Araç Kullanırken Edindiğimiz Tecrübeler?

Kodla Büyü
sol şeritte ilerlerken önünde ve sağ şeritteki doç kamyon sinyal bile yakmadan sol şeride geçerse ve o hızda çarpmamak için elinden geleni yaptığın halde aynaların kırılırsa sinirlerine hakim olacaksınn o sinirle küfredip adama dalmayacaksınn...

cigidem' Alıntı:
Bayan şoförlerden olabildiğince uzak duracaksın :)

Evet mümkün olduğunca park alanlarında da dikkat edin aracınızın yeri bayan yanı olmasın. Geldinizde dikiz aynanızı elinizde bulabilirsiniz. Benim ilk arabam opel corsaydı bitanesi vurmuş aynaya yere düşürmüş aynayıda orda bırakmış gitmiş. neyse ki aracın aynaları sabit değil montelide :D alıp takabiliyosun

Bu benim yaptığım bir uyanıklık. Sol şeridi arkadan gelen bir arabaya bırakmışsam, ve arkadaki araç beni yavaş yavaş geçecekse, sol şeride geçecekmişim gibi sol sinyal yakıyorum, arkadaki araç hızını artırıp bir an önce beni geçmeye çalışıyor. Tüm arkadaşlardan özür dilerim...

başkalarına kızıp arabayı sert kullanmayacaksın arabanın ne suçu varsa artık :cry:

eğr arkadan bi motorsiklet geliyorsa ani fren yapmamak gerekiyo duramıyorlar çünkü tecrübeyle sabittir. temkinli olmak lazım önceden

hbasdereli' Alıntı:
Araç kullanırken mesaj yazılmaz çok acı tecrübe ettim:)
geçen belediye otobüsüne bindim.. kaptan pilot telefonunu "seyir defteri" olarak kullanıyor olmalı ki, ben otobüsten inene kadar telefonda bir şeyler karaladı..

Araca binmeden evvel "bismillah" demeli, kendimizi "O"na emanet etmeliyiz. Uzun yollarda 7 adet ayetel kürsi okunmalı.

wertyu6' Alıntı:
by_rebel' Alıntı:
Otomatik park sistemini kullanmamak, kendi parkını kendin yapmak.

denedinizmi hocam hiç? hangi araçtı?
işe yarıyormu?
Hocam bende 2011 opel insignia cosmo vardı, onu sattım 2012 VW Passat CC aldım, park asistanı benden kötü park ediyor, çarpmadığına şükrediyorum.

Her sürücünn potansıyel bir öküz/dalgın/düşüncesiz/düşünceli/acemi/canavar/.. olduğunu bilip, sakin ve tedbirli olcaksın. (benim için de geçerli)

Şehirler arası yolda , yol ayırımına 500-1000 metre kala, öndeki arabayı sollamaya kalkışmayacaksın, adam kendini yarışta zannedip, gaza basıp, sollamanı ve yol ayrımını kaçırmana sebeb olabilir.

Kışın kar lastiği -mümkünse çivili kullanacaksın. denedim, acemi olmamam rağmen sadee bir kere kaydırdır. Onda da fırtına arabayı yandan itti. Gece hava sıcaklığı 3-4 dereceyi geçmeye başlayınca çıkartacaksın... Çok gürültü yapıp yakıt tüketimini arttırıyor.

ana yola çıkarken gelen aracın dönüş sinyali vermesine güvenim yola çıkmayacaksın. dün tecrübe ettim :)

Park sensörüne her zaman güvenme.
Takım elbiseni her zaman sol arka kapıya as.
Kör nokta her zaman aklında olsun.
Otobanda arkadan gelen araç , çok uzaklardan sellektör yapıyorsa( daha neler adam nerden yol istiyor deme ) emin ol göründüğü kadar uzak değildir 230-280 geliyordur.
Her zaman sağduyulu ol , yollar manyak dolu, el, kol, yapma.
Sollama yapacağın aracın dikiz aynalarına bakıp , telefonlamı konuşuyor , bayanmı vs dikkat et.
Işıkta durduğun zaman sağındaki araç her zaman senden önce geçsin, özellikle kamyon , otobüs gibi büyük araçlar.
Rampada bir kamyondan daha yavaş gitme.
Allah Kaza bela vermesin.Sürün sağlıcakla.

güzel başlık.arkadaşlar güzel şeyler yazmışlar.aklıma gelenleri bende yazayım.

