BilTek Pro - BT Dersi için program! v0.991 Beta 1 (02.12.10)

Kodla Büyü
Re: BilTek Pro - BT Dersi için program! v0.99 Beta 1

470 kez indirildi arkadaşlar program ama özellikle inceleyip fikirlerini paylaşan arkadaşımız az. Sanırım programı yanlış bir zamanda yayınladım, tam bayram tatili öncesi.

Yorumları, önerileri ve destekleri (Özellikle tasarım ve fikir yönünden) bekliyorum arkadaşlar.

indirdim okula gidince ilk işim denemek olacak emeğiniz için teşekkürler

Yeni sürümü hazırlamaya başladım arkadaşlar. Biraz bekleyip geliştirebildiğim kadar geliştirip öyle yayınlamayı düşünüyorum ama belli de olmaz.

Şimdilik yeni sürüm için tamamladığım özellikler şöyle:

. Otomatik aktif sınıf seçim kontrolünün teneffüs ve öğle aralarını da kapsaması sağlandı. (Teneffüslerin ve öğle aralarının ilk yarısında, bir önceki dersteki sınıf; son yarısında ise, bir sonraki dersteki sınıf aktif sınıf olarak seçilecek şekilde geliştirildi.) (Derse erken girme, geç çıkma ve blok ders teneffüsleri gibi durumlarda işe yaramaktadır.)

. Öğrenci açıklamasının öğrenci kayıtları, her hangi bir sınıfa kayıtlı olmayan öğrenci listesi, okul numarası olmayan öğrenci listesi ekranlarında silme linkinin yanından bağlantı ile görüntülenebilmesi sağlandı. Böylece sadece açıklama eklediğiniz öğrencilerde (i) şeklinde link görünecek. Tıklandığında açılır pencerede açıklaması yazacak.

. Anasayfada aktif haftalık ders programının ajax ile güncellenerek görüntülenmesi ve bunun ayarlardan kapatılabilmesi sağlandı. Anasayfada menüden sayfanın altındaki ders programına çapa linki eklendi.

. Elle yapılan güncellemelerde veritabanı güncellemeleri için guncelle alt klasörü içinde script oluşturuldu.

Şimdilik bunlar hazır.

Bu arada toplam indirme 520 oldu. Programı deyenip, inceleyen, hatta kullanan kaç kişi var çok merak ediyorum. Bunun takibi için sitede bir bölüm oluşturacağım, destekleyenler şeklinde.

Yorum, öneri, fikirlerinizi bekliyorum...

v0.99 Beta 1 sürümünde öğrenci ekleme ve toplu öğrenci ekleme ekranlarında aktif sınıfa ekle seçeneğinde sürekli aktif sınıfın seçili olmadığı hatası veriyor. Çok kritik bir hata değil, sınıf seçerek eklemede sorun olmadığı için şimdilik o bölüm kullanılabilir. Hata bir sonraki sürümde düzeltilmiş olacak.

Yeni sürümü dediğim gibi biraz daha bekletip, hem kendim okulda test edip, hem geliştirebildiğim kadar geliştirip daha sonra yayınlayacağım.

Hocam öncelikle teşekkür ediyorum. Programınız gerçekten çok güzel. php, veritabanı bilgim olmamasına rağmen kılavuzdan okuduğum kadarıyla kurdum.
Kur scripti ile veritabanı da oluştur dedim. Aktif sınıf olarak belirlediğim sınıfa toplu öğrenci eklemeye çalışıyorum, kaydetme işlemi bittiğinde o sınıfı seçip listelemek
istediğimde öğrenci bulamıyor. Neden olmuyor acaba? Oluşturduğu veritabanını nerde saklıyor?
Yardım ederseniz, nerde hata yapıyor olabileceğimi açıklarsanız çook sevinirim. Teşekkürler.

Aktif sınıf seçemiyorum, sınıf seç dediğimde ise comboboxta hiçbir sınıf gözükmüyor:(

güzel bir çalışma emeğinize sağlık

gulogr' Alıntı:
Hocam öncelikle teşekkür ediyorum. Programınız gerçekten çok güzel. php, veritabanı bilgim olmamasına rağmen kılavuzdan okuduğum kadarıyla kurdum.
Kur scripti ile veritabanı da oluştur dedim. Aktif sınıf olarak belirlediğim sınıfa toplu öğrenci eklemeye çalışıyorum, kaydetme işlemi bittiğinde o sınıfı seçip listelemek
istediğimde öğrenci bulamıyor. Neden olmuyor acaba? Oluşturduğu veritabanını nerde saklıyor?
Yardım ederseniz, nerde hata yapıyor olabileceğimi açıklarsanız çook sevinirim. Teşekkürler.

