BilTek Pro - BT Dersi için program! v0.991 Beta 1 (02.12.10)

Kodla Büyü

eya

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Bilişim Teknolojileri Dersi Programı, BilTek PRO v0.991 Beta 1

Bu programı öncelikle Bilişim Teknolojileri Dersinde ünite sonlarında öğrencilerin durumunu tespit etmek için kağıt olarak toplanan Öz Değerlendirme Formlarının bilgisayar ve laboratuar ortamında ağ üzerinden kolayca toplanarak, analiz edilmesi, arşivlenmesi ve kontrol edilebilmesi için 2009 yılında geliştirmeye başlamıştım.

Yaklaşık 2 yıllık bir süreç sonunda 1. tam sürümü tamamlamak üzereyim. Bu ilk sürümde sınıf, öğrenci takibi, haftalık ders programı, yıllık plan, laboratuar düzeni ve sınıf oturma planı bölümleri ile metinsel ve çoktan seçmeli sorulardan oluşan formlar oluşturularak kullanılabiliyor. Ayrıca anasayfada öğrenciler için seviyelerine uygun özel seçilmiş oyunlar (şuan 40 tane) yer almaktadır. Böylece öğrenci bilgisayarlarında hiç bir oyun kurma, kaldırma derdi olmamaktadır. Program detaylı ve amacına uygun ortamda kullanılarak geliştirilmektedir.

Özellikle Yıllık Plan hazırlama bölümü çok güzel oldu. Haftaları, ayları, resmi tatilleri, dini bayramları (hicri takvime göre) hesaplayarak taslak oluşturuyor. Programda hazır olan 1-8. Basamak kazanımlarını bu haftalara seçerek de planı yazdırılabilir hale getirebiliyorsunuz. Bu sadece programın bir özelliği...

Program bilişim teknolojileri dersinde bir çok işlemi kolaylaştırdığı için oldukça faydalıdır. Ayrıca diğer derslerde de formlar bölümü, öğrenci ve sınıf takibi bölümü kullanılabilir.

Elbette eksiklikleri var çünkü kısıtlı zamanlarda geliştiriyorum. Görsel yöndem zayıf olduğunu da biliyorum. Vakit olarak bulduğum her fırsatta programı geliştirmek için çaba harcıyorum.

Kendim için başladım ama bir çok kişinin işine yarayacağına, beğeneceğinizi düşünüyorum. Ücretli dağıtmak yerine ücretsiz dağıtma kararı aldım. Ancak Programı deneyerek, yorum yaparak, geliştirilmesine katkıda bulunarak da destek verebilirsiniz.

Kılavuzu mutlaka okuyun arkadaşlar, bir çok özelliği kılavuzu okumadan anlayamayabilirsiniz.
Program hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın

Programı çalışır durumda ve veri yüklü şekilde denemek için
Programın Demo Anasayfasını görmek için burayı tıklayın.
Programın Demo Yönetim Panelini görmek için buyarı tıklayın. (Kullanıcı adı ve parola demo)

BilTek Pro v0.991 Beta 1 - indirmek için buraya tıklayın (~22 MB)

Daha önceki sürümleri indirenler için - güncellemeleri indirmek için buraya tıklayın.

Lütfen en azından demosunu deneyip, kullanım kılavuzunu okuyup bir yorumu esirgemeyin :roll: Farklı sistemlerde hatalar oluşabilir, bir kaç farklı sistemde denedim şu an için önemli bir hata yok. Eksiklikler mevcut. Zamanla tamamlanıyor. Güncellemeleri bu ilk mesajdan ve konu içerisinde duyuruyorum.

Ekleme: Faz-1 laboratuar ortamında test edilerek geliştirilmiştir. Bir çok oyun bu bilgisayarlarda da hızlı bir şekilde çalışmaktadır. Sadece sunucu bilgisayarınızın biraz iyi olması yeterli. 512 MB RAM, P3 işlemci bile yeterli olacaktır sunucu için.

Ekleme: Program kodlarını incelediğinizde sadece notepad++ kullanılarak satır satır işlendiğini göreceksizin. El emeği göz nuru. Başka hiç bir program kullanılmadı...

Ekleme: v0.99 sürümünden sonra toplu öğrenci ekleme, ders saatleri şablonu editörü özellikleri de eklenmiştir.
Ekleme: v0.991 Beta 1 sürümü ile birçok hata ile birlikte Internet Explorer uyumsuzlukları giderilmiştir.

