Anadolu, Anadolu Hazırlık, Fen ve Hazırlık Fen Liselerinde PROGRAMLAMAYA GİRİŞ VE ALGORİTMA MODÜLÜ YILLIK PLANI (1, 2 VE 4 SAATLİK)

Kodla Büyü
Tamamen yeni müfredata göre (2024-2025) haftalık 1 saat baz alınarak hazırlanmış genel lise bilgisayar teknolojileri ve yazılım dersi - pga modülü yıllık planı

Dikkat: Öğretim programı haftada 2 saate göre hazırlanmış ama talim terbiye haftada 1 saate izin veriyor...

Not: Planı kendi siteme de ekledim. Modüllerle ilgili yeni ders notları ve çalışma föyleri de ekleyeceğiz inşallah...(onuraltuntas.net)
Talim terbiye nasıl 1 saate izin veriyor hocam. bizim genel lisede ilk kez bu dersi görecek olan 10. sınıflara haftalık 2'şer saat seçildi. dediğinizden bir şey anlayamadım yani.

Talim terbiye nasıl 1 saate izin veriyor hocam. bizim genel lisede ilk kez bu dersi görecek olan 10. sınıflara haftalık 2'şer saat seçildi. dediğinizden bir şey anlayamadım yani.
Hocam normal anadolu liselerinde programlamaya giriş ve algoritma modülü haftada 1 saat olarak belirlendi. Haftalık ders çizelgelerine göz atın görürsünüz orada. Ama bu dersi almış öğrenciler bir sonraki modülü seçmişlerse orada serbestlik var.1,2 veya 3 saat seçebilirsin. Güncel öğretim programını okursan görürsün.

Hocam normal anadolu liselerinde programlamaya giriş ve algoritma modülü haftada 1 saat olarak belirlendi. Haftalık ders çizelgelerine göz atın görürsünüz orada. Ama bu dersi almış öğrenciler bir sonraki modülü seçmişlerse orada serbestlik var.1,2 veya 3 saat seçebilirsin. Güncel öğretim programını okursan görürsün.
e peki bizim idareci nasıl 2 saat seçiyor? 10. sınıflara 2 şer saat seçmiş. ilk defa görecekler bu dersi 10. sınıflar. ben de bunu anlamadım.

edit: sanırım atladığınız bir nokta var hocam. 9. sınıflarda 1 saat diğer kademelerde 1,2 veya 3 saat seçilebiliyor. ben 10. sınıflara gireceğim için 2 saat seçilebilir yani. ve ilk defa bu dersi görecekleri için PGA modülünü 2'şer saat anlatabileceğim.
IMG_20240826_182109.jpg

Hocam ders haftalık 1 saat olduğu için 2 saatlik olanı mevcut değil
bakın burada da yanlış bilgi vermişsiniz hocam. 9. sınıflar 1 saat görebiliyor bu dersi ama diğer kademeler 2 veya 3 saat de görebiliyor. ve diğer kademeler ilk defa bu dersi alıyorsa PGA modülünü haftada 2 saat işleyebilir yani. özetle ders saati modulle ilgili değil sınıf kademesiyle ilgili bir konu.

bakın burada da yanlış bilgi vermişsiniz hocam. 9. sınıflar 1 saat görebiliyor bu dersi ama diğer kademeler 2 veya 3 saat de görebiliyor. ve diğer kademeler ilk defa bu dersi alıyorsa PGA modülünü haftada 2 saat işleyebilir yani. özetle ders saati modulle ilgili değil sınıf kademesiyle ilgili bir konu.
Hocam evet güzel yakalamışsın. O zaman bu yıllık planın hem 2 saatliği hem 3 saatliği olmalı duruma göre. Ben sadece 9.sınıfları düşünerek 1 saatlik yaptım. O vakit diğer kademelere göre de bir plan yapmalı. Tatil bitsin yapıcam inşallah. Ama çok karışık bir hale getirmişler. Özellikle fen liselerinde araya bir de zorunlu ders olayı girdi. Beyin yakar o derece

Hocam evet güzel yakalamışsın. O zaman bu yıllık planın hem 2 saatliği hem 3 saatliği olmalı duruma göre. Ben sadece 9.sınıfları düşünerek 1 saatlik yaptım. O vakit diğer kademelere göre de bir plan yapmalı. Tatil bitsin yapıcam inşallah. Ama çok karışık bir hale getirmişler. Özellikle fen liselerinde araya bir de zorunlu ders olayı girdi. Beyin yakar o derece
hocam hazırladığınız plandaki 1 saatleri 2 yapsak olmaz sanırım. bu defa da öğretim programına uymaz değil mi? çünkü hangi ünitenin kaç saatte anlatılacağı yazıyor öğretim programında.
IMG_20240827_181344.jpg

