Bayan Vekil Sordu...

Kodla Büyü
Çok küçükde olsa çöyle bir umudum var. Eğer böyle bir dersi seçmeliler arasına koyarlar ve seçimi öğrencilere bırakırlarsa o zaman bizi öğrenciler kurtarır. Ben eminim bilişimsel tasarım dersi(benim için hala soru işareti) çocuklar seçmek için can atacaktır.

muhalif33' Alıntı:
arkadaşlar bakan dersi kaldırdık diyor. yani yeni dönem için konuşuyor. bt tasarımı dersi koyduk diyor...öğrenciler artık bilgisayarda tasarım yapacak diyor. yanlış anlaşılma var diyorrrrrrrrrrrr

hocam eğer söylediği senin ifaden gibi ise sorun yok, bilişim tasarımı dersi geliyordur ve iyi bir gelişmedir. yok eğer böyle bir ders var diyor ise ozaman teknoloji tasarımı kastediyor ki o da vahim bir durumdur

arkadaşlar ayrıca yeni sistemde seçmeli ders sayısı belki 10saat kadar olabilir. bu da bizim dersin sayısını arttırabilir...

bizim ders diye hangi dersi kastediyorsun?bakanın söylemesine göre bizim ders zaten yok:)

benim asıl şaşırdığım nokta bir vekilin sesimizi duymuş olması. acaba hangi vekil ki o?

ayrıca madem bize bu kadar eziyet ediyorlar siteyi bilgisayar öğretmenleri dışına kapatalım bence

bazen iyi atanmamış diyorum. ama bazen.

ekleme: bu bakanın facebook yada twit adresini hackleyip oraya yazmak lazım böyle bir ders yooooooook diye!!!

Bakan doğru söylüyor, çocuklar herşeyi biliyor!

Ben ilkokul 3'te başladığım bilgisayar hayatıma ilkokul 5 ve sonrasında ciddi anlamda yazılım geliştirerek devam ettim. (Başka bir başlıkta daha detaylı anlatmıştım burada özet geçiyorum). Abim benden 3 sınıf üstteydi, orta okulda bilgisayar dersinde pascal görüyordu, merak saldık programlamaya, türkçeyi bırakın ingilizce programlama kitabı bulmak nerdeyse imkansızdı. işte o zamanlar ben de 4.-5. sınıftaydım. Dedim bu iş, benim işim, tam bana göre... Daha orta okulda okulun laboratuarları ile ben ve bir arkadaşım ayakta tutuyorduk. Abim, lisede elektronik bölümü okurken ve okuduktan sonra piyasada sürekli satış, teknik servis, internet cafe derken birlikte çalışmadığımız BT alanı kalmadı. Bir yandan da yazılıma devam ettik tabi. Üniversite için dedim ki ben öğrenmek için çok zorluklar çektim, bu kadar şeyi öğrendim, bunları hem öğretirim hem de kendimi geliştirmeye devam ederim diye BÖTE'yi seçtim. Abim de bilgisayar programcılığı bölümünü bitirip büyük bir beyaz eşya firmasının arge ürün geliştirme bölümünde yazılımcı. Ben de BT öğretmeni.

Biz biliyorduk, ilgimiz vardı, yeteneklerimiz bu yöndeydi, kendimiz öğrendik, ama ömrümüz tükendi. Herşeyi kendimiz öğrenmek zorunda kaldık. Yahu ne ilkokulda, ne lisede, ne üniversitede (BÖTE dahil) hocalarımın hiç biri mi bize katkı sağlamaz. Bu hali görünce ümidim oydu ki yeni nesil biz kadar uğraşmasın, bilgisayar bilmeyen öğrencilere sıfırdan öğretiriz, bilenlere artı bir şeyler katarız, merakı olanların da elinden tutar, yol gösteririz. Ne şanslı çocuklar BT dersleri var, laboratuarları var diyordum. Bilenler bilir dersime de sonuna kadar sahip çıktım.

Ama bilemedik bakanın çocuğu bizden iyi çıktı arkadaş... Acaba bakan bey çocuğunun neyi bilip, neyi bilmediğini biliyor mu? Ya da çocuğunu tanıdığı kadar BAKANI olduğu bilmem kaç milyon ilköğretim öğrencisinin kaçının evinde bilgisayar olduğunu, kaçının bilgisayarı bilmediğini biliyor mu? Bakan acaba dersin adını doğru biliyor mu? Hiç açıp müfredatına baktı mı? Hadi Bakanın işi değil, ey koca TTKB, hiç BT öğretmenlerinin görüşlerini aldı mı? Açıp CSTA'nın 12 yıllık bilgisayar müfredat modelini okudu mu? Dünya çocuklara BT'yi nasıl öğretmeyi amaçlıyor, örnek aldı mı? Umarım almışlardır da dersin adı Bilişim Teknolojileri Tasarımı olur da, orta okul ve lisede sadece dersi isteyenler, ilgisi olanlar alır da azıcık insan yetiştiririz.

