Bilgisayar öğretmenlerine ihtiyaç yok!

Kodla Büyü

yvzakblt

Seçkin Üye
Seçkin Üye
mebpersoneli sitesinde yazan bir insan müsveddesinin beyanı. aşağıdaki gibidir.

PERSONELMEB NET/ÖZEL HABER
Okullarda bilgisayar derslerinin kaldırılması yerinde olmuştur. Seçmeli olarak bilgisayar dersini seçen okul sayısı da çok az! Aslına bakarsanız okullarda bilgisayar okur yazarlığı diye özel bir dersin olması artık ihtiyaç değildir. Şu an görev yapan bilgisayar dersi öğretmenleri ne iş yapıyor diye etrafımıza bir bakalım. Eğitimcilerin tamamı eğitim öğretime katkılarının olmadığını ifade edeceklerdir. Dersi olmayan öğretmen pozisyonundadırlar. Ancak atanamayan bilişim teknolojisi öğretmenlerin sorunları sık sık gündeme geliyor. Atanan öğretmenlerin de ders bulmak gibi bir sorunları var. Sabahtan akşama kadar formatör olarak görevlendirdikleri okullarda memurluk görevi yapıyorlar. Memurluk derken sakın yanlış anlamayın idari işler falan değil. Zaten okul yöneticileri böyle bir teklif getirse biz öğretmeniz idari işler yaptıramazsınız diye isyan ediyorlar.
Sayın DİNÇER, bir TV programında “çocuklarımız zaten bilgisayarı bilerek okula geliyorlar, bilişimcilere gerek yok” bu sözleri söylediğinde kıyamet kopmuştu. Gerçek öyle değil Mi? Şu an dersi olmayan öğretmen, bilgisayar öğretmenidir. Bilgisayar adında bir dersiniz yok ama öğretmeniniz var. İstihdam için formatörlük adı altında bir görev çıkarmışlar ama okullara katkısı nerdeyse yok. Külfet, nimet ilişkisini düşünürseniz, külfet kısmının fazla olduğunu söyleyebiliriz.
Fatih projesi ile akıllı tahtalar sınıfları doldurdu. Buradan yola çıkarak daha fazla bilgisayar öğretmenine ihtiyaç var demek, doğru değildir. Öğretmen derse girip öğrenci ile yüz yüze ders anlatan demektir. Formatör adı altında gününü öğretmenler odasında teknisyen gibi geçirenin adı öğretmen olamaz. Kaldı ki birçok bilgisayar öğretmeni biz bilgisayar tamircisi değiliz diyor. O zaman ders te yok! Nasıl bir görev verilir? Bazı bilgisayar öğretmenleri biz yazılımdan anlamayız, bazıları da biz donanımdan anlamayız diyorlar. Okulda bilgisayarda arıza meydana geldiğin de daha çok özel servisler problemi çözmektedir. Kaldı ki bir bilgisayarın ömrü 2 yıldır. Zaten bilgisayarların garanti süresi 2 yıldır. Yani teknik anlamda arızaları servis çözmektedir. Yazılım ile ilgili karşılaşılan problemleri ise farklı branş öğretmenleri de çözebilmektedir.
Az da olsa öğrencilere tabletler dağıtıldı. Hiçbir öğrenci dağıtılan tabletler ile ilgili öğretmenlere bir şey sormuyor. Zaten çocuklar tablet kullanmasını biliyorlar. Yani kullanım açısından öğretmenin öğreteceği bir şey yok! Kaldı ki diğer öğretmenler de yeterli düzeyde bilgisayar kullanım becerisine sahiptirler. Onlar da derslerinde kullanmaktadırlar. Yani bilgisayar kullanmasını bilmek artık ayrıcalık değildir.
Bilişim teknoloji öğretmenlerinin formatör olarak görevlendirmesi başka bir adaletsizliği de gündeme getirmiştir. Sabahtan akşama kadar ders anlatarak kendini yıpratan herhangi bir branş öğretmeni ile mesaisini öğretmenler odasında tamamlayan bilgisayar öğretmeni aynı ek dersi alması haksızlıktır. Hata BT formatörleri daha fazla ek ders ücreti almaktadır. Bu adaletsizliktir.
Bunları yazarken bir durumu ortaya koymaya çalışıyorum. Yoksa bilgisayar öğretmenlerini salt eleştirmek gibi bir niyetim yok! Bu dersin artık okutulmadığını bu nedenle öğretmenlerin okullara katkı sağlamadığını belirtmek istiyorum. Yapılması gereken dersi olmayan bu branştan alımları durdurmak. Görevdekilerini ise daha aktif görevlere getirmektir. Okul formatörlüğü görevlerinden vazgeçilmelidir. Milli eğitim müdürlüklerinde görevlendirilmelidirler. Görev tanımları değiştirilmelidir. Okullarda ki bilgisayarların yazılım ve donanım problemleri için okul öğretmenlerinden görevlendirme yapılmalıdır. Ders görevinin yanında 3-5 saat ek ders ücreti daha fazla tahakkuk edilerek bu problemler çözülebilir. Öğretmeni sınıftan almadan artı bu görev verilmelidir. Belleticilik gibi!
Mustafa DÖNMEZ