Teşekkürler. Kolay bir şekilde kurabildiğinize sevindim hocam. Kılavuzun aktif sınıf bölümü dikkatli bir şekilde tekrar okuyun hocam. Bir de bir üst mesajda belirttim ufak bir hata var toplu öğrenci ekleme ekranında.

eya' Alıntı:
v0.99 Beta 1 sürümünde öğrenci ekleme ve toplu öğrenci ekleme ekranlarında aktif sınıfa ekle seçeneğinde sürekli aktif sınıfın seçili olmadığı hatası veriyor. Çok kritik bir hata değil, sınıf seçerek eklemede sorun olmadığı için şimdilik o bölüm kullanılabilir. Hata bir sonraki sürümde düzeltilmiş olacak.

Yeni sürümü dediğim gibi biraz daha bekletip, hem kendim okulda test edip, hem geliştirebildiğim kadar geliştirip daha sonra yayınlayacağım.

gulogr' Alıntı:
Aktif sınıf seçemiyorum, sınıf seç dediğimde ise comboboxta hiçbir sınıf gözükmüyor:(
Sınıf seçmek için önce yıl seçmeniz gerekiyor. Sınıf seçme kutularına daha önce oluşturduğunuz sınıflar gelir sadece. Önce sınıf kayıtları ekranından sınıf oluşturun hocam. Sorununuzu şimdilik bu şekilde çözebilirsiniz.

Hocam sınıf kaydettim. 4 tane şube gözüküyo şu an ama toplu liste ekle dediğimde yılı da seçmeme rağmen sınıflar gelmiyor.
Aktif sınıfa ekle dediğimde ise aktif sınıf seçili değil diyor. mesela yeni sınıf ekle den sınıfı ekliyorum.
aktif sınıf olsun diyorum. ama toplu liste eklemede aktif sınıf seçili değil diyor, yıl seçili olmasına rağmen eklediğim şubeleri de
göremiyorum:( Nerde hata yaptığımı da anlayamıyorum. Neyse bakalım evde de deneyeyim.

gulogr' Alıntı:
Hocam sınıf kaydettim. 4 tane şube gözüküyo şu an ama toplu liste ekle dediğimde yılı da seçmeme rağmen sınıflar gelmiyor.
Aktif sınıfa ekle dediğimde ise aktif sınıf seçili değil diyor. mesela yeni sınıf ekle den sınıfı ekliyorum.
aktif sınıf olsun diyorum. ama toplu liste eklemede aktif sınıf seçili değil diyor, yıl seçili olmasına rağmen eklediğim şubeleri de
göremiyorum:( Nerde hata yaptığımı da anlayamıyorum. Neyse bakalım evde de deneyeyim.

Bir üstteki mesajda aktif sınıf seçili değil hatasının ufak bir kod hatasından kaynaklandığını belirttim hocam. Bunu düzelttim ama düzelttiğim sürümü henüz yayınlamadım. Sınıf ekledikten sonra yıl seçili olmasına rağmen eklediğiniz sınıfları göremiyor olmanızla ilgili bir hata olmaması lazım, hemen tekrar bakayım, deneyeyim hocam. Hata varsa hemen düzeltirim.

Sağolun hocam. Yoruyorum ama programı kullanmak istiyorum. Çok büyük kolaylık sağlayacağından eminim. Emeğinize teşekkürler tekrar.

gulogr' Alıntı:
Sağolun hocam. Yoruyorum ama programı kullanmak istiyorum. Çok büyük kolaylık sağlayacağından eminim. Emeğinize teşekkürler tekrar.

Estağfirullah hocam. Vaktim oldukça ilgileniyorum. Gerçekten çok işe yarıyor.

Eklediğiniz sınıflar toplu öğrenci ekleme ekranında geliyor hocam bir sorun yok burada. Demo'da da denedim, okulda kullandığımda da denedim. Ajax kodunun çalışmasını engelleyecek bir şey mi var bilgisayarınızda ya da tarayıcınızda. Hangi windows ve internet tarayıcı programını kullanıyorsunuz? Demoda da bir dener misiniz? http://www.biltek.info/demo adresinden.