Ekleme: Program, Appserv 2.5.10'da sorunsuz çalışmaktadır. WampServer'da 2.0i'de php ayarlarından short open tags ayarı açık olmalı, display errors ayarı kapalı olmalı.

Şimdiden herkese teşekkürler...

Re: BilTek Pro - BT Dersi için program geliştirdim! Deneyin!

Tebrik ederim hocam bu çalışmanızdan ötürü.

Yalnız sanırım genelde ilköğretimdekilere hitap ediyor.

Ben de bugünlerde flashda pacman tarzı 10 parmak oyunu geliştirmeye heveslendim gönderirim beğenirseniz onu da eklersiniz.

iyi çalışmalar.

tebrikler hocam güzel bir çalışma emeğinize sağlık :idea:

Hocam tebrikler, emeğinize sağlık, bir deneyelim tekrardan yorumlarız inşallah.

Kolaylıklar dilerim

güzelmiş hocam tebrikler

paylaşımınız için teşekkürler hocam.verdiğiniz emeklere sağlık.

Çok güzel bir fikir hocam.

Elimden geldiğince desteklemeye çalışırım.

Kolay gelsin

Özellikle teşekkür ve tebriklerini iletenlere çok teşekkürler. Daha şimdiden 41 kez indirilmiş program. Umarım herkesin işine yarar.

muallimim' Alıntı:
Tebrik ederim hocam bu çalışmanızdan ötürü.
Yalnız sanırım genelde ilköğretimdekilere hitap ediyor.
Ben de bugünlerde flashda pacman tarzı 10 parmak oyunu geliştirmeye heveslendim gönderirim beğenirseniz onu da eklersiniz.
iyi çalışmalar.

Neden öyle düşündünüz hocam. Liseler için de kullanılabilir. Şuan ilköğretim için öz değerlendirme formları ve tüm kazanımları yüklü evet. Lise için de form oluşturulabilir o açıdan esnek zaten. Kazanımları da ekleyebiliriz. Olabilir. Özellikle teknik ve meslek liselerinde derslerde laboratuar ortamında çok işe yarayacaktır.

Oyunları mümkün olduğunca eğitici olması için elemeye çalışıyorum. Pacman yön tuşlarını kullandığı için olabilir :mrgreen:

Hocam tebrikler, haftaya bu sistemi kurup bir deneyeyim... Çok kolaylık sağlayacağını düşünüyorum...

Tebrikler hocam, yalnız bir de kolay kullanım klavuzu lazım. Yeni oluşturduğum sınıf düzenine öğrenciler için oturma planı yapmayı beceremedim :)

schumix' Alıntı:
Hocam tebrikler, haftaya bu sistemi kurup bir deneyeyim... Çok kolaylık sağlayacağını düşünüyorum...

Evet gerçekten çok kolaylık sağlıyor. Ben geliştirmeye başladığım ilk günden beri kullanıyorum.

Bu arada demodaki bilgiler yeni okulumdaki 4. ve 5. sınıf öğrencilerine ait. Öz değerlendirme formu henüz doldurmadım ama Bilgisayar anketi dolu. Eski okulumda veri olarak çok daha doluydu. 4,5,6,7,8 lerin öz değerlendirme formlarını takip etmiştim.

Laboratuar düzeni ve oturma planı özelliği gerçekten bir çok derde deva oldu bu sene ekledim o özelliği. Hem yer belirlerken hem daha sonra çok işe yaradı.

Kılavuzu da mutlaka okuyun arkadaşlar, bir çok özelliği kılavuzu okumadan anlayamayabilirsiniz.
Özellikle Yakında ve geniş zamanda yapılması düşünülen geliştirmeler bölümünü de okumanızı ve bu konularda da önerilerinizi bekliyorum.

omd' Alıntı:
Tebrikler hocam, yalnız bir de kolay kullanım klavuzu lazım. Yeni oluşturduğum sınıf düzenine öğrenciler için oturma planı yapmayı beceremedim :)

Kılavuz var, link yukarıda hocam. Zaten kılavuzu kısa ve öz olarak hazırladım şimdilik.

Bahsettiğiniz Plevne İlköğretim Okulu BTS laboratuarı sanırım. Denedim. Başka 4/A sınıfından bir öğrenciyi diğer laboratuardan oturma kaydını silip sizinkine ekledim.

