Arabamı yaptırayım mı satayım mı?

Kodla Büyü
İyi bir usta varsa motoru yapacak bakım görmüş motor sıfır motordan daha iyidir diye bir kanı var

1 haftada yağ ve su azaltıyorsa hocam kesin motordandır. özellikle tüplüyse siboplar erimiştir, segman erimiştir ve araba ciddi derecede yağ ve su azaltır. Bunu yaptırmak da en az 3000tldır. Dedikleri gibi motoru açmadan ne fiyat verebilirler ne de kesin bir tanı koyabilirler. Yetkili servsi fazla fiyat verir, araştırın sağlam bir özel servis varsa orada daha ucuza yaptırırsınız. Bu şekilde satarsanız ölü fiyata satarsınız.

Hocam aynı problemleri bende yaşadım, yani contanın yanması olayı ( fiat marea idi). Servis 5 bine yakın bir fiyat çıkarttı, yaptırtmadım servise. Sonrasında tamirciye götürdüm ve 800 e halletti. Hiçbir problem kalmadı fakat ben arabadan soğudum ve sattım. Bence sizde bir tamirciye yaptırıp sonrasında da satın. Tabi dediğiniz gibi bunlarla uğraşacak bir tanıdığınız olursa iyi olur.

alis' Alıntı:
Hocam aynı problemleri bende yaşadım, yani contanın yanması olayı ( fiat marea idi). Servis 5 bine yakın bir fiyat çıkarttı, yaptırtmadım servise. Sonrasında tamirciye götürdüm ve 800 e halletti. Hiçbir problem kalmadı fakat ben arabadan soğudum ve sattım. Bence sizde bir tamirciye yaptırıp sonrasında da satın. Tabi dediğiniz gibi bunlarla uğraşacak bir tanıdığınız olursa iyi olur.

conta yanmasında hem yağ hem su mu eksiltiyor? benimki yağ yakmayla başladı sonradan su da eksiltmeye başladı..

Ford da 500.000 km kadar motor değişimi pek sık rastlanan bişey değildir. Arabanız dizel mi? ayrıca kaç km de?

Hocam gidin şubat tatilinde ailenizin yanına Ankara sanayisi zaten gelişmiş 3-4 yere sorun problemi ve fiyatı netleştirin eğer fiyatı uygunsa yaptırın değilse piyasa fiyatından masrafını çıkıp o şekilde satın .Değişen boya yoksa gerçekci bir fiyat yazarsanız değil 15 gün 1 gün içinde satılır

gezegen10' Alıntı:
Ford da 500.000 km kadar motor değişimi pek sık rastlanan bişey değildir. Arabanız dizel mi? ayrıca kaç km de?

evet aracım dizel 147binde.. az önce çorludaki ford servisinden cumartesi günü için randevu aldım..arıza tespiti yaptırıcam en azından sorun neyse söyleyler.. ayrıca km sinin orijinal olup olmadığını sordum. ben aralık 2011de 128binde aldım araç en son mayısta 116binde servise girmiş demek ki kmde oynanma yok. hangi ustaya götürdüysem bu kmde motor bu hale gelmez demişti..ilginç ya beni mi buldu anlamadım..ben 3.sahibiyim, benden önceki kişide kendi kullanmış ama araba otokoça kayıtlı çıktı kiralamada kullanmışlar herhalde arabayı.. :?

Yaptırmadan satamazsınız hocam,alacak kişi mutlaka sorunları tespit edecektir.o yüzden arabanızı almayacaktır.
yaptırmanız şart bence.

ozlem22' Alıntı:
gezegen10' Alıntı:

evet aracım dizel 147binde.. az önce çorludaki ford servisinden cumartesi günü için randevu aldım..arıza tespiti yaptırıcam en azından sorun neyse söyleyler.. ayrıca km sinin orijinal olup olmadığını sordum. ben aralık 2011de 128binde aldım araç en son mayısta 116binde servise girmiş demek ki kmde oynanma yok. hangi ustaya götürdüysem bu kmde motor bu hale gelmez demişti..ilginç ya beni mi buldu anlamadım..ben 3.sahibiyim, benden önceki kişide kendi kullanmış ama araba otokoça kayıtlı çıktı kiralamada kullanmışlar herhalde arabayı.. :?