*Arabayı her zaman yumuşak kullanın sert hareketlerden ve manevralardan kaçının.Bu çoğu zaman sizi olmak üzere olan bir kazadan kurtarır.
*sollamak istediğinizde ,eğer karşıdan araç geliyorsa, ve "acaba geçebilirmiyim" diye düşünüyorsanız geçmeyin.
*araç kullanırken o anda yaptığınız en önemli işi yapıyorsunuz demektir başka bir şeyle ilgilenmeyin bile.
*Geri geri manevraları mümkün olduğu kadar kısa tutun ve eğer geri manevra yaparak çıkacaksanız aracın arkasını da dolaşarak araca binin.
*konrolsüz kavşakta durup yolu kontrol ederken mutlaka önce sola bakın.
*Yeşil yansa bile mutlaka yolun 2 yönünüde kontrol ederek geçin.
*yüksek süratten hem şehir içinde hem şehir dışında kaçının.Uzunyolda 90-100 le lastik patlarsa, kurtarma olasılığınız varken süratiniz 150 ise yapacak birşey kalmaz.
aynı şekilde şehir içinde, önünüze fırlayan bir çocuk için 45-50 ile gidiyorken yaptığınız frende durma mesafesi ile, 70 le gidiyorken yaptığınız frende durma mesafesi arasındaki 3-4 metre can alan 3-4 metre olabilir.
*Özellikle şehirlerarası yollarda sağda durup sola dönmek istediğinizde , beklerken direksiyonu sola kırıp beklemeyin.
*Araç sollarken geçtiğiniz aracın sizden haberdar olmasını sağlayın.
* "sinyal veriyor nasılsa dönecek" deyip yola çıkmayın sinyalini açık unutmuş olabilir.Yada fikrini değiştirebilir.

btdebt' Alıntı:
EynelMefer' Alıntı:
arkanızdaki uzunları yakmış geliyorsa, rahatsız oluyorsanız orta aynayı hareket ettirin...

Yavaşlayıp geçmesini bekleyin sonra açın uzunları...

Hiçbirine gerek yok, sadece dikiz aynasının altındaki düğmeyi (klipsi) kullanın. Dikiz aynanızı gece moduna alın.
Böylece arkadan gelen araçların farları sizi rahatsız etmez.

http://ilginchersey.blogcu.com/dikiz-aynasi-gece-konumunda-nasil-calisir/5025190

Ekli dosyalar

• ayna.jpg
    ayna.jpg
    16.7 KB · Görüntüleme: 697
c1han' Alıntı:
btdebt' Alıntı:
EynelMefer' Alıntı:
arkanızdaki uzunları yakmış geliyorsa, rahatsız oluyorsanız orta aynayı hareket ettirin...

Yavaşlayıp geçmesini bekleyin sonra açın uzunları...

Hiçbirine gerek yok, sadece dikiz aynasının altındaki düğmeyi (klipsi) kullanın. Dikiz aynanızı gece moduna alın.
Böylece arkadan gelen araçların farları sizi rahatsız etmez.

http://ilginchersey.blogcu.com/dikiz-aynasi-gece-konumunda-nasil-calisir/5025190

Teşekkürler hocam engelsiz bi yerde daha ayrıntılı inceleyelim.

transistor' Alıntı:
Araba kullanırken sağ koltukta bir bayan oturuyorsa, kadın dırdırı diye bir şey olduğunu hakikaten anlıyorsunuz.Dur adam var ,kırmızı ışık yandı ,karşıdan araba geliyor , polis arabası var, benizin yeterli mi , o yoldan gitmeyelim vs vs.... :? :?