Sınıf seçseniz de öğrenci listesi gelmiyor. Bu hatayı not edelim. Şimdi şöyle aslında. Daha önce bir sınıftaki öğrencinin bir laboratuarda oturma kaydı varsa başka laboratuarda tekrar oturma kaydı yapılamıyor. Mantıklı da bir seçenek ama kaldırabilirim de. Siz yeni bir sınıf oluşturun. Öğrenci ekleyin. Onları laboratuarınıza yerleştirebilirsiniz.

omd' Alıntı:

Hocam dediğim gibiymiş sorun, geliştirdim. Bu arada son bir kaç düzenleme:

- Sınıf oturma planı bölümü
. Öğrencilerin farklı laboratuarlar için oturma planı belirlenmesi izin verildi.
. Yazdırma esnasında boşta kalan öğrenci kontrolü laboratuar bazında yapılması sağlandı.
- Sınıf oturma planı ekranında sınıf seçili değil iken sorgu çalıştırılması ile oluşan gizli sorgu hatası giderildi.
- Ayarlar - Güvenlik sayfasında yönetici giriş deneme kayıtları yeniden eskiye doğru sıralanması sağlandı.
- Laboratuar düzeni ekranına ipuçları eklendi.

Bunlar demoda çalışıyor şuan. Beta 2 sürümünü biraz daha bekleyip öyle yükleyeyim. Şuan için acil birşey yok. Tahminime göre bir okulda iki farklı laboratuar için oturma planı yapılmaz. Ama belli de olmaz. Tedbirini almış olduk. omd hocam teşekkürler :+1:

Programda standart kullanıcı adı öğretmen parola 2010* demo için de artık geçerli. Bazı arkadaşlar kılavuzu okuyup öğretmen olarak denemiş demoda da. Onun için ekledim. Kullanıcı adı demo parola demo da halen geçerli.

Tabrikler Sayın Hocam. Böyle bir program yapmayı düşünmenin yanında yapıp hayata geçirmek çok daha büyük bir iş. Emeğiniz ve paylaştığınız için teşekkürler...

12 Saat olmadan program 103 kez indirilmiş :eek: Hostumun kotasını arttırmam gerekecek gibi. Kota dolana kadar uğraşmamanız için siteden indirmeye devam. Band dolarsa başka bir yere de yüklerim. Linki değiştiririm. MEB bağlantısından kullananlar sorun yaşamasın diye siteden direk verdim linki.

Ama forumdaki mesajlara bakıyorum :( Paylaşımı en çok yapan BT öğretmenleri bile bir yorum yapmayı çok görebiliyor.

Neyse umarım yorum yapan, yapmayan herkesin işine yarar program.

Üniversitedeki hocalarımdan da güzel dönütler alıyorum. Kendilerine buradan teşekkürlerimi sunuyorum.

En kısa sürede tam bir inceleme yapıp kapsamlı bir yorum yazacağım. Elinize sağlık hocam. Web sitemde de yayınlayabilirim..

Elinize sağlık hocam, gerçekten güzel olmuş teşekkürler

Elinize sağlık hocam çok emek verdiğiniz belli ama benim sınıfımdaki bilgisayarlar tarihi eser olduğu için maalesef kullanamıyorum...

Tarihi eser dedim ya hakikaten karşımızda müze var oraya mı versek. Çünki 15 Yıllık bilgisayarlar. PII 32MB Ram 16MB Ekran Kartı 4 GB Harddisk

Hocam kendi bilgisayarıma kurdum ( sınıfça deneme yapmadım henüz ), ilk aklıma gelen öneriler;
* Ders saatlerini değiştirmek için phpmyadmin'i kullandım, panelden yapılabilmeli
* Sağ taraftaki linkler panelden değiştirilebilmeli

Öneri niyetindedir, kesinlikle eleştirmek için yazmadım. Çok yararlı bir program olmuş, öğrencilerin tamamını girince 1 sene boyunca rahat ederim diye düşünüyorum. Elinize sağlık...

