Araç Kullanırken Edindiğimiz Tecrübeler?

Kodla Büyü
Karşıdan ya da arkandan gelen sürücüleri esrar ya da uyuşturucu hap içerek trafiğe çıkmış varsayıp temkinli ve dikkatli olmak.

uzun yolda veya şehiriçinde benzinin bitmesini beklemeyin.. benim başıma çok kötü yerde geldi.. tekirdağın keşan çıkışına doğru bir rampada benzin bitti.. yolda kaldım.. sonra arkadaşlar alay ettiler .. senin sayende toyota da yolda bıraktı.. (reklamda toyota yolda bırakmaz diyordu) :puhaha: :puhaha: :puhaha:

xsentius' Alıntı:
Karşı şeritten gelen bir araç selektör yakıyorsa mutlaka yavaşlanmalı tahmini 1 2 dk sonra trafik polisi vardır :p
:+1: Evet uzun yolda en dikkat ettiğim hususların başındadır. Karşıdaki aracın sellektör yakmasından sonraki radar arabasından korkarım.

Şu sıralar pencereleri fazla açmayacaksın, ya yüz felci, ya da kol kası gerilmesi yaşayabilirsiniz. Hele ki klima varsa dikkat etmek lazım. Mümkünse düşük ayarda çalıştırmak gerekli.

Bir de bu başlığı arada takip etmek lazım. Faydalı bilgiler var :)

EynelMefer' Alıntı:
öndeki kamyon yada uzun araç sol sinyal veriyorsa aracı sollayabilirsiniz...

sakın itimat etmeyin. Özellikle bilecik yokuşlarında. Kontrol etmeden sakın çıkmayın. Önünüzü tamamen görmüyorsanız, yol düz değilse hiç çıkmayın.

zaten bilen usta şoför (öndeki aracın) sinyalini ona göre verir..
zaart zuurt teşebbüs eden arkadaki araç için uygun zaman geldi demek için , tabi sonuç olarak dikkatli olmak gerekiyor..

hayvan gördüğünde ayağını gazdan çekip frenin üzerine getireceksin (anında basabilmek için, 1 sn bile çok önemlidir). bu çocuk içinde geçerli.

kırmızı ışıkta yanında bulunan büyük aracın hareketinden sonra çaprazlarında yaya ya da araç geçişi olmadığından emin olduktan sonra hareket edeceksin.

Karda buzda kaydığınızda direksiyonu kayılan yönün tersine kırmalısınız.

Karda araç kullanırken düşük vitesten daha çok, düşük devirde kullanmaya özen gösterilmeli. Genelde düşük viteste kullanın diye söylenir ama aslında düşük devirdir. Atıyorum 2.viteste 3000 devirde kullanmak yerine 3.viteste daha düşük devirde kullanılmalı.

Soğuk bir şehirde yaşıyorsanız kışın daha ince bir motor yağı kullanın.

Uzun yolda hele kışın kalorifer açıkken ve güzel bir müzik eşliğinde akşam yolculuk yapıyorsanız sürekli cruise control kullanmayın, uyutuyor :)

sakin ol , agresif hareketler hem cewbe hem sağlığa zarar onu bil yeter... formula pistinde sürmüyoruz nasılsa....

yolda bir top görürsen yada önüne bir top çıkarsa mutlaka peşinden bir çocuk geliyordur. dikkat edeceksin.
frene sakın ha sakın sol ayakla basmayın.(şimdi deneyecekler olacaktır eminim mümkünse denemeyi 10 -15 km hızdan fazlasında yapmayın)

Gerekmedikçe geri geri uzun gitmeyeceksin. Zorunda isen de aynalara güvenmeyeceksin. Camı sonuna kadar açıp kafayı çıkaracaksın.

Uzaktan baktınız yeşil yanıyor olsa bile mutlaka hızınızı azaltın küçükte olsa kötü bir tecrübe yaşadım. İkincisi yeşil yandığı zaman hemen yola atlamayın diğer şeritten ışığı yakalamak için son gaz basıp gelen olabilir. Adana da dörtyolda başıma geldi bizim yeşil yandı solumda golf atladı hemen yola sağ şeritten kırmızı olmadan geçecem diye son gaz gelen araba tam önümde golfe vurdu...

Yol kenarında bir köpek görüyorsan, dikkatli olacaksın. Köpeklerin ne yapacağı hiç belli olmaz,

Bir de, hocamın dediği gibi yolda bir top gördüysen, bil ki sadece o topa odaklanmış, sağını solunu görmeyen bir çocuk çıkma ihtimali çok yüksektir. Aman dikkat...

dolmuş ve belediye otobüsleriyle yol hakkı benim diye inat edilmez. direkt yol onlara verilir çünkü onlar yolcu kaçırmamak için araçlarını sürtmekten veya kaza yapmaktan çekinmezler.