çok ilginç gerçekten merak ettim servisten sonra problemi burda tam olarak bizlede paylaşın. kiralık dahi olsa horda kullanılsa motor değişimi olacak kadar büyük bir problem olmaması lazım. km oynanmışsa sadece vizelerde anlaşılabilir. hatta vizeye girmeden önce düşürülmüşse o dahi anlaşılmaz.

Aralık ayı kampanyalarını kaçırmayın bence. Sıfır bir araçla takasa girin derim kredi çekerek. Uzun yıllar bu tip sorunlarla karşılaşmazsınız aracınızın ne olduğunu bilirsiniz. Zaten aracın kiralık olarak kullanılma geçmişi de varmış. Kiralık araçları kiralayanların nasıl kullandığını gayet iyi biliyoruz. İflah olmaz o araba.

3-5 kuruş cebimde kalacak diye sakın hocam arızalı satmayın vebali büyük olur. yaptırmadan satacaksan hatasını belirt öyle sat hiç uğraşmam diyosan. piyasa değerinin 5-6 bin aşağısına gider muhtemelen anlattığın gibi problemler varsa

agd85' Alıntı:
3-5 kuruş cebimde kalacak diye sakın hocam arızalı satmayın vebali büyük olur. yaptırmadan satacaksan hatasını belirt öyle sat hiç uğraşmam diyosan. piyasa değerinin 5-6 bin aşağısına gider muhtemelen anlattığın gibi problemler varsa

yahu arakadaşlar vicdani şeylerden bahsedip durmayın ben sorunlu aracı 18bine satıcak bi insan değilim..zaten sahibinden.comda yazdığım ilanda da sorunu belirtmiştim arayanlar 12-13bin teklif etti..zaten arayanlar hep sanayicilerdi. ben servise gidip sorunlarını çıkarttıriiym sonrasına bakarım artık. bin liraya hallolucak bişeyse serviste yaptırırım artık..inşallah öyle bişeydir :(

bugün sabah çorludaki ford servisine gittim. 3 gün önce arayıp randevu almıştım arabanın sorununu da anlattım tamam teste sokarız dediler telefonda..o kadar yol çektim gittim 2-3 usta geldi baktı gaza bas vs vs. incelediler açılcak motor dediler, bakmadan anlaşılmaz dediler eee bunu zaten ben de biliyodum yahu, farklı olan bişey söyleselerdi keşke..bildiğim şeyleri tekrar söylediler bana.. neyseki para filan almadılar para da alsalar cinnet geçirirdim orada..ayrıca arızanın tespit edilmesi için 500tl istediler, yani açıp bakıcak işçilik vs. neyse 15 tatile kadar böyle devam!!

bence satıp kurtulun.
anlattıklarınızı okuyunca ben bile soğudum arabanızdan.
güvenilir bi yere baktırıp, aşağı yukarı bi maliyet çıkarın ve satarken de alıcıya durumu anlatıp elinizden çıkarın.

bi dahaki sefere daha titiz davranıp, daha temiz bi araç bakın kendinize.
hayırlı satışlar!...

ozlem22' Alıntı:
ya acayip bi kararsızlık içindeyim. 2005 ford fiestam var bilmeyen kalmadı herhalde forumda :)) yağ yakma problemiyle başlayan sorun iyice ilerledi ve arabam her an yolda kalıcak bi hale geldi. şu an hem yağ hem de su eksiltiyor, 2 günde bir su ekliyorum, haftada 1 kere yağ ekliyorum filan, arkadan çıkardığı beyaz dumanlar arkadakinin görüş mesafesini azaltacak cinsten :))

neyse işte tekirdağda geçen ay sanayiye götürdüm motor yenileme olur büyük ihtimalle, ama açmadan bilemeyiz dediler, 5bini gözden çıkar dediler..motor açılmadan arızanın ne olduğu öğrenilir mi, ya da masrafın ne kadar olduğu kesin bilinemez mii?? bilgisayarlı testler filan varmış bilgisi olan var mı??