Bir bilgi de ben vereyim. Bizim dersi Anadolu lisesi 9. sınıfta 1 saat seçmeli olarak veriyorlar. Fen lisesi 9. sınıflarda 2 saat, 10. sınıflarda 2 saat olarak veriliyor. Eğer hazırlık varsa 4 saat (kur1 + kur2 ) hazırlıkta veriyorlar. Böyle de bir çeşitlilik var.

Arkadaşlar, Anadolu liselerinde sınıf düzeyi farketmeksizin öğrenci ilk defa bilişim teknolojileri dersi alacak ise 1 saatlik programlamaya giriş ve algoritma modülü seçilebiliyor. Bu modülün 2 saatliği yok. Bu modülü almayan öğrenci diğer bilişim teknolojileri modüllerini de alamaz. (Görseldeki 28. madde b bendi) Tebliğler dergisinde geçen yıl yayınlandı.

Ekli dosyalar

• IMG-20240613-WA0017.jpg
    IMG-20240613-WA0017.jpg
    76.4 KB · Görüntüleme: 77
Arkadaşlar, Anadolu liselerinde sınıf düzeyi farketmeksizin öğrenci ilk defa bilişim teknolojileri dersi alacak ise 1 saatlik programlamaya giriş ve algoritma modülü seçilebiliyor. Bu modülün 2 saatliği yok. Bu modülü almayan öğrenci diğer bilişim teknolojileri modüllerini de alamaz. (Görseldeki 28. madde b bendi) Tebliğler dergisinde geçen yıl yayınlandı.
bu modülün 2 saatliği yok ne demek hocam? 2 saatliği yok ne demek? öyle bir kavram yok hiçbir yerde. dersi ilk defa alan her sinif isterse 12. sınıf olsun mecburen PGA modülünü alir. ders süresi de sınıf kademesine gore 1, 2 veya 3 saat seçilebilir. ben her sene 10. sınıfları okuturum, ilk defa bu dersi alıyorlar ve her sene 2 saat seciyoruz. ki yine seçmiş müdür yardımcısı 2 saat. herhangi bir sorun yok. kaldı ki ilk defa bu dersi alacakları için mecburen PGA modulunu vermek zorundayım ve 2 saat vereceğim. okuduğunuzu siz mi anlamiyorsunuz hocam ben mi?

earl hocam haklı. pga 1 saattir diye bir kavram yok. 9.sınıflar 1 saat olduğu için öyle bir algı oluştu. Ben de yanıldım hatta. Şimdi bu yıllık planın 2 saatliğini yapmak lazım.

Evet hocalarım! earl hocamın uyarıları ile planları güncelledim. 2 ve 4 saatlik planlar da koydum. Uyarı yazıları koyarak güncelleme yaptım. Buna göre;

*Anadolu, Anadolu Hazırlık, Fen ve Fen Hazırlık Liselerinde seçmeli ders olarak alındığında 9. sınıflar için haftalık 1 saat; 10, 11 ve 12. sınıflar için haftalık 2 saatlik plan kullanılacaktır.

*Fen Liselerinde 9. ve 10. sınıflardaki zorunlu ders için haftalık 2 saatlik plan kullanılacaktır.

*Anadolu ve Fen Hazırlık sınıflarında haftalık 4 saatlik plan kullanılacaktır.

Not: Planları kendi siteme de ekledim. Modüllerle ilgili yeni ders notları ve çalışma föyleri de ekleyeceğiz inşallah...(onuraltuntas.net) ÖĞRETMEN evrakları

Bir bilgi de ben vereyim. Bizim dersi Anadolu lisesi 9. sınıfta 1 saat seçmeli olarak veriyorlar. Fen lisesi 9. sınıflarda 2 saat, 10. sınıflarda 2 saat olarak veriliyor. Eğer hazırlık varsa 4 saat (kur1 + kur2 ) hazırlıkta veriyorlar. Böyle de bir çeşitlilik var.
Bizim gibi kitabı olmayan, dolayısıyla öğrencilere not tutturmak zorunda olduğumuz bir ders anadolu lisesi dokuzlarda nasıl haftada bir saat oluyor çok ilginç. Ders öğretim programını hazırlayanların kafası gerçekten güzelmiş herhalde.

