Alan şefi olmanın avantajları nelerdir?

Kodla Büyü
pardus63' Alıntı:
her sınıftan bir şubemiz var 36 saat yüz yüze dersimiz var 2 öğretmeniz 12 saatte kordinatörlük veriliyor bu durumda bende şef olayım dedim ve yazım geldi yanlız yazdıklarınızı okudum şef olmasam mı demeye başladım imzalamasam ne olur bu saatten sonra dönüş olur mu şimdiye kadar 29 saat ek ders veriyorlardı oda yanlışmış yeni farkına vardım ikinci dönem ne yapsam ki yanlışın zimmeti bana mı çıkar ben dersime girip okulun bütün işlerini yapıyordum yeni atandığım içinde hiç bu ücret olaylarına dikkat etmiyordum ne olacak şimdi

öğretmenken 29 saat ekders olur niye olmasın fakat 36 saat ders 2 öğretmenle nasıl oluyordu bilmiyorum. Ayrıca niye imzalamayacaksınız anlamadım okulun işlerini zaten yapıyormuşsunuz artık en azından 10 saat ekdersinizi alarak yaparsınız.

tuncay_tuncez' Alıntı:
Arkadaslar 108 saat yuzyuze egitim+10 saat seflik+4 saat sinif rehberlik hizmeti+96 saat koordinatorluk var ve 1 sef 3 ogretmen var okulda.
10. sinif: grup yok
11. sinif :4 grup var
12. sinif :4 grup var
Okul :Ticaret meslek
Toplam=218 saat yapiyor
yeni bir ogretmen gorevlendirmesinin yapilip yapilmayacagi muamma...Sef ve ogretmeni magdur etmeyecek nasil bir ders dagilimi onerirsiniz?

218 saat ders 4 kişi öğretmen ile verilemez. 2 norm açığı olmalı. dışarıdan ücretli yada ek ders görevi karşılığı yeni 2 tane daha yeni öğretmen gelecek ve hesabı ona göre yapacaksınız.

mesela 500 saat ders görevi olsa 4 öğretmen olsanız her bir öğretmene 125 saat dermi düşer??? düşmez tabiki norm kanununa göre öğretmen sayısı yetersiz.. yeni öğretmen alınmalı. sizin durumda aynene böyle. yeni öğretmen almalısınız. aksi taktirde dersler öğretmensizlikten boş geçer yapacak birşey yok. bundan sonrası müdürün sorunu.

bilisim-tef' Alıntı:
pardus63' Alıntı:
her sınıftan bir şubemiz var 36 saat yüz yüze dersimiz var 2 öğretmeniz 12 saatte kordinatörlük veriliyor bu durumda bende şef olayım dedim ve yazım geldi yanlız yazdıklarınızı okudum şef olmasam mı demeye başladım imzalamasam ne olur bu saatten sonra dönüş olur mu şimdiye kadar 29 saat ek ders veriyorlardı oda yanlışmış yeni farkına vardım ikinci dönem ne yapsam ki yanlışın zimmeti bana mı çıkar ben dersime girip okulun bütün işlerini yapıyordum yeni atandığım içinde hiç bu ücret olaylarına dikkat etmiyordum ne olacak şimdi

öğretmenken 29 saat ekders olur niye olmasın fakat 36 saat ders 2 öğretmenle nasıl oluyordu bilmiyorum. Ayrıca niye imzalamayacaksınız anlamadım okulun işlerini zaten yapıyormuşsunuz artık en azından 10 saat ekdersinizi alarak yaparsınız.

şimdi bizim hesap nasıl olacak peki ben hala anlayamadım

pardus63' Alıntı:
bilisim-tef' Alıntı:
pardus63' Alıntı:

şimdi bizim hesap nasıl olacak peki ben hala anlayamadım

Hocam sen imzala şefliğini al..36 saat tek grup mu iki grup mu ya da 12 saat koordinatörlük öğretmen başı mı toplam mı yazmamışsın ama her şartta sen şefliğini al bence..

