Beyin Egzersizi cevapları alayım?

Kodla Büyü
Yazmayayım dedim ama duramadım... Burada önemli olan nokta ayakkabının geliş fiyatına satışıdır... Para sahte olmasaydı kar zarar olmayacaktı... Zarar sadece sahte olan para miktarı kadardır... 50 yerine 100 tl verilmiş olsaydı da durum değişmeyecekti...

Satıcının zararını hesaplayabilmek için karşı tarafın karını düşünürsek;

35 TL ayakkabı + 15 TL para üstü = 50 TL kar etmiştir.

Yani bu karını da satıcıdan ettiğine göre; satıcının zararı 50 TL'dir.

boteakif' Alıntı:
bilgisayarhocam' Alıntı:
sonuç: ayakkabıcı 35 liralık ayakkabıyı müşteriye veriyor, 15 lira para üstü veriyor, arkadaşına da 50 lirayı tamamlamak için 15 lira veriyor.
toplamda 35 ayakkabı + 15 müşteri para üstü + 15 arkadaşın 50 lirasını tamamlamak için "cebinden" verdiği para = 65 lira zarar.
15 lira para üstü verirken cebinden vermiyor ki, kasada başta para olmadığını zaten yazmışsınız. Kasada para yoktu o elliyi önce müşteriden aldı, sonra o parayı yan dükkandan bozdurdu. Adamın bu kısıma kadar cebinden çıkan para yok ki. Kasada sıfır vardı ayakkabıya karşılık kasasında 35 lira gerçek para kaldı satış sonunda. Sonra yan dükkan bu para sahte deyip sahte parayı verdi 50 lirasını geri almak istedi. 35ini kasadan verdi 15 lira cebinden ödemek zorunda kaldı. Bir de ayakkabı gitti parasını alamamış oldu. Hala nasıl farklı sonuçlar iddia ediyorsunuz anlamıyorum.

hocam benim yazımı dikkatli okudunuz mu? cebinden vermedi diyorsunuz sonra cebinden verdi diyorsunuz. sonuç kısmı değil de yazımın tamamını okursanız sevinirim, yanlış anlaşılmaları önlemek için detaylı yazdım ama sanırım daha detaylı yazmam lazımmış özür dilerim...

bilgisayarhocam' Alıntı:
hocam benim yazımı dikkatli okudunuz mu? cebinden vermedi diyorsunuz sonra cebinden verdi diyorsunuz. sonuç kısmı değil de yazımın tamamını okursanız sevinirim, yanlış anlaşılmaları önlemek için detaylı yazdım ama sanırım daha detaylı yazmam lazımmış özür dilerim...
Hocam merak etme ben dikkatlice okudum hem senin yazdıklarını hem de diğer 9 sayfa boyunca yazılanların hepsini... Ama sen diğer sayfaları okumamışsın, okusaydın benim anlattığımı anlardın. Müşteriye verdiği 15 lira kendi cebinden çıkmadı. Çünkü kasa sıfırdı. Müşteriden 50 aldı yan dükkanda bu elliyi başka 50 ile değiştirdi. Getirdi 15 lira müşteriye verdi.HALA CEBİNDEN PARA ÇIKMADI. KASADAN DA PARA ÇIKMADI. Daha sonra yan dükkan sahibi bu 50 sahte bana paramı iade et deyince(ki böyle birşey demeseydi adam ayakkabının parası olan 35 lirayı almış olacaktı) kasasında geriye kalan zaten yan dükkandan aldığı 35 lirayı verdi ve İLK KEZ KENDİ CEBİNDEN PARA ÇIKIYOR 15 lirayı tamamladı. 15 lira ve giden ayakkabı adamın zararıdır.

