BilTek Pro - BT Dersi için program! v0.991 Beta 1 (02.12.10)

Kodla Büyü
Wampserver 2.0i üzerindeki sorunu tespit ettim arkadaşlar. Wampserver ayarlarından sorun giderilebiliyor. Sistem tepsisindeki wampserver ikonuna tıklayın php > php settings > short open tags ayarını açın, display errors ayarını kapatın. Wampserver ayarlara göre kısa sürede kendini yeniden başlatacak. Program sorunsuz kuruluyor ve çalışıyor. Test edildi.

Bu ayarlara gerek kalmaması için bir sonraki sürümde gerekli düzenlemeleri yapacağım inşallah.

eya' Alıntı:
Wampserver 2.0i üzerinde programı denemeye başladım arkadaşlar. PHP kod tanımlama ile ilgili temel bir farklılıktan dolayı uyumsuzluklar oluyor. Program genelinde çok fazla yerde düzenleme yapmam gerekecek bunun için. Kolay ama biraz vakit alacak. Bir sonraki sürümde wampserver uyumluluğu da olacak inşallah.
her iki sürümü de kullandım. muhtemelen değişkenlerde sorun yaşıyorsun, $_POST[degisken] yerine $_POST['degisken'] gibi..
2.0i yerine 2.0c kullan hocam , orada sorun yaşayacağını zannetmiyorum.

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
eya' Alıntı:
Wampserver 2.0i üzerinde programı denemeye başladım arkadaşlar. PHP kod tanımlama ile ilgili temel bir farklılıktan dolayı uyumsuzluklar oluyor. Program genelinde çok fazla yerde düzenleme yapmam gerekecek bunun için. Kolay ama biraz vakit alacak. Bir sonraki sürümde wampserver uyumluluğu da olacak inşallah.
her iki sürümü de kullandım. muhtemelen değişkenlerde sorun yaşıyorsun, $_POST[degisken] yerine $_POST['degisken'] gibi..

Hocam sorun dediğiniz noktadan kaynaklı değil. Wampserver her türlü veri eksikliğini bile bildirecek şekilde php hatalarını gösterir şekilde ayarlanmış. Aslında bu mod sadece kod geliştirmede kullanılıyor. Bir dahaki sürümde veri eksikliklerinden kaynaklanan hataları da gidereceğim.

Tekrar belirteyim, Wampserver ayarlarından sorunlar giderilebiliyor. Sistem tepsisindeki wampserver ikonuna tıklayın php > php settings > short open tags ayarını açın, display errors ayarını kapatın. Wampserver ayarlara göre kısa sürede kendini yeniden başlatacak. Program sorunsuz kuruluyor ve çalışıyor.

eya' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
eya' Alıntı:

Hocam sorun dediğiniz noktadan kaynaklı değil. Wampserver her türlü veri eksikliğini bile bildirecek şekilde php hatalarını gösterir şekilde ayarlanmış. Aslında bu mod sadece kod geliştirmede kullanılıyor. Bir dahaki sürümde veri eksikliklerinden kaynaklanan hataları da gidereceğim.

Tekrar belirteyim, Wampserver ayarlarından sorunlar giderilebiliyor. Sistem tepsisindeki wampserver ikonuna tıklayın php > php settings > short open tags ayarını açın, display errors ayarını kapatın. Wampserver ayarlara göre kısa sürede kendini yeniden başlatacak. Program sorunsuz kuruluyor ve çalışıyor.
hocam sorun mu dersin demez misin bilemem ama $_POST['degisken'] , $_POST[degisken] 'e göre daha stabil ve 7 kat daha hızlı. ayrıca şu an sunucunu kendin yönetiyor olabilirsin ama bu her zaman mümkün değil, biliyorsun...

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
hocam sorun mu dersin demez misin bilemem ama $_POST['degisken'] , $_POST[degisken] 'e göre daha stabil ve 7 kat daha hızlı. ayrıca şu an sunucunu kendin yönetiyor olabilirsin ama bu her zaman mümkün değil, biliyorsun...

