıkan süre dikkate alınmalı DİYE DÜŞÜNÜYORUM ve bizim okulda bu şekilde uyguluyoruz.

BaRBaRYaN' Alıntı:
tayinci42' Alıntı:
SONUÇ

..
hocam her ne kadar yönetmelik bu şekilde dese de bunu uygulamak EK DERS GÖREVİ AZ OLAN OKULLARDA EŞİTSİZLİK yaratır.

örnek :
meslek lisesi sınıfınız yok sadece anadolu teknik lisesi öğrencisi var ve İŞLETME YOK diyelim
...
Toplam Ders yükü = 150
Koordinatörlük = YOK
Atölye şefi...........= 30 saat ders + 3 DDH + 6 Saat PBO = 39 - 20 = 19 saat ekders
Alan şefi.............= 30 saat ders + 3 DDH + 10 Saat PBO = 43 - 20 = 23 saat ekders
........
Bu yüzden her ne kadar yönetmelik yukarıdaki gibi dese de. öğretmenleri madur etmemek için PRATİKTE
Ders Yükü hesaplanırken = Normal ders yükü + PBO (Şeflik süreleri) eklenerek hesaplanmalı
Çıkan sonuç öğretmen sayısına bölünerek çıkan süre dikkate alınmalı DİYE DÜŞÜNÜYORUM ve bizim okulda bu şekilde uyguluyoruz.
Koordinatörlük var mı hocam sizin okulda.

BaRBaRYaN' Alıntı:
tayinci42' Alıntı:
SONUÇ

..

örnek :
...
Toplam Ders yükü = 150
Koordinatörlük = YOK
........
..
evet vardı
ama sizdeki gibi bönkör değil bizim idareciler
alan şefi + atölye şefi + meslek öğretmeni herkese 8 saat verildi...

BaRBaRYaN' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
tayinci42' Alıntı:
SONUÇ

..

örnek :
...
Toplam Ders yükü = 150
Koordinatörlük = YOK
........
..
evet vardı
ama sizdeki gibi bönkör değil bizim idareciler
alan şefi + atölye şefi + meslek öğretmeni herkese 8 saat verildi...
Aslında yönetmelik net. Müdürler nedense kraldan çok kralcılık yapıp sanki ceplerinden veriyor gibi ücreti(öğretmen hak etmesine rağmen)kesiyorlar.
Bizim okulda da başlangıçta müdür kısmaya çalışmıştı ama bizim meslekçiler çok tecrübeli(kaşar). Yaş ortalaması oldukça yüksek. Dilekçe ile itiraz edildi topluca müdüre baskı yapıldı vs. Müdür geri adım atmak zorunda kaldı. Tüm öğretmenler birliktelik sağlarlarsa inanın müdür geri adım atacaktır. Ama öğretmenler arasında dik durmayan çıkarsa ben bu ücrete yaparım derse o zaman işe yaramaz.

Aslında yönetmelik net. Müdürler nedense kraldan çok kralcılık yapıp sanki ceplerinden veriyor gibi ücreti(öğretmen hak etmesine rağmen)kesiyorlar.
Bizim okulda da başlangıçta müdür kısmaya çalışmıştı ama bizim meslekçiler çok tecrübeli(kaşar). Yaş ortalaması oldukça yüksek. Dilekçe ile itiraz edildi topluca müdüre baskı yapıldı vs. Müdür geri adım atmak zorunda kaldı. Tüm öğretmenler birliktelik sağlarlarsa inanın müdür geri adım atacaktır. Ama öğretmenler arasında dik durmayan çıkarsa ben bu ücrete yaparım derse o zaman işe yaramaz.
..
hocam hakkını arama kısmında emin ol bizde hakkımızı aradık. ama ister dilekçeyle ister dilekçesiz olarak baskı kurun fark etmiyor. Çünkü yönetmelik öğretmenden değil idareciden yana
yönetmeliklerde 20 saat verilir demiyor. 20 saate kadar yani EN FAZLA 20 SAAT VERİLİR diyor. bu süre belirlenirken İBE ders yükü dikkate alınır diyor ama orda da sadece ÜST SINIRI BELİRLEMEK için dikkate alınır diyor. alt sınır için değil. örneğin;
24x3 = 72 saat İBE ders yükünüzün olması demek 72 saat işletme verilecek demek değildir. Maksimum 72 saat İBE verilebilir demektir.
9 öğretmeniniz var diyelim
okul idaresi bunu 9x8 = 72 saat olarak da verebilir
9 x 5 = 45 saat olarak da verebilir.
yönetmelik işletme sayısı, okula olan uzaklığı, vb.. hususlar dikkate alınarak hesaplanır diyor.
kaldıki işi yönetmelik olarak zorlayacak olursanız aynı yönetmelik işletme evrakları İBE nin olduğu gün verilir, bir sonraki gün teslim alınır diyor. yani İBE nin olduğu gün sabah 8:30 da okula gel evrakları al derse yönetmeliklere göre buna hakkı var idarecinizin....
..
o yüzden bazen dilekçede size haklarınızı savunma konusunda yardımcı olamıyor :(