atbinici' Alıntı:
hozgulen' Alıntı:
bu sorunu cevabı 50 zarar edilen tek şey sahte para..:)
bir soru da benden madem
üç arkadaş bir dükkana girip 30 TL lik alışveriş yapıyorlar ve her biri 10 ar tl para veriyor sonra satıcı bu 3 kişinin aldıklarının 25 tl tuttuğunu anlayıp çırağıyla 5 tl yi gönderiyor çırak da 3 tl sini adamlara veriyor ve 2 tlsini cebe atıyor 3tl yi 3 arkadaş birer tl paylaşıyor. son durumda kişi başı ceplerinden çıkan para 9 ar tl.3X9=27 oluyor çırakta da 2 tl var toplam para 27+2=29 oluyor peki 1 lira nerde
aldıkları=25 tl + çırak 2tl =27
9*3=27
yani kayıp yok

30 tl lik alışveriş ne oldu hocam??

boteakif' Alıntı:
bilgisayarhocam' Alıntı:
Hocam merak etme ben dikkatlice okudum hem senin yazdıklarını hem de diğer 9 sayfa boyunca yazılanların hepsini... Ama sen diğer sayfaları okumamışsın, okusaydın benim anlattığımı anlardın. Müşteriye verdiği 15 lira kendi cebinden çıkmadı. Çünkü kasa sıfırdı. Müşteriden 50 aldı yan dükkanda bu elliyi başka 50 ile değiştirdi. Getirdi 15 lira müşteriye verdi.HALA CEBİNDEN PARA ÇIKMADI. KASADAN DA PARA ÇIKMADI. Daha sonra yan dükkan sahibi bu 50 sahte bana paramı iade et deyince(ki böyle birşey demeseydi adam ayakkabının parası olan 35 lirayı almış olacaktı) kasasında geriye kalan zaten yan dükkandan aldığı 35 lirayı verdi ve İLK KEZ KENDİ CEBİNDEN PARA ÇIKIYOR 15 lirayı tamamladı. 15 lira ve giden ayakkabı adamın zararıdır.

hocam yazımı tekrar paylaşıyorum koyu renki yazılara dikkat ediniz

***kasada para yok
1- müşteri sahte 50 lira veriyor 35 liralık ayakkabıyı alıyor. para üstü bekliyor.
2- ayakkabıcı sahte 50 lirayı arkadaşına veriyor bozuk 50 lira alıyor.
3- ayakkabıcı müşterinin 15 lira para üstünü de veriyor. (kasadan veriyor cebinden veriyor demiyorum burada)
***ayakkabıcının kasasında 35 lira kaldı, 15 lira ve 35 liralık ayakkabıyı müşteriye verdi, müşteri toplamda 50 lirayı alıp gitti... (kasada 35 lira kalması için kasadan 15 lirayı müşteriye vermiş olması gerekir değil mi?)
4- ayakkabıcının arkadaşı geliyor sahte 50 lirayı ayakkabıcıya veriyor, ayakkabıcı kasadan 35 lirayı arkadaşına veriyor, kasada para yok. 15 lira daha vermesi lazım. sahte 50 lirayı kasaya bırakıyor.
5- ayakkabıcı arkadaşının 50 lirasını tamamlamak için "cebinden" 15 lirayı arkadaşına veriyor. (işte burada cebinden 15 lira çıkıyor. kime veriyor? arkadaşına. müşteriye değil)

sonuç: ayakkabıcı 35 liralık ayakkabıyı müşteriye veriyor, 15 lira para üstü veriyor, arkadaşına da 50 lirayı tamamlamak için 15 lira veriyor.
toplamda 35 ayakkabı + 15 müşteri para üstü + 15 arkadaşın 50 lirasını tamamlamak için "cebinden" verdiği para = 65 lira zarar.

yani hocam arkadaşı dediğim yan dükkan sahibi. müşteri değil. arkadaşına cebinden çıkardığı 15 lirayı veriyor zarar. müşteriye 15 lira ve 35 liralık ayakkabıyı veriyor zarar. çünkü müşteri 50 sahte paraya karşılık gerçek 50 lira değerinde (ayakkabı + para üstü) ürün alıyor. yani ayakkabıcı 65 lira zararda.