gulogr' Alıntı:
Oluşturduğu veritabanını nerde saklıyor?
Bu sorunuzu da unuttum cevaplamayı. Appserv'ı kurarken belirttiğiniz klasör (standartta C:\Appserv) içinde {Appserv}\MYSQL\data\{veritabani_ismi} şeklinde veritabanı dosyaları. veritabanı adını biltek koyduysanız C:\Appserv\MYSQL\data\biltek klasörü sizin veritabanınız oluyor.
Ama bunlara elle müdahale etmeyin hocam. Yedekleme sistemi zaten bu dosyaları yedekliyor. Sorunsuz geri yükleyebiliyorsunuz. Okuldan eve bilgileri bu şekilde aktarabilirsiniz. Elle aktarmaya çalıştığınızda dosyaların kullanılmakta olduğu uyarısı alıp, başarısız olabilirsiniz.

eya' Alıntı:
oziozbi, ogretay, vezir101, ben teşekkür ederim arkadaşlar. Umarım işinize yarar.
her_dem' Alıntı:
hocam ilköğretimda çalışan birçok arkadaş veritabanı programlarını kullanmayı bilmiyo. kullanım videosunuda çekip paylaşırsanız çok daha fazla kişinin kullanabileceği bir program olacaktır. kolay gelsin emeğin için teşekkürler
Dediğiniz doğru hocam bir çok arkadaş veritabanı programlarını bilmiyor. Program kurulumunda da veritabanına dair pek bir işlem yok aslında, kurulum scripti herşeyi yapıyor. Arkadaşların yapması gereken sadece yerel sunucu kurmak. Onun için de appserv en uygunu. Video çekip paylaşmak iyi bir fikir. İlk fırsatta bunu yapalım, not ediyorum.
criminal35' Alıntı:
düzgün bir yükleme yapamadık sorun neden kaynaklanmış olabilir?
Sorununuz php yorumlayıcısı ile ilgili görünüyor. Appserv ya da başka bir local sunucu paketini kurduğunuza emin misiniz? Dosyaları local sunucunuzun www klasörüne koymamış olabilir misiniz? Sanki html sayfası gibi direk açmaya çalışmışsınız gibi sayfaları. Kurulum ve kullanım kılavuzu mutlaka okuyun.

wamp server var sistemde www klasöründe olmasına rağmen hata veriyor.

criminal35' Alıntı:
Wamp server'da hiç denemedim hocam. Hangi işlemde nasıl bir hata veriyor? log/hatalog.txt ve kur/log/hatalog.txt dosyalarını bana gönderin inceleyelim.

Demoda da denedim hocam.Sınıf ekleme yaptığımda sınıf ekleniyor ve
combobox açıldığında görebiliyorum ama iş toplu öğrenci eklemeye gelince yılı da seçmeme rağmen
sınıfların hiçbiri gözükmüyor. ajax kodunun çalışmasını engelleyen
bir şey var mı yok mu bilmiyorum maalesef. Windows xp pro kullanıyorum.
Tarayıcı olarak da ie8 ve google chrome.

elinize sağlıkk.... :+1:

gulogr' Alıntı:
Demoda da denedim hocam.Sınıf ekleme yaptığımda sınıf ekleniyor ve
combobox açıldığında görebiliyorum ama iş toplu öğrenci eklemeye gelince yılı da seçmeme rağmen
sınıfların hiçbiri gözükmüyor. ajax kodunun çalışmasını engelleyen
bir şey var mı yok mu bilmiyorum maalesef. Windows xp pro kullanıyorum.
Tarayıcı olarak da ie8 ve google chrome.

Şimdi farkettim hocam, evet ie8'de javascript hatası veriyor şuan. Firefox'ta sorunsuz çalışıyor. Şimdilik firefox'ta deneyebilirsiniz. İlk fırsatta ilgilenicem. (Evimde internet olmadığı için ilginemiyorum. Modemim arızalı onu bekliyorum.)

Tespit için teşekkürler. 610 kişi indirmiş programı ilk defa birisi bu hatayı bildirdi, sanırım çoğunluk firefox kullanıyor ya da programı henüz denemedi.

Dünden beri hiç google chrome da denememişim meğer! Orda da sorunsuz çalışıyormuş.
Artık sınıflara öğrenci eklemeyi halledip diğer özellikleri de deneyebilirim. Sağolun hocam :+1: :)

gulogr' Alıntı:
Dünden beri hiç google chrome da denememişim meğer! Orda da sorunsuz çalışıyormuş.
Artık sınıflara öğrenci eklemeyi halledip diğer özellikleri de deneyebilirim. Sağolun hocam :+1: :)

Firefox hiç bir hata vermezken Internet Explorer tanımlanamayan hata veriyor, hatta yerelde hata bile vermiyor :verymad: Chrome'da da sorunsuz çalıştığına sevindim. Tekrar teşekkürler hocam önemli bir hata tespitine katkınız oldu. Katkılarınızın devamını bekliyorum :+1:

Internet Explorer'daki uyumsuzluk problemini de tespit ettim arkadaşlar. Gideriyorum şuan program genelinde bu uyumsuzlukla ilgili tüm kodları tarıyorum. Geç çıkarmayı düşündüğüm güncellemeyi sanırım biraz erkene alacağım.