Kesinlikle... 2 defa başıma geldi. Önce top arabanın önüne fırlıyor, arkasından da mutlaka bir çocuk...

beyazgolge' Alıntı:
yolda bir top görürsen yada önüne bir top çıkarsa mutlaka peşinden bir çocuk geliyordur. dikkat edeceksin.
frene sakın ha sakın sol ayakla basmayın.(şimdi deneyecekler olacaktır eminim mümkünse denemeyi 10 -15 km hızdan fazlasında yapmayın)

by_katliam' Alıntı:
bayan sürücülere dikkat edeceksin,bizzat başıma geldi, :p

bir bayan olarak bende size katılıyorum hocam..bayanlardan kaçmak lazım...

birde yapılan araştırmalar uzun yolculuklarda en çok kazaların hedefe en yakın yerde gerçekleştiğini ortaya koyuyor.insanlar uykuları gelse bile aman 10 dakika sonra evdeyim nasılsa mantığı ile mola vermedikleri için...

başka bir duyum aldığım ama doğruluğuna inanamadığım konu da var.örneğin belediye otobüsleri ile kaza yaptınız..siz %100 haklı dahi olsanız trafikte otobüsü ne kadar süre meşgul ettiyseniz o sürenin ortalama yolcu ücretini ödemek zorunda kaldığınız söylendi bana..hatta otobüs şoförlerini de bu yüzden korkusuzca araç kullanıyorlarmışmışmışmış...bilemiyorum bana saçma geldi..ama imkansız değil...

the_korsan' Alıntı:
Karda buzda kaydığınızda direksiyonu kayılan yönün tersine kırmalısınız.

Karda araç kullanırken düşük vitesten daha çok, düşük devirde kullanmaya özen gösterilmeli. Genelde düşük viteste kullanın diye söylenir ama aslında düşük devirdir. Atıyorum 2.viteste 3000 devirde kullanmak yerine 3.viteste daha düşük devirde kullanılmalı.

Soğuk bir şehirde yaşıyorsanız kışın daha ince bir motor yağı kullanın.

Uzun yolda hele kışın kalorifer açıkken ve güzel bir müzik eşliğinde akşam yolculuk yapıyorsanız sürekli cruise control kullanmayın, uyutuyor :)
hocam ben karda kaydığımızda direksiyonu kayma yönüne çevirmemiz gerek diye biliyorum. denemedim ama uzmanlar böyle olduğunu söylüyor.
eğer bayan sürücü iseniz lüks bir 4X4 araba kullanacaksınız(imkanınız varsa tabii) o zaman kendini bişey zanneden erkek sürücüler size sataşamıyor. benim edindiğim tecrübe de bu..

Araba kullanırken sağ koltukta bir bayan oturuyorsa, kadın dırdırı diye bir şey olduğunu hakikaten anlıyorsunuz.Dur adam var ,kırmızı ışık yandı ,karşıdan araba geliyor , polis arabası var, benizin yeterli mi , o yoldan gitmeyelim vs vs.... :? :?

Bazı araçların göründüğünden daha hızlı olduğunu gördüm. arkamdan selektör yapan şahin hiç beklemediğim bir performans göstererek çok iyi bir şekilde hızlandı meğerse modifiyeliymiş. aman her gördüğünüzle kapışım falan demeyin özellikle şahinlerle.

transistor' Alıntı:
Araba kullanırken sağ koltukta bir bayan oturuyorsa, kadın dırdırı diye bir şey olduğunu hakikaten anlıyorsunuz.Dur adam var ,kırmızı ışık yandı ,karşıdan araba geliyor , polis arabası var, benizin yeterli mi , o yoldan gitmeyelim vs vs.... :? :?

hocam emniyet kemeri önemlidir

adsz15iz9zi5kyxq8.jpg

@missilver hocam aslında aynı şeyi söylüyoruz ama ben yanlış ifade ettim sanırım. Aracın kaydığı yöne, aracın arkasının kaydığı yönün tersine çevirmek gerekiyor diye ifade edersek düzeltmiş oluruz.

Arabayla okula girip çıkarken, eğer kapı girişinde ızgara falan varsa her sabah muhakkak kontrol edip girin. Ben kontrol etmedim kaldırmışlar geri de takmamışlar çukura bodoslama daldım :D

beyazgolge' Alıntı:
insan ayarlayamıyor yapmayın ;)

-önünde arkanda araba barındırmayacaksın.. ya hızlan geç ya yavaşla geçsin gitsin
-araç kullanırken sadece önüne odaklanmayacaksın önündeki her olan biteni göreceksin..
-ara sokaklarda bir top gördüysen ayağını frene atacaksın çünkü topu gördükten 3-5 saniye sonra beklemediğin bir noktadan ufak bir çocuk fırlayabilir.
-önünü göremediğin araçların arkasından ilerlemeyeceksin, kamyon minibüs otobüs gibi..
-sadece önündeki aracı değil onun önündeki hatta 3 önündeki aracı takip edeceksin..
- yeterli takip mesafesini koruyacaksın..
-aracını iyi tanıyacaksın neler yapabildiğini neler yapamadığını...

vs vs..

Geri