bilgisayarhocam' Alıntı:
boteakif' Alıntı:
bilgisayarhocam' Alıntı:

hocam yazımı tekrar paylaşıyorum koyu renki yazılara dikkat ediniz

***kasada para yok
1- müşteri sahte 50 lira veriyor 35 liralık ayakkabıyı alıyor. para üstü bekliyor.
2- ayakkabıcı sahte 50 lirayı arkadaşına veriyor bozuk 50 lira alıyor.
3- ayakkabıcı müşterinin 15 lira para üstünü de veriyor. (kasadan veriyor cebinden veriyor demiyorum burada)
***ayakkabıcının kasasında 35 lira kaldı, 15 lira ve 35 liralık ayakkabıyı müşteriye verdi, müşteri toplamda 50 lirayı alıp gitti... (kasada 35 lira kalması için kasadan 15 lirayı müşteriye vermiş olması gerekir değil mi?)
4- ayakkabıcının arkadaşı geliyor sahte 50 lirayı ayakkabıcıya veriyor, ayakkabıcı kasadan 35 lirayı arkadaşına veriyor, kasada para yok. 15 lira daha vermesi lazım. sahte 50 lirayı kasaya bırakıyor.
5- ayakkabıcı arkadaşının 50 lirasını tamamlamak için "cebinden" 15 lirayı arkadaşına veriyor. (işte burada cebinden 15 lira çıkıyor. kime veriyor? arkadaşına. müşteriye değil)

yani hocam arkadaşı dediğim yan dükkan sahibi. müşteri değil. arkadaşına cebinden çıkardığı 15 lirayı veriyor zarar. müşteriye 15 lira ve 35 liralık ayakkabıyı veriyor zarar. çünkü müşteri 50 sahte paraya karşılık gerçek 50 lira değerinde (ayakkabı + para üstü) ürün alıyor. yani ayakkabıcı 65 lira zararda.

hocam siz 15 tl yi iki defa sayıyorsunuz. müşteriye verdiği 15 tl kendi cebinden çıkmıyor ki. o komşunun parası oluyor bu yüzden komşuya 15tl veriyor. bu adamdan sadece 15tl gitmiş oluyor. ve de ayakkabı. sizin dediğiniz gibi olsa bir arkadaş çok güzel yazmıştı eğer adam 65 tl zarar etmiş olsa idi bu durumda para sahte çıkmasaydı da 15 lira zararda olması gerekiyordu.

missilver' Alıntı:
bilgisayarhocam' Alıntı:
boteakif' Alıntı:
bilgisayarhocam' Alıntı:
hocam siz 15 tl yi iki defa sayıyorsunuz. müşteriye verdiği 15 tl kendi cebinden çıkmıyor ki. o komşunun parası oluyor bu yüzden komşuya 15tl veriyor. bu adamdan sadece 15tl gitmiş oluyor. ve de ayakkabı. sizin dediğiniz gibi olsa bir arkadaş çok güzel yazmıştı eğer adam 65 tl zarar etmiş olsa idi bu durumda para sahte çıkmasaydı da 15 lira zararda olması gerekiyordu.

peki hocam ayakkabıcı müşteriye ne veriyor?

bilgisayarhocam' Alıntı:
missilver' Alıntı:
bilgisayarhocam' Alıntı:
boteakif' Alıntı:
bilgisayarhocam' Alıntı:

peki hocam ayakkabıcı müşteriye ne veriyor?
hocam müşretiye komşudan aldığı bozuk 50tl nin 15 tlsini veriyor. kendi cebinden vermiyor. sonra komşunun parasını müşteriye verdiği için komşuya cebinden 15 tl veriyor. sadece komşuya 15 tl vermiş oluyor.

tamam işte hocam, cebinden vermesinin sebebi, 15 liranın müşteriye verilmiş olması. müşteride 35 liralık ayakkabı + 15 lira var mı? var. (50 tl zarar)
15 de cebinden arkadaşa verdi. 50+15 = 65 lira.

ben adım adım gitmek istiyorum ama siz toplu cevap veriyorsunuz. eğer hala anlaşamadıysak tekrar soruyorum.
ayakkabıcı müşteriye ne verdi?