Bir Fıkra

"Dikkat.. Dikkat!..
Biraz daha yağ koy!..
Aman Tanrım ne kadar çok pişiriyorsun..
Çok fazla..
Şimdi çevir..Şimdi..
Off..Daha fazla yağ koy..
Yapışacaklar..Dikkat.. Dikkatttt!
Sana dikkatli ol demiyor muyum?..
Yemek pişirirken beni hiç dinlemiyorsun..
Çevir hadi onları..
Çabuk ol.. Deli misin?..
Aklını yitirdin herhalde..
Tuz koymayı unutma..
Her zaman unutursun zaten..
Tuzu kullan.. Tuzu .. Tuzu diyorum.
Karısı dönüp şöyle bir bakmış kocasına, "Sana ne oluyor öyle?"demiş "İki yumurtayı nasıl pişireceğimi bilmediğimi mi zannediyorsun?"

"Bak bir tanem.." demiş adam artık sakin sakin.. "Sadece sen
yanımda otururken Araba kullandığımda neler hissettiğimi anlamanı istedim.":)))

rohun' Alıntı:
transistor' Alıntı:
Araba kullanırken sağ koltukta bir bayan oturuyorsa, kadın dırdırı diye bir şey olduğunu hakikaten anlıyorsunuz.Dur adam var ,kırmızı ışık yandı ,karşıdan araba geliyor , polis arabası var, benizin yeterli mi , o yoldan gitmeyelim vs vs.... :? :?

Bir Fıkra

"Dikkat.. Dikkat!..
Biraz daha yağ koy!..
Aman Tanrım ne kadar çok pişiriyorsun..
Çok fazla..
Şimdi çevir..Şimdi..
Off..Daha fazla yağ koy..
Yapışacaklar..Dikkat.. Dikkatttt!
Sana dikkatli ol demiyor muyum?..
Yemek pişirirken beni hiç dinlemiyorsun..
Çevir hadi onları..
Çabuk ol.. Deli misin?..
Aklını yitirdin herhalde..
Tuz koymayı unutma..
Her zaman unutursun zaten..
Tuzu kullan.. Tuzu .. Tuzu diyorum.
Karısı dönüp şöyle bir bakmış kocasına, "Sana ne oluyor öyle?"demiş "İki yumurtayı nasıl pişireceğimi bilmediğimi mi zannediyorsun?"

"Bak bir tanem.." demiş adam artık sakin sakin.. "Sadece sen
yanımda otururken Araba kullandığımda neler hissettiğimi anlamanı istedim.":)))

Güzelmiş bi deneyeyim bakalım ne olacak :)

minbüslerin tam yanından geçecekken önünüze aniden kırabileceklerini öğrendim, dün az kalsın bindiriyordum minibüse :( trafikte küfür etmenin ne kadar rahatlacıcı birşey olduğunu da öğrendim :D

zik_zak' Alıntı:
minbüslerin tam yanından geçecekken önünüze aniden kırabileceklerini öğrendim, dün az kalsın bindiriyordum minibüse :( trafikte küfür etmenin ne kadar rahatlacıcı birşey olduğunu da öğrendim :D
bu mesajı okuyunca bu zamana kadar küfür etmeden araç kullanmış olan birinin olabileceğini öğrendim, şaşırdım :scared:

olurda kaza yaparsanız karşı tarafla uzlaşmaya çalışın .sizin sigortanız onun hasarını,onun sigortasıda sizin hasarını karşılasın. böyle oluyomuş galiba sanırsam...

mamoste65' Alıntı:
olurda kaza yaparsanız karşı tarafla uzlaşmaya çalışın .sizin sigortanız onun hasarını,onun sigortasıda sizin hasarını karşılasın. böyle oluyomuş galiba sanırsam...

valla hocam eşim bana eğer kaza yaparsan önce beni sonra polisi ara ve bekle dedi :D inş Allah o günleri göstermez :(

sıcak havalarda klimayı açmadan önce arabaya binince önce camları açıp havalandırmak gerekiyormuş. çünkü sıcakta plastik malzemeler kansorejen bir gaz yayıyorlarmış...

yokuş aşağı giderken hemen önünüzde seyreden enteresan insanın birden bire sağa kırıp aynı hızla u dönüşü yaptığını görürseniz bilinki istanbuldasınız!
(tabi hiç bir şekilde sinyal kullanmadan yaptı bu hareketi)

en çok başıma gelen şey kırmızı ışıkta beklerken bir bayan olarak diğer arabalardan daha hızlı bir kalkış yapınca hemen gaza gelip beni geçmeye çalışmaları :D (not:araba otomatik vites)

Geri