hocam müdürler ibeyi (grup*24)/öğretmen sayısından az vermez zira bu ders yüküdür..2 katına kadarda üst sınırdır o müdürün keyfine kalmıştır...(toplam ibeye gidecek sınıf sayıyı 2 olsun bu sınıflardada 2 şer grup olsun 4*24=96 eder öğretmen sayısıda 8 olsun 96/8=12 eder en az bunu vermelidir 2 katı yani yönetmeliğin izin verdiği ölçüde(24 yani 20 ye kadar) o müdürün keyfine kalır...)
Ders yüküne göre norm hesap edilmektedir ve bu sayıdan az verirse hak kaybına sebep olur buna dilekçe ile itiraz edebilirsiniz..

fatherboard' Alıntı:
hocam müdürler ibeyi (grup*24)/öğretmen sayısından az vermez zira bu ders yüküdür..2 katına kadarda üst sınırdır o müdürün keyfine kalmıştır...(toplam ibeye gidecek sınıf sayıyı 2 olsun bu sınıflardada 2 şer grup olsun 4*24=96 eder öğretmen sayısıda 8 olsun 96/8=12 eder en az bunu vermelidir 2 katı yani yönetmeliğin izin verdiği ölçüde(24 yani 20 ye kadar) o müdürün keyfine kalır...)
Ders yüküne göre norm hesap edilmektedir ve bu sayıdan az verirse hak kaybına sebep olur buna dilekçe ile itiraz edebilirsiniz..

arkadaşa katılıyorum. ders yükü belirlenirken grup*24 işlemi uygulanır. tek gurup varsa max:48 olabilir. yalnız ibe paylaşımı yapılırken 24 ibe nin yada 48 ibe nin hepsi verilmeyebilir. kaldıki bazı meslekçi idareciler kendileride ibe alabiliyorlar. şeflik için verilen ek dersler iş yükünden dolayı olduğundan eşit dağıtım kapsamı dışında tutulmalıdır diye düşünüyorum. aksi bir durumda alan şefi bütün bölüm işlerini yapsın 10 saat alsın. öğretmen hiç bir işe elini sürmesin. nasıl olsa eşit alacaz diye koordinatörlük bol keseden verilsin. bence böyle bir durumda şef bulamazlar görevlendirmek için. şu bir gerçekki her şey idarede bitiyor. kötü niyet olmadıktan sonrada bir yolu bulunur diye düşünüyorum.

BaRBaRYaN' Alıntı:
tayinci42' Alıntı:
SONUÇ

..

evet hocam böyle hesaplanıyor zaten ama koordinatörlük olunca ve ders yükü çok azsa veya çok fazlaysa o zaman sıkıntı oluyor..

bolubeyi' Alıntı:
fatherboard' Alıntı:

arkadaşa katılıyorum. ders yükü belirlenirken grup*24 işlemi uygulanır. tek gurup varsa max:48 olabilir. yalnız ibe paylaşımı yapılırken 24 ibe nin yada 48 ibe nin hepsi verilmeyebilir. kaldıki bazı meslekçi idareciler kendileride ibe alabiliyorlar. şeflik için verilen ek dersler iş yükünden dolayı olduğundan eşit dağıtım kapsamı dışında tutulmalıdır diye düşünüyorum. aksi bir durumda alan şefi bütün bölüm işlerini yapsın 10 saat alsın. öğretmen hiç bir işe elini sürmesin. nasıl olsa eşit alacaz diye koordinatörlük bol keseden verilsin. bence böyle bir durumda şef bulamazlar görevlendirmek için. şu bir gerçekki her şey idarede bitiyor. kötü niyet olmadıktan sonrada bir yolu bulunur diye düşünüyorum.
..
hocam söylediğiniz şeyler norm kadro kadar öğretmeniniz VE hiç meslek dersi öğretmeni olan idareciniz VE hiç görevlendirme / izinli öğretmeniniz olmadığı zaman geçerlidir.
ayrıca unutmayın ki DERS YÜKÜ sadece okul normunu kullanırken dikkate alınıyor idareicler tarafından (yanlış olmasına rağmen maalesef böyle) ama parasal mevzular ekders yönetmeliğine göre uygulanıyor. böyle olunca da yönetmelikte alt sınır olmadığı için maalesef 8 saat , 10 saat vb.. koordinatörlük ücreti uygulanan okullar oluyor.

ayrıca DERS YÜKÜNE göre işlem yapın diye dilekçe verdiğinizde yönetmelik gereği ÖNCELİK YÜZ YÜZE EĞİTİM yapılan okuldaki derslerin dağıtılmasındadır ve ders yükü hesaplanırken bu derslere grup sayısı kadar öğretmen girecek şeklinde hesaplanmaktadır. Bu da okul idaresi tarafından öğretmen aleyhinde kullanıldığında derse grup sayısı kadar öğretmen görevlendirilmesi sonucu (heleki norm kadrodan az öğretmen varsa) öğretmenin koordinatörlük için ücret almayacak şekilde 35 - 40 saate kadar yüz yüze eğitim dersi düşebilmektedir.

hocam ne olursa olsun müdür bir noktadan sonra öğretmenlere boyun eğmek zorunda kalır. çünkü öğretmenin desteğini almadan okulu yürütmek kolay değildir.

hocam ne olursa olsun müdür bir noktadan sonra öğretmenlere boyun eğmek zorunda kalır. çünkü öğretmenin desteğini almadan okulu yürütmek kolay değildir.
..
biri giderse diğeri gelir. öğretmen çok zihniyetinde idarecilerimiz maalesef çok
.

tayinci42' Alıntı:
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/24804_0.html
Madde 267
a) ( Değişik bend: 20.9.2008/27003 RG) Kurumdaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra İşletmelerde Meslek Eğitimi adı altında ek ders görevi verilir.

d) ( Değişik bend: 20.9.2008/27003 RG) İşletmelerde meslek eğitimi ek ders görevine esas olacak haftalık ders yükünün belirlenmesinde; işletmelere öğrenci gönderen alan/dallardaki sınıfların işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı derslerin haftalık ders saati sayısının bu sınıflardaki grup sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak sayı, ders yükü olarak kabul edilir. Grup sayısının belirlenmesinde, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/83.html
Tanımlar
Madde 4

k) Ders yükü; Bakanlığa bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, Bakanlıkça belirlenen sayıdaki öğrenciden oluşan şube veya grupların dahil oldukları sınıflara göre öğretim programlarında gösterilen teorik ve uygulamalı ders saatlerinin haftalık sayısını,
Geçici Madde 1
ders dağılımları, mevcut norm kadrolarla ilişkilendirilen öğretmenler i!e norm kadro fazlası öğretmenler arasında ders bütünlüğü de dikkate alınarak eşit şekilde dağıtılır.

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26378_0.html
Madde 6
c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,

SONUÇ

ÖRNEK 4'ü İnceleme

4 öğretmenli bölüm de biri bölüm biride atölye şefi olsun. 120 saat yüz yüze ders var ve diyelimki toplam 80 saat koordinatörlük verildi.

ders yükükün hesaplanması

yüz yüze dersler=120
koordinatörlük=80
bölüm şefliği=10
Atölye şefliği=6
Kulüp rehberlik=4 (2 öğretmen var)

toplam= 220

eşit dağıtmak için;
220/4=55

bir atölye öğretmenin girebileceği maksimum ders saati 44
4*44=176

:?:

220-176= 44 saatlik derse girebilecek alan öğretmeni yok!

siz bölüm şefi olsanız, idareci olsanız bu ders yükünü nasıl eşit dağıtırsınız?

