Anadolu, Anadolu Hazırlık, Fen ve Hazırlık Fen Liselerinde PROGRAMLAMAYA GİRİŞ VE ALGORİTMA MODÜLÜ YILLIK PLANI (1, 2 VE 4 SAATLİK)

Kodla Büyü

only61

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Tamamen yeni müfredata göre (2024-2025) haftalık 1, 2 ve 4 saat baz alınarak ayrı ayrı hazırlanmış Anadolu, Anadolu Hazırlık, Fen ve Fen Hazırlık Liseleri Bilgisayar Teknolojileri ve Yazılım Dersi - PGA MODÜLÜ YILLIK PLANLARI

Dikkat:

*Anadolu, Anadolu Hazırlık, Fen ve Fen Hazırlık Liselerinde seçmeli ders olarak alındığında 9. sınıflar için haftalık 1 saat; 10, 11 ve 12. sınıflar için haftalık 2 saatlik plan kullanılacaktır.

*Fen Liselerinde 9. ve 10. sınıflardaki zorunlu ders için haftalık 2 saatlik plan kullanılacaktır.

*Anadolu ve Fen Hazırlık sınıflarında haftalık 4 saatlik plan kullanılacaktır.

Not: Planları kendi siteme de ekledim. Modüllerle ilgili yeni ders notları ve çalışma föyleri de ekleyeceğiz inşallah...(onuraltuntas.net) ÖĞRETMEN evrakları

Ekli dosyalar

• pga modülü yıllık planlar.zip
    56.2 KB · Görüntüleme: 709
Son düzenleme:
Tamamen yeni müfredata göre (2024-2025) haftalık 1 saat baz alınarak hazırlanmış genel lise bilgisayar teknolojileri ve yazılım dersi - pga modülü yıllık planı

--> Meb tarafından yayınlanan güncel yıllık plan çerçeveleri: https://ogm.meb.gov.tr/www/2024-2025-egitim-ogretim-donemi-cerceve-yillik-planlari/icerik/2055

Dikkat: Öğretim programı haftada 2 saate göre hazırlanmış ama talim terbiye haftada 1 saate izin veriyor...

Not: Planı kendi siteme de ekledim. Modüllerle ilgili yeni ders notları ve çalışma föyleri de ekleyeceğiz inşallah...(onuraltuntas.net)
hocam kitap ne olacak peki? konu başlıkları ile kitap uyuşmuyor şu an?

hocam kitap ne olacak peki? konu başlıkları ile kitap uyuşmuyor şu an?
Hocam bahsettiğiniz kitap artık tarihe karıştı. Onu kullanmayacağız. Yeni kitap yazılıyor (Programlamaya giriş ve algoritma) ama Eylüle yetişir mi bilmem. Bu işlerin teamülü şudur. Bakanlık kitap yetiştiremezse veya kitap hiç yoksa öğretmen öğretim programındaki kazanımları kullanır, kaynak olarak da dış kaynakları kullanır, ya da kaynağı kendi yaratır. Ben yıllardır kaynağımı kendim yaptım. Bunun için site bile kurdum. Kitap olsa bile kitaba bağımlı kalmak iyi bir şey değil kaynakları çoğaltmalıyız.

Tamamen yeni müfredata göre (2024-2025) haftalık 1 saat baz alınarak hazırlanmış genel lise bilgisayar teknolojileri ve yazılım dersi - pga modülü yıllık planı

Dikkat: Öğretim programı haftada 2 saate göre hazırlanmış ama talim terbiye haftada 1 saate izin veriyor...

Not: Planı kendi siteme de ekledim. Modüllerle ilgili yeni ders notları ve çalışma föyleri de ekleyeceğiz inşallah...(onuraltuntas.net)
Hocam elinize sağlık. Bunu 9. sınıflar için kullanacağım. 10. sınıflar için nasıl bir program yapıyorsunuz?

Hocam bir kere illa 9.sınıf 10.sınıf diye bir ayrım yok. İstersen 12.sınıflara bile pga modülü gösterebilirsin. Tabi pga modülünü her seviye alabilir ama diğer modüller aşamalı olmak şartıyla. Sizin dediğiniz Programlama Dilleri Modülü ise hangi programlama diline göre ise ona göre plan yapılmalı. Ben Python yapmayı düşünüyorum açıkçası. Ama mobil ve robotik programlama ise onu daha sonra yaparım.

Hocam bir kere illa 9.sınıf 10.sınıf diye bir ayrım yok. İstersen 12.sınıflara bile pga modülü gösterebilirsin. Tabi pga modülünü her seviye alabilir ama diğer modüller aşamalı olmak şartıyla. Sizin dediğiniz Programlama Dilleri Modülü ise hangi programlama diline göre ise ona göre plan yapılmalı. Ben Python yapmayı düşünüyorum açıkçası. Ama mobil ve robotik programlama ise onu daha sonra yaparım.
Geçen sene 9. sınıflar da sizin attığınız plana benzer şekilde ilerledim konuları. Bu sene hem 9. sınıflara hem de 10. sınıflara ders açıldı. Acaba 10. sınıflarda hangi planı referans almak gerekiyor. Bende python anlatmayı düşünüyorum.

