BilTek Pro - BT Dersi için program! v0.991 Beta 1 (02.12.10)

Kodla Büyü
Re: BilTek Pro - BT Dersi için program geliştirdim! Deneyin!

Paylaşım için teşekkürler Hocam :++:

Tebrikler hocam, faydalı bir çalışma gerçekten. emeğinize sağlık...

Hocam emeğinize, ellerinize sağlık ! Çok güzel ve başarılı bir çalışma.. Duyarlılıkla hazırlanmış... Tebrik ve teşekkür ederim :++:

tebrkler hocam, emeğnze sağlık incelemedim ama yorumlardan ve tanıtımdan anlaşılıyor.

Yalvaç, serdaroruc, sarı_sarı, eso09 teşekkürler.

eso09 hocam inceleyin, indirin mutlaka işinize yarayacak :+1:

Yorumları okudukça programı yayınlanacak hale getirip, yayınlamakta geç kaldığım için üzüldüm. Ama hayat çok yoğun o yoğunlukta çok bile fazla vakit ayırdım bu program için. Çok da geç değil henüz dönemin yarısındayız.

Umarım indirenler kullanım kılavuzunun tamamını okuyup programın tüm yetenekleri hakkında bilgi sahibi olurlar. Pratiklik sağlayacak her detayı göz önüne almaya çalıştım.

Bir de program kodları incelediğinizde sadece notepad++ kullanılarak satır satır işlendiğini göreceksizin. Başka hiç bir program kullanmadım.

Tabrikler Sayın Hocam. Emeğinize sağlık hocam

Emeğinize sağlık teşekkürler :alkis:

Hocam ellerinize sağlık ,
öğrenci kaydı yaparken keşke sınıfını seçebilsek daha iyi olurdu.
Önce öğrenci kaydı yapıp sonra sınıf ataması yapılıyor.
Birde öğrenci kaydında sanırım tc no su birincil anahtar olmuş aslında okul no su aynı olanların kaydınıda yapmaması lazım.

selefin, ebrg, fishbooone teşekkürler arkadaşlar.

fishbooone' Alıntı:
Hocam ellerinize sağlık ,
öğrenci kaydı yaparken keşke sınıfını seçebilsek daha iyi olurdu.
Önce öğrenci kaydı yapıp sonra sınıf ataması yapılıyor.
Birde öğrenci kaydında sanırım tc no su birincil anahtar olmuş aslında okul no su aynı olanların kaydınıda yapmaması lazım.

Bir sınıfa toplu öğrenci eklemek için önce otomatik sınıf seçim özelliğini kapatın, öğrenci eklemek istediğiniz sınıfı aktif sınıf seçin. (Sınıf kayıtları ya da yönetim giriş sayfasından). Öğrenci ekleme sayfasına aktif sınıfa ekle seçeneği gelecektir. Şimdilik böyle bir şey var. Dediğinizi düşündüm ama o da pratik değil her seferinde sınıf seçmek. Aktif sınıf özelliği bu gibi işlemler için var. Bunun dışında bir sınıfa toplu öğrenci ekleme özelliğini ilk fırsatta ekleyeceğim.

TC No birincil anahtar değil. Öğrenci ID var birincil anahtar işlemlerde kullanılan. TC no boş bırakılabiliyor zira öğrenciyi eklerken TC noyu bilmiyor olabiliyorsunuz. Özellikle Meb sınıf listelerinden tc nolarını kaldırdı. Öğrenciler de bilmeyebiliyor. Tek tek e-okuldan öğrenmek de zor şu an. Ama isteyen girebilir tabiki. Öğrenciler e-okulu kullanırken sizden yardım istediğinde kolaylıkla yardım edebilirsiniz.

Okul numarası aynı olan öğrenciler zamanla olacaktır. Eski öğrencilerin kayıtlarını silmiyorsunuz, arşiv oluyor zamanla. Mezun olan bir öğrencinin numarası yeni bir öğrenciye verilebiliyor. Bir de okula yeni nakil olan bir öğrencinin numarası olmuyor. Öğrencinin Sınıf oturma planında yerinin belirlenmesi ve form doldurma işlemlerini kullanabilmesi için numarasının belirlenmesini bekleyemezsiniz. Bunun için okul numarası 0 olarak belirlenebiliyor.

