Anadolu, Anadolu Hazırlık, Fen ve Hazırlık Fen Liselerinde PROGRAMLAMAYA GİRİŞ VE ALGORİTMA MODÜLÜ YILLIK PLANI (1, 2 VE 4 SAATLİK)

Kodla Büyü
Hocam bahsettiğiniz kitap artık tarihe karıştı. Onu kullanmayacağız. Yeni kitap yazılıyor (Programlamaya giriş ve algoritma) ama Eylüle yetişir mi bilmem. Bu işlerin teamülü şudur. Bakanlık kitap yetiştiremezse veya kitap hiç yoksa öğretmen öğretim programındaki kazanımları kullanır, kaynak olarak da dış kaynakları kullanır, ya da kaynağı kendi yaratır. Ben yıllardır kaynağımı kendim yaptım. Bunun için site bile kurdum. Kitap olsa bile kitaba bağımlı kalmak iyi bir şey değil kaynakları çoğaltmalıyız.
hocam kitap ile ilgili son durum nedir? yeni kittabın konu başlıkalrını ve sıralanışını merak ediyorum açıkcası.

benim kafa iyice karıştı. 9. sınıflara 1 saat dersim var. 2. dönem pyhhon anlatsam sorun yaşarmıyım
Evet yaşarsınız. Aslında şöyle. Paso algoritma var ama uygulama olarak python kullanabilirsiniz ancak algoritma örneklerini uygulamak için flowturk, flowchart, flowgorithm gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. Sonra bu algoritmaların kodlarını yazmak için Python anlatabilirsiniz ama o karmaşada yetişmez. Sınavda da soramazsınız. Sorarsanız ve şikayet olursa sıkıntı.

Yani sadece Python anlatamazsın müfredatta yok.

Ben bakanlığın tavsiyesini uygulayıp sadece algoritma anlatacağım. Kod öğrenememiş edememiş umurumda da değil. Ben canım sıkılsın istemem. Kimse bizi düşünüyor demez. Müfredatı uygulamıyor der.

Evet. Aslında şöyle. Paso algoritma var ama uygulama olarak python kullanabilirsiniz ancak algoritma örneklerini uygulamak için flowturk, flowchart, flowgorithm gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. Sonra bu algoritmaların kodlarını yazmak için Python anlatabilirsiniz ama o karmaşada yetişmez. Sınavda da soramazsınız. Sorarsanız ve şikayet olursa sıkıntı.

Yani sadece Python anlatamazsın müfredatta yok.
anladım hocam. nolur nolmaz riske atmamak lazım. ama öyle bir yol çizmem lazım ki algortimanın içerisine az da olsa python kodlarını ekleyerek gidebileyim ki öğrenciler için verimli olsun , ben de keyif alayım.

anladım hocam. nolur nolmaz riske atmamak lazım. ama öyle bir yol çizmem lazım ki algortimanın içerisine az da olsa python kodlarını ekleyerek gidebileyim ki öğrenciler için verimli olsun , ben de keyif alayım.
Algoritma anlattım geçen sene çocuklar keyif aldı. Bu sene farklı düşüncelerim var. Uygulama föyleri hazırlamayı düşünüyorum inşallah. Her hafta değil ama ayda bir yada birkaç haftada bir çocuk bilgisayarda uygulasın ve vereceğim föye yazsın
Bende toplayayım diye düşünüyorum inşallah.

Hem çocuklar uygulamış olur hem de benim elimde kağıt olur uygulama yaptırdığıma dair.

Son düzenleme:
Algoritma anlattım geçen sene çocuklar keyif aldı. Bu sene farklı düşüncelerim var. Uygulama föyleri hazırlamayı düşünüyorum inşallah. Her hafta değil ama ayda bir yada birkaç haftada bir çocuk bilgisayarda uygulasın ve vereceğim föye yazsın

Hem çocuklar uygulamış olur hem de benim elimde kağıt olur uygulama yaptırdığıma dair.
hocam en güzeli yaparak yaşayarak öğrenme. benim laboratuvar yok malesef. sınıf ortamında işliyorum. çalışma kağıdı olarak yapabilirim belki bende

Arkadaşlar kitap halen daha EBA'da yok. Başka bir yerde yayınlanmış olabilir mi?

Tamamen yeni müfredata göre (2024-2025) haftalık 1, 2 ve 4 saat baz alınarak ayrı ayrı hazırlanmış Anadolu, Anadolu Hazırlık, Fen ve Fen Hazırlık Liseleri Bilgisayar Teknolojileri ve Yazılım Dersi - PGA MODÜLÜ YILLIK PLANLARI

Dikkat:

*Anadolu, Anadolu Hazırlık, Fen ve Fen Hazırlık Liselerinde seçmeli ders olarak alındığında 9. sınıflar için haftalık 1 saat; 10, 11 ve 12. sınıflar için haftalık 2 saatlik plan kullanılacaktır.