Anlatmak istediğinizi şimdi anladım. Biraz daha bu konuyu araştırıp değerlendiricem, teşekkürler hocam :+1:

eya' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:

Anlatmak istediğinizi şimdi anladım. Biraz daha bu konuyu araştırıp değerlendiricem, teşekkürler hocam :+1:
önemli değil hocam :)
bunun nedenini söyleyim; $_POST[$degisken] olarak yazabiliriz ama $_POST['$degisken'] olarak yazamayız.
' ' karakterlerini koyduğumuzda string olarak algılar, diğerinde içinde değişken de arar, o yüzden yavaş olur. aynı şekilde print 'deneme' , print "deneme" 'den daha hızlıdır.

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
eya' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:

önemli değil hocam :)
bunun nedenini söyleyim; $_POST[$degisken] olarak yazabiliriz ama $_POST['$degisken'] olarak yazamayız.
' ' karakterlerini koyduğumuzda string olarak algılar, diğerinde içinde değişken de arar, o yüzden yavaş olur. aynı şekilde print 'deneme' , print "deneme" 'den daha hızlıdır.

Hocam bunları biliyorum programda da dikkat ettim tüm bunlara, gözden kaçırdığım bir yer varsa diye ona bakacağım. Benim göremediğim, gözden kaçırdığım hata varsa özelden ya da maille hangi kod dosyasında hangi satırda olduğuna dair bilgi verirseniz çok sevinirim.

saynur' Alıntı:
Hocam bu çalışmanızı bloglarda tanıtabilir miyiz :oops:
Mahsuru yoksa tabi.
Tabiki yok hocam. Daha çok kişiye ulaşır, faydalı olur. Ana kaynağı biltek.info belirtirseniz güncellemeleri takip edebilirler.

eya' Alıntı:
. Benim göremediğim, gözden kaçırdığım hata varsa özelden ya da maille hangi kod dosyasında hangi satırda olduğuna dair bilgi verirseniz çok sevinirim.
tabi hocam, daha uygun bir zamanda bakarım.

Short open tags ayarı, php kod satırlarını başlatan <? tagı ile <?= tagının kullanımı ile ilgili bir ayardır. Eski php sürümlerinde bu ayar açıktı. Yeni sürümlerde bu ayar varsayılan olarak kapalı geliyor. Kısa taglar yerine <?php kullanmanız halinde uyarı almazsınız.

omd' Alıntı:
Short open tags ayarı, php kod satırlarını başlatan <? tagı ile <?= tagının kullanımı ile ilgili bir ayardır. Eski php sürümlerinde bu ayar açıktı. Yeni sürümlerde bu ayar varsayılan olarak kapalı geliyor. Kısa taglar yerine <?php kullanmanız halinde uyarı almazsınız.

Bunu az çok biliyordum, bu programla wampserver ile yaşadığım sorundan sonra daha iyi öğrenmiş oldum. Biltek Pro'nun üzerinde gerekli tüm düzenlemeleri dün yaptım ama v0.991 Beta 1 sürümünden sonraki sürümde bu düzenlemeler yer alacak. Yine de bilgi için teşekkürler.

ahmetfx' Alıntı:
Küçük bir tanıtım yazısı yayınladım. BilTek Pro'nun sitesinde çok daha geniş açıklamalar olduğu için uygulamadan kısaca bahsetmenin daha doğru olduğunu düşündüm.
http://www.ahmetsoyarslan.com/incelemeler/biltek-pro-bilisim-teknolojileri-dersi-programi_y166.html
Gerçekten çok emek verilerek hazırlanmış bir uygulama ve geliştirilme yolu açık. Efrahim hocama bu çalışmasını bizlerle paylaştığı için tekrar teşekkür ediyorum.

Diğer yorum bırakan arkadaşlara ve Ahmet hocama teşekkürler. Umarım daha çok kişiye ulaşır daha faydalı olur. 899 kez indirilmiş. 1000'e doğru gidiyor. Ama beklediğim kadar yorum, öneri, talep gelmedi açıkçası. Çoğunluk indirip geçiyor. Umarım onların da işlerine yarar.