arabanın ederi 17-19 arasında değişiyor. benimkinde parça değişen yok boya yok filan satsam kredi çekip başka bişey alsam mı diyorum sonra da, seviyorum arabamı yaptırayım da uzun yıllar binerim nasıl olsa sıfır motor olcak diyorum ama kararsızım işte bana bir yol gösterin..

sat gitsin elden çıkar diyebilirsiniz ama tekirdağda tek başıma çok zor, sahibinden.comda ilan verdim bi keresinde arayanlar rahatsız edenler gizli nodan arayanlar filan uğraşamadım kaldırdım ilanı.. ankaraya gittiğimde 15 tatilde babam satsın uğraşsın diyorum ama 15 günde halledebilir miyim herşeyi, yaptıracaksam yaptırma işi, ya da satıp başka bişey alıcaksam 15 günde olur mu, tekirdağa arabasız dönemem..

siz olsanız ne yapardınız?

sayın hocam sahibinden.com u kullanarak ilan verin ve mümkünse samimi olduğunuz bir erkek arkadaşınızın veya öğretmenin telefonunu verin o satsın sizin yerinize...numaranızı da özel numaraların aramasına kapatmamanız şaşırtıcı doğrusu...en nefret ettiğim olaydır özelden aranmak.neyse kendimi övmek istemem ama araba alım satım test konularında kendime güvenirim...ve tecrübeme dayanarak 8 yıllık bir arabanın artık değiştirilme vakti gelmiş...hele ki tek başınıza ıvırıyla zıvırıyla uğraşmak yerine satın, gerekirse 1-2 lira aşağısına....yepyeni en az 5 yıl size arıza çıkarmayacak sıfır bir araba alın derim...bütçenizi bilemem ama sıfır alın çok ta markaya takılmadan...şunu al bunu al diyenlere kulak asmayın...tek dikkat etmeniz gereken, servisi düzgün, yedek parça sıkıntısı olmayan ve bakımları bütçenizi sarsmayacak bir araba alın..bu dediklerimi de internette merak ettiğiniz markaların servis ücretlerini arastırarak bulabilirsiniz...ama o arabayı lütfen satın artık ya..motoru yapılmış araba, yenilenmiş demek değildir alıcılar için...başlı başına fiyat kırma sebebidir.kalın sağlıcakla

aklıma gelmişken aralık bitmeden aracınızı takasa sokarak üstüne de kredi , nakit ekleyerek sıfır arabayı rahatlıkla alırsınız...böylelikle satmak zorunda kalmazsınız...ama ölü fiyat verebiliyor firmalar, bu yüzden aracınızın piyasasını bilerek gidin...örneğin benim arkadaşımın c3 ü vardı.satıp clio symbol aldı...aracını takasa sokmak istedi 14 verdiler...piyasası 18-20 arasıydı...vermedi takasa...dışarıda 17 ye sattı...demek istediğim bu...bir de her bulduğunuz ustaya arabanızı götürmeyin...çevrenizdeki arkadaşlarınızdan memnun olanlar vardır, onlara gidin...
dipnt:erkeklerin berberleri tek olduğu gibi oto ustaları da tektir.

ya sıfır alın demesi kolay, param yok senelerce kredi ödemek de istemiyorum kii off valla çok bunaldım artık.. kimseye güvenmiyorum, kimsenin ustasına da güvenmiyorum herkes yalancı.. güya tanıdık birinin ustasına götürdüm 2-3 filtre değişimine 265tl para istedi sonra netten baktım şaka gibi 5-10tllik filtreler.. kandırılıyorum işte sürekli.. uğraşamıyorum artık, patlasa da çatlasa da 15 tatile kadar böyle binicem, götürcem ankaraya babam ilgilensin..