Yoksa bakanın bu yaptıkları özellikle kendini geliştiren BT öğretmenlerinin, BT sektöründe önünü 30-40 yıl açmış olacak...

eya' Alıntı:
Bakan doğru söylüyor, çocuklar herşeyi biliyor!

Ben ilkokul 3'te başladığım bilgisayar hayatıma ilkokul 5 ve sonrasında ciddi anlamda yazılım geliştirerek devam ettim. (Başka bir başlıkta daha detaylı anlatmıştım burada özet geçiyorum). Abim benden 3 sınıf üstteydi, orta okulda bilgisayar dersinde pascal görüyordu, merak saldık programlamaya, türkçeyi bırakın ingilizce programlama kitabı bulmak nerdeyse imkansızdı. işte o zamanlar ben de 4.-5. sınıftaydım. Dedim bu iş, benim işim, tam bana göre... Daha orta okulda okulun laboratuarları ile ben ve bir arkadaşım ayakta tutuyorduk. Abim, lisede elektronik bölümü okurken ve okuduktan sonra piyasada sürekli satış, teknik servis, internet cafe derken birlikte çalışmadığımız BT alanı kalmadı. Bir yandan da yazılıma devam ettik tabi. Üniversite için dedim ki ben öğrenmek için çok zorluklar çektim, bu kadar şeyi öğrendim, bunları hem öğretirim hem de kendimi geliştirmeye devam ederim diye BÖTE'yi seçtim. Abim de bilgisayar programcılığı bölümünü bitirip büyük bir beyaz eşya firmasının arge ürün geliştirme bölümünde yazılımcı. Ben de BT öğretmeni.

Biz biliyorduk, ilgimiz vardı, yeteneklerimiz bu yöndeydi, kendimiz öğrendik, ama ömrümüz tükendi. Herşeyi kendimiz öğrenmek zorunda kaldık. Yahu ne ilkokulda, ne lisede, ne üniversitede (BÖTE dahil) hocalarımın hiç biri mi bize katkı sağlamaz. Bu hali görünce ümidim oydu ki yeni nesil biz kadar uğraşmasın, bilgisayar bilmeyen öğrencilere sıfırdan öğretiriz, bilenlere artı bir şeyler katarız, merakı olanların da elinden tutar, yol gösteririz. Ne şanslı çocuklar BT dersleri var, laboratuarları var diyordum. Bilenler bilir dersime de sonuna kadar sahip çıktım.

Ama bilemedik bakanın çocuğu bizden iyi çıktı arkadaş... Acaba bakan bey çocuğunun neyi bilip, neyi bilmediğini biliyor mu? Ya da çocuğunu tanıdığı kadar BAKANI olduğu bilmem kaç milyon ilköğretim öğrencisinin kaçının evinde bilgisayar olduğunu, kaçının bilgisayarı bilmediğini biliyor mu? Bakan acaba dersin adını doğru biliyor mu? Hiç açıp müfredatına baktı mı? Hadi Bakanın işi değil, ey koca TTKB, hiç BT öğretmenlerinin görüşlerini aldı mı? Açıp CSTA'nın 12 yıllık bilgisayar müfredat modelini okudu mu? Dünya çocuklara BT'yi nasıl öğretmeyi amaçlıyor, örnek aldı mı? Umarım almışlardır da dersin adı Bilişim Teknolojileri Tasarımı olur da, orta okul ve lisede sadece dersi isteyenler, ilgisi olanlar alır da azıcık insan yetiştiririz.

Yoksa bakanın bu yaptıkları özellikle kendini geliştiren BT öğretmenlerinin, BT sektöründe önünü 30-40 yıl açmış olacak...

tebriklerrr
ayakta alkışlıyorum.

blackrose' Alıntı:
2 saat te çocuklar çözüyormuş arkadaşlar boşuna 4 sene üniversite okuduk.

Valla yazık oldu 4 seneye, bir de benim gibi uzatanların vay haline... :puhaha:

Elin çocuğu 2 saatte öğreniyor bak...

110 Öğretmenli bir lisede norm fazlası oldum. Tayin istemeden önce müdürüme hocam en son hangi öğretmenin gitmesi istersin bu okuldan dedim. Sen gidersen taşlar oynar işler aksar onun için senin gitmeni dedi. Bakan bunun farkındamıdır acaba?