Kaynak: http://www.mebpersoneli.com.tr/guncel/b ... z2U35OPKgI

Fikri olmayıp eline klavyeyi alan bu şahsa milyarlarca insanı parmaklarının ucunda tutan bir grup insanın videosu ile cevap veriyorum: http://www.youtube.com/watch?v=BBbWNKo5fKE

Düzenleme: Yazı kaldırılmış.

Bu bize ders olsun. Aynı şeyi bakan söyleyince pek birlik olamıyoruz ama herhangi bir yazar söyleyince birlik olup gerekeni yapabiliyoruz. Gönül ister her durumda böyle birlik olalım. Birlik olmak isteyenlere: http://btogretmenleritoplaniyor.com/

Okul formatörlüğü görevlerinden vazgeçilmelidir. Milli eğitim müdürlüklerinde görevlendirilmelidirler. Görev tanımları değiştirilmelidir.
Okullarda ki bilgisayarların yazılım ve donanım problemleri için okul öğretmenlerinden görevlendirme yapılmalıdır

en gerizekalısını da en sona bırakmış :x

belli ki bir yarası var, okudum ben de az önce ve çok sinirlendim. Neden benim görev tanımım değişsin, neden öğretmenlik dışında bir işi kabul etmek zorunda kalayım, hadi bu oldu diyelim, atananları böyle saçma sapan bir şekilde erittiler, atanamayan bilgisayar öğretmenleri ne olacak? Yeni mezun olacaklar, şu an okumakta olanlar ne olacak? İlkokul öğrencisi düzeyinde bir yazı...

Çok istiyorsa ve eğer bu şahıs öğretmen ise kendi kadrosunu Milli Eğitim Müdürlüklerine alsın.

Bu eğitim sistemi baştan sona kadar dandik. Aksi taktirde düşünemeyen, eleştiremeyen ve sorgulayamayan; düşündüğünde de bu şahıs gibi düşünceler ortaya koyan bireyler yetişmezdi.!

Yandaş sendikanın haber sitesi işte....
Bizde birazcık birlik olsa burayı "Asıl sizin gibi haberci geçinenlere ihtiyaç yok" diye mail yağmuruna tutar o haberi kaldırtırız.... ama nerde bizde o....

Eğitim Bir Sen kaynaklı 3 tane sitede de var haber...

1- http://www.kamudanhaber.com/egitim/bt-o ... 85763.html

2- http://www.mebpersoneli.com.tr/guncel/b ... 86092.html

3- http://www.kamuajans.com/egitimpersonel ... 15809.html

Meb Personeli
Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni
İbrahim BÖLÜKBAŞOĞLU
+90 532 603 45 95

Haber Sorumlusu
Emel ÇAVUŞ
haberiletisimyolu@gmail.com

Editör
Soner TOPRAK
Sevil ULU

Kamudan Haber
Site İmtiyaz Sahibi
Birlik Reklam Ajansı ve Limited Şirketi
Oktay YILMAZ
İletişim Telefon : 0 507 527 45 60
kamudanhaber@gmail.com
info@kamudanhaber.com

Genel Yayın Yönetmeni
Oktay YILMAZ

EDİTÖR LİSTESİ
Oktay YILMAZ
kamudanhaber@gmail.com
Mustafa YILMAZ
kamudanhaber@hotmail.com
Ayhan KOÇ
info@kamudanhaber.com
Melih DURMAZ
melihdurmaz80@gmail.com
Recep AK
akdemirrecep@hotmail.com

Kamu Ajans
kamuajans@gmail.com

BTFormator' Alıntı:
Yandaş sendikanın haber sitesi işte....