Tespit için gulogr arkadaşımıza çok teşekkürler. :alkis:

Rica ederim hocam:) Birşey daha soracağım, kılavuzu okudum ama anlayamadım sanırım.
(Dikkatimi de veremiyorum artık kafam durmuş gibi:( )
Öğrenci silmek istiyorum ama "öğrenci sınıfa kayıtlı olduğu için silinemez" diyor.
Öğrencileri yanlış sınıfa kaydetmişim. Sınıf sil diyorum bu sefer de "sınıfta öğrenci kayıtlı
olduğu için sınıf silinemez" diyor. Nasıl sileceğim?

gulogr' Alıntı:
Rica ederim hocam:) Birşey daha soracağım, kılavuzu okudum ama anlayamadım sanırım.
(Dikkatimi de veremiyorum artık kafam durmuş gibi:( )
Öğrenci silmek istiyorum ama "öğrenci sınıfa kayıtlı olduğu için silinemez" diyor.
Öğrencileri yanlış sınıfa kaydetmişim. Sınıf sil diyorum bu sefer de "sınıfta öğrenci kayıtlı
olduğu için sınıf silinemez" diyor. Nasıl sileceğim?

Hocam öğrenci kayıtları ekranında aradığınız öğrencinin işlemler sütununda "Sınıf" linki var. Buradan öğrencinin kayıtlı olduğu sınıflar listesinden istediğiniz sınıfa kaydını silebilirsiniz, aynı ekrandan sınıf kaydı da yapabilirsiniz.

Bir sınıftan toplu kayıt silme işlemi şu an için yok, eklemeyi de düşünmedim. Çok da gerekli değil sanırım.

Bu arada hataları giderdim, yeni sürümü hazırlıyorum.

eya' Alıntı:
criminal35' Alıntı:
Wamp server'da hiç denemedim hocam. Hangi işlemde nasıl bir hata veriyor? log/hatalog.txt ve kur/log/hatalog.txt dosyalarını bana gönderin inceleyelim.

İlk indirdiğim gün aynı hatayı almıştım okuldaki pc de, fazla inceleyemedim hata bizdedir bakarız evde diye söylememiştim arkadaşlarda belki öyle düşündüğünden söyleyen çıkmadı şimdiye kadar, sonrasında da fırsat bulamadım ama yeni haliyle deneriz hocam inşallah.

İyi çalışmalar dilerim

Öğrenci de olsa sınıfı silmeye izin verse daha iyi olmaz mı? Sonuçta önce bir uyarı penceresi geliyor.
Mesela benim gibi 30 öğrenciyi de yanlış şubeye kaydeden şaşkınlar olabilir :eek:
Tabii benimkisi sadece bir öneri.

the_korsan' Alıntı:
eya' Alıntı:
criminal35' Alıntı:
İlk indirdiğim gün aynı hatayı almıştım okuldaki pc de, fazla inceleyemedim hata bizdedir bakarız evde diye söylememiştim arkadaşlarda belki öyle düşündüğünden söyleyen çıkmadı şimdiye kadar, sonrasında da fırsat bulamadım ama yeni haliyle deneriz hocam inşallah.
İyi çalışmalar dilerim
Hocam wamp server'daki hatayı mutlaka bana iletin. server tarafından verilen bir hata ise hatalog.txt dosyalarında olmayabilir hata. Şimdilik sadece sorgu hatalarını logluyor program, php hatalarını loglamıyor. Hataları buraya iletirseniz sevinirim.

wamp server'da ben de fırsatım olursa deneyeyim bugün.

gulogr' Alıntı:
Öğrenci de olsa sınıfı silmeye izin verse daha iyi olmaz mı? Sonuçta önce bir uyarı penceresi geliyor.
Mesela benim gibi 30 öğrenciyi de yanlış şubeye kaydeden şaşkınlar olabilir :eek:
Tabii benimkisi sadece bir öneri.
Sınıf silme olabilir hocam dediğiniz gibi bir düşüneyim. Ama sizin sorununuza pratik bir çözüm sınıf kayıtları ekranından sınıf ve şubeyi değiştirebiliyorsunuz ;) Tabiki sadece hatalı öğrenciler varsa, başka öğrenci yoksa işinize yarar bu pratik çözüm. Başka öğrenci varsa ayıklamanız gerekecek.