*Fen Liselerinde 9. ve 10. sınıflardaki zorunlu ders için haftalık 2 saatlik plan kullanılacaktır.

*Anadolu ve Fen Hazırlık sınıflarında haftalık 4 saatlik plan kullanılacaktır.

Not: Planları kendi siteme de ekledim. Modüllerle ilgili yeni ders notları ve çalışma föyleri de ekleyeceğiz inşallah...(onuraltuntas.net) ÖĞRETMEN evrakları
teşekkürler hocam

Hocalarım elinizde güncele uygun ders materyali varsa paylaşabilirseniz çok güzel olur 🙏

Sunu hazırlıyorum ama biter mi yada devamı gelir mi bilmiyorum. Planım dahilinde föy hazırlamak var. Eğer güzel bir şey olursa föyleri ancak sene sonunda paylaşabilirim verimli olursa. Kafamda plan aşamasında daha.
https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/programlamaya-gİrİŞ-ve-algorİtma-modÜlÜ-1-Ünİte-ders-slayti.183592/

Hocam sunu hazırlamış. Genel anlamda ilk ünite olarak işi görecektir. Benim sunuda metin yok fazlaca. Ben çocuklara ne söylerim ne yazdırırım planlayıp ona uygun görseller koyuyorum. benim sunum pek işinize yaramaz o bakımdan. Mesela Nokia 5110,3210,N-Gage, Ericson A1018 gibi görseller var.

merhaba hocalarım. ben ilk defa fen lisesinde görev yapacağım bu sene. geçtiğimiz yıl okulda BT Öğretmeni yoktu. bu durumda hangi modülü anlatacağım 9 ve 10. sınıflara. etik konusu ile başlayan kur1 kitap pdfs si var. o müfredattan kaldırılmış olan mı acaba?

Fen Liseleri 10. sınıf planı var mı? Robotik varsa özellikle, geçen sene 9 lara python da anlatmış bulunduk. bu senelik 10. sınıflar için robotik modülüne göre plan lazım

Hocam bizimle de paylaşır mısınız?

anlayamadığım bir diğer nokta, müfredat yeni değiştiği için bu sene 9larda yeni sisteme göre uygulayıp 10. sınıflarda yine kur1 ya da kur2 modülüne göre mi hareket etmeliyiz?

Merhaba hocalarım. Evet yıllık planı oranladım. Çünkü haftada 1 saaten toplam 36 saatim var. Matematiğe aykırı. Haftada 1 saat olduğu için yarıya bölmek zorunda kaldım. Haftalık 2 saatlik ders için problem yok zaten. Yıllık planda bir eksiklik varsa duruma göre düzeltilebilir. Ayrıca sınav haftaları ders işlenmeyeceği için o kısımlar eksik
Hocam, hazırlık sınıfı 4 saatlik yıllık planı sizin hazırladığınız plandaki gibi oranlamak yerine ilk dönem PGA modülü, ikinci dönem Programlama Dilleri - Python modülü anlatsak olmaz mı? Ders saatleri tam tutuyor o şekilde. Yani bir yılda iki ayrı dönemde iki modül işlenebilir mi?

Tamamen yeni müfredata göre (2024-2025) haftalık 1, 2 ve 4 saat baz alınarak ayrı ayrı hazırlanmış Anadolu, Anadolu Hazırlık, Fen ve Fen Hazırlık Liseleri Bilgisayar Teknolojileri ve Yazılım Dersi - PGA MODÜLÜ YILLIK PLANLARI

Dikkat:

*Anadolu, Anadolu Hazırlık, Fen ve Fen Hazırlık Liselerinde seçmeli ders olarak alındığında 9. sınıflar için haftalık 1 saat; 10, 11 ve 12. sınıflar için haftalık 2 saatlik plan kullanılacaktır.

*Fen Liselerinde 9. ve 10. sınıflardaki zorunlu ders için haftalık 2 saatlik plan kullanılacaktır.

*Anadolu ve Fen Hazırlık sınıflarında haftalık 4 saatlik plan kullanılacaktır.

Not: Planları kendi siteme de ekledim. Modüllerle ilgili yeni ders notları ve çalışma föyleri de ekleyeceğiz inşallah...(onuraltuntas.net) ÖĞRETMEN evrakları
Onur Hocam Anadolu Liselerinde PGA modülündeki ders notlarınızı ve etkinliklerinizi en kısa zamanda bizlerle paylaşırsanız

onur hocam 9da dersine girdiğim sınıflardan 11 ve 12lere 1 ve 2 saat olmak üzere iki sınıfa ders açıldı. onlara algoritme anlatsam yanlış mı olur? yoksa python vb mi

Merhabalar;
Fen Lisesine bu sene görevlendirdiler. 2 saatlik plan sadece 9. sınıflar için mi? Eğer öyleyse 10. sınıf için nasıl bir plan uygulanacak?

Geri