Müfredatı yaptınızda biz mi anlatmadık... İlla dersin kalkması, adının değişmesi vs. mi gerekli... yazık

men dakka dukka ya ömer, dicem ama hep yanlarına kalıyor.

Nerde yaşıyor bunlar ya, uygulamalardan neden bu kadar bi haberler.

Kelimeler kifayetsiz kalıyor bu durum karşısında. Ne demeli ne yapmalı bu nev-i şahsına münhasır adamı bilmiyorum ki. Umudum tükendi artık.

mecliste bir tane eğitimci veya eğitim komisyonundan bir şahıs yok mu ? kimse uyarmaz orada bir laf söylemez mi? bu nasıl meclis 549 tane vekilden hiç biri eğitim ile alakalı bir şey bilmiyor mu?

bence mecliste öğretmen ve öğrenci kimsenin umrunda değil vekillerin tek derdi kendi dediklerini yaptırmak sonrada seçim zamanı biz sunları yaptık demeleri allah aşkına bir düşünün 4 ay geçmesine rağmen hal basit bir zam işini bile halledemediler BT öğretmenleri kimin umrunda olur ki .....

imsiyat' Alıntı:
benim asıl şaşırdığım nokta bir vekilin sesimizi duymuş olması. acaba hangi vekil ki o?

ayrıca madem bize bu kadar eziyet ediyorlar siteyi bilgisayar öğretmenleri dışına kapatalım bence

bazen iyi atanmamış diyorum. ama bazen.

ekleme: bu bakanın facebook yada twit adresini hackleyip oraya yazmak lazım böyle bir ders yooooooook diye!!!

ARTIK BİŞEYLERE EL ATMA ZAMANI ARKADAŞLAR YAN GELİP YATMA DEĞİL TWİTER DA BAKANIN BAŞBAKANIN TWİTLERİNE DERDİMİZİ ANLATMA ZAMANI TAM ŞU ARALAR SIKIŞTIRMAMIZ LAZIM HERGECE SAAT 20:00DE TWİT YAGMURU BAKANIN KATILDIĞI PROGRAMLARDA BÖYLE BİR DERSİN OLMADIĞINI VE 10.000 BT ÖĞRETMENİNİN NE OLACAĞINI BEN YAPTIM OLDUYLA BU İŞLERİN YÜRÜMEYECEĞİNİ ANLATACAK DELİKANLILAR LAZIM NEREDE O DELİKANLILAR.BURADAN AĞLAMAKLA OLMUYOR.YA BİRLİK OLUP ARTIK TEKNOLOJİ TASARIMLA BİRLEŞECEK DERSİMİZ BİŞEKİLDE DERSİMİZ OLACAK YADA BÖYLE KURBANLIK KUZU GİBİ NE OLACAK DİYE ENDİŞEYLE YARINLARI BEKLİCEZ..TWİT ÇOK ETKİLİ SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN KADROYA GEÇMESİ BU SAYEDE OLDU.

ALLAH aşkına aranızda kaç kişi durumumuzu raporlaştırıp sendikasına gönderdi. yaptığımız sadece burayı ağlama duvarına çevirmek. sendikaların bizden haberi yok bana inanmıyor olabilirsiniz gidin hangi sendikaya sorarsanız sorun verecekleri cevaplar haber sitelerindeki bilgiden öteye geçmiyor, sanki biz sütten çıkmış ak kaşığız ya üstümüze düşen görevi yapmışız ya sonra da bu dengesiz bakana sövüp duruyoruz. ALLAH aşkına kendinizi kandırmayı bırakın ağlanacak bu halimizin sebebinin bir ayağında biz de varız bunu niye yazmıyorsunuz. hadi yazın bekliyorum

dioden' Alıntı:
mecliste bir tane eğitimci veya eğitim komisyonundan bir şahıs yok mu ? kimse uyarmaz orada bir laf söylemez mi? bu nasıl meclis 549 tane vekilden hiç biri eğitim ile alakalı bir şey bilmiyor mu?
O zaman yapılan şey mantıklı ve bilimsel olur hocam olmaz yani uymaz bunlara :verymad: 549 Kahvehanede oturan adamlardan farksızdır fikirleri eğitim hakkında.