Bir de farklı programlama dillerinin anlatıldığı okullar arası nakiller olunca sınavlar nasıl olacak acaba?

Evet hocalarım! earl hocamın uyarıları ile planları güncelledim. 2 ve 4 saatlik planlar da koydum. Uyarı yazıları koyarak güncelleme yaptım. Buna göre;

*Anadolu, Anadolu Hazırlık, Fen ve Fen Hazırlık Liselerinde seçmeli ders olarak alındığında 9. sınıflar için haftalık 1 saat; 10, 11 ve 12. sınıflar için haftalık 2 saatlik plan kullanılacaktır.

*Fen Liselerinde 9. ve 10. sınıflardaki zorunlu ders için haftalık 2 saatlik plan kullanılacaktır.

*Anadolu ve Fen Hazırlık sınıflarında haftalık 4 saatlik plan kullanılacaktır.

Not: Planları kendi siteme de ekledim. Modüllerle ilgili yeni ders notları ve çalışma föyleri de ekleyeceğiz inşallah...(onuraltuntas.net) ÖĞRETMEN evrakları
hocam ünite oranları vardı. 2'şer saat ayarlarken o oranlara yani ünitenin kaç saatte biteceğine dikkat ettiniz değil mi? ettiyseniz süper olmuştur. elinize sağlık.

Hocam yayınladığınız 1 saatlik plana göre bir kafa karışıklığım var. eğitim öğretim 36 hafta sürüyor haftada 1 saatten 36 ders saati yapar. Ama Öğretim programında pga dersi 72 saat ( 36x2) üzerinden hesaplanmış. 36. haftada verilen son kazanım ( 1. Ünite 8 Ders+2.Ünite 20 Ders+3.Ünite 8 Ders) 3.üniteye kadar anca yetişir. Bu durumda sizin planda 5. üniteye kadar gidilmiş görünüyor bu nasıl olacak?
1725100952325.png

Hocam yayınladığınız 1 saatlik plana göre bir kafa karışıklığım var. eğitim öğretim 36 hafta sürüyor haftada 1 saatten 36 ders saati yapar. Ama Öğretim programında pga dersi 72 saat ( 36x2) üzerinden hesaplanmış. 36. haftada verilen son kazanım ( 1. Ünite 8 Ders+2.Ünite 20 Ders+3.Ünite 8 Ders) 3.üniteye kadar anca yetişir. Bu durumda sizin planda 5. üniteye kadar gidilmiş görünüyor bu nasıl olacak?
Ekli dosyayı görüntüle 76767
Bunu düşünmemiş bence programı hazırlayanlar hocam. Şahsi düşüncem o yönde. Biz yaptık daha kötüsü olana kadar en kötüsü bu demişler diye düşünüyorum.

Öğretmen gerekli şekilde ayarlayacaktır demişlerdir. Demirel'in dediği gibi Benim memurum işini bilir.

Bunu düşünmemiş bence programı hazırlayanlar hocam. Şahsi düşüncem o yönde. Biz yaptık daha kötüsü olana kadar en kötüsü bu demişler diye düşünüyorum.

Öğretmen gerekli şekilde ayarlayacaktır demişlerdir. Demirel'in dediği gibi Benim memurum işini bilir.
Bildiğim kadarıyla oranla yapamazsınız hocam. Çünkü zamanında okula müfettiş gelmişti buna benzer bir durum gördü zümre tutanaklarında siz talim terbiyeden iyi mi biliyorsunuz diye soruşturma açtırmıştı öğretmenlere.

Hocam acele etmezsen onu da okul başlamadan yüklemeyi düşünüyorum. Ancak siteme yükleyeceğim. Fen lisesi galiba bu hazırlık dediğin
Sayın Hocamız sitenizin adı nedir acaba? Buldum Hocam sık kullanılanlarıma kaydetmişim.
Siteniz çok derli toplu sade güzel bu arada

Son düzenleme:
benim kafa iyice karıştı. 9. sınıflara 1 saat dersim var. 2. dönem pyhhon anlatsam sorun yaşarmıyım

Merhaba hocalarım. Evet yıllık planı oranladım. Çünkü haftada 1 saaten toplam 36 saatim var. Matematiğe aykırı. Haftada 1 saat olduğu için yarıya bölmek zorunda kaldım. Haftalık 2 saatlik ders için problem yok zaten. Yıllık planda bir eksiklik varsa duruma göre düzeltilebilir. Ayrıca sınav haftaları ders işlenmeyeceği için o kısımlar eksik

Geri