Sarı sendikanın sitesi ise çok normal. Yukarıdan emir gelmiştir.
Öğretmenler yıpratılıyor, en zayıf nokta da bilişimciler olarak biziz. Şansa bak.

Gelsin o bilgisayarı biliyorlar diyenlerde öğrencilere bir baksınlar bakalım öğrenciler neyi biliyor görsünler.... Ya madem bu öğrenciler bilgisayarı biliyor bana niye hiç rastlamıyor ya...

Okurken çok sinirlendim ama ne acıdır ki bazı tespitleri doğru. MEB bizi bu hale getirdi ama onu hiç demiyor. Bilgisayar öğretmenlerine ders kaldırıldığı için ihtiyaç yok. Bugün resim müzik derslerini kaldırın onlara da aynısını der. Öğrenciler zaten resim yapmasını biliyor ona bakarsan. Eline fırça boya verin 3 yaşındaki çocuk da resim yapar.
Beni öyle bir hale getirdiler ki şu "çocuklar zaten biliyor" lafı yüzünden. Ben de zaten biliyorlar gibi anlatıyorum zaman zaman. Ama kazın ayağı öyle değil. Hadi yapın deyince bitiyor öğrencinin işi. Biz de öğrenci olsak belki biliyoruz deriz ama bunu aklı başında insanların söylemesi garip. Çocuklar gerçekten güzel oyun oynuyor, internette şarkıcıları, futbolcuları güzel arıyorlar. Ama gel şunu hazırla deyince öğretmenim biz bunlarla uğraşmıyoruz ki diyorlar hemen.
Bu şahıs belli ki dikkat çekmek için yazmış bu yazıyı. Ama aşırı saçmalamış. Ben öğretmen olarak yetiştirilmişken MEM'de işim ne?
Yazacak çok şey var ama bu şahıs için yorulmaya değmez..

Ben haberin kaynaklandığı siteye aşağıdaki şekilde bir mail attım...

http://www.mebpersoneli.com.tr/guncel/b ... 86092.html

Yukarıda linkini verdiğim haber sitenizde yayınlanmaya devam ederse bir Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak Branşımıza leke ve iftira atan, toplumu yanlış yönlendirerek bizi toplum önünde küçük düşürmeye yönelik bu haberinizi gerekli tüm mercilere şikayet edeceğim. Eğer bir haber yapacaksanız önce Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin sorunlarını bir araştırın, araştırdığınızda gerçekleri göreceksiniz...

Umarım daha fazla duyarlı arkadaş çıkar ve haber kaldırılır...

kulisi olmayan tek öğretmen grubu...evet bildiniz bilişim teknolojileri tabikide...

yorum bırakın yazının altına arkadaşlar. bu denyonun yazısının altında bari doğru bilgiler olsun

http://who.is/whois/mebpersoneli.com.tr

site sahibinin kafası çalışıyor ama şeytanlığa çalışıyor. site ismi kopya, sloganlar kopya, tık sayısını artıracak yalan dolan haberler, piyasa yapma derdinde, domaini bile yeni sayılır. Adamın işi çakallık belli ki.

Tıklayıp paylaşıp bu gerizekalının ekmeğine yağ sürmesek sanki daha iyi, epostasına site iletişime yazıyoruz zaten, yorumların zaten uçurmuşlar hepsini.

formatör olamamış diğer branş öğretmeni olsa gerek,
yarası var belli,

bakanlıkta özellikle mesleki teknik eğitimde sesimizi duyuracak ve bölümün geleceğini belirleyecek kişilere ulaşılmalı..ve dersi eski önemi anlatılmalı...

bende şikayet ettim iletişim kısmından bu yazıyı kaldırmaları için a.q.c.ları
zaaten stresliyiz branşımızdaki sorunlaardan dolayı
bide böle ibnlerle uğraşıyoz :verymad:

Ya adamın karşısına geçip senin ........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... demek istiyorum ama neyse...

arkadaşlar bu yazıya lütfen herkes yorum yapsın twitter ile de mutlaka bu konu hakkında yazalım

Geri