Host anlamında, hotfile, rapid, 4share tarzı siteleri tavsiye edebilirim...

ahmetfx, roninturca, boss2, schumix ben teşekkür ederim.

boss2' Alıntı:
Elinize sağlık hocam çok emek verdiğiniz belli ama benim sınıfımdaki bilgisayarlar tarihi eser olduğu için maalesef kullanamıyorum...
Tarihi eser dedim ya hakikaten karşımızda müze var oraya mı versek. Çünki 15 Yıllık bilgisayarlar. PII 32MB Ram 16MB Ekran Kartı 4 GB Harddisk

Hocam programı 2 yıldır Faz-1 Laboratuarlarında test ederek geliştiriyorum zaten. Hiç bir sorun yok bu durumda. Win 98'den öğrenciler sorunsuz kullanabiliyor. Sadece bazı oyunlar takılarak çalışıyor. Programın kurulu olduğu öğretmen bilgisayarının iyi olması gerekir. Deneyin mutlaka.

schumix' Alıntı:
Hocam kendi bilgisayarıma kurdum ( sınıfça deneme yapmadım henüz ), ilk aklıma gelen öneriler;
* Ders saatlerini değiştirmek için phpmyadmin'i kullandım, panelden yapılabilmeli
* Sağ taraftaki linkler panelden değiştirilebilmeli
Öneri niyetindedir, kesinlikle eleştirmek için yazmadım. Çok yararlı bir program olmuş, öğrencilerin tamamını girince 1 sene boyunca rahat ederim diye düşünüyorum. Elinize sağlık...
Host anlamında, hotfile, rapid, 4share tarzı siteleri tavsiye edebilirim...

İki öneriniz de yapılacak geliştirmeler içerisinde mevcut hocam. Özellikle birincisini ilk fırsatta yapacağım. :wink:

Olumlu, olumsuz öneri ve eleştirilerin başım üstünde yeri var. Öğrencileri bir kez girmek gerekiyor ama seneye de rahat edersiniz sınıf geçirme var. Emin olun kayıtları eklediğinize değiyor. Aslında toplu öğrenci girişi için de bir ekleme yapacağım. Hatta e-okuldan xls olarak alınan sınıf listelerinden kayıt oluşturma scripti de düşünüyorum ama herşey vakite bakıyor.

Host için yazdıklarınızı kullanıyorum zaten her zaman hocam, ama benim derdim MEB v.s. yerlerden de sorunsuz ve hızlı indirilsin. Onun için kendi hostuma yükledim.

Tekrar herkese teşekkürler.

hocam kusura bakma php hiç kullanmadım pek bilmem

appserv in dediğiniz sürümünü kurdum

phpmyadmin ayarlarına girebiliyorum

yalnız sizin programı açmaya çalıştığımda

"Program ayarlarının bulunduğu ayarlar.inc dosyasına ulaşılamıyor!"

hatası geliyor. çok basit bir hatadır ama bilemedim.

Ayrıca demosunu inceledim gayet güzel ve geliştirilebilir duruyor

görsel olarak birşeyler katınca süper olur elinize sağlık

*****kusura bakma klavuzda buldum ne yapmam gerektiğini*** deniyorum

serkanholep' Alıntı:
hocam kusura bakma php hiç kullanmadım pek bilmem
appserv in dediğiniz sürümünü kurdum
phpmyadmin ayarlarına girebiliyorum
yalnız sizin programı açmaya çalıştığımda
"Program ayarlarının bulunduğu ayarlar.inc dosyasına ulaşılamıyor!"
hatası geliyor. çok basit bir hatadır ama bilemedim.
Ayrıca demosunu inceledim gayet güzel ve geliştirilebilir duruyor
görsel olarak birşeyler katınca süper olur elinize sağlık
*****kusura bakma klavuzda buldum ne yapmam gerektiğini*** deniyorum

Öncelikle teşekkürler Hocam.

Kılavuzu mutlaka okuyun arkadaşlar.

php bilmeyenleri düşünüp kurulum scriptini geliştirdim. Pek bir şey bilmenize gerek yok hocam kur herşeyi yapıyor zaten. Yeterki appserv'i sorunsuz kurun. O da kolay kolay sorun çıkartmayan bir server paketi.

:++: Kuzi patlatmışsın sonunda bombayı :D Hadi hayırlı olsun..

tcosqan' Alıntı:
:++: Kuzi patlatmışsın sonunda bombayı :D Hadi hayırlı olsun..

Eyvallah kuzen. Senin de forumdaki ilk mesajına vesile olmuş oldum galiba :eek: :lol: Yine bekleriz.