şöyle bir sağlama yapalım.

örneğin kasada 100 tl var.
müşteri geldi 50 tl verdi, satıcı arkadaşına gitti 50 tl'yi bozdurdu. kasada toplam 150 tl oldu.
15 tl sini müşteriye verdi, kaldı 135 tl .
müşteri 35 tllik ayakkabısını ve 15 tlsini aldı gitti.
sonra arkadaşı geldi, satıcıya 50 tl yi verip sahte dedi ve satıcı kasada olan 135 tl'nin 50 tl sini arkadaşına verdi.
geriye kaldı 135-50=85 tl
sonuç olarak başlangıçta 100 tl olan kasa 85 tl'ye düştü ve satıcı kasadan 15 tl zarara girdi.
35 tl de ayakkabı gitti. toplamda 50 tl zarar oldu.

hocam ayakkabıcı müşteriye 15tl+ayakkabı(35 tl)verdi zararı bu evet. sadece zararı bu. ama burada müşteriye verdiği 15 tl kendi cebinden çıkmadı. şöyle düşünün siz marketten alışveriş yaptınız yanınızda da bir arkadaşınız var sizin paranız yetmedi arkadaşınızdan 100 tl alıp markete verdiniz. ertesi gün de bu parayı arkadaşınıza verdiniz. sizin hesabınıza göre 100tl markete 100 tl de arkadaşınıza vermiş olup 200 tl ödemeniz gerekir. ama doğrusu sizin 100 tl ödediğinizdir. anlatabildim mi bilmiyorum ama umarım başarmışımdır.

ayakkabıcıdan çıkan ve giren para;
ayakkabı+15+50(sahteden dolayı komşusuna verdiği)=100 çıkan para,
35(komşunun verdiği gerçek paradan arta kalan)=35 giren para
-----------
100 kasa hesabı şöyle olur (muhasebeciler için) :mrgreen:
100-35=65 zarar

hocam çıkanları doğru hesaplıyorsunuz da gelen parayı da o zaman komşudan gelen olarak yani 50 olarak almanız lazım... amaaaaan sıkıldım artık heeee 65 tl zarar mutlu oldunuz mu??? :? :?

missilver' Alıntı:
hocam çıkanları doğru hesaplıyorsunuz da gelen parayı da o zaman komşudan gelen olarak yani 50 olarak almanız lazım... amaaaaan sıkıldım artık heeee 65 tl zarar mutlu oldunuz mu??? :? :?

50 tl hocam sen rahat ol :)
sağlama yapın arkadaşlar, çok net görüceksiniz kar ve zararı.

mustafasangul' Alıntı:

müşteri geldi 50 tl verdi, satıcı arkadaşına gitti 50 tl'yi bozdurdu. kasada toplam 150 tl oldu.
sonra arkadaşı geldi, satıcıya 50 tl yi verip sahte dedi ve satıcı kasada olan 135 tl'nin 50 tl sini arkadaşına verdi.
sonuç olarak başlangıçta 100 tl olan kasa 85 tl'ye düştü ve satıcı kasadan 15 tl zarara girdi.

Şaka gibi yaa ortalık karışmış... Verileni alınanı düşünmeyin arkadaşlar... Burda püf nokta alış fiyatına satıştır... Para gerçek olsaydı kar zarar olmayacaktı... Zaten burayı kaçırırsanız iş uzar gider... Ortaya atılan 50 tl lik sahte para da zararı ifade eder... Ortadaki para 100 tl lik sahte para olsaydı zarar 100 olacaktı...

missilver' Alıntı:
Valla yaa konuya anket koyalım bari de çoğunluk ne diyorsa cevap o olsun. Kimse inanmıyor 50 tl olduğuna...

BU ÖYKÜDEKİ MANTIĞA AYKIRI DURUM NEDİR?

