Araç Kullanırken Edindiğimiz Tecrübeler?

Kodla Büyü
1. Trafikte hatalı araç kullananlara öncelik tanıyın ne de olsa çarpa çarpa öğrenecekler
2. Geçiş üstünlükleri şu şekildedir. Ambulans itfaiye polis, jandarma, dolmuş, taksi ve otobüslerin geçiş üstünlüğü vardır. he birde modifiyeli arabalarıyla trafikte kirlilik yapanların.

1. si kar lasitiği aldığınızda sizinle dalga geçebilirler aldırmayın. Karlastiğini tanesi 80 e almıştım. Kaza yapsanız 250 den aşağı çıkmazsınız.
2. si Ambulans itfaiye arkadan geliyorsa sağ şeritte olanlar dumuyor ki solda olanlar sağa girebilsin.
3. Arabaya ve kendine güvenmeyeceksin Trafiktesin.
4. Uzun yola çıkmadan önce arabanın sıkıntısı olup olmadığını kontrol ederek çıkılmalı.

arkanızdaki uzunları yakmış geliyorsa, rahatsız oluyorsanız orta aynayı hareket ettirin...

Karlı buzlu havalarda ABS'nin ne kadar faydalı birşey olduğunu öğrendim. Benim aracımda abs yok. Frene bastığım anda kaymaya, sağa sola dönmeye başlıyor. ABS li araçta ise -hızlı olmamak şartıyla- normal yoldaymış gibi sürebiliyorsun...

trafik lambalarına takılmamak için iki trafik lambası arasındaki mesafelerde 70 le gidin hızını 70 e ayarlarsanız trafik ışıklarına takılmazsınız.
Ayrıca otobanda olsanız bile fazla hız yapayın. 2000-2800 devir arasında en uygun benzin yakarsınız . Tasarruf açısından çok uygundur tavsiye edilir.

Şehir dışında ilerlerken önünüzde traktör görürseniz kesin yavaşlayın. Aynaları genellikle olmuyor, ehliyetsiz kişiler kullanıyor, ne yapacakları belli olmuyor. İki defa traktörler yüzünden çok büyük tehlikeler atlattım. Çok şükür kazasız belasız kurtulduk.

doğu illerinden herhangi birinden batıya tayin olmuşsanız plakayı mutlaka değiştirin. arabanızın başına birşey geleceği gibi 3 ayda 4 kez ceza ödeyebilirsiniz. (yşnmştr..)

ARAÇ SAVUNMA

Ekli dosyalar

• ARAÇ.JPG
    ARAÇ.JPG
    48.5 KB · Görüntüleme: 610
zech' Alıntı:
Şehir dışında ilerlerken önünüzde traktör görürseniz kesin yavaşlayın. Aynaları genellikle olmuyor, ehliyetsiz kişiler kullanıyor, ne yapacakları belli olmuyor. İki defa traktörler yüzünden çok büyük tehlikeler atlattım. Çok şükür kazasız belasız kurtulduk.

Hocam ben sollamadan önce kesinlikle korna çalarım, adamlar yolu babalarının malı gibi gibi kullanıyorlar.

Bizim buralarda genelde sinyal vermeden dönüş yaparlar. O yüzden biri sinyal verdi mi acaba yanlışlıkla elimi çarptı diye bekliyorum ana yollarda.
Sollamalarda öndeki aracı her ihtimale karşı selektörle uyarın insanlar dalgın olabiliyorlar.
Eğer dizel aracınız varsa sakın depodaki mazotun hepsini harcamayın depo hava yaparsa çok sıkıntı yaşarsınız.
Aracım dizel belki bilmeyen arkadaşlar vardır kalkış yaparken gaz vermenize gerek kalmadan debriyajla kalkış yapabilirsiniz.

iki aracın ortasından çıkmaya çalışırken direksiyonu hemen toplamak gerekir :)

Yolda aniden önüne köpek çıkarsa ve yavaşlamak için zamanın olmazsa köpeği ortalayıp üstünden geçin aksi durumda köpek arabayı yan yatıracaktır.Köpeklerin kemikleri çok serttir.

Sol şeritte giderken önündeki araca çok sık sellektör yapmayacaksın. Yaparsan bütün ceddinden birileri bahseder. Ben şahsen böyle durumlarda sellektör yapanın ceddinden sıksık bahsederim.

Emniyet kemerini muhakkak takın...

