Beyin Egzersizi cevapları alayım?

Kodla Büyü
evet soru çok basit bu bir tarafada bazı arkadaşlar müşteriden kadın diye bahsediyor ben soruda böyle birşey göremedim. bunu nereden buldunuz?

missilver' Alıntı:
evet soru çok basit bu bir tarafada bazı arkadaşlar müşteriden kadın diye bahsediyor ben soruda böyle birşey göremedim. bunu nereden buldunuz?
mesela ben.
ayakkabı alan biri denince zihnimde hemen ayakkabı alan kadın görüntüsü canlanır.ben 3 yılda bir, hanım yılda 3 kere gibi ayakkabı alır.belki oldandır.

soruyu ben sormadım ama 1.5 yıl önce ben de başka bir forumda sormuştum ve cevabın 50 olduğuna eminim sen rahat uyu öğretmenim :D :D

missilver' Alıntı:
mustafa431' Alıntı:
ozanturk' Alıntı:
mustafa431' Alıntı:
ozanturk' Alıntı:
50 DEN BAŞKA CEVAP VERENLER İNCELESİN.....
dükkana geri ödenen 15 havadan mı geliyor acaba?
ZATEN O PARAYLA 50 TL YAPIYOR
bu yazdıklarımı iyi okuyun
sizin düşüncenize göre hırsız 50 tl lik açık yaratıyor
oysa hırsız hem ayakkabıyı alıyor hemde 50 tl lik açık bırakıyor bunu iyi düşünün......ne demek istediğimi anlamışsınızdır umarım...
hocam 50 tl açık bırakmıyor. zaten komşudan 50 tl alıyoruz ya bunun 35 tlsi cepte kalıyor. sadece 15 tl yi hırsıza veriyoruz. bizden çıkan sadece bu 15 tl ve verdiğimiz ayakkabı oluyor. bu da 15+35=50 yapıyor...

peki yan dükkana geri verilen gerçek 50 tl ne oluyor, satıcının elinde bir sahte 50 kalıyor ve ayakkabı+para üstünden oluşan 50 tl de zarar var siz sahte 50 yi zarar saymıyor musunuz

50 Tl...

AYAKKABI+ 15 TL=50 TL

SAHTE PARA ÖNEMLİ DEĞİL...alıdğını geri verdi yan komşuya orada herhangi bir kayıp yok...

missilver' Alıntı:
hocam cevap kesinlikle 50 niye hala yorum geliyor anlamadım...
Hocam senin bu yorumdan sonra 5 sayfa daha yorum gelmiş ve 50 den farklı sonuç bulan bir sürü arkadaş var. Ben de anlamadım ama oluyor demek ki :?

ayakkabıyı satın alan hatun sarışınmış
ayakabıcı da kıyak olsun diye vermiş maliyetine ayakkabıyı
tabi o sırada paraya bakmak aklına gelmemiş

ozanturk' Alıntı:
ayakkabıyı satın alan hatun sarışınmış
ayakabıcı da kıyak olsun diye vermiş maliyetine ayakkabıyı
tabi o sırada paraya bakmak aklına gelmemiş

tabi ya bu hesap karışıklığınında sebebini açıklıyor

Hocam cevap 50 tl.Şimdi yan taraftan aldığı 50 tl nin 35 tl si cebinde zaten.Adam geldiğinde üzerine de 15 tl koyarak adamın 50 tl sini tekrar veriyor.Adamın cebinden çıkan para 15 tl dir.artı ayakkabının parası olan 35 daha eder 50 tl.Doğrumu :idea:

ömer arslan' Alıntı:
Hocam cevap 50 tl.Şimdi yan taraftan aldığı 50 tl nin 35 tl si cebinde zaten.Adam geldiğinde üzerine de 15 tl koyarak adamın 50 tl sini tekrar veriyor.Adamın cebinden çıkan para 15 tl dir.artı ayakkabının parası olan 35 daha eder 50 tl.Doğrumu :idea:

doğru hocam :alkis:

Hocam 50 değildir az önce söylediğim gibi ayakkabı + 15 tir. Çünkü ayakkabının satışı 35 tir ama zarar ayakkabının maliyetindendir.

rizaturker' Alıntı:
Hocam 50 değildir az önce söylediğim gibi ayakkabı + 15 tir. Çünkü ayakkabının satışı 35 tir ama zarar ayakkabının maliyetindendir.

hocam okadar ince düşünme sorunun altına maliyeti 35 alınız demiştim

***kasada para yok
1- müşteri sahte 50 lira veriyor 35 liralık ayakkabıyı alıyor. para üstü bekliyor.
2- ayakkabıcı sahte 50 lirayı arkadaşına veriyor bozuk 50 lira alıyor.
3- ayakkabıcı müşterinin 15 lira para üstünü de veriyor.
***ayakkabıcının kasasında 35 lira kaldı, 15 lira ve 35 liralık ayakkabıyı müşteriye verdi, müşteri toplamda 50 lirayı alıp gitti...
4- ayakkabıcının arkadaşı geliyor sahte 50 lirayı ayakkabıcıya veriyor, ayakkabıcı kasadan 35 lirayı arkadaşına veriyor, kasada para yok. 15 lira daha vermesi lazım. sahte 50 lirayı kasaya bırakıyor.
5- ayakkabıcı arkadaşının 50 lirasını tamamlamak için "cebinden" 15 lirayı arkadaşına veriyor.

sonuç: ayakkabıcı 35 liralık ayakkabıyı müşteriye veriyor, 15 lira para üstü veriyor, arkadaşına da 50 lirayı tamamlamak için 15 lira veriyor.
toplamda 35 ayakkabı + 15 müşteri para üstü + 15 arkadaşın 50 lirasını tamamlamak için "cebinden" verdiği para = 65 lira zarar.

bilgisayarhocam' Alıntı:
sonuç: ayakkabıcı 35 liralık ayakkabıyı müşteriye veriyor, 15 lira para üstü veriyor, arkadaşına da 50 lirayı tamamlamak için 15 lira veriyor.
toplamda 35 ayakkabı + 15 müşteri para üstü + 15 arkadaşın 50 lirasını tamamlamak için "cebinden" verdiği para = 65 lira zarar.
15 lira para üstü verirken cebinden vermiyor ki, kasada başta para olmadığını zaten yazmışsınız. Kasada para yoktu o elliyi önce müşteriden aldı, sonra o parayı yan dükkandan bozdurdu. Adamın bu kısıma kadar cebinden çıkan para yok ki. Kasada sıfır vardı ayakkabıya karşılık kasasında 35 lira gerçek para kaldı satış sonunda. Sonra yan dükkan bu para sahte deyip sahte parayı verdi 50 lirasını geri almak istedi. 35ini kasadan verdi 15 lira cebinden ödemek zorunda kaldı. Bir de ayakkabı gitti parasını alamamış oldu. Hala nasıl farklı sonuçlar iddia ediyorsunuz anlamıyorum.

kasada diyelim hiç paramız yok;

0 + 35 35 liramız var o da ayakkabının maliyeti

komşuya gittik 50 liraya kasaya koyduk, 15 lirasını ve ayakkabıyı verdik.

50 - 15 - 35

kasada hiç para kalmadı

komşu geldi parasını istedi

ben cebimden 50 lira verdim

cevap 50

50 mi? :)

Buradaki herkes sayısalcı değil mi ?

50 TL Sahte olmasaydı zarar varmıydı ? Yoktu Öyleyse zarar 50 TL dir. (Sahte olduğu için.)

Geri