bas_kan' Alıntı:
Biz iki bilişimciyiz alan şefiyim haftada fiilen 23 saat dersim var 12 saat koordinatörlük+10 saat şeflik alıyorum toplam 27 saat ekdersim var..
diğer arkadaşım fiilen 32+2(rehberlik) + 12 saat koordinatörlük toplam 29 saat ekders alıyor..
Belki ekdersim haftada 2 saat eksik ama rehberlikle birlikte 10 saat daha az derse girip o 10 saati lab bakımına ayırıyorum..
Tek avantajı fiilen derse girmeden ekders alman.. İdareylede aran iyiyse şeflik saatlerinde okulda bulunmana gerek bile kalmıyor.. (Zaten bi sorun çıktığında şeflik saatini beklemeden anında ilgileniyoruz..)
fazla alıyorsun hocam
alman gereken
şeflik:10 saat
kordinatörlük:12
"ders ise :2 saati geçemez
ddhp:2 alırsın
toplam .26 saatir.
dikkat et zimmet çıkmasın sayıştaydan

bag_or' Alıntı:
bas_kan' Alıntı:
Biz iki bilişimciyiz alan şefiyim haftada fiilen 23 saat dersim var 12 saat koordinatörlük+10 saat şeflik alıyorum toplam 27 saat ekdersim var..
diğer arkadaşım fiilen 32+2(rehberlik) + 12 saat koordinatörlük toplam 29 saat ekders alıyor..
Belki ekdersim haftada 2 saat eksik ama rehberlikle birlikte 10 saat daha az derse girip o 10 saati lab bakımına ayırıyorum..
Tek avantajı fiilen derse girmeden ekders alman.. İdareylede aran iyiyse şeflik saatlerinde okulda bulunmana gerek bile kalmıyor.. (Zaten bi sorun çıktığında şeflik saatini beklemeden anında ilgileniyoruz..)
fazla alıyorsun hocam
alman gereken
toplam .26 saatir.
.
sen yanlış hesapladın bag_or hocam. arkadaşın hesabı gayet doğru.
ayrıca "ders ise: 2 saati geçemez lafı garip olmuş...

BaRBaRYaN' Alıntı:
bag_or' Alıntı:
bas_kan' Alıntı:
fazla alıyorsun hocam
alman gereken
toplam .26 saatir.
.

hocam bag-or doğru hesaplamış. bas_kan ın yukarıda verdiği ders saati sayıları yanlış. yani uygunsuz..

bir fiil ders + koordinatörlük + şeflik <= 44

olabilir..

ancak bas_kan demişki

bir fiil ders 23 + koordinatörlük 12+ şeflik 10 = 45 olmuş. teknik öğretmenlere 45 saat ek ders görevi verilemez.. ek ders yönetmeliğinde 24 saat ek ders görevi maksimum verilebileceği yazıyor. 20 saatde maaş karşılığı olur. yani 44 saat ek ders görevi maksimum verilebilir.. yani bas_kan hocamızın aldığı ya birfiil derslerden ya da koordinatörlük ek dersinden 1 saat azaltmaları gerekiyor. neyse.. 44 saat ek ders görevi olan bir öğretmen bir fiil girdiği her 10 saatlik dersi için 1 saatlik planlama ek dersi alır. ve bu da maksimum 3 saat olabilir. 44+3=47 olur. ancak bir öğretmen bu 44 saatlik ek ders görevinin bir fiil ders olarak 30 saatten az derse giriyorsa bu 10 saate bir saat olarak 3 saati alamaz. yani bu 3 saati 10 saate 1 saat kapsamında alabiliyorsa hak etmiş olur. onun dışında diğer yollardan b 3 saat verilemez.

30 saatten daha az bir fiil ek derse giren bir şef asla 27 saat ek ders ücreti alamaz.

tayinci42' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
bag_or' Alıntı:
bas_kan' Alıntı:
fazla alıyorsun hocam
alman gereken
toplam .26 saatir.
.

hocam bag-or doğru hesaplamış. bas_kan ın yukarıda verdiği ders saati sayıları yanlış. yani uygunsuz..

olabilir..

ancak bas_kan demişki

bir fiil ders 23 + koordinatörlük 12+ şeflik 10 = 45 olmuş. teknik öğretmenlere 45 saat ek ders görevi verilemez.. ek ders yönetmeliğinde 24 saat ek ders görevi maksimum verilebileceği yazıyor. 20 saatde maaş karşılığı olur. yani 44 saat ek ders görevi maksimum verilebilir.. yani bas_kan hocamızın aldığı ya birfiil derslerden ya da koordinatörlük ek dersinden 1 saat azaltmaları gerekiyor. neyse.. 44 saat ek ders görevi olan bir öğretmen bir fiil girdiği her 10 saatlik dersi için 1 saatlik planlama ek dersi alır. ve bu da maksimum 3 saat olabilir. 44+3=47 olur. ancak bir öğretmen bu 44 saatlik ek ders görevinin bir fiil ders olarak 30 saatten az derse giriyorsa bu 10 saate bir saat olarak 3 saati alamaz. yani bu 3 saati 10 saate 1 saat kapsamında alabiliyorsa hak etmiş olur. onun dışında diğer yollardan b 3 saat verilemez.