hocam, öncelikle şunu belirteyim 4 sayfadaki mesajları baştan sona okudum.. aracınızda 3 sıkıntı olabilir.. birincisi silindir kapak contası aşırı hararet gibi bir nedenden dolayı yanmıştır ve değişmesi gerekiyordur.. ikincisi silindir kapağı çatlamıştır.. bu iki sorun aynı anda da olmuş olabilir.. üçüncü ihtimal, aracınız aşırı hararet yapınca motora soğuk su falan dökülmüştür ve blok çatlamıştır.. bu dediklerimi ehil bir usta motoru indirmeden üst kapağı söküp silindir kapağına ulaşarak anlayabilir.. bazı mesajlarda da geçtiği gibi 3 bin, 5 bin, 8 bin lira harcamazsınız.. tahminimce en fazla bin lira civarına halledilir.. kayseriye yakın olsanız bizzat ilgilenir yaptırırdım ama uzaktasınız.. benim nacizane görüşüm yanınıza yağ ve antifriz alarak, hararet yaptırmadan ve arabayı çok zorlamadan ankaraya gitmeniz ve ankarada babanızın tamirat işiyle ilgilenmesi.. ehil bir ustaya gittiğinizde bırakın 15 güne yetiştirebilmeyi, 1 günde bile halledebilir.. hadi elinde çok iş varsa iki gün.. arabanız mavi duman atsaydı yağ yakıyor derdim ama beyaz duman atıyor.. aracınızdaki antifriz, motordaki yanma odalarına yani bir başka deyişle silindirlere (sanayideki bazı ustaların diliyle gömleklere) sızıyor ve yanma odasındaki sıcaklıkla buluşunca anında beyaz bir buhar haline dönüşüyor.. bu da dediğim ihtimallerden kaynaklanır..

motor yaptırmadan bahsetmiş bazı arkadaşlar, onu da anlatayım kısaca.. motordaki silindirler, silindirlere giren pistonlar ve subap adı verilen parçalar belirli bir zaman sonra işlevini yerine çok iyi hale getiremez duruma gelir ve silindirler tornacıda tornalanarak içindeki pürüzler giderilir.. silindirlerin iç kısmında yarım milimlik falan bir çap artmış olur.. dolayısıyla eski pistonlar atılarak yerlerine çapları yarım milim daha fazla alan pistonlar takılır.. subaplarda da eğrilik veya herhangi bir olumsuzluk varsa subaplarda değiştirilmiş olur.. motor yaptırmak denen olay kısaca budur.. sizin araba 2005 model ve bu zamana kadar motor yaptırmayı istemesi çok düşük bir ihtimal.. siz dediğim 3 ihtimali göz önünde bulundurak hareket edin ve çok fazla masraf çıkaracak diye üzülmeyin :)

yardımcı olmuşumdur umarım.. :)

not : 2. paragraftaki teorik bilgilere çok da takılmayın, takılırsanız da silindir ve piston fotoğrflarına bakın, anlaşılması bakımından daha iyi olacaktır..

motor yaptırma kısmında piston sekmanının değişimi ve araba yatak vurmuşsa krank mili değişiminden bahsetmemişim.. çok da önemli değil aslında ama eksik olsun istemedim.. zaten sizi ilgilendirdiğini düşünmüyorum motor yaptırma kısmının.. sizi ilgilendiren kısım yüksek olasılıkla en başta yazdığım 3 olasılık..

fatihinfedaisi' Alıntı:
hocam, öncelikle şunu belirteyim 4 sayfadaki mesajları baştan sona okudum.. aracınızda 3 sıkıntı olabilir.. birincisi silindir kapak contası aşırı hararet gibi bir nedenden dolayı yanmıştır ve değişmesi gerekiyordur.. ikincisi silindir kapağı çatlamıştır.. bu iki sorun aynı anda da olmuş olabilir.. üçüncü ihtimal, aracınız aşırı hararet yapınca motora soğuk su falan dökülmüştür ve blok çatlamıştır.. bu dediklerimi ehil bir usta motoru indirmeden üst kapağı söküp silindir kapağına ulaşarak anlayabilir.. bazı mesajlarda da geçtiği gibi 3 bin, 5 bin, 8 bin lira harcamazsınız.. tahminimce en fazla bin lira civarına halledilir.. kayseriye yakın olsanız bizzat ilgilenir yaptırırdım ama uzaktasınız.. benim nacizane görüşüm yanınıza yağ ve antifriz alarak, hararet yaptırmadan ve arabayı çok zorlamadan ankaraya gitmeniz ve ankarada babanızın tamirat işiyle ilgilenmesi.. ehil bir ustaya gittiğinizde bırakın 15 güne yetiştirebilmeyi, 1 günde bile halledebilir.. hadi elinde çok iş varsa iki gün.. arabanız mavi duman atsaydı yağ yakıyor derdim ama beyaz duman atıyor.. aracınızdaki antifriz, motordaki yanma odalarına yani bir başka deyişle silindirlere (sanayideki bazı ustaların diliyle gömleklere) sızıyor ve yanma odasındaki sıcaklıkla buluşunca anında beyaz bir buhar haline dönüşüyor.. bu da dediğim ihtimallerden kaynaklanır..