Hocam öncelikle ellerinize sağlık ! Tebrik ederiz.
Peki PHP bilen arkadaşların kodları geliştirmeye devam etmeleri konusunda ne düşünürsünüz.
Yani Açık kaynak bir proje olabilir mi
buradan php bilip katkıda bulunmak istiyenleri ortak bir projeye davet şeklinde duyursanız nasıl olur?
Sistem ve geliştirilmesi hakkında bir dokuman oluşturulursa,
eminim Katkıda bulunmak isteyenler olacaktır.
Tekrar teşekkürler.

emeğine sağlık, paylaşım için teşekkürler..

..LysimakhoS..' Alıntı:
emeğine sağlık, paylaşım için teşekkürler..
Teşekkürler hocam.

bilgisayarbilisimnet' Alıntı:
Hocam öncelikle ellerinize sağlık ! Tebrik ederiz.
Peki PHP bilen arkadaşların kodları geliştirmeye devam etmeleri konusunda ne düşünürsünüz.
Yani Açık kaynak bir proje olabilir mi
buradan php bilip katkıda bulunmak istiyenleri ortak bir projeye davet şeklinde duyursanız nasıl olur?
Sistem ve geliştirilmesi hakkında bir dokuman oluşturulursa,
eminim Katkıda bulunmak isteyenler olacaktır.
Tekrar teşekkürler.
Teşekkürler hocam.

Aslında ben bu programı 10-25-50 tl ücretle satışa çıkarsam yine epey kişi kullanacaktı. Aslında maddi olarak da ihtiyacım vardı. Ama ücretsiz olunca 36 saatte 313 indirmeye ulaştı. İlk mesajda belirttiğim gibi maddi destek vermek isteye yollar açık. Ücretsiz dağıttığım için program açık kaynak bir proje sayılır.

PHP bilen arkadaşlar kodları geliştirme konusunda kendileri serbest, ancak değiştirilmiş programa benim yayınlayacağım güncelleştirmeleri uygulamada sıkıntı yaşayacaklardır.

Program detaylı olduğu için çok kompleks. Yapıyı kolay anlaşılır ve sağlam hazırladım evet ama dediğiniz gibi geliştirme yapacak arkadaşlara ayrı bir döküman hazırlamam gerekiyor. Hatta şuan böyle bir dökümana kendimin bile ihtiyacı olmaya başladı. Bazen bir değişkenin nerelerde kullanıldığını unutabilecek kadar kopmleks. Bir alt yapı krokisi ve döküman hazırlayacağım ilk fırsatta.

Katkıda bulunmak isteyenler, programı sürekli kullananlar için zaten biltek.info üzerinde bir kaç grup oluşturmak için alt yapı kuracağım. Şuan için kod kısmında hata tespitlerinde katkıda bulunabilirsiniz. Özellikle görsel tasarımda katkıya ihtiyaç var. Malesef programlamada iddialı olduğum kadar görsel tasarımda zayıfım.

hocam hiç lms kullandınız mı bilmiyorum ama. ben daha önce bu iş için claroline lms i kullanıyodum. gayet hoş bir sistem bunun lms lerden farkı var mı anlayamadım. siz biliyosanız bahsedermisniz? o da php tabanlıydı ve internet üzerinden yayınlanlayıp üniversitedeyken arkadaşlara sınav hazırlamıştım. herkes evinden sınava girebiliyodu. bide şöyle hocamızın bizi sınav yaptığı sistem vardı:
http://adm.web.tr/efront/www/index.php arayüz:

Ekli dosyalar

• efront.JPG
    efront.JPG
    36.8 KB · Görüntüleme: 735

aak' Alıntı:
hocam hiç lms kullandınız mı bilmiyorum ama. ben daha önce bu iş için claroline lms i kullanıyodum. gayet hoş bir sistem bunun lms lerden farkı var mı anlayamadım. siz biliyosanız bahsedermisniz? o da php tabanlıydı ve internet üzerinden yayınlanlayıp üniversitedeyken arkadaşlara sınav hazırlamıştım. herkes evinden sınava girebiliyodu. bide şöyle hocamızın bizi sınav yaptığı sistem vardı:
http://adm.web.tr/efront/www/index.php arayüz:

Bahsettiğiniz tarz programlar bizim dersimize pek hitap etmiyor hocam genellikle sadece sınav modülü ve paylaşım modülü var o programlarda. Moodle var bu konuda en gelişmiş.