Tüh keşke bunu daha önce yazsaydınız :) tek tek sildim :cry: teşekkürler hocam

v0.991 Beta 1 sürümünü yayınladım arkadaşlar. Linkler bu konuda ilk mesajda.

Kısacası Internet Explorer ile ilgili uyumsuzluklar ve bir çok hata giderildi. Ufak tefek özellikler de eklendi. Mutlaka son sürümü geçin. Güncelleme çok kolay...

Bu güncelleme ile yapılan değişiklikler:
  • - Öğrenci ekleme ve toplu öğrenci ekleme bölümlerinde aktif sınıfa eklemedeki hata giderildi.
  • - Otomatik aktif sınıf seçim kontrolünün teneffüs ve öğle aralarını da kapsaması sağlandı.
    • . (Teneffüslerin ve öğle aralarının ilk yarısında, bir önceki dersteki sınıf; son yarısında ise, bir sonraki dersteki sınıf aktif sınıf olarak seçilmektedir.)
    • . (Derse erken girme, geç çıkma ve blok ders teneffüsleri gibi durumlarda işe yaramaktadır.)
  • - Elle güncelleme yapılabilmesi için guncelle alt klasörü içinde script oluşturuldu.
  • - Yönetim menüsü yanındaki tarihin yazı tipi küçültüldü.
  • - Anasayfada aktif haftalık ders programının görüntülenmesi için Ayarlar - Genel bölümüne seçenek eklendi.
  • - Kurulum scripti
    • . Gereksiz kodlar çıkarıldı.
    • . Varsayılan veritabanı adı biltek olarak ayarlandı.
    • . Formun yönlendirilmesi ile ilgili değişken sabit olarak tanımlandı. (Güvenlik artırıcı tedbir)
    • . Yönetici kullanıcı adı ve parola ayarı eklendi.
    • . Sayfa tablolanarak yeniden düzenlendi. Açıklamalar eklendi.
    • . Programın Yardım menüsü özelliği kuruluma da eklendi.
    • . Sayfa başlığında versiyonun görüntülenmemesi sorunu giderildi.
  • - Kılavuzda içerik ve görünüm düzenlemeleri,güncellemeleri yapıldı.
  • - Program genelinde daha önceden kullanılan, atıl duruma düşmüş bazı javascript kodları temizlendi.
  • - Takvimden tarih seçim scriptinde uyumluluk, türkçeleştirme ve gereksiz kod temizliği yapıldı.
  • - Haftalık ders programı düzenleme ekranı
    • . Sıfırlama seçeneği eklendi.
    • . Değişiklikleri geri al kısayol resmi değiştirildi.
    • . Değişiklik kayıt ve sıfırlama işlemleri başarılı yapıldığında bilgi mesajı görüntülenmesi sağlandı.
  • - Sorgulama hata loglarının kayıt edilme biçimi değiştirildi.
  • - Internet Explorer için düzeltmeler:
    • . Yönetim giriş sayfasında Otomatik Aktif Sınıf Seçim Özelliğini Kullan seçeneği değiştiğinde değil tıklandığında sayfanın güncellenmesi sağlandı.
    • . Öğrenci Ekleme, Toplu öğrenci ekleme, Laboratuar Düzeni, Yıllık plan düzenleme ve imza, form düzenleme, soru ekleme, form sonuçları ekranlarında sınıf listesinin güncellenmemesi ile ilgili uyumsuzluklar giderildi.
    • . Öğrenci Ekleme ve Toplu öğrenci ekleme ekranlarında sinif seçenekleri nesne ismi ile sınıf seçim kutusu div kimliğinin aynı olmasından kaynaklanan tanımlanamayan hata giderildi.
  • - Sınıf kayıtları ekranında sıralama kriteri değiştirildiğinde sonuçların güncellenmemesi hatası giderildi.
  • - Öğrenci açıklamasının öğrenci kayıtları, Her hangi bir sınıfa kayıtlı olmayan öğrenci listesi, okul numarası olmayan öğrenci listesi ekranlarında silme linkinin yanından bağlantı ile görüntülenebilmesi sağlandı.

Wampserver 2.0i üzerinde programı denemeye başladım arkadaşlar. PHP kod tanımlama ile ilgili temel bir farklılıktan dolayı uyumsuzluklar oluyor. Program genelinde çok fazla yerde düzenleme yapmam gerekecek bunun için. Kolay ama biraz vakit alacak. Bir sonraki sürümde wampserver uyumluluğu da olacak inşallah.

Geri