bakan Teknoloji Tasarım dersini bilişim(bilgisayar) ile ilgili bir ders sanıyor sanki o derste eğitim yazılımı yapılıyor
o yüzden de Bilişim Teknolojileri Eğitimi okuyan bir çok arkadaşım şu an Teknoloji Tasarım öğretmeni olarak atandı, bizi El işi - İş eğitimi yeni adıyla Teknoloji Tasarım öğretmeni yapacaklar sanırım
eğer birisi bakanı uyandırmazsa

delisincap' Alıntı:
ALLAH aşkına aranızda kaç kişi durumumuzu raporlaştırıp sendikasına gönderdi. yaptığımız sadece burayı ağlama duvarına çevirmek. sendikaların bizden haberi yok bana inanmıyor olabilirsiniz gidin hangi sendikaya sorarsanız sorun verecekleri cevaplar haber sitelerindeki bilgiden öteye geçmiyor, sanki biz sütten çıkmış ak kaşığız ya üstümüze düşen görevi yapmışız ya sonra da bu dengesiz bakana sövüp duruyoruz. ALLAH aşkına kendinizi kandırmayı bırakın ağlanacak bu halimizin sebebinin bir ayağında biz de varız bunu niye yazmıyorsunuz. hadi yazın bekliyorum
Raporlaştırmak mı binlerce mail atıldı. Eğitim-Bir Sen hariç tüm sendikalar eylemler düzenledi sorunlarımızı anlatan. Muhattabın seni önemseyip dinlemedikten sonra ne çare hocam. Ha bide varsa öneriniz uygulama anlamında onuda yapalım ben kendi ilimde raporu imzalatıp tüm bilgisayar öğretmenlerine sendikalara dağıtırım...

barthez' Alıntı:
delisincap' Alıntı:
Raporlaştırmak mı binlerce mail atıldı. Eğitim-Bir Sen hariç tüm sendikalar eylemler düzenledi sorunlarımızı anlatan. Muhattabın seni önemseyip dinlemedikten sonra ne çare hocam. Ha bide varsa öneriniz uygulama anlamında onuda yapalım ben kendi ilimde raporu imzalatıp tüm bilgisayar öğretmenlerine sendikalara dağıtırım...

eğitim birsene laf söylemeyin hocam. mazallah cin çarpar, taş olursunuz.

bilişim tasarımı adı altında ders koyup bi kaç yıl sonra o da kaldırılırsa halimiz ne olur acaba :scared:

tableti 2 saatte çözen öğrenciler 4.sınıftan itibaren Bilişim Teknolojileri dersi aldı da geldi liseye..bir hatırlatma..

baydin55' Alıntı:
Daha ders işleymeyeceğim gerek yok. Bakan nasıl olsa bizi ne yapacağı belli değil bari yatalım.... :-1:

KATILIYORUM YAVRUCUKLAR BARİ SON BT DERSLERİNİ SERBEST GEÇİRSİNLER! :mrgreen: :mrgreen:

kily' Alıntı:
baydin55' Alıntı:
Daha ders işleymeyeceğim gerek yok. Bakan nasıl olsa bizi ne yapacağı belli değil bari yatalım.... :-1:

KATILIYORUM YAVRUCUKLAR BARİ SON BT DERSLERİNİ SERBEST GEÇİRSİNLER! :mrgreen: :mrgreen:

Ben öğrencilerle mücadele ederek ders anlatıyordum, vicdanım rahat etmiyordu başka şekilde. Bakan bize gerek olmadığını söylediğinden beri öğrenciler serbest. Mutlu değilim tabi ama öğrenciler çooook mutlu :?

ya bu adam heralde uzayda yaşıyor..böyle arada bir dünyaya geliyor...bu adamın bahsettiği "yarım saatte bilgisayarı öğrenen" öğrenci topluluğu bana neden hiç denk gelmiyor...lisedeyim erkekler neyse de inanın çoğu kız öğrenci fareyi tutamıyor.

bu zihniyetteki bir adamın eğitimin başında olması zaten türkiye adına yüz karasıdır.bu saatten sonra kendimizi düşünmeyelim, vah benim güzel ülkem!!!

Günlerdir formuma bakıyorum. Bakanın dedikleri çok saçma sapan şeyler. Sürekli balondan senaryolar üretiyoruz.

Ama bence arkadaşlar SAYIN BAKANIMIZIM BİRŞEY BİLDİĞİ YOK.

Ne bilişim teknolojileri dersinin içeriğini nede teknoloji tasarımın içeriğini. Ve şu anda bence Teknoloji Tasarımı bilgisayarla tasarım filan sanıyor. Gayet teknik bir ders olarak bakıyor.

Ve bu gidişle bizim durum aynı şekilde sürecek. BT dersi seçmeli olacak. Tek fark 4+4+4 ders seçme hakkı öğrencinin. Yani artık kurulda seçilmeyecek.

Bakan geldiğinden beri projeler üretiyor ama unutmamalı işletme mezunu ve bir eğitimci değil. Okullar ve gerçeklerden haberi yok gibi.

Geri