Ancak BilTek Pro bizim dersimizin her yönüne hitap ediyor. Mutlaka kılavuzu okuyun ve deneyin. O zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

hocam çok teşekkürler..ellerinize sağlık . eminim çok güzel bir pogramdır, ama AppServ 2.5.10 kullanmadım daha önce işin açıkçası. netten şuanda problem yaşıyorum indirirken . bu sorunda çare bulursanız inanın çok sevinirim :)

haragoz' Alıntı:
hocam çok teşekkürler..ellerinize sağlık . eminim çok güzel bir pogramdır, ama AppServ 2.5.10 kullanmadım daha önce işin açıkçası. netten şuanda problem yaşıyorum indirirken . bu sorunda çare bulursanız inanın çok sevinirim :)
Hocam her hangi bir web sunucusu işinizi görecektir.

Appserv 2.5.10 linki

Arkadaşlar form ekleme sayfasında ufak bir kod hatasından dolayı yeni form eklenemiyor. Yeni fark ettim.

Beta 2'de bu sorun giderilecek. Şu an tüm öz değerlendirme formları zaten mevcut olduğu için form eklemeye ihtiyaç olmayabilir. Bugün Beta2'yi yayınlamaya çalışıcam. Demo'da sorunu giderdim.

Re: BilTek Pro - BT Dersi için program! v0.986 Beta 2

Beta 2'yi yayınladım arkadaşlar.

Beta 2 tam paket ve Beta 1'den Beta 2'ye güncelleme linklerini ilk mesajda yayınladım.

Daha önceden v0.986 Beta 1'i indirenler için BilTek Pro v0.986 Beta 1'den - Beta 2'ye güncelleme - indirmek için buraya tıklayın (~30 KB)

Güncelleme
İndirdiğiniz zip içerisindeki dosyaları programın ana dizinine kopyalamanız yeterli olacaktır. Mevcut dosyaların üzerine yazmanız gerekiyor.

Bu güncelleme ile yapılan değişiklikler:
  • - Sınıf oturma planı bölümünde:
    • . Laboratuarda masa yokken girildiğinde php hatası vermesi engellendi.
    • . Laboratuar veya sınıf seçilmeden girildiğinde sorgu çalıştırılması ile oluşan gizli sorgu hataları giderildi.
    • . Öğrencilerin farklı laboratuarlar için oturma planı belirlenmesine izin verildi.
    • . Yazdırma esnasında boşta kalan öğrenci kontrolünün laboratuar bazında yapılması sağlandı.
  • - Form ekleme işleminde sql kod hatası sebebiyle form eklenememesi sorunu giderildi.
  • - Ayarlar - Güvenlik sayfasında yönetici giriş deneme kayıtları yeniden eskiye doğru sıralanması sağlandı.
  • - Laboratuar düzeni ekranına ipuçları eklendi.

çok güzel hocam elinize sağlık. Birşey soracağım,sizde 8. sınıflara yok mu bt dersi?

**melike**' Alıntı:
çok güzel hocam elinize sağlık. Birşey soracağım,sizde 8. sınıflara yok mu bt dersi?

Beğendiğinize sevindim hocam.

Biz iki öğretmeniz okulda, diğeri asker öğretmen şuan. 6, 7 ve 8'lere vatandaşlık mı artık seçmeli ne varsa onu seçti idare bir sosyal öğretmeni norm dışı kalmasın diye. Bana da 4 ve 5'leri seçtiler. Zaten 7'şer şube 14 şube 28 saat ders doldu.

Seneye ne olacak bilmiyorum tabi. Diğer arkadaş kadrolu. Askere gitmeden önce formatördü ben de eski okulumda görevlendirme idim. Bu sebeple 2 tane ücretli öğretmen daha vardı. Şimdi okulun normu halen 2. Diğer arkadaş askerden gelince formatör olabilir yine. Aslında o teknik konularda çok çok zayıf, ghost almayı bile bilmiyor, ama sözleşmeliler formatör olamıyor, sistem o kadar saçma ki savunulacak bir tarafı yok. Seneye kim öle kim kala. Allah sonumuza hayır ede hocam. Belirsizlikler yıldırdı. Böyle bir ortamda idealist olmaya çalışmak o kadar zor ki...