önünüzdeki araç özellikle traktör sağa sinyal veriyorsa veya sinyal vermeyip sağa doğru hafif bir hamle yapıyorsa, bilin ki o araç sola dönecektir ( %90 buna güvenebilirsiniz )

Phascolarctos cinereus' Alıntı:
Sinirlenmemek icin trt nagme dinleyecek, acil durum haricinde mors alfabeli korna calmayacaksin. Birde diger arabalari kullananlarin zeka ozurlu olabileceklerine kendini inandirmalisin.
:puhaha: :++:

eğer istanbulda araç kullanıyorsanız ne ışık,ne levha nede ceza önemlidir. girilmezden girilir dönülmezden dönülür,yeşil yansa bile dikkatli geçmeli
bütün bayan şöförleri kötü zannedip dalga geçmeye ve sıkıştırmaya çalışan beyleri de ustalığınızla bir kızdırırsanız adam ne numaralar yapacağını şaşırıyor :) sizi geçemezse karnı ağrır yoksa :D

Sizinle amcamın tavsiyesini paylaşayım :
Eğer eşinizin hayat sigortası varsa ( en azından sendikalıysa ) yolcu hava yastığını kapatın :) :idea:

-araba kullanmayıp minibüse veya otobüse bindiğin zamanlarda yaşlılara ve hamile bayanlara gösterdiğin saygıyı trafikte taksicilere, otobüs ve minibüs şoförlerine göstereceksin. geçiş hakkı ve geçiş üstünlüğünün daima onlarda olduğunu unutmayacaksın. unutursan da suratına bön bön bakıp hönkürerek hatırlatırlar zaten..

-yokuşlarda sürekli arabayı stop ettireceğinize el freniyle kalkmayı deneyin.
-merak etmeyin bütün kornalar size çalınmıyor.
-vitesi filmlerdeki gibi sert değiştirmeyin; yoksa vites kolu birgün elinizde kalır.
-araba soğukken gaza basıp arabayı bağırttırmayın, motorun anasını ağlatmayın.
-bir taksiciye vurursanız -adamın dediği fiyatın yarısı- gerçek fiyattır unutmayın.
-gereksiz şerit değiştirmeyin, unutmayın çekirge 1 sıçrar 2 sıçrar 3. de kör noktada (bilmiyorsan öğren) arabayı görmez vurursunuz.
-mercedese vb. çarpmayın, anahtarı bırakmak zorunda kalırsınız.
-ferrariye çarpmayın, evin anahtarını bırak zorunda kalırsınız. :)
-çok küçük çarpmaları sigortaya bildirmeyin, kazasızlık indiriminiz gider daha fazla zarara girersiniz.
-milletin gazına gelmeyin, yarışmak istiyorsanız sizin gibi gençleri pistlerde görmek isteriz.
-direksiyon başında sigara içmeyin, kül düşer ya bir yerinizi yakarsınız ya da külü alayım derken arabayı küllüm vurursunuz ç -alıntı- :)

Trafikte hata yapmamak elbette önemli ama asıl önemli olan KARŞIDAKİNİN YAPABİLECEĞİ HATAYI KESTİREBİLMEKTİR.

bilgisayarbilisimnet' Alıntı:
-direksiyon başında sigara içmeyin, kül düşer ya bir yerinizi yakarsınız ya da külü alayım derken arabayı küllüm vurursunuz ç -alıntı- :)

:puhaha: Birkaç kere başıma geldi:) Bir keresinde sigarayı camdan attığı zannettim, popomdaki yanma acısıyla anladım atamadığımı :puhaha:

90 ile giderken ters şeritten üzerine arabanın geleceğini hesap setmek gerekir bizzat başıma geldi yolda herşeyi düşünmek gerek gerçekten arkadaşlar

İzmir'de araba kullanırken trafikte çok fazla bayan olduğunu ve bir çok bayanın bencil ve düşüncesizce araba kullandıklarını unutmayacaksın. o yüzden arabanın serviste zaman geçirmesini önlemek ve mağdur olmamak için bayanların kullandıkları arabalara sürücü kursu arabası muamelesi yapacaksın. (bunları bir bayan olarak söylüyorum maalesef)

Önündekine arkandakine sağındakine ve solundakine güvenerek ilerleme.

kadınların bencilliğinden bahsedilmiş de bazı erkek şoförler de iğne deliğinden geçerim deyip sizin kaza yapmanıza neden olabiliyorlar arbada 4 aylık kızım varken.bu yüzden okadar yavaş gidiyorumki.... Allah herkesi kazalardan belalardan korusun...

Sizce nşa da şehir dışında düz yolda lpg li motoru 2 lt olan bir araç ile 5. viteste hangi devirde ilerlemek yakıt tasarrufu sağlar?(5. vites 2000 devir hız 90 - 3000 devir hız 135)

Geri