motor yaptırmadan bahsetmiş bazı arkadaşlar, onu da anlatayım kısaca.. motordaki silindirler, silindirlere giren pistonlar ve subap adı verilen parçalar belirli bir zaman sonra işlevini yerine çok iyi hale getiremez duruma gelir ve silindirler tornacıda tornalanarak içindeki pürüzler giderilir.. silindirlerin iç kısmında yarım milimlik falan bir çap artmış olur.. dolayısıyla eski pistonlar atılarak yerlerine çapları yarım milim daha fazla alan pistonlar takılır.. subaplarda da eğrilik veya herhangi bir olumsuzluk varsa subaplarda değiştirilmiş olur.. motor yaptırmak denen olay kısaca budur.. sizin araba 2005 model ve bu zamana kadar motor yaptırmayı istemesi çok düşük bir ihtimal.. siz dediğim 3 ihtimali göz önünde bulundurak hareket edin ve çok fazla masraf çıkaracak diye üzülmeyin :)

yardımcı olmuşumdur umarım.. :)

not : 2. paragraftaki teorik bilgilere çok da takılmayın, takılırsanız da silindir ve piston fotoğrflarına bakın, anlaşılması bakımından daha iyi olacaktır..

ben beyaz sanıyordum ama bugün servistekiler dumanın mavi olduğunu söylediler ben de anlamadım bildiğin beyaz çıkıyor işte ya :/

Herkes bir şeyler yazmış muhtemelen kafanız çok karışık.
Mavi duman atması arabanın yağ yaktığını gösterir. Silindir kapak contası yanmış veya sekmanlar aşınmış veya kırılmış olabilir. Gömlekler de zarar görmüş olabilir.

Araba yüksek hararet yaptığında silindir kapak contası yanar dolayısıyla yağ su ve yakıt birbirine karışabilir. veya bunlardan ikisi birbirine karışabilir.
öncelikle sizin yağ ve yakıt kesin olarak birbirine karışıyor, araba yağ yakıyor ki araba mavi duman atıyor yağ takviye etmek zorunda kalıyorsunuz.
Eğer yakıta su karışıyorsa motor çat pat patlamalı çalışır. sizin araçta su da karışıyor olmalı ki su takviye etmek zorunda kalıyorsunuz.
Eğer yağa su karışıyorsa su takviye bidonundaki suyun üzerinde yağ yüzer ve bu durumda motorun üzerindeki yağ konulan kapağı açarsanız kapak ve çevresinde su kalıntıları görülebilir, görülmüyorsa da o kapağın etrafında suyun etkisiyle yağ donmuş vaziyette bulaşık halde bulunur. veya yağ çubuğunu çekip bakabilirsiniz yağın durumuna.
Bu şekilde arabayı kullanırsınız ki tavsiye edilmez fakat dikkatli olmanız lazım özellikle de Ankara ya gidecekseniz.
Sizin araçta muhtemelen yağ su ve yakıt üçü de birbirine karışıyor. yani conta kesin yanık ayrıca sekmanlar ve gömlek motor sökülmeden görülemez.
Contası yanık olan araç çalışırken özellikle de gaz basıldığında su borularında ve bağlantılarında gevşeklik yoksa su bidonuna bakıldığında su kabarcıkları çıkarabilir.