Bölüm şefi= +10 şeflik +3 hazırlık planlama +10 normal ekders + 4 koordinatörlük =27 (30 saat derse girdi)
atölye şefi= +6 şeflik +3 hazırlık planlama +10 normal ekders + 8 koordinatörlük=27 (30 saat derse girdi)
öğretmen = +2 kulüp,rehberlik +3 hazırlık planlama +10 normal ekders +14 koordinatörlük =29 (30 saat derse girdi)
öğretmen = +2 kulüp,rehberlik +3 hazırlık planlama +10 normal ekders + 14 koordinatörlük =29 (30 saat derse girdi)
(artan koordinatörlük görevleri diğer bölüm öğretmenlerine verilebilir)

Arkadaslar 108 saat yuzyuze egitim+10 saat seflik+4 saat sinif rehberlik hizmeti+96 saat koordinatorluk var ve 1 sef 3 ogretmen var okulda.
10. sinif: grup yok
11. sinif :4 grup var
12. sinif :4 grup var
Okul :Ticaret meslek
Toplam=218 saat yapiyor
yeni bir ogretmen gorevlendirmesinin yapilip yapilmayacagi muamma...Sef ve ogretmeni magdur etmeyecek nasil bir ders dagilimi onerirsiniz?

Arkadaslar 108 saat yuzyuze egitim+10 saat seflik+4 saat sinif rehberlik hizmeti+96 saat koordinatorluk var ve 1 sef 3 ogretmen var okulda.
Toplam=218 saat yapiyor
yeni bir ogretmen gorevlendirmesinin yapilip yapilmayacagi muamma...Sef ve ogretmeni magdur etmeyecek nasil bir ders dagilimi onerirsiniz?

tuncay_tuncez' Alıntı:
Toplam=218 saat yapiyor
Arkadaslar 108 saat yuzyuze egitim+10 saat seflik+4*2 saat sinif rehberlik hizmeti+96 saat koordinatorluk var ve 1 sef 3 ogretmen var okulda.
Toplam=222 saat yapiyor

tuncay_tuncez' Alıntı:
Arkadaslar 108 saat yuzyuze egitim+10 saat seflik+4*2 saat sinif rehberlik hizmeti+96 saat koordinatorluk var ve 1 sef 3 ogretmen var okulda.
Toplam=222 saat yapiyor
....
ders programını da yapalım mı hocam ;)
...
şaka bir yana bu sadece ders saati sayısı ve öğretmen sayısına bağlı değildir.
- kaç bilgisayar labınız var
- idarecileriniz kaç saate kadar işletme verme eğiliminde
- okulunuzda günde kaç saat ders var
- okul idaresi size istediğiniz zamanı verecekmi yoksa meslek derslerini 1-2-3 güne sıkıştırın şeklinde kısıtlama koyacakmı. tüm bunları bilmek gerekir
...
ama her şeyin uygun düşmesi durumuna göre hesaplarsanız.

Öğretmenler için
27 saat teorik ders + 2 rehberlik / kulüp + 2 ddh + 18 saat işletme

Şef için
21 saat teorik ders + 10 saat PBO + 16 saat işletme

Toplam teorik ders yükü
27x3 + 21 = 102
----
10. sınıf = 16 saat
11. sınıf = 18 saat x 2 grup = 36 saat
12. sınıf = 18 saat x 2 grup = 36 saat
Toplam = 88 saat yapıyor.
Kalan 14 saat teorik ders için;
- Şef derslere 3. olarak yazılıp bölüm işlemlerini yapabilir
- 14 saatlik bazı derslerde 3 grup yapılabilir
----

Öğretmen için
30 yüzyüze+3 ddh+2rehberlik+14 kordinatorluk=49 saat
29 yüzyüze+2 ddh+2rehberlik+15 kordinatorluk=48 saat

şef için
20 saat yüzyüze+2ddh+10 pbo+14 kordinatorluk=46 saat

önce yüzyüze dersleri dağıttık sayın hocam (108 dedeğiniz için bu şekide yaptım)kalan kordinatorlukler diğer bölümlere helali hoş olsun denir.....

fatherboard' Alıntı:
Öğretmen için

şef için

önce yüzyüze dersleri dağıttık sayın hocam (108 dedeğiniz için bu şekide yaptım)kalan kordinatorlukler diğer bölümlere helali hoş olsun denir.....
..
koordinatörlükleri şef için neden 14 te bıraktın anlamadım. 15 yapıp 47 ye ulaşabilirdin.
aynı şey öğretmenin ikinci dağıtımı için de geçerli...