Arkadaşlar yeni sürümün aşağıdaki kısımları hazır:

• Toplu öğrenci ekleme
  • Öğrenci eklerken sınıf seçebilme
  • Ders saatleri şablonu editörü (ekleme, düzenleme, silme, listeleme)

Bugün yükleyebilirsem yükleyeceğim. Toplu öğrenci ekleme ve ders saatleri şablonu editörü, programı ilk defa kullanacaklar için büyük kolaylık sağlayacak şekilde geliştirdim.

Eve gideyim ilk işim bunu denemek olacak.

BilTek Pro v0.99 Beta 1 yayınlandı!

Son değişiklikleri v0.99 sürümü ile yayınladım arkadaşlar. İlk mesajda gerekli linkler var. Ya da İndirme linkleri için buraya tıklayın

v0.99 Beta 1 ile yapılan değişiklikler
  • - Toplu öğrenci ekleme bölümü eklendi.
  • - Yeni öğrenci ekleme sayfasına sınıf seçeneği eklendi.
  • - Ders saatleri şablonu editörü eklendi. (Ekle, düzenle, sil)
  • - Kullanım klavuzu word dosyası yerine program içerisinde görüntülenecek şekilde düzenlendi.
  • - Yeni öğrenci ekleme sayfasında sınıf seçenekleri yeniden düzenlendi.
  • - Yeni öğrenci ekleme sayfasında sınıf seçiminin ve aktif sınıfın kayıt anında tekrar kontrol edilmesi sağlandı.
  • - Otomatik aktif sınıf seçim özelliği açık iken,
    • . Yönetici giriş sayfasında elle aktif sınıf seçimi formunun gizlenmesi sağlandı.
    • . Sınıf kayıtları ekranında elle aktif sınıf seçimi bağlantısının gizlenmesi sağlandı.
    • . Yeni sınıf ekle ekranında eklenecek sınıfı aktif sınıf olarak seç seçeneğinin gizlenmesi sağlandı.
  • - Son değişikliklerin ve versiyon geçmişinin yardım menüsünden görüntülenebilmesi sağlandı.
  • - Plan imza sayfasında aşağı ve yukarı kaydırmalarda bazı sunucularda php ayarı farkından dolayı oluşan hata giderildi.

Re: BilTek Pro - BT Dersi için program! v0.99 Beta 1

çok teşekkürler hemen deneyelim bakalım ... elinize sağlık

düzgün bir yükleme yapamadık sorun neden kaynaklanmış olabilir?

Ekli dosyalar

• adsız.JPG
    adsız.JPG
    71.1 KB · Görüntüleme: 1,064
  • adsız2.JPG
    adsız2.JPG
    63.8 KB · Görüntüleme: 1,064

Tebrikler. Çok güzel bir çalışma

hocam ilköğretimda çalışan birçok arkadaş veritabanı programlarını kullanmayı bilmiyo. kullanım videosunuda çekip paylaşırsanız çok daha fazla kişinin kullanabileceği bir program olacaktır. kolay gelsin emeğin için teşekkürler

oziozbi, ogretay, vezir101, ben teşekkür ederim arkadaşlar. Umarım işinize yarar.
her_dem' Alıntı:
hocam ilköğretimda çalışan birçok arkadaş veritabanı programlarını kullanmayı bilmiyo. kullanım videosunuda çekip paylaşırsanız çok daha fazla kişinin kullanabileceği bir program olacaktır. kolay gelsin emeğin için teşekkürler
Dediğiniz doğru hocam bir çok arkadaş veritabanı programlarını bilmiyor. Program kurulumunda da veritabanına dair pek bir işlem yok aslında, kurulum scripti herşeyi yapıyor. Arkadaşların yapması gereken sadece yerel sunucu kurmak. Onun için de appserv en uygunu. Video çekip paylaşmak iyi bir fikir. İlk fırsatta bunu yapalım, not ediyorum.
criminal35' Alıntı:
düzgün bir yükleme yapamadık sorun neden kaynaklanmış olabilir?
Sorununuz php yorumlayıcısı ile ilgili görünüyor. Appserv ya da başka bir local sunucu paketini kurduğunuza emin misiniz? Dosyaları local sunucunuzun www klasörüne koymamış olabilir misiniz? Sanki html sayfası gibi direk açmaya çalışmışsınız gibi sayfaları. Kurulum ve kullanım kılavuzu mutlaka okuyun.

çoook teşekkürler :alkis:

Geri