30 saatten daha az bir fiil ek derse giren bir şef asla 27 saat ek ders ücreti alamaz.
tam cevap verecektim.yazınıda oldukça iyi açıklamışsın.teşekkür ettim.çalıştığım okulda aralık 2012 de şeflerden sayıştay savunma ve paraları istedi.

bag_or' Alıntı:
tayinci42' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
bag_or' Alıntı:
bas_kan' Alıntı:
fazla alıyorsun hocam
alman gereken
toplam .26 saatir.
.

olabilir..

ancak bas_kan demişki

tam cevap verecektim.yazınıda oldukça iyi açıklamışsın.teşekkür ettim.çalıştığım okulda aralık 2012 de şeflerden sayıştay savunma ve paraları istedi.
.
pardon ben 44 olayını unutmuşum. sadece ders saatlerini hesaplamıştım.

haftada 24 saate kadar ek ders verilebilir derken bunun içinde koordinatörlük ve şeflikten gelen ek derslerde mi kastediliyor yani?

mevcut' Alıntı:
haftada 24 saate kadar ek ders verilebilir derken bunun içinde koordinatörlük ve şeflikten gelen ek derslerde mi kastediliyor yani?
aynen öyle üstünede 10+1'den 2 saat alır toplam 26 saatir.

ŞEFLİK Mİ :puhaha: :puhaha: hemde bizim mebde.
kesinlikle uzak dur.ne olursa olsun sabit düz normal öğretmen daha iyidir.yıllar geçtikçe dediğimi daha iyi anlayacaksın...6.Yılım.

Kural 1:Müdür haklıdır
Kural 2:Müdürün haklı olmadığı zaman kural 1 geçerlidir.
for döngüsü bile bundan iyidir.

tüm sayfaları okudum, çok ilginç yerlere gitmiş muhabbet garip...

genel olarak benim şeflik için tavsiyem olmanız yönündedir. çünkü olmasanda okulun işlerini sana yaptıracaklardır. o zaman ol ve yaptığın işin ücretini al.

tabi idarei boyutunda bakmak lazım. onlar az öğpretmenli yerlerde önce girilmesi gereken dersleri dağıtır, şeflik, ibe gibi görevleri sonra 46 ya göre dağıtırlar (ki bence haklıdırlar da).

Lakin yine kraldan kralcı idareciler rehberlik için 2 saat verip toplamı 47 saate çıkarmamakta diretirler. Hatta ibe den 20 saat vermek mümkünkende vermezler bunu da şahsen hiç anlayamamışımdır.

Bazen az öğretmenli durumlarda şefliği 10 saat alamazsınız bu gibi durumlarda kendinize enayimiyim sorusunu sorabilirsiniz ama değilsiniz. bu gibi işlerde işi kendinizin yapması her zaman en iyi şeydir.
Aynı zamanda ders programınıı siz yaptığınız için ekstra şeflik yükünüzden dolayı kendinize ufak bi güzellik yapmanızı tavsiye ederim. fedakarlık yapmayanlarda ses edemez. buyrun koltuk dersin...

genel olarak ilk soruyu soran arkadaşın 46 üzerine 10 saat daha alabilirmiyim demesi de çok hoştu :)

bir tavsiye daha eğer okursan, temrinlik parası aralık ayında gelir ve o ay içinde ihaleleri sonuçlandırman ve alımı yapman istenir senden. o nedenle yıl boyu eksikleri bir yere yaz, aralık ayında listeni yazar elden fiyat alırsın ve hızlıca sonuçlanrırsın.
demirbaş defterine dikkat et ve yıllık malzeme düşümlerini ihmal etme sakın. önemlidir o defterler. o defterde olan şeyler sana zimmetli olacağı için ilk olarak onların yerini tespit et ve sana zimmetli olan hiçbir şeyi kimseye verme.