Şu an başka yarım kalan projelerimi toparlamakla meşgulüm. Bu programla uğraşamıyorum. Zaten belirli bir seviyeye geldi. Vakit buldukça geliştirmelere devam edeceğim.

Eya hocam tekrar merhabalar. Yine Ben :D Hocam ben yanlışlıkla aynı sınıfa iki kez öğrenci kaydetmişim.
Yani her isim her numara iki defa kayıt edildi.
Şimdi onları silmeye çalışıyorum yine. Acaba programınıza daha önceden kayıtlı olan
öğrencileri tekrar aynı sınıfa kaydetmeye çalıştığımızda uyarı vermesi için bir kod
ekleyebilir misiniz? Teşekkürler ve iyi çalışmalar :)

gulogr' Alıntı:
Eya hocam tekrar merhabalar. Yine Ben :D Hocam ben yanlışlıkla aynı sınıfa iki kez öğrenci kaydetmişim.
Yani her isim her numara iki defa kayıt edildi.
Şimdi onları silmeye çalışıyorum yine. Acaba programınıza daha önceden kayıtlı olan
öğrencileri tekrar aynı sınıfa kaydetmeye çalıştığımızda uyarı vermesi için bir kod
ekleyebilir misiniz? Teşekkürler ve iyi çalışmalar :)

Merhaba hocam. Yine hoşgeldiniz :)

Öğrencilere aynı numara vermeyi engellemedim, çünkü kaydı silinen, nakil giden-gelen, mezun, yeni kayıt gibi durumlarda aynı numara kullanımı olabiliyor. Ama dediğiniz gibi bir sınıfta aynı numarada iki öğrenci olamaz kuralını not alıyorum bir sonraki sürüm için. (Bu arada bir öğrenciyi iki kere aynı sınıfa zaten kayıt edemiyorsunuz. Sizde aynı öğrenci için iki kayıt olduğundan kayıt edebilmişsiniz. Öğrencilerin aynı olması kayıt numarası ile takip ediliyor. Numara ve isim ile değil. Arkadaşlar yanlış anlamasın diye de bu açıklamayı ekleyelim.)

Ben teşekkür ediyorum.

Bu arada indirme sayısı 1.000'i geçti, henüz iki ay oldu. Çok fazla indiren oldu ama kaç kişi kullanıyor merak ediyorum doğrusu. Bir sonraki sürüm için biraz daha bekleyeceğim. Çünkü şu an aynı anda 7-8 site, program ile uğraşıyorum. +28 saat ders. Vakit yetmiyor.

Program 2000 indirmeyi geçti. :eek: Acaba kaç kişi kullanıyor çok merak ediyorum. Bu sene başında benim yine çok işimi gördü. Plan hazırlama, yer belirleme, 1. kademe sınıf öğretmenlerine oyun ve etkinlik sağlaması v.s. açısından.

Programda bir kaç hata daha düzelttim ama güncellemeyi hazırlamaya henüz vaktim olmadı. Program çok fazla geliştirme istiyor hem alt yapı olarak hem görsellik olarak. Bu haline sadece fırsat buldukça geliştirdiğim kadarıyla geldi...

İşin aslı programı geliştirmeyi düşünüyorum ancak hem vaktim yok, hem branşımızın geleceği belirsiz. Ne olacağımız bir belli olsun ona göre devam etmeyi düşünüyorum... Nasip olursa...

Programınızı bugün kurdum. Bilgi girişlerini en kısa zamanda tamamlayıp kullanmayı düşünüyorum. Gerçekten güzel bir çalışma olmuş. Çok teşekkür ediyorum...

Eslivya' Alıntı:
Hocam program linkinde geçici bir sorun mu var indiremedim ben?

Link çalışıyor hocam. Sadece adres değiştiği için yönlendirme var.

Bu arada tekrar belirteyim, şuan ufak tefek bazı hatalar var. Dersimizin geleceği belli olmadan programa daha fazla emek vermek istemedim ve vaktim olmadı. Vakit bulursam dersimizin geleceğinin belli olmasını da beklemem ama bakalım nasip...

Hocam cahilliğim ver ama ben bu programı indirdim. kurulumunu beceremedim anlatabilirsen sevinirim.

Geri