Bir adam karısıyla vaaz dinlemeye kiliseye gider. Adam yorgundur, çok uykusu vardır. Karısının boynuna yaslanıp, uyur. Rüyasinda kendini Fransız İhtilalinde görür, ihtilalciler tarafından esir alınır ve giyotinle ölüme mahkum edilir. Tam giyotin boynuna inecekken;(hava çok sıcaktır, adamın karısı sürekli yelpazelenir) adamın boynuna yelpaze düşer ve adam giyotin indi sanarak korkudan ölür.

esilasoul' Alıntı:

Bir adam karısıyla vaaz dinlemeye kiliseye gider. Adam yorgundur, çok uykusu vardır. Karısının boynuna yaslanıp, uyur. Rüyasinda kendini Fransız İhtilalinde görür, ihtilalciler tarafından esir alınır ve giyotinle ölüme mahkum edilir. Tam giyotin boynuna inecekken;(hava çok sıcaktır, adamın karısı sürekli yelpazelenir) adamın boynuna yelpaze düşer ve adam giyotin indi sanarak korkudan ölür.
Hocam ölen adam rüyasını kime anlatabiliyo pardon... :wink:

bilisim_34' Alıntı:
esilasoul' Alıntı:

Hocam ölen adam rüyasını kime anlatabiliyo pardon... :wink:

mantıksızlık var ya işte o :))) :alkis:

mustafasangul' Alıntı:

mantıklı. artık ben de 50 lira zararda olur diyorum.

3 arkadaş aynı numara halı saha ayakkabısı giyiyor ve paraları az olduğu için ortak ayakkabı almak istiyorlar. gidiyorlar ayakkabıcıya :)
30 liralık bir ayakkabı beğeniyorlar, herkes 10ar lira veriyor ve ayakkabıyı alıyorlar ve çıkıp evin yolunu tutuyorlar. ayakkabıcı sonradan farkediyor, ayakkabı kampanyada 25 liraya inmiş fiyatı, çırağa 5 lirayı veriyor hemen git çocuklara parayı ver diyor. çocuklar tanıdık biliyorlar nerde oturduklarını. çırak 5 lira 3 kişiye bölünmez diyor, çocuklara birer lira veriyor, iki lirayı cebine atıyor. çocuklar ayakkabıyı 9ar lira verip 27 liraya almış oluyorlar. çırak da 2 lirayı cebine attı, 27+2 = 29 lira.
---> 1 lira nerede???

bilgisayarhocam' Alıntı:
3 arkadaş aynı numara halı saha ayakkabısı giyiyor ve paraları az olduğu için ortak ayakkabı almak istiyorlar. gidiyorlar ayakkabıcıya :)
30 liralık bir ayakkabı beğeniyorlar, herkes 10ar lira veriyor ve ayakkabıyı alıyorlar ve çıkıp evin yolunu tutuyorlar. ayakkabıcı sonradan farkediyor, ayakkabı kampanyada 25 liraya inmiş fiyatı, çırağa 5 lirayı veriyor hemen git çocuklara parayı ver diyor. çocuklar tanıdık biliyorlar nerde oturduklarını. çırak 5 lira 3 kişiye bölünmez diyor, çocuklara birer lira veriyor, iki lirayı cebine atıyor. çocuklar ayakkabıyı 9ar lira verip 27 liraya almış oluyorlar. çırak da 2 lirayı cebine attı, 27+2 = 29 lira.
---> 1 lira nerede???
Hocam çırağın parasını ekleyerek sadece kafa karıştırılmış...
3x9=27 verdikleri para ( çırağınki bunun üstüne toplanmaz)
27+3=30 bu da anapara yapıyo zaten...
Ama çırağı işin içine katarsak bunlar zaten ayakkabının fiyatının 25 olduğunu bilmiyolar... Çırak kasadan çalıyo 2 tl yi...
27-2=25 kasada olan para
25+2+3=30 kayıp yok... :wink:

30(15 i müşteriye para üstü olarak verir - 15 de sahte paradan dolayı fazladan komşusuna verdiği para miktarı) + ayakkabı..

Geri