ALAN ŞEFLİĞİ VE DAL ŞEFLİĞİNDE OLMASI GEREKEN DERSLERİ EŞİT DAĞITIP ÜZERİNE PLANLAMA BAKIM ONARIM GÖREVİŞ VERİLMESİDİR. Çünkü şeflik görevi kişiye özeldir. boş şeflik için 5 kişi başvuru yapar, Puanı yüksek 1 kişi görevlendirilir. Ayrıca; Yeni çıkan ortaöğretim kurumları yönetmeliği 88. madde 2 a fıkrasıda bu durum net bir şekilde açıklanmıştır.
Şöyleki: Okuldaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra işletmelerde meslek eğitimi adı altında ek ders görevi verilir.BU NE ANLAMA GELİR
1) PLANLAMA BAKIM ONARIM OKULDAKİ TEORİK MESLEK DERSİ DEĞİLDİR.DOLAYISI İLE ÖNCE DERSLER EŞİT PAYLAŞTIRILMALIDIR. BU DURUMDADA DERS BÜTÜNLÜĞÜNDEN DOLAYI +5, -5 GİBİ FARKLAR OLUŞABİLİR.
2)SONRA PLANLAMA DERSLERİN ÜZERİNE İLAVE EDİLİR
3)SONRA İŞLETMELERDE MESLEK EĞİTİMİ İŞYERLERİNİN ÖZEL DURUMLARI DİKKATE ALINARAK YÖNETMELİĞİ GEREĞİ İDARE TARAFINDAN TAKDİR EDİLEREK VERİLİR. BURADA SADECE MAX SAYI BELLİDİR. MİNİMUMU İDARE TAKDİR EDER

SONUÇ. DERS DAĞILIMI 47 SAATTEN AZ OLAN OKULLARDA (ÖRN.ORTALAMA 25 OLSUN) ALAN ŞEFİ DİĞERLERİNDEN 10 SAAT, DAL ŞEFİ 6 SAAT FAZLA ÜCRET ALIR. DERLER FAZLA İSE HERKESE 47 DÜŞERSE ZATEN YAPACAK BİR ŞEY YOK. BU DURUMDA ŞEF 10 SAAT PLANLAMA İLE 27 SAAT, ÖĞRETMEN İSE DERSE GİREREK 27 SAAT ÜCRET ALIR.

MADDE 88
2) Koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde aşağıdaki esaslar dikkate alınır:

a) Okuldaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra işletmelerde meslek eğitimi adı altında ek ders görevi verilir.

nenezure' Alıntı:
ALAN ŞEFLİĞİ VE DAL ŞEFLİĞİNDE OLMASI GEREKEN DERSLERİ EŞİT DAĞITIP ÜZERİNE PLANLAMA BAKIM ONARIM GÖREVİŞ VERİLMESİDİR. Çünkü şeflik görevi kişiye özeldir. boş şeflik için 5 kişi başvuru yapar, Puanı yüksek 1 kişi görevlendirilir. Ayrıca; Yeni çıkan ortaöğretim kurumları yönetmeliği 88. madde 2 a fıkrasıda bu durum net bir şekilde açıklanmıştır.
Şöyleki: Okuldaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra işletmelerde meslek eğitimi adı altında ek ders görevi verilir.BU NE ANLAMA GELİR
1) PLANLAMA BAKIM ONARIM OKULDAKİ TEORİK MESLEK DERSİ DEĞİLDİR.DOLAYISI İLE ÖNCE DERSLER EŞİT PAYLAŞTIRILMALIDIR. BU DURUMDADA DERS BÜTÜNLÜĞÜNDEN DOLAYI +5, -5 GİBİ FARKLAR OLUŞABİLİR.
2)SONRA PLANLAMA DERSLERİN ÜZERİNE İLAVE EDİLİR
3)SONRA İŞLETMELERDE MESLEK EĞİTİMİ İŞYERLERİNİN ÖZEL DURUMLARI DİKKATE ALINARAK YÖNETMELİĞİ GEREĞİ İDARE TARAFINDAN TAKDİR EDİLEREK VERİLİR. BURADA SADECE MAX SAYI BELLİDİR. MİNİMUMU İDARE TAKDİR EDER

SONUÇ. DERS DAĞILIMI 47 SAATTEN AZ OLAN OKULLARDA (ÖRN.ORTALAMA 25 OLSUN) ALAN ŞEFİ DİĞERLERİNDEN 10 SAAT, DAL ŞEFİ 6 SAAT FAZLA ÜCRET ALIR. DERLER FAZLA İSE HERKESE 47 DÜŞERSE ZATEN YAPACAK BİR ŞEY YOK. BU DURUMDA ŞEF 10 SAAT PLANLAMA İLE 27 SAAT, ÖĞRETMEN İSE DERSE GİREREK 27 SAAT ÜCRET ALIR.