Çözüm: Silindir kapak contası değiştirilir. Gerek varsa bloklarda taşlama yapılır. Yine gerek varsa sekmanlar ve gömlekler değiştirilir.
Bu da sıfır motor yapmak anlamına gelir tahminim en fazla 2.000 TL Sıkı bir pazarlık 1.500 TL belki de 1.000 TL

Bu arada trakyada tamir işlemleri anadolunun iki katına mal olur. Size verilen 5.000 6.000 rakamları fazla astronomik.

ben daha dün arabanın üst kapak contasını değiştirdim 20 tl conta 40 tl yağ 20 tl antifiriz 30 tl tornacı 130 tl işçilik verdim, toplam 240 tl gitti. bir motoru açtırın baksınlar ne var ne yok böyle hayaller kurarak olmaz.

hocam senin araba daha duruyor mu yauv :D Sat hocam sat sende kurtul bizde :D

kalelibilişim' Alıntı:
Herkes bir şeyler yazmış muhtemelen kafanız çok karışık.
Mavi duman atması arabanın yağ yaktığını gösterir. Silindir kapak contası yanmış veya sekmanlar aşınmış veya kırılmış olabilir. Gömlekler de zarar görmüş olabilir.

Araba yüksek hararet yaptığında silindir kapak contası yanar dolayısıyla yağ su ve yakıt birbirine karışabilir. veya bunlardan ikisi birbirine karışabilir.
öncelikle sizin yağ ve yakıt kesin olarak birbirine karışıyor, araba yağ yakıyor ki araba mavi duman atıyor yağ takviye etmek zorunda kalıyorsunuz.
Eğer yakıta su karışıyorsa motor çat pat patlamalı çalışır. sizin araçta su da karışıyor olmalı ki su takviye etmek zorunda kalıyorsunuz.
Eğer yağa su karışıyorsa su takviye bidonundaki suyun üzerinde yağ yüzer ve bu durumda motorun üzerindeki yağ konulan kapağı açarsanız kapak ve çevresinde su kalıntıları görülebilir, görülmüyorsa da o kapağın etrafında suyun etkisiyle yağ donmuş vaziyette bulaşık halde bulunur. veya yağ çubuğunu çekip bakabilirsiniz yağın durumuna.
Bu şekilde arabayı kullanırsınız ki tavsiye edilmez fakat dikkatli olmanız lazım özellikle de Ankara ya gidecekseniz.
Sizin araçta muhtemelen yağ su ve yakıt üçü de birbirine karışıyor. yani conta kesin yanık ayrıca sekmanlar ve gömlek motor sökülmeden görülemez.
Contası yanık olan araç çalışırken özellikle de gaz basıldığında su borularında ve bağlantılarında gevşeklik yoksa su bidonuna bakıldığında su kabarcıkları çıkarabilir.

Çözüm: Silindir kapak contası değiştirilir. Gerek varsa bloklarda taşlama yapılır. Yine gerek varsa sekmanlar ve gömlekler değiştirilir.
Bu da sıfır motor yapmak anlamına gelir tahminim en fazla 2.000 TL Sıkı bir pazarlık 1.500 TL belki de 1.000 TL

Bu arada trakyada tamir işlemleri anadolunun iki katına mal olur. Size verilen 5.000 6.000 rakamları fazla astronomik.

motor yenileme 2000 miii emin misiniz hocam, ankarada 1000-4000 arası demişler, tekirdağda da en az 5bin dediler.. :?

ne arabaymış be. Ne zaman bilgisayarbilisimi açsam bu başlık karşıma geliyor. :D . Ya sat yada satma.... Neden bu kadar uzadı bu konu ben onu anlamadım

ttalan46' Alıntı:
ne arabaymış be. Ne zaman bilgisayarbilisimi açsam bu başlık karşıma geliyor. :D . Ya sat yada satma.... Neden bu kadar uzadı bu konu ben onu anlamadım

tecrübesi olan ya da bu sorunu yaşamış olan kişilerden bilgi almaya çalışıyorum, rahatsız oluyorsanız okumayın, onca başlık varken buna neden laf söylüyorsunuz anlamadım :/

hocam arkadaslar takilmak maksadiyla yazmistir sahsen ben oyle yazdim yani ciddi degil alinmayin :)

Geri