BaRBaRYaN' Alıntı:
fatherboard' Alıntı:
Öğretmen için

şef için

..
koordinatörlükleri şef için neden 14 te bıraktın anlamadım. 15 yapıp 47 ye ulaşabilirdin.

olmuyor işte hocam 27 saat ek deres ücretinin 3 saati ders dışı hazırlık ücreti olmak zorunda bunun içinde mutlaka 3 saat almak için yani her 10 saat için 1 saat veriliyor. yani bir fiil 30 saat derse girmek gerekiyor.

27=24+3 buradaki 3 ddh olmak zorunda.

29=24+3+2 buradaki 3 ddh olmak zorunda ve 2 ise kulüp yada rehberlik görevi. şefler hariç görev veriliyor.

BaRBaRYaN' Alıntı:
fatherboard' Alıntı:
Öğretmen için

şef için

..

sayın hocam yüzyüze ders 30 olmadan 3 ddh veremessin ekders yönetmeliğine görede 3 ddh veremediğin zaman öğretmen için 48(tabi 2 ddh ve rehberlik varsa ) şef için 46 da kalırsın zira şeflerde rehberlikden ekders alamaz...yani 47 saat hesabı için mutlaka 3 ddh 49 saat hesabı içinse 3ddh +rehberlik şarttır...kaynak ek ders yönetmeliğine ait çizelgedir...

BaRBaRYaN' Alıntı:
....
ders programını da yapalım mı hocam ;)
...
şaka bir yana bu sadece ders saati sayısı ve öğretmen sayısına bağlı değildir.
- kaç bilgisayar labınız var
- idarecileriniz kaç saate kadar işletme verme eğiliminde
- okulunuzda günde kaç saat ders var
- okul idaresi size istediğiniz zamanı verecekmi yoksa meslek derslerini 1-2-3 güne sıkıştırın şeklinde kısıtlama koyacakmı. tüm bunları bilmek gerekir
...
ama her şeyin uygun düşmesi durumuna göre hesaplarsanız.

Öğretmenler için
27 saat teorik ders + 2 rehberlik / kulüp + 2 ddh + 18 saat işletme

Şef için
21 saat teorik ders + 10 saat PBO + 16 saat işletme

Toplam teorik ders yükü
27x3 + 21 = 102
----
10. sınıf = 16 saat
11. sınıf = 18 saat x 2 grup = 36 saat
12. sınıf = 18 saat x 2 grup = 36 saat
Toplam = 88 saat yapıyor.
Kalan 14 saat teorik ders için;
- Şef derslere 3. olarak yazılıp bölüm işlemlerini yapabilir
- 14 saatlik bazı derslerde 3 grup yapılabilir
----
bi laf varya gelin ata binmiş ya nasip demiş:) ne yaparlar ederler o kadarını bilmem , öneri olsun onlerinde de...Lablar pek musait değil yeni derslere...Sanırım sef:22-ogrt:30-ogrt:28-ogrt:28 olacak gibi...Ders yukunde oynama yapmadan bunu cıkarabildim ya neyse koordinatorluk zaten sıkıntı olmuyor okulda...Ders dagılımında her hangi bir sıkıntı yoktur umarım.... :roll:

her sınıftan bir şubemiz var 36 saat yüz yüze dersimiz var 2 öğretmeniz 12 saatte kordinatörlük veriliyor bu durumda bende şef olayım dedim ve yazım geldi yanlız yazdıklarınızı okudum şef olmasam mı demeye başladım imzalamasam ne olur bu saatten sonra dönüş olur mu şimdiye kadar 29 saat ek ders veriyorlardı oda yanlışmış yeni farkına vardım ikinci dönem ne yapsam ki yanlışın zimmeti bana mı çıkar ben dersime girip okulun bütün işlerini yapıyordum yeni atandığım içinde hiç bu ücret olaylarına dikkat etmiyordum ne olacak şimdi

Geri