Programı yayınlamadan önce ilk test eden, fikir üreten kişi olarak sana da ayrıca teşekkür ediyorum. :alkis:

hocam merhaba
paylasımın eminim güzeldir... suan iniyor %50 oldu... sitenin anasayfasına baktım oyunlar gozume carptı... ilkin siteyi anasayfa yapayıp öğrenci pc lerde dedim ama oyunlardan mesela kızlar ve oglanlar adlı oyun var... açıklmasında
kızlar elinizdeki tasları erkeklerin kafasına atın.
erkekler elinizdeki ayakkabıları kızların kafasına atın

yazıyor... sanırım dikkatinden kacmıs olacak... bu tarz oyunları barındırmasak sanırım daha iyi olacak en azından siddetin azalması veya bitmesi noktasında...

programa bakınca da yorum yaparım...

cyln' Alıntı:
hocam merhaba
paylasımın eminim güzeldir... suan iniyor %50 oldu... sitenin anasayfasına baktım oyunlar gozume carptı... ilkin siteyi anasayfa yapayıp öğrenci pc lerde dedim ama oyunlardan mesela kızlar ve oglanlar adlı oyun var... açıklmasında
kızlar elinizdeki tasları erkeklerin kafasına atın.
erkekler elinizdeki ayakkabıları kızların kafasına atın
yazıyor... sanırım dikkatinden kacmıs olacak... bu tarz oyunları barındırmasak sanırım daha iyi olacak en azından siddetin azalması veya bitmesi noktasında...
programa bakınca da yorum yaparım...

Yorumlarınız için teşekkürler.
Kızlar ile oğlanlar oyunu hakkındaki yorumunuz mantıklı evet ama bu oyunu öğrenciler severek oynuyor, oyun şiddet değil de daha çok sempatik. Hatta normalde pek yanyana gelmeyen kız ve erkek öğrenciler bu oyunu oynamak için yanyana geliyor bu da ilginç. 2 senedir bütün okul oynuyor. Okulda da hiç ayakkabı atan, taş atan görmedim. Tabiki kaldırıp yerine daha eğitici bir oyun koymayı elbette isterim. Zaten bu yönde dünya genelinde eğitici oyunları araştırmaya devam ediyorum. hotscripts gibi ücretsiz scriptlerin bulunduğu bir çok siteyi taramayı düşünüyorum. Bir de şiddet konusunda 4. 5. sınıf öğrencileri bile okul dışında counter oynuyorlar, kanlı, silahlı hocam. Onlardan sonra bu ayakkabı ve taş onlara hiç bir şey ifade etmiyor gibi. :(
index.php içerisinden kendiniz kolayca kaldırabilirsiniz. Şimdilik oyunlar elle düzenlenebiliyor. Bunlar da yönetilebilir olacak yönetim panelinden inşallah.

Tekrar teşekkürler.

Hocam süpersin. Hatta süperman falan mısın diye düşündüm bi an. Program çok güzel, istenildiği gibi de geliştirilebilir. Ücret konusunu da hotfile falan gibi sitelere yükle, sadece 100 kere ben indiricem. Maksat katkı olsun. Linkleri de buraya koyarsın bant genişliğinden de gitmemiş olur.

Sonsuz teşekkürler.

adeministrator' Alıntı:
Hocam süpersin. Hatta süperman falan mısın diye düşündüm bi an. Program çok güzel, istenildiği gibi de geliştirilebilir. Ücret konusunu da hotfile falan gibi sitelere yükle, sadece 100 kere ben indiricem. Maksat katkı olsun. Linkleri de buraya koyarsın bant genişliğinden de gitmemiş olur.
Sonsuz teşekkürler.

Programı bu kadar beğendiğinize sevindim. Teşekkürler. Ben zaten fırsat buldukça çok daha güzelleştiricem programı inşallah.
Trafik olayını şimdilik bir şekilde hallettim. :wink: Açıkçası bu bir eğitim yazılımı olduğu için programı İlçe MEM hostuna koymakta bir sakınca görmedim. 100 kere indirmenize gerek yok ben gerçekten indiren insan sayısını takip etmek için sayaç yaptım, sayının çokluğu değil niteliği önemli. Bu yönde desteğiniz için de teşekkürler. İstedikten sonra sayacı elle istediğim kadar zıplatırım. Ne gerek var.
Programı devamlı kullananlar için biltek.info'ya bir bölüm yapacağım. Ad, Soyad, Görev Yeri, yorum eklenebilecek şekilde.
Bayram tatilinde de ailemin yanına gidemiyorum, buralarda da çok fazla gidecek yerim yok, bol bol vaktim olacak diye ümit ediyorum, bu vakitlerde de programla uğraşmaya niyetim var bakalım nasip.

Geri