Hocam en basit haliyle Python anlatmak daha mantıklı. Eğer okulunuzda yeterli donanım yoksa mobil ve robotik programlama anlatılmaz. Programla dili modülünden ise dediğim gibi en mantıklısı Python. Bir üst sınıfta Yapay zeka modülü seçilecekse zaten şimdiki sınıfında Python seçilmeli.
Plan konusuna gelecek olursak, öğretim programına göre plan hazırlanmalı. Ben yapacağım inşallah şu an tatildeyim. Hatta zamanım varsa başka modüllerle ilgili planlar da yapacağım. Biraz bekleyin

Emeğine sağlık hocam.
1 yıl boyunca algoritma anlatmak çok sıkıcı olacak. Bizim okulda sadece 10. sınıflara seçiliyor. Önceden hiç olmazsa 1 dönem de olsa python anlatıyordum.
Şimdi sadece algoritma...

Paylaşımınız için tşrkrlr Onur hocam. Bir hocamın dediği gibi nerdeyse bir yıl boyunca algoritma anlatmak sıkıcı olacak ama yapacak bir şey yok anlatacağız...

Emeğine sağlık hocam.
1 yıl boyunca algoritma anlatmak çok sıkıcı olacak. Bizim okulda sadece 10. sınıflara seçiliyor. Önceden hiç olmazsa 1 dönem de olsa python anlatıyordum.
Şimdi sadece algoritma...
Aynı problemi yaşıyorum hocam. Argoritmadan öğrencilerde sıkılıyor belli bir zaman sonra. Geçen yıl ben 2. Dönem Python anlattım. Ama sıkıntı yaşama ihtimalim de vardı. Bu yıl ne yaparım bilemiyorum

Arkadaşlar Algoritma anlatırken Python anlatabilirsiniz. Sonuçta algoritma örnekleri için bir programlama dili lazım.

Anadolu Hocam. Seminer dönemine kadar yüklemiş olur musunuz Hocam?
Proje okulu mu hocam? Okulun adını yazar mısın? Aynı öğretim programına tabi olması lazım ona göre sadece haftalık ders saatlerini ayarlamak yeterli olacak. Diğer konular kazanımlar aynı olacak. Bilgi verirseniz sevinirim okulunuz hakkında.

Hocam bahsettiğiniz kitap artık tarihe karıştı. Onu kullanmayacağız. Yeni kitap yazılıyor (Programlamaya giriş ve algoritma) ama Eylüle yetişir mi bilmem. Bu işlerin teamülü şudur. Bakanlık kitap yetiştiremezse veya kitap hiç yoksa öğretmen öğretim programındaki kazanımları kullanır, kaynak olarak da dış kaynakları kullanır, ya da kaynağı kendi yaratır. Ben yıllardır kaynağımı kendim yaptım. Bunun için site bile kurdum. Kitap olsa bile kitaba bağımlı kalmak iyi bir şey değil kaynakları çoğaltmalıyız.
hocam doğru diyorsunuz da kitap bize kılavuzluk ediyor, eğitimde birliği sağlıyor. yani kitap PDF şeklinde de olsa mutlaka olmalı. yoksa elbette farklı kaynaklar da kullanıyoruz.

hocam doğru diyorsunuz da kitap bize kılavuzluk ediyor, eğitimde birliği sağlıyor. yani kitap PDF şeklinde de olsa mutlaka olmalı. yoksa elbette farklı kaynaklar da kullanıyoruz.
Ben de aynı görüşteyim ancak artık kullanılmayacak bir kitabı klavuz olarak kullanamayız onu söylemek istedim. Kitaplar bazen çıkmıyor bazen yetişmiyor bu da bizim bir gerçeğimiz. Hele bizim branşta kitaplar çıkmalıdan ziyade üstüne her yıl güncellenmeli. Kitaplar yazılıyor hocam merak etme.

Proje okulu mu hocam? Okulun adını yazar mısın? Aynı öğretim programına tabi olması lazım ona göre sadece haftalık ders saatlerini ayarlamak yeterli olacak. Diğer konular kazanımlar aynı olacak. Bilgi verirseniz sevinirim okulunuz hakkında.
Evet hocam proje okulu yazdım özelden

Hocalarım 9. Sınıflarda 1 saatlik derste algoritma anlatırken Flowturk programını kullandım. Öğrencinin algoritmayi geliştirip sonucunu görebilmesi açısından işime yariyordu ancak onu da gelistiren bir bilgisayarci hoca sanırım, programı gelistirilmeye devam etmedigi icin stabil degil,bolca hata veriyor.Flowchart gibi programlara gore daha basit olması isime yariyordu ama bu yıl farklı bir program kullanmak istiyorum. Tavsiyeniz var mi, algoritma anlatirken hangi materyali kullaniyorsunuz?

Hocalarım 9. Sınıflarda 1 saatlik derste algoritma anlatırken Flowturk programını kullandım. Öğrencinin algoritmayi geliştirip sonucunu görebilmesi açısından işime yariyordu ancak onu da gelistiren bir bilgisayarci hoca sanırım, programı gelistirilmeye devam etmedigi icin stabil degil,bolca hata veriyor.Flowchart gibi programlara gore daha basit olması isime yariyordu ama bu yıl farklı bir program kullanmak istiyorum. Tavsiyeniz var mi, algoritma anlatirken hangi materyali kullaniyorsunuz?
maalesef yok hocam. en anlaşılır olanı flowturk.

Hocam merhaba bunun 2 saat olanı mevcut mu? Bizim ogrencilerimiz de meslek lisesi yanlışlıkla seçmiş.

Teşekkürler emeğinize sağlık Onur hocam takipteyiz. Web sitenizi de sık kullanılanlara ekledik :)

Geri