MADDE 88
2) Koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde aşağıdaki esaslar dikkate alınır:

a) Okuldaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra işletmelerde meslek eğitimi adı altında ek ders görevi verilir.

Hocam olay şu mu?
Ben şefim ders yükümüz 66
Koordinatörlük 24 diyelim
Şeflik 10
3 hocayız ve dağılımı yapıyorum. Bana düşen bu mudur?

66/3=22'şer saat ders + 10 saat Şeflik + 8 Koordinatörlük + 2 Hazırlık = 42 mi alırım yoksa hesap farklı mı?

__AtmacA__' Alıntı:
İlgili birileri var mı arkadaşlar.
Önceki mesajınızda yaptığınız alıntıdaki yoruma göre hesaplama sizin dediğiniz gibi olacak.
22 saat ders 10 saat alan şefliği 8 saat koordinatörlük.

Diğer arkadaşlar 22 ders + 8 koordinatörlü + 2 rehberlik + 2 Hazırlık= 34 Saat

Peki hocam direk + 10 şeflik en son eklenir gibi bi yazı var mı yönetmelikte.

__AtmacA__' Alıntı:

..
yok hocam öyle bir yazı.
ama sizin üstteki mesajınızda belirttiğiniz gibi 42 saat siz alıp diğer arkadaşlara 34 saat ders verirseniz sonra diğer arkadaşlardan alan işlerinde yardım beklemeyin.

bu tarz durumlarda HAKKANİYET bakımından hepsi ders yüküne katılır. sadece sizin durumunuza özel maaş karşılığı olarak 20 saat almanız mecburi olduğu için

BENCE olması gereken
20 saat maaş karşılığı dersi sizin almanız diğer 46 saati dağıtabiliyoranız 23 - 23 diğer arkadaşlara dağıtmanız.
bu durumda
20 + 8 + 10 + 2 = 40 sizin almanız.
23 + 8 + 2 = 33 diğer arkadaşların alması

BaRBaRYaN' Alıntı:
__AtmacA__' Alıntı:

..
yok hocam öyle bir yazı.
ama sizin üstteki mesajınızda belirttiğiniz gibi 42 saat siz alıp diğer arkadaşlara 34 saat ders verirseniz sonra diğer arkadaşlardan alan işlerinde yardım beklemeyin.

bu tarz durumlarda HAKKANİYET bakımından hepsi ders yüküne katılır. sadece sizin durumunuza özel maaş karşılığı olarak 20 saat almanız mecburi olduğu için

BENCE olması gereken
20 saat maaş karşılığı dersi sizin almanız diğer 46 saati dağıtabiliyoranız 23 - 23 diğer arkadaşlara dağıtmanız.
bu durumda
20 + 8 + 10 + 2 = 40 sizin almanız.
23 + 8 + 2 = 33 diğer arkadaşların alması

1-2 saatin bi önemi yok o verilir de ben meslekçi olmayan idareye konuyu anlatmanın derdindeyim. Tutup bana koordinatörlük alamazsın şefliğe say diyemesinler.

__AtmacA__' Alıntı:
Artık şeflikler her sene sonunda tekrar dilekçe yazılarak yeniden mi alınıyor?
..
hayır yeni şeflik dilekçeleri ve istifa dileçeleri sadece sene sonu ve sene başında alınıyor ;)

__AtmacA__' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
__AtmacA__' Alıntı:
Artık şeflikler her sene sonunda tekrar dilekçe yazılarak yeniden mi alınıyor?
..
hayır yeni şeflik dilekçeleri ve istifa dileçeleri sadece sene sonu ve sene başında alınıyor ;)

Bizim tuhaf yönetim bizden tekrar şeflik dilekçesi yazmamızı istediler. Amaçları ne acaba?
...
Siz alan şefi / atölye şefiyseniz bırakın yazmayın. zaten şefim gerek yok deyin :) bir ihtimal yönetmelikte şeflikler düzenlenecek diyordu. bunlar kendi kafalarına göre düzenlemek istemiş olabilirler :D

Geri